לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

תגובת האגודה לאישור חיסון נגד סרטן צוואר הרחם

08/02/2006

נאוה עינבר דוברת האגודה למלחמה בסרטן מסרה בתגובה:"לשמחתנו מניב המחקר בתחום הסרטן תוצאות מרשימות המהוות בשורה מעודדת לכל מי שנאבק במחלות הסרטן. אנו נמצאים היום ערב קבלת החלטות חשובות בנושא סל התרופות ומהלך ה-FDA מוכיח כמה חשוב לאשר במהירות גם בישראל את החיסון ולדאוג לעדכן את הסל על פי אמות מידה מתקדמות וברוח הזמן. בישראל מתגלות מדי שנה כ-180 נשים החולות בסרטן צוואר הרחם, רובן כתוצאה מנגיף הפפילומה האנושי שחיסון זה נועד למגר אותו. חשוב מאוד שלכל הנשים בישראל, בריאות וחולות יינתן הטיפול הטוב ביותר שהמדע הוכיח כיעיל לטיפול או למניעה".

מומחי האגודה למלחמה בסרטן מסבירים -כיצד מתפתח סרטן צוואר הרחם?
סרטן צוואר הרחם עשוי להתפתח על פני שנים רבות. לפני התפתחות מחלת הסרטן, חלים שינויים מוקדמים בתאי צוואר הרחם. השם הניתן לשינוי בריקמת צוואר הרחם, הוא ניאופלזיה תוך-אפיתלית של צוואר הרחם (cervical intra-epithelial neoplasia - CIN). מומחי האגודה למלחמה בסרטן מכנים שינויים אלה "שינויים טרום-סרטניים", כלומר תאים העלולים להתפתח לסרטן אם לא יטופלו כראוי. חשוב לדעת שאצל הרוב המכריע של הנשים המאובחנות כסובלות מ- CIN לא מתפתח סרטן. תאי CIN מכונים לעתים גם Dyskaryosis. רוב הנשים עוברות בדיקות תקופתיות של משטח צוואר הרחם, המיועדות לגלות שינויים מוקדמים בתאי צוואר הרחם (CIN), בהם ניתן לטפל כדי למנוע התפתחות סרטן. מטרת הבדיקה היא למנוע הופעת סרטן, אך היא עשויה לפעמים לגלות סרטן שכבר התפשט. בישראל ממליצה האגודה למלחמה בסרטן לבצע אחת לשלוש שנים לנשים מגיל 20 ומעלה את בדיקת משטח צוואר הרחם ( PAP SMEAR).

CIN ו-HPV
CIN היא בדרך כלל תוצאה של זיהום בוירוס הפפילומה האנושי HPV -umam )papilloma virus. HPV הוא וירוס נפוץ מאוד, המועבר בדרך כלל בעת קיום יחסי מין, ועלול להשפיע על תאי צוואר הרחם. וירוס זה אמנם יימצא אצל רוב הנשים בשלב כלשהו בחייהן, אך לרוב יושמד על ידי המערכת החיסונית מבלי שתהיה עדות לקיומו. סוגים מסוימים של הוירוס עלולים לגרום להופעת יבלות באיברי המין, וסוגים אחרים עשויים לגרום ל-CIN בתאי צוואר הרחם. הוירוס עלול להישאר בגופן של חלק מהנשים למשך מספר שנים, ואצל אחדות מהן עלול ה-CIN, אם לא יטופל, להתפתח לסרטן. קיימים 80 עד 90 סוגים של HPV, אך נראה שרק סוגים 16, 18, 31 , 33 קשורים להתפתחות סרטן צוואר הרחם.

גורמי הסיכון לסרטן צוואר הרחם
מומחי האגודה למלחמה בסרטן מסבירים כי קיום יחסי מין ראשונים בגיל צעיר וריבוי בני זוג ליחסי מין עלולים להגדיל את הסיכוי להידבקות בוירוס, אולם גם נשים עם הרגלים מיניים אחרים עלולות לשאת את וירוס ה-HPV, ועלולות לפתח CIN או סרטן צוואר הרחם. מערכת חיסונית חלשה, עקב עישון, תזונה לקויה או זיהומים אחרים, עלולה גם היא לגרום התפתחות ה- CIN לכדי סרטן.

