לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

דיקור סיני והשפעתו על היקף הזרוע בקרב נשים הסובלות מלימפדמה

עוד בנושא

חוקרים ממרכז סלואן קייטרינג בארה"ב בחנו את בטיחותו ויעילותו של הטיפול בדיקור סיני להשפיע על היקף הזרוע בקרב נשים הסובלות מבצקת לימפתית (לימפדמה) לאחר שחלו בסרטן השד.

מחקר הפיילוט נערך בקרב 33 נשים המאובחנות עם לימפדמה בזרוע אחת שהיקפה גדול בלפחות 2 ס"מ מהשניה, כתוצאה מטיפול כירורגי או קרינתי בסרטן השד.  הנשים קיבלו 30 דקות של טיפול בדיקור, פעמיים בשבוע למשך 4 שבועות, ובסך הכל ניתנו לכל הנשים 255 טיפולי דיקור. היקף הזרוע הפגועה נמדד לפני הטיפול ובסיומו.

בתום תקופת הטיפולים נרשם בקרב 11 מטופלות צמצום של 30% בהיקף הזרוע. במהלך הטיפולים עצמם התקבלו תלונות מ-14 מטופלות על תופעות כגון שטפי דם מקומיים או עקצוצים קלים. לא נרשמו תופעות חריגות או רציניות כגון החמרה במצב הבצקת או דלקות כלשהן במהלך תקופת הטיפול ולמשך 6 חודשים אחריו.

החוקרים מסיקים מתוצאות המחקר הראשוניות שטיפול בדיקור עבור חולות סרטן עם לימפדמה הינו בטוח ועשוי להפחית את היקף הזרוע, על אף שיש להמשיך ולבצע מחקר אקראי בנושא.  ניתן, על פי החוקרים, לשקול מתן טיפול בדיקור סיני בקרב נשים עם לימפדמה שאין עבורן אפשרויות טיפול אחרות להפחתת היקף הזרוע.

המחקר פורסם בגיליון יולי 2013 של כתב העת Cancer

 

עלה לאתר: אוקטובר 2013

 

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן השד >>