לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

אסותא חונכת "שירות שד מהיר"

11/10/2006

 

מעכשיו  אבחון סרטן השד אפשרי תוך 10 ימים עד שבועיים בלבד, וללא תשלום. לרגל חודש המודעות לסרטן השד חונכת אסותא "שירות שד מהיר" במערך הממוגרפיה.  אחות מתאמת מפנה את המטופלת, במקרה של חשש לממצא ממאיר בבדיקת הממוגרפיה, לכירורג שד מומחה ובכיר תוך פרק זמן של יומיים עד שלושה ימים. במקביל מופנית האישה ללקיחת ביופסיה. בהליך המזורז הזה, תוך 10 ימים עד שבועיים תקבל הנבדקת את תוצאות המעבדה ואת האבחון הסופי, ותופנה להמשך הטיפול במחלה. כירורגים מובילים בארץ בתחום השד עומדים לרשות הנבדקות המופנות ע"י אסותא. השירות כולו, מבדיקת הממוגרפיה (עם הזמנה מקופת החולים) ועד לבדיקת הכירורג, אינו כרוך בתשלום.

 

השירות החדש נועד לקצר את מסגרת הזמן שבין אבחון ממצא חשוד בבדיקת ממוגרפיה ועד לסיום תהליך הבירור הרפואי, ולהפחית את המתח הנלווה לתהליך. במסגרת השירות מקבלת הנבדקת ליווי מקצועי צמוד ותמיכה אישית לכל אורך הדרך. "האשה לא נשארת לבד בתהליך הזה", אומרת ד"ר אורנה אופיר, המנהלת הרפואית של אסותא מרכזים רפואיים. "בשירות החדש אנחנו מובילים את כל התהליך עד לאבחון המלא של המצב. לעומת זאת, אשה הנבדקת במרפאה הקהילתית שלה פונה בעצמה אל הרופא לאחר קבלת תוצאות הממוגרפיה, וממתינה בתור ארוך, לעתים של חודשים, לכירורג השד שיבדוק אותה ויטפל בה. קיצור הזמן עד לאבחון המלא חשוב מבחינה רפואית, אך לא פחות מכך – מבחינה נפשית".

 

מירי זיו, מנכ"ל  האגודה למלחמה בסרטן מסרה כי: "מחקרים הוכיחו שסריקה יעילה באמצעות ממוגרפיה מפחיתה את התמותה מסרטן השד בכ- 30%. בנוסף אף הוכח כי כאשר הטיפול ניתן במרכזים כוללניים, סיכוי הריפוי טובים יותר. אנו מברכים על חנוכת השירות החשוב לנשים. אשר עולה בקנה אחד עם מגמה מתקדמת בעולם המערבי לטיפול כוללני רב מקצועי באישה שאובחנה עם סרטן בשד. האגודה מקדמת וממסייעת להקמתם של מרכזים כאלו לבריאות השד, בהם ניתן טיפול העונה על הצרכים המקצועיים והסוציאליים של האישה תחת קורת גג אחת".

 

על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, סרטן השד הינה המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי בכלל. כ- 4,000 נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן השד וכ-900 מתות מהמחלה. אחת מכל שמונה נשים בישראל, עלולה לחלות בסרטן השד וככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכויי הריפוי לכ 90%. מספר הנשים אשר מחלימות מסרטן השד עולה בהתמדה בזכות הגילוי המוקדם ובזכות שיפור דרכי הטיפול והגברת המודעות הנרחבת בארץ.

 

כל אישה מעל גיל 50 זכאית לבדיקת ממוגרפיה פעם בשנתיים כבדיקת סקר לאיתור מוקדם של סרטן השד, במסגרת התכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד. נשים שבמשפחתן היסטוריה של סרטן השד, או נשים שחוששות כי יש להן גוש בשד, מופנות על ידי קופת החולים לבדיקות ממוגרפיה, גם מתחת לגיל 50. אם מתגלה בממוגרפיה ממצא חשוד המחייב בדיקה מעמיקה, עוברת האישה תהליך הכולל פגישות עם כירורג שד, ביופסיה, המתנה לתשובות מעבדה, ניתוח להוצאת הגידול, ייעוץ אונקולוגי ושל כירורגיה פלסטית במידת הצורך.