טיפול ב-CIN
רק במספר קטן מהנשים עם CIN יתפתח סרטן צוואר הרחם. לעתים CIN מתגלה במשטח צוואר הרחם בצורה קלה ביותר. במקרה זה, צוואר הרחם עשוי לחזור למצבו הנורמלי ללא טיפול, אך על האישה לחזור ולבצע את המשטח לאחר מספר חודשים. נשים אשר בתוצאות משטח צוואר הרחם שלהן מתגלים ממצאים חריגים באופן עקבי, או שינויים מתקדמים יותר בתאים (CIN בצורה קלה או חמורה), נבדקות ומטופלות במרפאות צוואר רחם. קיימות דרכים מגוונות לטיפול ב- CIN העלולה להתפתח לסרטן. מטרת כל טיפול היא להסיר או להשמיד את כל התאים הנגועים. ניתן לעשות זאת באמצעות ניתוח, בו מוסר האזור הנגוע של צוואר הרחם באמצעות חיתוך לולאה גדולה (LLETZ), או באמצעות ביופסיית חרוט. לחילופין, ניתן להרוס את האזורים הנגועים באמצעות טיפול בלייזר או שימוש בחום (diathermy). טיפולים אלה מתבצעים בדרך כלל במרפאה.

מומחי האגודה למלחמה בסרטן מסבירים מהם התסמינים?
בדיקת משטח צוואר הרחם מסוגלת לגלות שינויים בצוואר הרחם לפני התפתחות סרטן עוד טרם הופעת תסמינים כלשהם. התופעה הנפוצה ביותר של סרטן צוואר הרחם היא דימום לא סדיר, כמו דימום בין מחזורי וסת או דימום לאחר קיום יחסי מין. לעתים קרובות מופיעות גם הפרשות בעלות ריח חזק מהנרתיק, ואי-נוחות במהלך קיום יחסי מין. תיתכן גם הופעת דימומים חדשים בנשים שמחזור הוסת שלהן נפסק. מובן שקיימים מצבים רבים אחרים העשויים לגרום לתופעות אלה, אך חשוב שלא תתביישי או תרגישי מבוכה לדווח עליהן לרופא שלך. ככל שתיפגשי עם הרופא מוקדם יותר כך תתבצע האבחנה מוקדם יותר, והסיכוי להצלחת הטיפול יגדל בהתאם.

מומחי האגודה למלחמה בסרטן מהם סוגי הטיפולים
הטיפול תלוי במספר גורמים, לרבות גיל, מצב בריאות כללי, סוג הסרטן, שלב הגידול ודרגת התמיינות הסרטן.ניתוח הוא בדרך כלל הטיפול הראשון הניתן לסרטן צוואר הרחם המתגלה בשלב מוקדם, בו מוגבל הגידול לצוואר הרחם עצמו. במצב זה, טיפול בקרינה יעיל באותה מידה כמו ניתוח, אולם תופעות הלוואי שלו שונות. ככלל, הטיפול המועדף בסרטן שהתפשט מעבר לצוואר הרחם ואינו ניתן לריפוי בניתוח בלבד הוא טיפול בקרינה המשולב עם כימותרפיה. טיפול בקרינה עשוי לשמש גם לאחר ניתוח (לעתים בשילוב עם כימותרפיה), אם קיים סיכון גבוה לחזרת הסרטן, כמו במקרה של בלוטות לימפה נגועות. כימותרפיה עשויה להינתן לעתים לפני ניתוח, על מנת לכווץ את הגידול ולהקל על הניתוח. כימותרפיה עשויה להינתן גם לנשים אשר הגידול התפשט לחלקים אחרים בגופן, או נשים שמחלתן חזרה לאחר טיפול בקרינה. במצב זה משמשת הכימותרפיה להקטנת הגידול, לשליטה במחלה ולהקלה על התסמינים, במטרה לשמור על רמה גבוהה של איכות חיים ולהביא להארכתם.