לתרומה
חפש
ימי עיון, אירועים ופרוייקטים
אירועים

תערוכת "ציוריאה" בחיפה: ציורים של חולי סרטן הריאה

עוד בנושא

התערוכה, שנהגתה על ידי מנהל המכון לכימותרפיה באסותא חיפה בשיתוף האגודה למלחמה בסרטן, וקרמה עור וגידים בסטודיו לאמנות משך קרוב לחצי שנה, תיפתח ביום שלישי, ה-11.11.2014, באירוע חגיגי במעמד נציגי עריית חיפה, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן וחברת רוש ישראל, מובילת פרויקט "רוש מושיטה יד" עבור החולים ובני משפחתם. 18 חולות וחולי סרטן ריאה שרטטו יחד ולחוד את הגבול הדק כל כך שבין חיים ומוות, תקווה וייאוש, כעס ומחילה, גוף ונפש.

 

ביום שלישי הקרוב יגיע לשיאו פרויקט שהחל את דרכו לפני כחצי שנה, בחדר העבודה של ד"ר עבד אגבריה, מנהל המכון לכימותרפיה באסותא חיפה, והמשיך בסטודיו של האומנית רוני רות פלמר בסדרת מפגשים עם 18 חולות וחולי סרטן הריאה.

תערוכת ציוריאה

מאיר פורטל, 55, חולה בסרטן ריאה קרוב לשלוש שנים, הוא אחד מ-18 יוצרי התערוכה: "כאשר טובה, האחות הראשית במחלקה האונקולוגית ברמב"ם, ספרה לי על הפרויקט והסדנא, מיד נעניתי לאתגר. כל אחד התבקש לצייר על בד קנבס קטן חלק מתמונה גדולה, של נוף צבעוני ואופטימי שבחרה עבורנו מנחת הסדנא, רוני. במקביל, העמידה רוני לרשותנו בד קנבס גדול אחד, אליו ניגשנו בזמננו החופשי, על מנת לתת דרור גם לחרדות, חוסר הודאות, הכעס והדאגה. מהציור המשותף נוכחתי להבין כמה גוונים יש לאפור ושחור וכמה כל אחד מאתנו חווה את המחלה בדרכו שלו".

 

רוני רות פלמר, מנחת הסדנא "ציוריאה": "השהיה במחיצתם של 18 אנשים החיים עם סרטן ריאה היא חוויה מרגשת במיוחד. 18 חולות וחולים, כל אחד עם סיפור חייו, היו נלהבים מההזדמנות לקחת מכחול וליצור. אנשים במצבים מורכבים מתגלים כאופטימיים ומלאי שמחת חיים."

 

הוגה הפרויקט, ד"ר עבד אגברייה, מספר על היוזמה: "זה התחיל בג'ניבה לפני 4 שנים. נכחתי בכנס על סרטן ריאות, ובתערוכה הרפואית משכה את תשומת לבי פינה קטנה וצנועה עם יצירות שהוכנו ע"י חולי סרטן ריאה. המפגש הראשוני היה מאוד מרגש, בתור בן אדם ובתור רופא המלווה את החולים בשלבים השונים של המחלה ועומד מקרוב על הצרכים הרבים שלהם בזמן התהליך -  צרכים גופניים ונפשיים כאחד .אנשים החיים עם סרטן ריאה אינם רק חולים - הם קודם כל אנשים, עם חשק עז ליצור, להביע את אשר הם עוברים. אני שמח שנתנה לי ול-18 האומנים ההזדמנות הזו."

 

טקס הפתיחה יתקיים כאמור ביום שלישי, ה-11 בנובמבר, בקסטרא חיפה, בשעה  17:00, במעמד פרופ' אליעזר רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, מר דורון סקל,  מנהל החינוך התיכוני במחלקת החינוך בעירית חיפה וד"ר עבד אגברייה, מנהל המכון לכימותרפיה, אסותא חיפה.

תערוכת ציוריאה

 

bul3 פרטים בהזמנה המצ"ב.

 

 

 

"האגודה למלחמה בסרטן מברכת ומעודדת פעילויות ייחודיות מסוג 'ציוריאה' המעצימות את החולה ומסייעות בהפחתת מתחים וחרדות. האגודה מאמינה, כי להיבט הנפשי והרגשי יש חשיבות רבה בתהליך ההתמודדות עם המחלה.

 

במרכזי הסיוע והתמיכה של האגודה למלחמה בסרטן 'חזקים ביחד' ברחבי הארץ,  מאפשרים למשתתפים לחבור לקשת רחבה של פעילויות בהיבטים  של גוף-נפש כגוון יוגה, מדיטציה, חוגי אומנות ועוד, בהם החולים יכולים להסתייע ולסייע בשיפור איכות חייהם ובהתמודדות עם המחלה."

 

התערוכה והסדנא נערכו כאמור בשיתוף האגודה למלחמה בסרטן ובאדיבות "רוש מושיטה יד", הפרויקט החברתי של חברת רוש ישראל, לשיפור איכות חייהם של חולות וחולים ובני משפחותיהם.