לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: האם יש קשר בין סרטן השד לסרטן המעי הגס?

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים ממוסד קרולינסקה בשבדיה ואימפריאל קולג' באנגליה, ביקשו לבדוק האם נשים שחלו  בסרטן שד הרגיש להורמונים, נמצאות בסיכון  גבוה לחלות בסרטן המעי הגס והאם לטיפול ההורמונלי שקיבלו לסרטן השד היתה השפעה על סיכון זה.

לצורך המחקר נאספו נתונים משני מאגרי נתונים גדולים: מאגר אחד המבוסס על רישום הסרטן הלאומי בשבדיה, וכלל 179,733 נשים שאובחנו כחולות בסרטן השד בין השנים 1961-2010. ומאגר שני המבוסס על רישום סרטן השד של שטוקהולם-גוטלנד, וכלל 20,171 חולות סרטן שד. מאגר זה הכיל גם נתונים על הטיפולים אותם קיבלו המאובחנות.

החוקרים ביצעו מעקב אחר הנשים מתוך נתוני המאגר הראשון לאורך כ-10 שנים ומצאו כי בקרב 179,733 חולות בסרטן השד אשר חלו בגיל 60.5 בממוצע, אובחנו 2,571 חולות בסרטן המעי הגס בגיל 74 בממוצע:  1,008 נשים שאובחנו עם גידולים ממאירים במעי הפרוקסימלי  (חלק המעי המרוחק מהרקטום), 590 נשים עם גידולים במעי הדיסטלי (חלק המעי הקרוב יותר לרקטום), 808 עם גידולים ברקטום והשאר ללא אבחנה במיקום מסויים.

המעקב אחר נשים במאגר השני התנהל לאורך כ- 11 שנים והעלה כי בקרב 20,171 חולות בסרטן השד בגיל 56.8 בממוצע, אובחנו 299 מקרים של סרטן המעי הגס בגיל ממוצע 71.5: 116 חולות בסרטן המעי הפרוקסימלי, 88 חולות בסרטן המעי הדיסטלי, 85 חולות בסרטן ברקטום ו-10 חולות בסרטן המעי הגס ללא מיקום מפורט.

מתוצאות העיבודים הסטטיסטיים שנערכו על הנתונים  עולה, כי נשים שחלו בסרטן השד נמצאות בסיכון גבוה ב-59% לחלות בסרטן המעי הגס, ביחס לאוכלוסייה הכללית. בניתוח הנתונים אודות מיקום הגידול במעי נמצא, כי הסיכון של נשים שחלו בעבר בסרטן השד לחלות בסרטן המעי הגס הפרוקסימלי עמד על 72% יותר מהסיכון באוכלוסייה הכללית והסיכון לחלות בסרטן מעי גס דיסטלי עמד על 46%, יותר מאשר באוכלוסייה הכללית.

החוקרים מציינים כי לטיפול ההורמונלי שקיבלו הנשים שחלו בסרטן השד לא הייתה השפעה על הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס.

החוקרים מסיקים כי ייתכן ויש לערוך בדיקות מעקב לגילוי סרטן המעי הגס בקרב נשים שחלו בסרטן השד, אך מציינים כי נדרשים מחקרים נוספים בתחום.

המאמר פורסם במהדורת ינואר 2016, בכתב העת Cancer Epidemiology  

קישור לתקציר המאמר

עלה לאתר: מרץ 2016

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן המעי הגס>>