לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: השפעת הטיפול בדיקור על איכות החיים של נשים לאחר טיפול כימותרפי

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.במחקר שנערך באוניברסיטת מנצ'סטר באנגליה  נבחנה השפעת  הטיפול בדיקור (אקופונקטורה) על עייפותן הפיזית והמנטלית ורמות החרדה ודיכאון של נשים שחלו בסרטן שד.

המחקר נערך בקרב 302 נשים חולות סרטן שד שטופלו בכימותרפיה במהלך חמש השנים שקדמו למחקר ודיווחו על תשישות כרונית למשך שנה ויותר.

הנשים חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת כללה 227 נשים שקיבלו טיפול בדיקור בנוסף לטיפול הרגיל המומלץ לתשישות, הקבוצה השנייה, שהיוותה את קבוצת הביקורת, כללה 75 נשים, שקיבלו טיפול רגיל בלבד, ללא דיקור.

הטיפול בדיקור נמשך שישה שבועות. לאחר תקופה זו נערכה השוואה בין הקבוצה שקיבלה דיקור לבין קבוצת הביקורת: התוצאות הצביעו על שיפור במדדים: מדד העייפות הכללי בקבוצה שקיבלה דיקור ירד ב- 3.11 נקודות לעומת קבוצת הביקורת, מדד העייפות הפיסית ירד  ב- 2.36 נקודות, מדד העייפות המנטלית ירד ב- 1.94 נקודות, מדד החרדה ירד ב- 1.83  נקודות ומדד הדיכאון ירד ב- 2.13 נקודות בקבוצה שקיבלה דיקור לעומת קבוצת הביקורת.

בצד הירידה בנושאים הללו, נרשמה עלייה במדדי איכות החיים:  מדד הרווחה הפיסית עלה בקבוצת הדיקור ב- 3.30 נקודות לעומת קבוצת הביקורת, מדד הרווחה החברתית עלה ב- 1.05 נקודות ומדד הרווחה הנפשית עלה ב- 1.93 נקודות לעומת קבוצת הביקורת.

החוקרים מסיקים כי למרות שלא ניתן לשלול לגמרי השפעה של אפקט הפלצבו (השפעה חיובית של טיפול דמה), הדיקור הוא טיפול יעיל להקלה על תופעות של עייפות, חרדה ודיכאון ומשפר את איכות החיים של נשים שחלו בסרטן שד לאחר טיפול כימותרפי.

המחקר פורסם בגיליון אוקטובר 2012 של כתב העת Journal of Clinical Oncology.

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן השד >>