לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: האם יש הקשר בין סרטן אשכים והתפתחות סרטן ערמונית?

עוד בנושא

האם  יש הקשר בין סרטן אשכים והתפתחות סרטן ערמונית?

חוקרים מאוניברסיטת מרילנד בבולטימור שבארה"ב, ביקשו לבדוק את הקשר בין היסטוריה של סרטן אשכים והסיכון הכללי לחלות בסרטן הערמונית, וכן את הסיכון לחלות במחלה זו בדרגת ממאירות בינונית עד גבוהה, בה גובר עוד יותר הסיכון להישנות המחלה.

לצורך המחקר, הושוו נתוני היארעות של סרטן הערמונית מתוך מאגר רישום הסרטן האמריקני בקרב 10,365 גברים עם היסטוריה של סרטן האשכים, לכ-120 אלף גברים שחלו במלנומה, שככל הידוע, אינה קשורה לסרטן ערמונית.

החוקרים תעדו נתונים על הגברים משתי הקבוצות, שחלו בסרטן הערמונית, ומחלתם היתה בדרגת ממאירות רגילה ובדרגה בינונית עד גבוהה (מדד גליסון 7 ומעלה. מדד גליסון הוא מדד הממאירות של הגידול, המתקבל לאחר בדיקת הרקמה שנלקחה בביופסיה במעבדה). תועדו גברים רק אם אובחנו 5 שנים ויותר ממועד אבחון מחלת הסרטן המקורית (סרטן האשכים, או המלנומה) ואשר היו מעל גיל 60 בעת אבחנת סרטן הערמונית.

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.מתוצאות המחקר עולה, שהתחלואה בסרטן הערמונית עד גיל 80, בקרב מי שחלה בסרטן האשכים הייתה 12.3%, לעומת 2.7% בקרב קבוצת הביקורת של הגברים שחלו בעברם במלנומה. התחלואה בסרטן הערמונית בדרגת ממאירות בינונית עד גבוהה, עמדה על 5.7% בקרב מי שחלו בסרטן האשכים, ועל 1.1% בלבד בקרב קבוצת הביקורת.

כמו כן מצאו החוקרים, כי הסיכון של מי שחלו בסרטן האשכים, לחלות בסרטן הערמונית בדרגת ממאירות רגילה, היה גבוה פי  4.7 מקבוצת הביקורת, והסיכון של גברים אלו לחלות במחלה בדרגת ממאירות בינונית עד גבוהה, היה פי 5.5 מקבוצת הביקורת.

לסיכום, החוקרים מציינים כי היסטוריה של סרטן אשכים קשורה בסיכון מוגבר באופן משמעותי לפתח סרטן ערמונית, הן בדרגת סיכון רגילה והן בדרגת סיכון בינונית עד גבוהה. החוקרים ממליצים לגברים שחלו בעברם בסרט האשכים, לברר עם הרופא המטפל את היתרונות והחסרונות בבדיקות תקופתיות לאבחון של סרטן הערמונית. כמו כן, מדגישים החוקרים את הצורך במחקרים נוספים לאישוש תוצאות המחקר.

 

נתוני המחקר דווחו בכנס השנתי 2015 Genitourinary Cancers Symposium, והתקציר פורסם במהדורת מרץ 2015 של כתב העת Journal of Clinical Oncology.

קישור לתקציר המאמר באנגלית.

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן במערכת המין הגברית  >>