לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: שתלי שד מעלים סיכון ללימפומה אנאפלסטית של תאים גדולים

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הכריז שישנו קשר אפשרי בין שתלי שד עם סליין או סיליקון ובין סוג נדיר של סרטן הנקרא לימפומה אנאפלסטית של תאים גדולים (ALCL- Anaplastic Large Cell Lymphoma).

סקירה של ספרות מדעית שנערכה בין השנים 1997 ו-2010 העלתה שנשים עם שתלי שד עלולות להיות בעלות סיכון קטן מאד אך מוגבר באופן מובהק ל-ALCL באזור הצלקת שבסמוך לשתל. בסה"כ, ידוע ל-FDA  על כ-60 מקרים שלALCL  בקרב נשים עם שתלי שד ברחבי העולם. מוערך כי ישנן כ-5 עד 10 מיליון נשים עם שתלי שד ברחבי העולם.

מרבית המקרים שנסקרו על ידי ה-FDA אובחנו בעקבות  תלונת החולות בפני רופאיהן אודות תסמינים הקשורים להשתלה, כולל גושים, נפיחות, כאבים או אסימטריה אשר התפתחו לאחר החלמה מלאה של אזור הניתוח. בדיקת נוזלים וגושים מסביב לשתלים הובילו לאבחון ה-ALCL.

ארגון ה-FDA מבקש מרופאים לדווח על מקרים של ALCL בקרב נשים עם שתלי שד. על הרופאים לקחת בחשבון את האפשרות של ALCL  במקרה של הופעת נוזלים מאוחרת ועקשנית סביב השתל. יש לשלוח את הנוזלים במקרים אלה לבדיקה פתולוגית.

אין צורך בשינוי המעקב הרפואי השגרתי של נשים בעלות שתלי שד, שכן ALCL היא מחלה נדירה ביותר והיא הופיעה בקרב מספר קטן מאד של שנים מתוך מיליוני הנשים בעלות שתלים. על נשים בעלות שתלים לעקוב אחר מצב שתלי השד שלהן ולדווח לרופא המטפל בנוגע לכל שינוי. כדאי שנשים השוקלות השתלת שדיים ידונו ביתרונות ובחסרונות עם הרופא המטפל שלהן.

 

עלה לאתר: מרץ 2011