לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: ניקוטין מקדם התפתחות של סרטן שד

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים מאוניברסיטת טייפה בטיוואן גילו שניקוטין יכול לשחק תפקיד בקידום סרטן השד. בזמן שעישון ידוע כגורם סיכון למגוון של מחלות סרטן, חומרים שהם לא ניקוטין נחשבים בדרך-כלל לחומרים המסרטנים ולא ידוע הרבה על המנגנון בו פעול הניקוטין בתאים לקידום צמיחת הגידול.

 

על מנת לבחון האם ניקוטין פעול ברמה התאית לקידום צמיחת סרטן שד, בחנו החוקרים 276 דגימות של גידול שד ובדקו האם יש ביטוי יתר של תת יחידות של קולטן אצטילכולין ניקוטיני בתאי סרטן שד בהשוואה לתאים הנורמליים מסביבם. הם גילו, כי תאי סרטן שד אנושיים מבטאים ביתר באופן קבוע את תת היחידה 9 אלפא של קולטן אצטילכולין ניקוטיני (α9-nAchR) וכי הביטוי גבוה יותר בסרטן שד מתקדם לעומת סרטן שד מוקדם.

 

כמו כן, הפחתת הרמות של α9-nAchR עיכבה צמיחת גידולים במעבדה בעוד שהגדלת הרמה קידמה התפתחות תכונות סרטניות. מכאן שניקוטין לא רק מעודד התמכרות לעישון, אלא גם התפתחות של סרטן שד.

 

המחקר פורסם בגיליון של ה-8 לספטמבר 2010 של כתב העת Journal of the National Cancer Institute.

 

עלה לאתר: פברואר 2011

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן השד >>