לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: עריכת בדיקת MRI למחלימות מסרטן שד

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון ממליצים לנשים, המחלימות מסרטן שד, לשקול לעבור בדיקת MRI כל שנה בנוסף לבדיקת ממוגרפיה.

 

כיום ממליץ ארגון ה-American Cancer Society על בדיקת MRI רק לנשים הנושאות את המוטציה הגנטית BRCA או לנשים בעלות היסטוריה משפחתית, אשר הופכת אותן לבעלות סיכון של אחת מחמש לפתח סרטן שד (בארץ נמצאת הבדיקה בסל לנשאיות ולנשים שיש להן סיכון של למעלה מ-20% להיות נשאיות).

 

אולם הנושא של המלצת הבדיקה לנשים בעלות היסטוריה אישית של המחלה עוד לא נחקר מספיק. על כן, בחנו החוקרים במחקר זה את נתוניהן של בדיקות MRI, שנערכו ל-1,026 נשים בין ינואר 2004 ויוני 2009. 327 מהנשים היו נשאיות או בעלות היסטוריה משפחתית חזקה ו-646 היו בעלות היסטוריה אישית. במהלך תקופת המחקר פיתחו למעלה מ-3% מהמחלימות סרטן שד לעומת 1.5% מהנשאיות ובעלות ההיסטוריה המשפחתית. בדיקת ה-MRI זיהתה את מקרי הסרטן בקרב המחלימות באופן מדויק יותר לעומת הנשים האחרות.

 

על פי החוקרים, ממצאים אלה מצדיקים שקילה של עריכת בדיקת MRI בנוסף לממוגרפיה לנשים שעברו סרטן שד. אולם, למרות הממצאים המבטיחים יש לערוך מחקרים נוספים בנושא לפני שניתן יהיה לשנות את ההמלצות.

 

ממצאי המחקר הוצגו ב-29.11.10 בשיקאגו, בכנס השנתי של ה-Radiological Society of North America.

 

עלה לאתר: פברואר 2011

 

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן השד >>