לתרומה
חפש
מידע לחולים
סיפורי התמודדות

סיפור ההתמודדות של אתי עם גמילה מעישון

עוד בנושא

לפני זמן לא רב נסעתי ברכב עם אדם נוסף לתל אביב. פתאום, ללא התרעה מוקדמת אותו אדם העיר לי הערה מפחידה. "שומעים בקול שלך שאת מעשנת!" נחרדתי מיד. אני? צעירה בת 26, מעשנת קלה למדי, וכבר שומעים את זה על הקול שלי? לא נעים לשמוע כאלו הערות אף פעם אבל דבר נפלא קרה באותו יום.זה היה היום שבו הפסקתי לעשן.

 

שמונה שנים עם סיגריה ביד. מתקופת הצבא ועד לפני מספר חודשים. פתאום הבנתי שאני מעשנת כבר שמונה שנים...מכורה כבר שמונה שנים, עבד של הסיגריה. אז נזכרתי, שכאשר התחלתי לעשן לא חשבתי שאתמכר. לא ידעתי עד כמה הניקוטין משעבד וממכר ולא שמתי לב שהתמכרתי לסיגריות כמו לאהבה נואשת. אז גם הבנתי, שמישהו פה עבד עלי בעיניים.

החלטתי לעשות משהו ומהר. מי יעזור לי? איך אפסיק לעשן אם אני נהנית מכל סיגריה?

 

ובכן התשובה הייתה באתר האינטרנט של האגודה למלחמה בסרטן. לאחר שראיתי את מחירי הטיפולים למעשנים שהיו מעבר ליכולתי כסטודנטית, פניתי לאתר של האגודה למלחמה בסרטן. רציתי שמישהו יאמר לי את האמת בפנים. רציתי לדעת באמת מה הנזק שנגרם לי, ושעלול להיגרם לי אם אמשיך לעשן. נכנסתי לאתר, התחלתי לקרוא וקיבתי התהפכה. מילים כמו 'קמטים מסביב לשפתיים','שיניים צהובות', ו 'נפחת הריאות' סחררו אותי.

 

הכרחתי את עצמי להמשיך לקרוא וזה לא היה קל. שטפתי את מוחי במידע, קראתי והזדעזעתי. ואז הבנתי שרימו אותי, סידרו אותי ואני שיתפתי פעולה לאורך כך הדרך. עכשיו ידעתי את כל מה שחברות הסיגריות מסתירות מלקוחותיהן, רק שזה נודע לי לאחר שמונה שנים... שמונה שנים שבהן קניתי סיגריות באלפי שקלים, שזרמו לכיסן של יצרניות הסיגריות. אילו רק הייתי יודעת את כל זה לפני שמונה שנים כשהתחלתי לעשן!

 

עוד לפני הקריאה באתר קינאתי בלא מעשנים. בחוסר הצורך שלהם לעשן. גם באירועים חברתיים וגם במצבים של לחץ נפשי. התחלתי לעשות הליכות מסביב לשכונה ולוותר בהדרגה על סיגריות. עשיתי הפסקות קצרות של מספר ימים ואז עישנתי שוב. בהפסקות הקצרות הבנתי שלא יקרה לי שום דבר אם אני ארצה לעשן משעמום או מעצבים ולא יהיו לי סיגריות לידי.

 

והפסקתי! בהדרגה ועם הרבה מחשבה עצמית. תודות למידע באתר שניער אותי מכל התירוצים שתירצתי לעצמי ש"חיים רק פעם אחת" ו"אני רוצה לחיות את הרגע" ודומיהם. אם חיים רק פעם אחת אז עדיף בלי סיגריות, נטו, כמו שחיינו שהיינו ילדים. אני לא רוצה למצוא את עצמי עוד עשר שנים עדיין עם סיגריה ביד!

 

לסיכום אומר כי אני רוצה להודות לאגודה על עבודתה המקודשת ולבקש מאנשיה שיהיו לצידי במידה ואתפתה שוב לחזור לעשן, ושיעזרו לי להימנע מכך. למעשן או למעשנת שקוראים את דבריי אני ממליצה מאוד להפסיק. תחשבו על זה! הרי להפסיק לעשן פירושו להשתחרר מכלא, לפתוח דף חדש ולהעלות את איכות החיים.