לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

האגודה למלחמה בסרטן לבג"ץ: לחייב את שר האוצר לתקן את עיוות המס על טבק לגלגול כחלק מהתוכנית הלאומית לצמצום העישון ונזקיו

06/08/2018

האגודה למלחמה בסרטן הודיעה היום (שני 6.8.2018) כי היא מבקשת להצטרף כעותרת לעתירה לבג"ץ של המיזם למיגור העישון, נגד שר האוצר בנושא מיסוי טבק לגלגול. בעתירה מבקשים האגודה מלחמה בסרטן והמיזם למיגור העישון מבית המשפט הגבוה לצדק להורות לשר האוצר להפעיל את סמכותו ולהטיל באופן מידי מסי קניה על מוצרי טבק לגלגול באותם שעורים המוטלים כיום על סיגריות רגילות.


מירי זיו מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן הסבירה כי: "עיוות המס גורם לכך שטבק לגלגול מהווה חלופה זולה משמעותית  ובכך מאפשר לצעירים להצטרף ביתר קלות למעגל המעשנים. אנו דורשים  מהממשלה להעלות את המיסים על כל מוצרי הטבק לרמות המומלצות על ידי ארגון הבריאות העולמי. עליית המס תהפוך את הטבק לגלגול לפחות זמין, ובכך תגרום להפחתת שיעורי השימוש ושיעורי ההתמכרות. ארגון הבריאות העולמי קבע כי מיסוי על מוצרי טבק היא השיטה היעילה ביותר ובעלת התועלת הכלכלית הגבוהה ביותר להורדת הביקוש למוצרי טבק, במיוחד בקרב ילדים ובני נוער ובקרב אוכלוסייה ברמה חברתית-כלכלית נמוכה. אי לכך, מיסוי משמעותי הוא האמצעי היעיל ביותר לגמילה מעישון, למניעת התחלת עישון ולצמצום פערים חברתיים. בשנים האחרונות פנינו מספר פעמים לשר האוצר וממשלת ישראל על מנת שישכילו ללמוד מהניסיון המצטבר בעולם ויפעלו להשוואת המיסוי והמחיר של כל מוצרי הטבק לרבות טבק לגלגול לטובת בריאות הציבור, אך הם לא נענו ולכן אנו פונים היום לעזרת בית המשפט הגבוה לצדק".


בעתירה הודגש כי על אף עמדת משרד הבריאות הקובע כי אין כל שוני בין מוצרי טבק לגלגול לבין סיגריות רגילות מבחינת הנזק הציבורי הנגרם מהן ועל אף עמדת רשות המיסים בעניין, מסרב שר האוצר לעשות שימוש בסמכותו ולתקן את עיוות המס שנוצר בשל פערי המיסוי המוטלים על מוצרי טבק לגלגול ביחס לאלו המוטלים על סיגריות רגילות.


סירובו של שר האוצר סותר אף את התוכנית הכלכלית לשנים 2013-2014 אשר קבעה כי המיסוי לטבק לגלגול יעלה לסך של 800 ש"ח לק"ג (במקום 450 ש"ח, נכון למועד קבלת ההחלטה). אישורה של התוכנית הכלכלית נסמך על החלטת הממשלה לתוכנית לאומית לצמצום העישון ונזקיו, מיום 29 במאי 2011 אשר נסמכה על דו"ח הוועדה הציבורית לצמצום העישון ונזקיו, של משרד הבריאות מדצמבר 2010.

עוד הודגש בבקשת ההצטרפות לעתירה כי למעלה מ- 20% מכל מקרי המוות מסרטן בעולם קשורים לשימוש בטבק. מכיוון שטבק הוא גורם הסיכון המוביל לסרטן הניתן למניעה, האגודה למלחמה בסרטן קוראת לקובעי המדיניות להעלות את המיסוי על כל מוצרי הטבק כאסטרטגיה מרכזית להפחתת מקרי המוות מסרטן. מכיוון שהאגודה למלחמה בסרטן מחויבת לפעול להפחתת הנטל הפיזי, הרגשי והכלכלי של מחלת הסרטן בישראל, אנו תומכים במדיניות המסייעת במניעת סרטן, משום שבפן האנושי והכלכלי מניעה היא הצעד החשוב ביותר, שחוסך עלויות וחיי אדם.


העתירה הוגשה באמצעות עו"ד אפי מיכאלי, בא-כוחם של המיזם למיגור העישון והאגודה מלחמה בסרטן.

* בג"ץ 4862/18