לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

מ -2007 אסור לעשן במקומות ציבוריים בצרפת

24/08/2006

נאוה עינבר, דוברת האגודה למלחמה בסרטן מסרה בתגובה: "אנו מברכים על החוק החדש בצרפת אשר ללא ספק יגרום לשינוי מהותי וילווה בפעילות הסברתית נרחבת הכוללת פרסום ויחסי ציבור. במדינת ישראל התקבל החוק להגבלת העישון במקומות ציבוריים בו נכללים גם פאבים, בתי קפה ומסעדות, כבר בשנת 1983. מאז ועד היום קיים שיפור ניכר במצב העישון במקומות ציבוריים, אולם לצד החקיקה עדיין נדרשת אכיפה נחרצת ונמרצת של החוק על ידי הרשויות המקומיות המופקדות על אכיפתו ואנו קוראים לראשי הרשויות לפעול לאכיפת החוק. חשוב לדעת כי הציבור הישראלי תומך באיסור זה. מסקר שערכנו בשנה שעברה עלה כי 75% מהציבור בישראל תומך באיסור עישון במסעדות ובתי קפה ואילו רק 25% מתנגדים לו. בממצאי הסקר נמצא קשר מובהק סטטיסטית בין מקום מגורי המרואיין לבין התמיכה באיסור. על פי ממצאי הסקר, התמיכה באיסור גבוהה באזור ירושלים ונמוכה באזור הצפון ובאזור הדרום. 89% מקרב תושבי ירושלים תומכים באיסור, 70% מתושבי הדרום, ורק 67% מקרב תושבי הצפון הביעו תמיכה בו. באשר לתושבי תל אביב, 78% מהם תומכים באיסור עישון במסעדות ובתי קפה ו – 75% מתושבי השרון תומכים באיסור. הסקר בוצע על ידי מכון המחקר "מותגים".

 

עובדות על עישון

  • על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן מגפת העישון גובה כ-10,000 קורבנות מוות מדי שנה בישראל, יותר ממספר האנשים המתים בתאונות דרכים, מלחמות ופעולות טרור גם יחד, כ-1,500 מהם מתים בעקבות חשיפה לעישון פסיבי. על פי נתוני דו"ח שר הבריאות האחרון, אחוז המעשנים בני 18 ומעלה עומד בממוצע על 24%. כ- 32% מקרב הגברים מעשנים ו-18% מקרב הנשים מעשנות.  
  • על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, מדי שנה מתים כ–5 מליון בני אדם בעולם כתוצאה מעישון. עישון הורג 560 איש מידי שעה ו- 13,400 איש מידי יום. התחזיות צופות כי עד שנת 2020 במידה ומספר המעשנים לא יפחת, יגדל מספר המתים כתוצאה מעישון ל-8.4 מליון בני אדם מדי שנה! התחזיות אף צופות כי עד שנת 2025 יעשנו 1.7 ביליון איש בעולם, כיום מעשנים כ- 1.3 ביליון איש.

 עישון גורם לעוד מחלות רבות מלבד סרטן ריאות

כמעט כולם, בין אם הם מעשנים ובין אם לא, יודעים שעישון גורם לסרטן ריאות. אולם, מחקרים מדעיים רבים שנאספו באגודה למלחמה בסרטן ונעשו בעשורים האחרונים הוכיחו כי עישון גורם למחלות רבות נוספות הקשורות למערכת הנשימה והלב ונגרמות לאחר שנות עישון רבות. כמו כן, בשנים האחרונות מתבצעים גם מחקרים נוספים המחזקים את ההשערה כי העישון קשור לעוד מגוון רחב מאוד של מחלות ונזקים בריאותיים הנגרמים גם בטווח הקצר. כך למשל, סרטן שלפוחית השתן הנפוץ בקרב אנשים שהחלו לעשן בגיל צעיר, סרטן צוואר הרחם בקרב נשים צעירות, סרטן הושט, סרטן הגרון, סרטן הכליה, סרטן הלוע, סרטן הדם (לוקמיה), סרטן מערות האף הנפוץ בקרב מעשני סיגרים, סרטן הריאות, סרטן חלל הפה, סרטן הלבלב, סרטן הקיבה ועוד. העישון גורם לעוד מחלות שאינן קשורות לסרטן שהאגודה למלחמה בסרטן מעוניינת להזהיר את ציבור המעשנים גם מהן. מפרצת של אבי העורקים הבטני, הסתיידות עורקים, מחלת כלי דם במח, מחלת לב כלילית, "מחלת המעשנים" - מחלת ריאה חסימתית כרונית (COPD), אסטמה, נפחת הריאות (אמפיזמה), דלקת ריאות, מחלה כרונית של המעי (קרוהן), מחלה בבלוטת התריס, ירוד (קטרקט), ניוון רשתית, שברי צוואר הירך, צפיפות עצם נמוכה, אולקוס וסכרת. גם איכות חייהם של המעשנים נפגעת, חלקם סובלים ועשויים לסבול מנסיגת חניכיים, איבוד שיניים, שינויי צבע השיניים, ריקבון השיניים (עששת), בעיות שינה, אימפוטנציה, הזדקנות מוקדמת של עור הפנים, התמכרות (לניקוטין) ופגיעה בכושר הגופני. בנוסף, קיימות בעיות פריון בקרב נשים וגברים מעשנים, איכות הזרע ירודה וישנם קשיים בעת ההיריון, כמו השפעות על מערכת הנשימה בעובר, מות עובר ולידת ולד מת, משקל לידה נמוך, סיבוכי הריון, מומים גנטיים, מומים מולדים.