לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: כריתה מונעת בקרב נשאיות מפחיתה סיכון לסרטן שד ושחלה

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.


חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה בארה"ב מצאו שכריתה מונעת בקרב נשאיות BRCA1 או BRCA2 מפחיתה סיכון לסרטן שד ושחלה וכן למוות מן המחלות.

 

במחקר השתתפו קרוב ל-2,500 נשים הנושאות מוטציה בגן BRCA1 או BRCA2 ואשר גויסו למחקר בין השנים 1974 ו-2008. 10% מהן בחרו לעבור כריתה מונעת של השדיים ו-38% בחרו לעבור כריתה מונעת של השחלות. חציון זמן המעקב אחר נשים שעברו ניתוח היה 3.65 שנים וחציון זמן המעקב אחר נשים שלא עברו ניתוח היה 4.29 שנים.

 

בקרב הנשים שעברו כריתת שדיים לא התפתח אף מקרה של סרטן שד במהלך 3 שנות מעקב. זאת לעומת 7% מקרים של סרטן שהתגלו בקרב הנשים שבחרו לא לעבור כריתה. במהלך 6 שנות מעקב לא התגלו מקרים של סרטן שחלה בקרב נשאיות BRCA2 ללא סרטן שד קודם, שעברו כריתת שחלה. זאת לעומת 3% מקרים של סרטן שחלה בקרב נשים שלא עברו את הכריתה.

 

בסה"כ, נשים שעברו כריתת שחלה, היו בעלות סיכון נמוך יותר לסרטן שחלה ביחס לנשים שלא עברו את הכריתה. זאת הן לגבי נשים שהיה להן סרטן שד קודם (1% לעומת 6%) ונשים שלא היה להן סרטן שד קודם (2% לעומת 6%). עוד נצפה בקרב הנשים שעברו כריתת שחלות, ביחס לנשים שלא עברו, סיכון נמוך יותר לאבחנה ראשונה של סרטן שד  - 14% לעומת 20% אצל נשאיות BRCA1 ו-7% לעומת 23% אצל נשאיות BRCA2, שיעור נמוך יותר של תמותה מכל סיבה (3% לעומת 10%), שיעור נמוך יותר של תמותה בגין סרטן שד (2% לעומת 6%) ושיעור נמוך יותר של תמותה בגין סרטן שחלות (0.4% לעומת 3%).

 

המחקר פורסם בגיליון של ה-1 לספטמבר 2010 של כתב העת Journal of the American Medical Association.

 

עלה לאתר: פברואר 2011

 

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן השד >>