לתרומה
חפש
סרטן המעי הגס
חודש המודעות - סרטן המעי הגס

חודש המודעות לסרטן המעי הגס 2011

עוד בנושא

פתיחת חודש המודעות לסרטן המעי הגס 2011

מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן הכריזה היום (28/2/11), במסיבת עיתונאים, על פתיחת "חודש המודעות לסרטן המעי הגס 2011", אשר יערך במהלך חודש מרץ בישראל, במקביל למדינות נוספות בעולם. מטרת החודש לעורר את המודעות למחלה ולאפשרויות למניעתה ולגילויה המוקדם.

 

האגודה תקיים החודש ימי עיון, תמשיך בהפצת המידע לציבור 24 שעות ביממה, ותצא במסע הסברה לגילוי מוקדם ומניעה של המחלה באמצעות היענות לבדיקות הסריקה הלאומית.

 

מעיקרי מסיבת העיתונאים שנערכה היום:

Big-Bullet-SQR.gif ד"ר מיכה ברחנא, מנהל רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות - כ-3,400 נשים וגברים מאובחנים מדי שנה בסרטן המעי הגס והחלחולת וכ-1,240 נפטרים מהמחלה. שיעורי התחלואה נמצאים במגמת ירידה מתחילת שנות ה-2000, בעיקר בקרב נשים יהודיות. באוכלוסיה הערבית התחלואה במגמת עליה. מבדיקה מגזרית שנערכה על מנת לבדוק את שיעורי הגילוי המוקדם בקרב מגזרי אוכלוסיה מארצות מוצא שונות, עולה כי בכל המגזרים שיעורי גילוי מוקדם דומים ולכולם שיפור משמעותי בשיעורי הגילוי המוקדם מתחילת שנות ה-2000.

יש לציין כי האגודה למלחמה בסרטן החלה בתקופת זמן זו במסעות הסברה ופעילות נרחבת בנושא גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס.

bullet_3 לחץ כאן לצפיה בעדכון נתוני תחלואה סרטן המעי הגס - 2011

 

Big-Bullet-SQR.gif פרופ' גד רנרט, מנהל התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס - 36% מאוכלוסיית היעד לבדיקת סקר לסרטן המעי הגס מבצעים כיום את הבדיקות! מדובר בעליה של כ-10% יחסית לשנה שעברה, התואמת את ממצאי רישום הסרטן, המצביעים על עליה בגילוי המוקדם של המחלה.

bullet_3 לחץ כאן להודעה של פרופ' רנרט.

 

Big-Bullet-SQR.gif על פי הערכות ה-IARC, רשות מחקר הסרטן של ארגון הבריאות העולמי - ישראל נמצאת בין המקומות הגבוהים בעולם בשיעורי התחלואה בסרטן המעי הגס.

bullet_3 לחץ כאן לטבלה המפרטת את שיעורי התחלואה

 

משרד הבריאות בשיתוף האגודה למלחמה בסרטן, מפעיל מזה מספר שנים תוכנית לאומית לגילוי סרטן המעי הגס והחלחולת, שביסודותיה ניטור הביצוע הארצי של הבדיקות ומעקב.

בנוסף, האגודה למלחמה בסרטן מסייעת מזה למעלה מעשור למכונים גסטרואנטרולוגים לפתח וליישם תוכניות לאיתור אוכלוסיות בסיכון גבוה והגברת היענותם לבדיקות. עבור אוכלוסיות אלו, בדיקת הקולונוסקופיה כלולה בסל.

 

Big-Bullet-SQR.gif אובחנה מוטציה גנטית לסרטן המעי - בקרב יהודי צפון אפריקה. כך עולה ממחקר חדש שערך פרופ' רנרט. המשמעות לנשאי הגן שיש להם היסטוריה משפחתית של המחלה: עליה משמעותית בסיכון. לאלו שנמצאו נשאים של מוטציות מסוג זה ב-2 אללים, יעלה הסיכון ל-100% כמעט לחלות במהלך חייהם. בעקבות התוצאות ממליצים עורכי המחקר לכלול את הבדיקה הגנטית בכלל הבדיקות למטופלים ממוצא צפון אפריקאי, שיש להם היסטוריה משפחתית של המחלה

bullet_3 לחץ כאן לפרטים נוספים על מוטציה גנטית לסרטן המעי הגס בקרב יהודי צפון אפריקה

 

Big-Bullet-SQR.gif מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן: בכל יום מאובחנים 9 חולים וכ- 4 נפטרים כל יום מסרטן המעי הגס. מדובר במחלת הסרטן השניה בשיעור מקרי המוות הנגרמים כתוצאה ממנה בשנה. חשוב לזכור כי מדובר במחלת סרטן הניתנת למניעה ולגילוי מוקדם שעשוי להציל חיים. סריקה לאבחון מוקדם, מאפשרת כאמור גם איתור נגעים קדם ממאירים - כלומר מניעת התפרצות המחלה, וגם מעלה את סיכויי הריפוי ל-90% ויותר. בנוסף, כדי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס, חשוב גם לאמץ פעילות גופנית סדירה, להימנע מהשמנה, מעישון ומצריכת אלכוהול לא מבוקרת ולהמעיט באכילת בשר אדום ו/או מעובד".

 

Big-Bullet-SQR.gif הבדיקה המוכחת והמומלצת לסריקה המונית: דם סמוי לנשים וגברים בגיל 50-74 - למעלה מ-90 מומחים מובילים מאירופה, בשיתוף מומחים מארה"ב וגם מישראל פרסמו בקונצנזוס קווים מנחים חדשים לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. המומחים מטעם רשות מחקר הסרטן של ארגון הבריאות העולמי - IARC וההמלצות אומצו על- ידי הפרלמנט האירופאי (EU). המומחים מדגישים את חשיבות בקרת האיכות, כדי למקסם את התועלת מהבדיקה ולצמצם את הסיכונים.

bullet_3 לחץ כאן לפרטים נוספים.

bullet_3 לחץ כאן ל- קובץ מחקרים נבחרים שנערכו ברחבי העולם בנושא מניעה, גילוי המוקדם, וטיפול בסרטן המעי הגס.

 

 

במהלך חודש המודעות האגודה למלחמה בסרטן תערוך מסע הסברה בכלי התקשורת האלקטרונים ובעיתונות הכתובה שיתמקד בחשיבות הגילוי המוקדם כמציל חיים. האגודה למלחמה בסרטן תשלח, ללא תשלום, לכל פונה לטלמידע שמספרו 1-800-599-995, חוברת מידע מעודכנת בנושא מניעה וגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. החוברת נכתבה על ידי מומחים בתחום ומופיעה בעברית, רוסית וערבית.

 

האגודה למלחמה בסרטן מקיימת ב-15/3/11 יום עיון, ללא תשלום, למאות חולים, מחלימים ובני משפחותיהם. יום העיון באדיבות חברת רוש המפעילה את פרוייקט "רוש מושיטה יד לחולה".

לחצו כאן לפרטים נוספים על יום עיון לחולי סרטן במעי הגס.

 

האגודה למלחמה בסרטן מזמינה את הציבור לפנות ל'טלמידע', שירות המידע הטלפוני המאויש 24 שעות ביממה למענה על שאלות ולקבלת חומר הסברה ללא תשלום בנושא סרטן המעי הגס: 1-800-599-995