לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: זיהום אוויר מכלי רכב וסיכון לסרטן השד

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.במחקר משותף לשלושה מוסדות קנדיים (The Research Institute of the MUHC, McGill University ו-Université de Montréal) נמצא שזיהום אוויר מכלי רכב עלול להעלות את הסיכון של נשים לסרטן השד. החוקרים שילבו מידע משני מחקרים. כדי למדוד זיהום אוויר מכלי רכב, הם השתמשו בתוצאות מחקר שלהם מן השנים 2005 ו-2006. החוקרים, שמיפו חלקים שונים של מונטריאול,  יצרו שתי "מפות" זיהום, בשנת 1996 ובשנת 1986. המפות מציגות רמות של חנקן דו-חמצני (NO2), תוצר לוואי של זיהום אוויר מכלי רכב. 

לאחר מכן הם סימנו על גבי המפות את כתובות בתיהן של חולות שאובחנו כסובלות מסרטן שד במחקר מן השנים 1996 ו-1997. הם מצאו, כי ישנו קשר בין סרטן השד שלאחר הפסקת הווסת ובין רמות של חנקן דו-חמצני. רמות החנקן הדו-חמצני ברחבי מונטריאול נעו בין 5 חלקיקים לביליון לבין 30 חלקיקים לביליון. הסיכון לסרטן השד עלה בכ-25% עם כל עלייה של 5 חלקיקים פר מליון ברמות החנקן הדו-חמצני. נשים אשר גרו באזורים עם רמת זיהום האוויר מכלי רכב הגבוהה ביותר היו בעלות סיכון הגבוה פי 2 לפתח סרטן השד לעומת נשים שהתגוררו באזורים עם רמות הזיהום הנמוכות ביותר.

החוקרים מדגישים שיש להיזהר מאד בפרשנות ממצאים אלה. לא ידוע למשל עד כמה הנשים שהו בבית או בעבודה ועד כמה נחשפו לזיהום האוויר. אין אפשרות לומר כרגע בביטחון שזיהום אוויר גורם לסרטן שד, אולם הקשר האפשרי שנמצא מצדיק בדיקה רצינית של הנושא.

 

המחקר פורסם באופן מקוון ב-6 לאוקטובר 2010 בכתב העתEnvironmental Health Perspectives.

 

עלה לאתר: פברואר 2011 

לרשימת המאמרים בנושא סרטן השד >>