לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

האגודה למלחמה בסרטן תערוך לראשונה בישראל יום עיון להורים לילדים חולי סרטן בנושא רפואה משלימה ושימוש בקנאביס רפואי בקרב ילדים

03/04/2019


תחום הטיפולים המשלימים לחולי סרטן, כשהם ניתנים במקביל לרפואה המקובלת, בשילוב מושכל בין שני העולמות נקרא רפואה משולבת. מכאן, שהיישום של הרפואה המשולבת דורש ידע ניסיון ומומחיות מתחומי הרפואה המקובלת עם הרפואה המשלימה שמטרתם תמיכה בהתמודדות עם תהליך הריפוי. על מנת לשלב בצורה הטובה ביותר בין הרפואה המשלימה לרפואה המקובלת בטיפול במחלות הסרטן השונות בקרב ילדים, תערוך האגודה למלחמה בסרטן לראשונה בישראל יום עיון להורים בנושא רפואה משלימה ושימוש בקנאביס רפואי. יום העיון מיועד להורים המתמודדים עם מחלת הסרטן של בנם או בתם ויכלול הרצאות מגוונות עם מידע חיוני בנושא השילוב בין רפואה מקובלת למשלימה.


מחקר מרתק של אוניברסיטת הרווארד היוקרתית בארצות הברית קבע לאחרונה כי קנבינואידים, שהם המולקולות הפעילות הנמצאות בקנאביס רפואי יכולות לסייע בהתמודדות עם בחילות והקאות בעקבות טיפולי כימותרפיה אצל ילדים ומתבגרים חולי סרטן. החוקרים מאוניברסיטת הרווארד ביצעו מטה אנליזה (סקירה שיטתית וניתוח) של 22 מחקרים רלוונטיים בנוגע לשימוש בקנאביס רפואי על ידי ילדים ומתבגרים. בסיכום הממצאים התגלה כי מבין כל רכיבי הקנאביס הרפואי, רכיב הנקרא THC מסייע ביותר בשיפור תופעות לוואי של בחילות והקאות אצל ילדים חולים המטופלים בכימותרפיה. המחקר פורסם בכתב העת המדעי Pediatrics והחוקרים ציינו כי למרות הממצאים האופטימיים יש להשתמש בו במשנה זהירות בשל הסיכון המוגבר לפגיעות מוחיות. מחקר אחר שפורסם לאחרונה קבע כי עישון יום-יומי של קנאביס קשור בסיכון מוגבר פי שלושה לאבחון פסיכוזה בהשוואה למי שמעולם לא עישנו. המחקר פורסם בכתב העת הרפואי The Lancet Psychiatry.

את יום העיון יזמה ותנחה פרופ' מרים בן הרוש, ראש אגף לרפואת ילדים, מנהלת המערך להמטולוגיה, אונקולוגיה והשתלות מח עצם לילדים, בית חולים רות רפפורט לילדים המרכז רפואי רמב"ם. פרופ' בן הרוש המכהנת גם כחברת ועדת העדכון בנושא סרטן בילדים באגודה למלחמה בסרטן הסבירה כי: "הורים לילדים חולי סרטן מעלים שאלות ותהיות רבות בנושא טיפולים משלימים, קנאביס וצמחי מרפא. כרופאים חשוב לנו שהורי הילדים יוכלו להכיר וללמוד יותר לעומק על הנושא. כמו גם להימנע משיטות שנראות יעילות, אך עלולות להתגלות כמפח נפש רפואי וכלכלי. ביום העיון נסקור שיטות, שיעילותן ובטיחותן היחסית הוכחה, מתוך רצון לחזק את יכולת הריפוי של הגוף במהלך המאבק במחלה".

אורית שפירא, עו"ס MSW מומחית בתחום הבריאות ומנהלת מחלקת שיקום ורווחה באגודה למלחמה בסרטן הוסיפה כי: "רפואה בכלל ובוודאי רפואת סרטן, דורשת ידע רב, ניסיון קליני של שנים ארוכות, ומיומנות רבה. לכן, מקורות המידע של ההורים לילדים חולי הסרטן חייבים להיות אמינים ואיכותיים. קיבצנו ביום העיון רופאים ומומחים לרפואה משלימה במטרה להעניק להורים מידע חיוני שיש בכוחו לשפר את איכות חיי הילדים המתמודדים עם מחלות הסרטן השונות".


מיטב המומחים בתחום יציגו ביום העיון את הנושא מזוויות שונות ומגוונות. בין ההרצאות יהיו, תזונה ואורח חיים על פי הרפואה המשולבת, הומאופתיה כטיפול משלים בהתמודדות עם תופעות הלוואי של הטיפולים, שיאצו לשיפור איכות החיים של ילדים חולי סרטן, שימוש בצמחים במהלך הטיפול האונקולוגי בילדים וכיצד ניתן להעריך סיכונים מול יעילות בכלל ויעילות הקנאביס הרפואי בטיפול בתופעת הלוואי בפרט.


מנתוני האגודה למלחמה בסרטן עולה כי בכל שנה מתגלים  בישראל כ - 450 ילדים חולי סרטן. מחלות הסרטן הנפוצות ביותר בקרב ילדים הם לוקמיה, המהווה כ-30% מכלל מחלות הסרטן אצל ילדים ומתבגרים, גידולים סרטניים במוח המהווים כ- 20% וסרטן במערכת הלימפה, המהווה כ-15% מכלל הילדים חולי סרטן. נכון להיום עומדים שעורי הריפוי של ילדים חולי סרטן בישראל על למעלה מ85%.יום העיון יכלול כיבוד קל ויערך ביום רביעי ה - 3 באפריל בבית מטי, לזכרה של מטילדה רקנאטי ז"ל במטה האגודה למלחמה בסרטן בגבעתיים, הכניסה ללא תשלום, הודות לעיזבונה של אנטה צ'רנה ז"ל. בשל מספר המקומות המוגבל באולם, יש להירשם מראש כאןהאגודה למלחמה בסרטן הינה ארגון ללא כוונות רווח וכל שירותיה ניתנים לחולים ולבריאים ללא תשלום. כל זאת הודות לתרומות הציבור בלבד, וכעיקרון ללא כל מימון מתקציב ממשלתי כלשהו, כדי שתוכל לפעול על בסיס שיקולים מקצועיים. האגודה פועלת בכל החזיתות, לקידום המחקר, דרכי המניעה, שיפור דרכי הטיפול והשיקום של החולים והמחלימים. הפרויקטים בהם משקיעה האגודה למלחמה בסרטן את תרומות הציבור נקבעים על ידי ועדות מקצועיות שחברים בהן בהתנדבות נציגים ממיטב אנשי הרפואה והמחקר ברחבי הארץ, והם נבחנים בקפידה, לאחר שיקול דעת מקצועי וענייני ברמה הלאומית. באגודה למלחמה בסרטן פעילים בקהילה המקומית כ-3,500 מתנדבים הפרוסים בכ-70 סניפים בכל רחבי הארץ, השותפים לקידום המאבק בסרטן באזור מגוריהם.


האגודה למלחמה בסרטן מזמינה את ציבור החולים, המחלימים והבריאים לפנות בשיחת חינם למוקד הטלמידע המאויש 24 שעות ביממה לטלפון שמספרו: 1800-599-995 לקבלת מידע ועלוני הסברה ללא תשלום אודות מחלות הסרטן ודרכי המניעה.


מידע נרחב ואמין על מחלות הסרטן, המניעה, הטיפול והשיקום ניתן לקרוא באתר האגודה המתעדכן על בסיס יומי.

לתרומות לאגודה למלחמה בסרטן התקשרו לטלפון שמספרו: 1-800-35-46-46 או לחצו כאן לטופס המאובטח.

 

בברכה,

נאוה עינבר

דוברת האגודה למלחמה בסרטן

2099416 – 050