לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: צריכה מוגברת של אלכוהול מעלה את הסיכון להידבקות ב-HPV בקרב גברים

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.צריכה מוגברת של אלכוהול מעלה את הסיכון להידבקות בווירוס הפפילומה האנושי - HPV, בקרב גברים

חוקרים ממספר מרכזי מחקר של סרטן בפלורידה, ארצות הברית, ביקשו לבדוק את הקשר בין צריכת אלכוהול, לבין השכיחות של וירוס הפפילומה האנושי -HPV בקרב גברים אמריקאים. וירוס זה המועבר ביחסי מין, הינו גורם סיכון למחלות באברי המין ולמספר מחלות סרטן, ביניהן סרטן צוואר הרחם, מספר סוגים של סרטן ראש וצווארסרטן הפין וסרטן פי הטבעת.

מחקרים שונים הראו בעבר כי צריכת אלכוהול גבוהה, או בינונית עלולים לפגוע בפעילות של המערכת החיסונית ולהעלות את הסיכון למחלות כרוניות וזיהומיות, ובכלל זה סרטן.

במחקר זה השתתפו 1,309 גברים אמריקאים, בגיל  29 בממוצע. המשתתפים מילאו שאלון בנוגע למצבם הבריאותי בהווה ובעבר, הרגלי עישון, מספר פרטנרים מיניים בעבר, וכן הרגלי צריכת אלכוהול. הוגדרו 4 רמות של צריכת אלכוהול, כאשר הנמוכה הוגדרה ככמות קטנה מ- 0.10 גרם אלכוהול ביום, וצריכה גבוהה- הוגדרה  ככמות של 9.91 גרם או יותר של אלכוהול ביום.

כל המשתתפים נבדקו לנשאות של ווירוס הפפילומה: 514 גברים נמצאו נשאים של אחד מזני הווירוס, ו-795 לא נמצאו נשאים כלל.

תוצאות המחקר מראות, כי שכיחות ווירוס הפפילומה עלתה, ככל שדווח על צריכת אלכוהול גבוהה יותר:  לאחר שיקלול סטטיסטי של נתוני הגיל, הרגלי העישון ומספר פרטנרים מיניים, החוקרים מסיקים כי צריכה גבוהה של אלכוהול, לעומת הצריכה הנמוכה, מעלה ב- 35% את הסיכון להדבקות בזנים מחוללי סרטן וב- 13% את הסיכון להידבקות בכל אחד מזני ווירוס הפפילומה האחרים.

בקרב הגברים שצרכו האלכוהול ברמה גבוהה, 286 גברים היו נשאים של ווירוס הפפילומה. לעומתם, נמצאו רק 169 נשאי ווירוס הפפילומה, בקרב אלו שדיווחו על צריכה של אלכוהול נמוכה.

לסיכום, החוקרים מציינים כי תוצאות המחקר מראות, כי צריכה גבוהה של אלכוהול קשורה לעלייה בסיכון להידבקות בווירוס הפפילומה האנושי בקרב גברים, ומחקר זה מחזק את ההמלצה של ארגוני הבריאות לצריכה מתונה עוד יותר של אלכוהול, הרשום כחומר שהינו מסרטן ודאי בבני אדם.

עד היום, בהמלצות להפחתת הסיכון לחלות בסרטן, מדובר על צריכה של עד מנת משקה אלכוהול אחת ליום לאשה, ועד 2 מנות ליום לגבר. במאמר זה ההמלצה היא, גם לגברים, להגביל את השתייה לפחות ממנה אחת ביום, כדי להפחית גם את הסיכון להידבק בווירוס הפפילומה האנושי.

 

פורסם בכתב העת  Sexually Transmitted Infections, באוקטובר 2014.

עלה לאתר: אוקטובר 2014

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא תזונה וסרטן>>