לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדובר

האגודה למלחמה בסרטן בפניה לכל חברי הכנסת

02/01/2008

 

 ‏יום רביעי 02 ינואר 2008

 

לכבוד
ח"כ
כנסת ישראל
ירושלים

שלום רב,

הנדון: קריאה לשלול הצעת חוק המתירה עישון במקומות ציבוריים

אני פונה אליך בעקבות הצעת חוק שהגיש ח"כ הנדל המחייבת את הרשויות המקומיות להתיר את העישון ב - 20% ממקומות הבילוי הציבוריים - פאבים ובתי קפה. הצעה שנדחתה אתמול ע"י ועדת השרים ועולה השבוע לדיון.

הצעה זו, במידה ותאושר בכנסת, עלולה במחי יד לבטל עבודה מאומצת של שנים שנעשתה לצורך מיגור תופעת העישון במקומות ציבוריים, הפוגעת באופן ברור בבריאות הציבור. ההצעה קוראת למעשה לחזרה למצב העגום, בו אפשרה מדינת ישראל פגיעה בציבור הלא מעשנים המהווים רוב מוחלט של למעלה מ- 75% מהציבור בישראל, תוך שהיא משאירה את השיקול האם להתיר עישון או לא בידי בעל המקום ומיעוט קטן מעשן. הצעה שכזאת תדחף את הציבור בישראל ואת בריאותם צעד גדול לאחור .

המציאות מראה שלמעלה מ- 20 שנה לא אכפו את החוק כראוי וכנדרש, ולפיכך נדרש תיקון החוק. ברור ששמירה על מכסה של 20% אינה מציאותית בשטח ולא תשמר. כיוון שלא ניתן לקבוע אילו 20% יבחרו ולא ניתן לבקר מצב כזה, אישור ההצעה יבטל במחי יד את זכות היסוד של ציבור הרוצים לצאת ולבלות ונמנעים מחשיפה לעישון להיכנס למקום.

במקביל יפגעו זכויות העובדים שלמעשה - ייחשפו בעל כורחם לעשן כפוי כ"חלק מתנאי העבודה". בכך תוגבל העסקתם של רוב תושבי המדינה לעבוד באותם המקומות, או לחשוף אותם ל 4,000 כימיקלים שונים ביניהם 43 שהוכחו מסרטנים, הנמצאים בעשן הסיגריה. למותר לציין שאם באירלנד בה העישון בפאבים הווה חלק מהבילוי היומי, האיסור נאכף ונשמר בהצלחה רבה, גם בארץ ניתן ליישמו.

להזכירכם, חתמה מדינת ישראל, וממשלת ישראל על אמנת ארגון הבריאות העולמי WHO לפיקוח על הטבק. כחלק מאמנה זו, התחייבה ממשלת ישראל לפעול להוצאה גורפת ומיגור תופעת העישון במקומות ציבוריים. במידה ויאושר חוק זה, הרי שיוצא שמדינת ישראל מחוקקת חוקים הנוקטים עמדה הפוכה משיקולי בריאות וטובת הציבור, מתחמקת מהתחייבות בינ"ל, וחוזרת אחורה בגלגל הזמן לתקופות בהן מיעוט הציבור כופה על הרוב סכנה בריאותית של ממש. מדובר בהרגל ממכר, הגורם ל- 85% ממחלות סרטן הריאה, 30% ממות ממחלת הסרטן בכלל, ולמחלות רבות אחרות.

הצבעה בעד חוק זה הינה כנקיטת עמדה ברורה כנגד בריאות וטובת הציבור.

אני פונה אליך בשם כל הציבור בישראל, הזכאי לנשום אוויר נקי, שרק לאחרונה החל ליהנות מזכאותו זו - אנא, אל תיקחו מרוב הציבור זכות בסיסית זו. חשוב להתנגד ליוזמה זו, שלא ברור באמת מי עומד מאחוריה , אבל ברור שלא טובת הציבור ובריאותו.

 

בברכה ותודה מראש,
מירי זיו
מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן

 

  © כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל