לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

פרופ' אריאל מוניץ מאוניברסיטת תל אביב, קיבל מענק מחקר מצטיין וברך בשם החוקרים המצטיינים.

31/03/2019


בתמונה: פרופ' אריאל מוניץ


"מר רן קוניק- ראש העיר גבעתיים

הגב׳ מירי זיו- מנכ״לית האגודה למלחמה בסרטן

פרופ׳ אלי פיקרסקי- יו"ר ועדת המחקר של האגודה למלחמה בסרטן

 

אורחים ומתנדבים נכבדים,

אני נרגש לעמוד בפניכם כאן היום, כנציגם של החוקרים המקדישים את זמנם למלחמה בסרטן.

אני רוצה לנצל במה זו ולשתף אתכם בחלק מהסיבות להתרגשותי זו:


לפני כחמש שנים, התגלה אצל חברה קרובה שלי, עינב רייך, סרטן בוושט במיקום אשר לא איפשר לערוך ניתוח ולפיכך, הוצאת הגידול הייתה בלתי אפשרית. לאחר טיפולים קשים וסבל מתמשך, עינב נפטרה בקיץ של שנת 2015 בבית החולים הדסה עין כרם.


באישון אותו לילה, ניר, בעלה, ביקש ממני להתלוות אליו הביתה בכדי להודיע על פטירתה לארבעת בניה הצעירים.


את הלילה הזה לא אשכח כל חיי.


מספר שבועות לאחר מכן, גמלה בליבי ההחלטה לנסות ולהקצות מעט מהמשאבים שיש לי במעבדה לחקר מחלת הסרטן.בתקופה ההיא, עיקר המחקר במעבדה שלי נסב, סביב מחלות אלרגיות כמו אסטמה. אתם יכולים לשער לעצמכם, כי המעבר ממחקר בתחום האלרגיות למחקר בתחום הסרטן אינו פשוט ומהווה אתגר חדש.

הוא דורש תהליך למידה משמעותי,

הוא דורש גיוס משאבים

והוא דורש מעט אומץ או יש אומרים טיפשות.


לשמחתי, פניתי לקרן המחקר של האגודה למלחמה בסרטן וזכיתי לראשונה במענק מחקר המוקדש לחקר הסרטן. מענק זה, פתח אצלי במעבדה כיוון מחקרי חדש לגמרי אשר הלך ותפס תאוצה עם הזמן עד שכיום, מרבית חברי המעבדה שלי עוסקים  בחקר הסרטן. בתהליך הלמידה המתמשך, אנו מייבאים עקרונות שלמדנו ממחלות אלרגיות למודלים של סרטן, והמודל הזה מייצר תוצאות מרשימות בעלות השלכות טיפוליות עתידיות.


הדוגמא הזו ממחישה הלכה למעשה, את החזון של האגודה למלחמה בסרטן ואת המאמצים שהאגודה עושה על מנת לפתוח כיווני מחקר חדשים ולגייס חוקרים וסטודנטים נוספים, למלחמה בסרטן.


האגודה מובילה את המאבק במחלות הסרטן בישראל ופועלת על מנת להפחית את התחלואה והתמותה מסרטן. האגודה משקיעה בחינוך, שיפור אמצעי אבחון, גילוי מוקדם וטיפול.


חלק חשוב בפעילות האגודה קשור בהקצאת משאבים המופנים לטובת מחקר מעמיק. האגודה מבינה כי ללא מחקר בסיסי, קליני ושילובם של השניים, לא נוכל להגיע לטיפולים חדשים אשר יביאו תקווה לחולים ולבני משפחותיהם.


אנו מצויים בעידן מרתק. זהו עידן בו הטכנולוגיה פוגשת אותנו בכל מקום, ואחד הממשקים המשמעותיים ביותר למפגש שכזה הוא עולם הרפואה.

ההתפתחויות הטכנולוגיות הללו לא פוסחות על המחקר והטיפול בסרטן.

חקר הסרטן בישראל הוא מהמתקדמים בעולם ונמצא בחזית של המחקר בארץ ובעולם. אני משוכנע כי המחקרים אשר האגודה תומכת ומממנת יובילו לפריצות דרך נוספות ומשמעותיות גם בעתיד.


בשם כל החוקרים ומעל לבמה זו, אני רוצה להודות לאגודה על התמיכה המתמשכת במחקר ובחינוך. אני רוצה להודות לכם, למתנדבים הרבים אשר מקדישים ממרצם וזמנם לעשיית הקודש הזו.אני נרגש לעמוד בפניכם היום.

בדיוק לפני שבוע, דוד שלי, אח של אבא, נפטר מסרטן הערמונית.

דודי, אברהם מוניץ, זכה בעיטור העוז במלחמת ששת הימים, ובפרס ביטחון ישראל על עבודתו 'בקריה למחקר גרעיני' בדימונה, נכנע למחלת הסרטן.

זה סמלי בעיני, שביום בו אבי קם מ'השבעה' על אחיו, אני נושא דברים כאן בפורום הזה ואנו ממשיכים יחד את המאבק שלו, את המאבק של כולנו במחלת הסרטן."בתמונה: פרופ' אריאל מוניץ (משמאל) עם פרופר אלי פיקרסקי