לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: לבישת חזיות אינה מעלה סיכון לסרטן השד בנשים לאחר גיל המעבר

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.דעה המופצת לפעמים במדיות השונות ובכללן ברשת האינטרנט, קושרת לבישת חזייה לעליה בסיכון לחלות בסרט השד. מספר קטן מאד של מחקרים שנערכו בעבר, אשר מצאו קשר בין הדברים, נבדקו ונמצאו כבעלי מגבלות משמעותיות במבנה המחקר וניתוחו.

 

עתה, חוקרים במרכז הסרטן פרד הטצ'ינסון  Fred Hutchinson Cancer Research Center בסיאטל בארה"ב, ביקשו לחקור באופן יסודי נושא זה. הם בדקו 1,044 נשים לאחר גיל המעבר, שחלו בסרטן שד חודרני בין השנים 2000-2004: 454 נשים עם סרטן שד מסוג קרצינומה חודרנית שמקורה בצינוריות החלב (Invasive Ductal Carcinoma)   ו-590 נשים עם סרטן שד מסוג קרצינומה חודרנית שמקורה ברקמה בלוטית, (Invasive Lobular Carcinoma). בקבוצת הבקורת היו 469 נשים בגילאים 55-74  שלא חלו בסרטן שד ושהיו בעלי מאפיינים דומים לשתי קבוצות הנשים החולות.

 

הנבדקות נשאלו, בעזרת ראיונות אישיים, אודות גורמי סיכון שונים לחלות בסרטן שד כדי להביאם בחשבון בניתוח תוצאות המחקר. אלו כללו בין השאר, גיל, מוצא, מדד מסת גוף, נטילת טיפול הורמונלי חליפי לתסמיני גיל המעבר והיסטוריה משפחתית של סרטן השד.

בנוסף נבדקו כל האספקטים של לבישת חזייה הכוללים את גודל החזה, תדירות לבישת החזייה, מספר השעות ביום של לבישת החזיה, הימצאות ברזלים תומכים, והגיל שבו החלה האישה ללבוש חזייה באופן קבוע.

 

לאחר שקלול כל הגורמים, החוקרים הגיעו למסקנה כי לבישת חזייה, לא נמצא כגורם המגביר את הסיכון לחלות בסרטן השד, ומקוים כי מחקר מעמיק ומקיף זה יפריך את המיתוס אשר קושר לבישת חזייה לעליה בסיכון לחלות בסרטן השד.

 

המחקר פורסם בכתב העת Cancer Epidemiology Biomarkers Prevention  במהדורת ספטמבר 2014

 

עלה לאתר: אוקטובר 2014

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן השד >>