לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: הקשר בין מדד מסת גוף וסיכון לסרטן מעי גס בקרב בוגרים צעירים

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.שיעורי השמנת יתר בילדות, בשנות הנעורים ובבגרות ממשיכים לעלות, ויש לכך השלכות משמעותיות לטווח הארוך על בריאות הציבור. כמו כן, ידוע כי קיים קשר בין השמנת יתר בבגרות ותמותה גוברת מסרטן.

חוקרים מבריטניה החליטו לבדוק את הקשר שבין מדד מסת גוף (BMI) בקרב בוגרים צעירים ותחלואה ותמותה של סרטן. במחקר השתתפו 9,549 גברים ו-2,657 נשים אשר למדו באוניברסיטה בין השנים 1948 ו-1968. גיל החציון שלהם עמד על 20 שנים וכולם היו בני פחות מ-30. גובהם ומשקלם נמדדו ולאחר מכן הם נמצאו במעקב לתקופה ממוצעת של 49 שנים.

מתוצאות המחקר עולה כי ישנה עלייה של 8% בהיארעות של תחלואת סרטן המעי הגס ותמותה ממנו, עם כל עלייה של 1 ק"ג/מ בריבוע במדד מסת הגוף. החוקרים מציינים כי מדובר בראיות שאינן חזקות מספיק, אך מסיקים כי הפחתה בהשמנת היתר בקרב בוגרים צעירים עשויה למנוע מספר משמעותי של מקרי מוות כתוצאה מסרטן המעי הגס. עם זאת, עדיין יש לבדוק האם מדובר בקשר ישיר למסת הגוף בגיל צעיר, או למדד מסת הגוף בגיל מבוגר יותר.

 

המחקר פורסם בדצמבר 2010 בכתב העת Cancer Causes & Control.

 

עלה לאתר: מרץ 2011