לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדובר

האגודה קוראת לשרי הבריאות והאוצר: אל תפגעו בחולים, לא ייתכן שהחולים יצאו 'קרחים מכאן ומכאן'.

20/08/2007

 

שלום וברכה,

השבוע פורסם להפתעתנו, כי הוחלט לבטל את האישור לביטוחים משלימים, המאפשרים לחולי סרטן לקבל תרופות שאינן בסל. במקביל, פורסם על עדכון בפועל של סל התרופות והטכנולוגיות בכ-280 מליון שקלים בלבד.

קיבלנו את ההודעה על החלטה זו בתדהמה, שכן מדובר בהחלטה שתפגע בחולים רבים ותגרום לתסכול עצום: מצד אחד יבוטל הביטוח שאיפשר לדוגמה, ל-85% ממבוטחי מכבי, לקבל טיפולים ותרופות שעד היום לא היו יכולים לממן, ומן הצד השני  לא הוחלט על עדכון בשיעור קבוע של 2% בסל הבריאות. עולם המדע והמחקר הרפואי מספקים בכל שנה חידושים, דרכי טיפול ותרופות חדשות. מדובר בתרופות שעלותן מגיעה לעשרות אלפי שקלים בחודש, סכום שרוב מוחלט של המשפחות בישראל לא יכול לעמוד בו.

בשם כ-200,000 חולי סרטן ומחלימים בישראל, אנו חוזרים ומבקשים: אל תפגעו בציבור החולים. החלטה על ביטול הביטוחים המשלימים לתרופות לחולי סרטן, חייבת להיות מגובה בהחלטה על עדכון קבוע של הסל, בשיעור של 2% לפחות, או לחילופין בדאגה למיעוט שאינו מסוגל לרכוש ביטוח משלים – כך שכולם יהיו זכאים לתרופות החדשות. כל הסדר אחר יחייב אתכם לעניות דעתנו, להתמודד ישירות עם החולים שיפגעו, במידה ותמומש התוכנית הנוכחית. בפועל, ההחלטה שהתקבלה השבוע מחזירה את ציבור החולים בישראל לאחור, במקום להצעידם קדימה כמצופה.

לא יתכן שהחולים יצאו "קרחים מכאן ומכאן". אם הוחלט להפסיק את מימון התרופות על ידי הביטוח המשלים – על המדינה לתפוס את מקומו, באופן ובהיקף הראוי, מה שרצוי היה מלכתחילה.

בברכה,

מירי זיו                                            פרופ' אליעזר רובינזון
מנכ"ל                                               יו"ר
האגודה למלחמה בסרטן                      האגודה למלחמה בסרטן