לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדובר

גלאי עשן - טופס תלונה מוכן לסובלים מעישון פסיבי מחכה באתר האגודה

23/12/2007

מירי זיו, מנכ"ל האגודה: אנו מקווים כי תושבי ישראל יגלו מחוייבות אזרחית וידווחו לרשויות המקומיות על כל הפרה של החוק, ויעודד בכך הצבת פקחים כנדרש. זכותם לנשום אוויר נקי".

 

להורדת הטופס:   לחץ כאן

 

ביום רביעי הקרוב ייכנס לתוקפו התיקון לחוק למניעת העישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון. על פי החוק החדש, האחריות למניעת העישון מוטלת על בעל המקום הציבורי, ולא רק המעשן עצמו. איסור העישון יחול על כל בית עסק המגיש אוכל או שתייה, כגון פאבים, בארים, מועדונים, דיסקוטקים וכדומה. שינויים נוספים שיכללו במסגרת החוק החדש: החוק חל על כל מוצר טבק או כלי לעישונו (כלומר, כולל נרגילה).

כמו כן, על פי החוק החדש, חל איסור הצבת מאפרה במקום בו אסור לעשן על פי החוק. בעל העסק חייב לפקח ולעשות ככל שניתן על מנת למנוע עישון בבית העסק. צעדים לדוגמה שבעל העסק מחויב לנקוט: פנייה למעשן במקום ציבורי בבקשה לחדול מהמעשה האסור. אם המעשן אינו חדל מעישון, על בעל העסק להתלונן לפיקוח העירוני. למעשה מעתה בעל מקום ציבורי העובר על החוק נושא באחריות פלילית.

בכל מקום ציבורי שבו אסור לעשן, ניתן למנות סדרנים על מנת לאכוף את איסור העישון. הסדרן רשאי לדרוש מהמעשן להזדהות, ובמקרה שהמעשן מסרב, אף לעכב אותו עד לבוא שוטר, עד שעה אחת. על כל רשות מקומית לפרסם באתר האינטרנט שלה או בדרך אחרת, מספר טלפון שיהיה פעיל 24 שעות ביממה, לצורך הגשת תלונות על עישון במקומות ציבוריים בניגוד לחוק.

החוק מגדיל את הקנסות המירביים שיכול לקבוע בית המשפט. כך, על עבירה של עישון במקום ציבורי והצבת מאפרות במקום ציבורי, נקבע קנס מרבי בבית משפט על 12,900 ₪. על עבירות של אי תליית שלטים כחוק או אי פיקוח ומניעת האיסור במקום ציבורי של מחזיק המקום, הקנס בבית משפט יכול להגיע עד 67,300 ₪. גובה ברירת הקנס אמור להיקבע ע"י משרד המשפטים בקרוב. יש לציין כי החוק החדש מתייחס גם למקומות עבודה, לקניונים ועוד.

 

לרגל כניסת התיקון לחוק לתוקפו, מפרסמת האגודה למלחמה בסרטן, טופס שבעזרתו יוכל כל אזרח לדווח בקלות על בית אוכל או בית משקה שעברו על חוק עישון במקומות ציבוריים. הטופס מגדיר את הנקודות הבעייתיות על פי חוק, ויאפשר לכל אזרח בקלות, לסמן את העבירה על החוק, ולשלוח לרשות המקומית הרלוונטית. באתר יפורסמו גם פרטי הרשויות המקומיות. האגודה מודה לאורן כהן ועינת חורין על היוזמה ולעו"ד עמוס האוזנר, ול"אוויר נקי" על הסיוע בתוכן הטופס.

 

"מטרתנו היא אכיפת החוק הקיים שנועד להגן על רוב תושבי המדינה הלא מעשנים. הגברת הקנסות הינה אמצעי לכך ולא יעד", אומרת מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן. "אנו מקווים כי התיקון החדש לחוק ובעיקר – כיבוד החוק בישראל, יביא להפסקת העישון הכפוי ויאפשר בריאות טובה יותר לאזרחי ישראל. 75% מהציבור אינם מעשנים. מדובר בגורם מספר 1 של מוות הניתן למניעה. אנו מקווים כי תושבי ישראל יגלו מחוייבות אזרחית וידווחו לרשויות המקומיות על כל הפרה של החוק, ויעודד בכך הצבת פקחים כנדרש. זכותם לנשום אוויר נקי".

 

 © כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל