לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן, המופעלת על ידי אסותא, בכלא נווה תרצה

02/04/2019כ – 20 אלף נשים נבדקות מדי שנה בניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן, המופעלת על אסותא, אתמול הגיעה הניידת גם לבית הסוהר נווה תרצה, ליום בדיקות מיוחד, במהלכו נבדקו 24 אסירות בגיל המתאים.


ניידת הממוגרפיה שיזמה ורכשה האגודה למלחמה בסרטן נועדה לצמצם פערים בהיענות לבדיקת הממוגרפיה, החשובה לגילוי מוקדם של סרטן, בדיקה שבכוחה להציל חיים . מדובר בצמצום הפערים שנדרש בין מגזרים מיוחדים באוכלוסייה ובין נשים המתגוררות ביישובי המרכז, לעומת אלה המתגוררות בפריפריה. אתמול בשעות הבוקר המוקדמות הגיעה במיוחד הניידת לכלא נווה תרצה על מנת לאפשר לנשים בגיל הרלוונטי, המרצות את עונשן בבית הסוהר לבצע בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן השד. צוות הניידת עבר בדיקה שגרתית של שיקוף ומגנומטר בכניסה לכלא ומסיבות ביטחוניות הבדיקות עצמן ארכו קצת יותר מהרגיל.


זו אינה הפעם הראשונה שבה הגיעה הניידת לנווה תרצה ליום בדיקות מיוחד. הגעתה מהווה חלק משיתוף פעולה הדוק ורב שנים בין האגודה למלחמה בסרטן לבין שירות בתי הסוהר, הכולל מגוון פעילויות. בנובמבר 2014 הצטרפה לפעילות גם ניידת הממוגרפיה אשר מגיעה בכל שנתיים באופן מיוחד ליום בדיקות מרוכז, על פי המלצות התוכנית הלאומית לאבחון מוקדם של סרטן השד.


הניידת מופעלת על ידי צוות מקצועי של רשת בתי החולים אסותא, המורכב מנשים בלבד, אשר אחראי לביצוע בדיקות האבחון והפענוח. בניידת יש חדר בדיקה המצויד במכשיר ממוגרפיה מתקדם, אליו נכנסו האסירות מנווה תרצה על מנת להיבדק. ביצועיה של הניידת נמצאים תחת תוכנית בקרת איכות של משרד הבריאות, הפועלת במימון האגודה למלחמה בסרטן וגם תוצאות פיענוח הבדיקות של האסירות שנבדקו יהוו חלק מביצועי התוכנית. 


הבדיקה התבצעה לאסירות בגיל המתאים כחלק מהתכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד שהוקמה ביוזמת האגודה למלחמה לסרטן ומופעלת בשיתוף משרד הבריאות. הבדיקה נערכה לאסירות מגיל 50 ומעלה ולאסירות שנמצאות באוכלוסיית סיכון בריאותי, נשאיות גנטיות ונשים להן אם או אחות שחלו בסרטן השד, מגיל 40 ומעלה.

ביום חמישי האחרון, עוד לפני הגעתה של הניידת ערכה האגודה למלחמה בסרטן הרצאה מרתקת לכלל האסירות בנווה תרצה בנושא סרטן השד, חשיבות האבחון המוקדם והדרכים להפחתת הסיכון לחלות, כמו גם הסבר מפורט אודות הבדיקה וחשיבותה לנשים בגיל המתאים אשר עתידות היו לבצע את הבדיקה בניידת הממוגרפיה. ההרצאה הוגשה על ידי אחות מתאמת שד מהאגודה למלחמה בסרטן וכן כללה סיפור אישי מרגש של מתנדבת בפרויקט יד להחלמה של האגודה למלחמה בסרטן אשר התמודדה עם סרטן השד ובמסגרת התנדבותה תומכת בנשים חדשות שזה עתה חלו.


כאמור, אתמול נבדקו 24 אסירות על ידי צוות הניידת שהעניק להן יחס ושירות נעים ואדיב ובתום הבדיקות הן היו מרוצות מאוד. בסיום יום הבדיקות בנווה תרצה, נסעה ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן לכיוון דרום הארץ על מנת להגיע לכמה ימי בדיקה בשדרות, קריית גת ואשקלון ולהמשיך המסע לאבחון מוקדם באזורי פריפריה חברתית וגיאוגרפית בישראל.