לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
מניעת נזקי העישון

המאבק בעישון - ההסברה שעושה את ההבדל

עוד בנושא

מסעות הסברה של האגודה למלחמה בסרטן למניעת עישון

bul1 "הביישנים"

 

קמפיין ה"ביישנים" של האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות במטרה לקדם את המודעות לחשיבות מניעת נזקי עישון פסיבי. בעיקר במקומות ציבוריים.

באוגוסט 2001 נכנסו לתוקף תקנות מורחבות להגבלת עישון במקומות ציבוריים. לאור העובדה כי העישון במקומות ציבוריים נתפס כדבר לגיטימי והיות והן משטרת ישראל והן הרשויות המקומיות לא יכלו להבטיח פעילות כלשהי להבטחת יישומן של תקנות אלו, החליטו האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות לצאת במסע הסברה תקשורתי. הקמפיין נועד להתמודד עם תפיסות והרגלים בני עשרות שנים אשר לפיהם עישון במסעדות, קניונים, מקומות בילוי בתי ספר ושאר מקומות ציבוריים נתפס כאקט לגיטימי בעיני המעשנים, וכברירת מחדל שיש ללמוד לחיות איתה בעיני הלא מעשנים.

היעד בקמפיין היה ליצור אינטראקציה חיובית בין מעשנים ללא-מעשנים בכדי להפנים נורמות של אי עישון במקומות ציבוריים בקרב המעשנים.

בתשדיר רואים אדם חביב בשנות ה- 50 לחייו, ישראל כהן, המוצא עצמו ניצב בפני דלפק קבלה, שמאחורי שני מלאכים לבושי לבן. המלאכים מחפשים את שמו ברשימות, שואלים בפליאה מה הוא עושה שם, כיוון שהקדים להגיע לשמיים בעשרים שנה לפחות. בניסיון לברר את הסוגיה שואל אותו אחד המלאכים האם הוא מעשן, ומשעונה ישראל בשלילה, מעלה השני את האפשרות שמדובר בביישן. 

 

ישראל מתוודה שכן, ואז הוא נשלח לאגף הביישנים בשמים. הסרט מסתיים בכיתוב: "בישראל מתים בכל שנה כ- 8,500 איש מעישון, ועוד כ- 1,500 איש מתים מביישנות. אל תתבייש לומר "לידי לא מעשנים". מהיום החוק לצדך."

 לחץ לצפיה על סרטון הביישנים 
 

 

מסקר שנערך עבור האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות באפריל 2002 ע"י חברת 'מותגים' כמעט שנה לאחר החלת החוק עולה כי: לאור הקמפיין חל שינוי משמעותי בעמדות הציבור.

מרבית הציבור כ-85%, חושבים שמוצדק להגביל את העישון במסעדות. גם 70% מהמעשנים אמרו כי מוצדק להגביל עישון במסעדות לחדר נפרד לחלוטין. מסעדות היוו את אחד המקומות הבעייתיים ביותר בעיני הציבור מבחינת יישום החוק. זאת לעומת עמדות הציבור בחודש יוני 2001 כאשר רק 69% מהציבור וכ- 58% מהמעשנים חשבו שמוצדק להגביל בחוק את העישון במסעדות לחדר נפרד לחלוטין. ניתן לראות שינוי משמעותי בעמדות הציבור.

71% מהציבור סבורים שמוצדק להגביל את העישון בקניונים, כאשר גם 56% מהמעשנים סבורים כך. זאת לעומת הסקר שנערך בשנה שעברה, כאשר רק, 45% אמרו כי מוצדק להגביל את העישון בשטחים הפתוחים בקניונים.

נתונים אלה מצטרפים לעמדות הציבור במקומות ציבוריים נוספים כגון בתי חולים כאשר 96% מהציבור ו- 96% מהמעשנים חושבים שמוצדק לאסור עישון במרפאות ובבתי חולים.

מבחינת האינטראקציות הבין-אישיות, ניתן לראות שינוי משמעותי כאשר 61% מהלא-מעשנים אמרו כי הם מרגישים כיום נוח יותר להעיר למעשנים במקומות ציבוריים, ולאור הקמפיין.
יותר מכך, מהסקר באפריל 2002 עולה כי לא רק שחל שינוי בעמדות הציבור, אלא שהציבור חש כי יש גם שינוי בפועל ומעשנים כיום פחות במקומות ציבוריים.

כאשר בוחנים את המקומות הציבוריים עולה מן הסקר, כי כמחצית מהציבור, 46% חושבים שמעשנים בפועל פחות במסעדות. גם המעשנים 47% חושבים שמעשנים פחות במסעדות. מדובר כבר בשינוי שניתן לראות בפועל.


52% מהציבור סוברים שמעשנים בפועל פחות בקניונים ובמרכזי קניות, וכך גם 59% מהמעשנים.
בהתאם, 45% מהציבור אומרים כי מעשנים בפועל פחות במקומות עבודה.
גם בקרב המעשנים חלה עלייה במודעות לחשיבות החוק, כאשר 36% מהמעשנים אמרו כי בעקבות הקמפיין הם מעשנים כיום פחות במקומות ציבוריים

לא ניתן לכמת הד ציבורי. אך בהחלט ניתן לומר כי מסע ההסברה שינה את האקלים הציבורי בכל הנוגע להתייחסות לעישון במקומות ציבוריים.


קמפיין "האימפוטנציה"

 

קידום המודעות לחשיבות מניעת נזקי עישון - 'עישון עלול לגרום לאימפוטנציה'

לקראת 'יום ללא עישון' יצאה האגודה למלחמה בסרטן בקמפיין העוסק בהשפעה של העישון על הבריאות שמעניינת במיוחד צעירים - העישון עלול לגרום לאימפוטנציה.

הקמפיין התבסס על מחקרים בינלאומיים שהראו על גידול של 50% בסיכון לאין אונות בקרב מעשנים לעומת גברים שאינם מעשנים, בקרב הגברים בשנות השלושים והארבעים לחייהם. ההשפעה של העישון על האימפוטנציה נובע מהקטנת לחץ הדם בפין והיצרות חריפה של כלי הדם באזור הפין כתוצאה מצריכת ניקוטין.

לאור עובדה זו, יצאה האגודה בתשדיר טלוויזיה במסגרתו רואים סיגריה בוערת על המסך וברקע קולות של זוג. ככול שהסיגריה בוערת היא הופכת לנפולה

ושמוטה. התשדיר מסתיים בכיתוב המופיע כמו אזהרות הבריאות על חפיסות הסיגריות האומר "אזהרה: העישון עלול לגרום לאימפוטנציה".
 


אמהות וילדים

 לחץ לצפייה בסרטון: אמא יקרה, כשאת מעשנת את פוגעת בו

נרגילה 

  

 לחץ לצפייה בסרטון בנושא נרגילה 2005

 

 לחץ לצפייה בסרטון נוסף בנושא נרגילה 2005 

 

 לחץ לצפייה בסרטון נרגילה 2007  

 

 

 

 

 

 

לחץ לצפייה בסרטון בנושא עישון ואימפוטנציה