לתרומה
חפש
מניעה וגורמי סיכון
תזונה ומשקל תקין

הקשר בין פעילות גופנית ותזונה - למחלת הסרטן

עוד בנושא

יום הסרטן הבינלאומי 4 בפברואר 2009  בסימן

"ילדות בריאה ואקטיבית"

נתונים חדשים על הקשר בין פעילות גופנית ותזונה - למחלת הסרטן

מליארד מבוגרים בעולם סובלים מעודף משקל. כ-40 מליון בני נוער סובלים מהשמנה.
מנתונים שמפרסמת האגודה למלחמה בסרטן לרגל יום הסרטן הבינלאומי שמציין ה-UICC, ארגון הסרטן הבינלאומי, עולה כי אחד מכל 10 ילדים בעולם וכ-30% מהילדים בישראל סובלים מעודף משקל או השמנה. במזרח התיכון: אחד מכל 4 סובל מהשמנה.

השנה עומד יום הסרטן הבינלאומי בסימן "ילדות בריאה ואקטיבית".

יום הסרטן הבינלאומי, מוקדש בכל שנה למסר חדש שנועד למניעת סרטן ולקדם את יעדי אמנת המלחמה בסרטן שיזם ארגון הסרטן הבינלאומי. המסר השנה הוא להורים: "מאזן אנרגיה" נכון יפחית את הסיכון של ילדיכם לפתח סרטן בהמשך חייהם. מאזן אנרגיה הוא למעשה האיזון שבין כניסת אנרגיה באכילה ובשתיה והוצאת אנרגיה על ידי פעילות גופנית. חוסר איזון חיובי, מוביל למשקל עודף והשמנה. השמנה ומשקל עודף יכולים להוביל לסרטן. עודדו את ילדיכם לתזונה מאוזנת ופעילות גופנית.
יותר מ-7 מיליון בני אדם מתים מסרטן בכל שנה ברחבי העולם וכ-11 מיליון מקרים חדשים מאובחנים מדי שנה. על פי התחזית המבוססת על המצב הקיים כיום - בשנת 2020, יאובחנו כ-15 מליון מקרים חדשים של סרטן מדי שנה, וכ- 12 מליון איש ימותו מהמחלה.

שכיחות עודף משקל והשמנה עולה באופן דרמטי בקרב מבוגרים וילדים ברחבי העולם. על פי ארגון הבריאות העולמי מליארד מבוגרים סובלים מעודף משקל ולפחות כ-300 מליון מהם שמנים ממש. על פי הערכה אחד מכל 10 בני נוער סובלים מעודף משקל. מתוכם, 30-45 מליון מסווגים כשמנים, כלומר כ-2-3% מכלל ילדי העולם בגילאי 5-17.

הנתונים מישראל דומים: ממחקר שפורסם לאחרונה, שביצע ד"ר יאיר בן דוד מבית החולים סורוקה, נמצא כי בין 20 ל-30% מבני 6 ו-10 בישראל נמצאים בעודף משקל או השמנה. מחקרים מראים כי הסיכון גבוה לכך שיהפכו למבוגרים שמנים.

חוקרי הקרן העולמית לחקר הסרטן (ה- WCRF 2007) מעריכים כי 30-40% ממקרי הסרטן, או בהקבלה 3 עד 4 מליון מקרי סרטן חדשים מדי שנה, ניתנים למניעה ע"י תזונה מתאימה, פעילות גופנית סדירה והימנעות מהשמנה.

ממחקרים שונים עולה כי ככל שעודף המשקל גבוה יותר, כך גדל הסיכון. כך למשל, על כל תוספת של 5 נק' ב- BMI (משקל/גובה במטרים בריבוע) - הסיכון לחלות בסרטן הכליה מוכפל. והסיכוי לפתח סרטן הרחם עולה פי 1.5. כ-25% ממקרי סרטן הכליה, וכ 39% מסרטן הרחם, נובעים מהשמנה. 11% ממקרי סרטן המעי הגס, ו 9% ממקרי סרטן השד, נובעים מהשמנת יתר.
עם השנים חלה התדרדרות במאזן האנרגיה של האוכלוסיה. הסיבות לכך משולבות: הנוחות והקלות בהשגת מזון עתיר קלוריות אך דל באיכויותיו התזונתית, עליית שיעור העיסוקים שאינם מחייבים פעילות גופנית, פיתוח מכשירים החוסכים כח-אדם, בידור המתבסס על צפייה פסיבית במסך, כשכל אלה מביאים לכך שאנשים שורפים פחות אנרגיה במהלך יום רגיל שלהם.

"על מנת להקנות הרגלי חיים נכונים, היעד הוא ילדים", אומרת מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן. "אולם כדי להשפיע עליהם, על המבוגרים לתת דוגמה נכונה. הורים או קובעי מדיניות, האחראים על מקורות האוכל ועל היקף הפעילות הגופנית הנדרשת בחיי היום יום של הילדים, צריכים להתנהג בהתאם ולעודד אכילת מזונות בריאים כגון פירות וירקות, בשר שאינו מעובד ודגנים מלאים ובמקביל לעודד פעילות אקטיבית. בילדים עדיין קיים חלון ההזדמנויות לנקיטת פעולה דחופה כדי להקטין את שיעור החולים בעתיד".

בארגון הסרטן הבינלאומי מדגישים כי הפעילות צריכה להתרחש אצל הפרט, משקי-הבית והקהילה, אך לא פחות בקרב קובעי המדיניות ברמה הלאומית והבינלאומית: היא מצריכה מעורבות ושתוף פעולה מפוליטיקאים, מחנכים, מהתעשייה ומהמדיה. "חשוב לפעול לקידום מדיניות שתביא לשינויים סביבתיים שיקלו על האנשים לבחור באופציות הבריאותיות - במקום מגוריהם, בעבודה, באזורי המשחקים. לשינויים כאלה, תפקיד חשוב בתמיכה בהיווצרות שינוי התנהגותי ובקידום שינוי התנהגותי ארוך טווח", נמסר בהודעה שהוציא ה- UICC.

ההמלצות המעשיות:

תזונה

  • הגבילו את צריכת המזון עתיר הקלוריות, והמנע משתיית משקאות ממותקים.
  • בססו את התזונה בעיקר על ירקות, פירות ודגנים מלאים.
  • הגבילו צריכת בשר אדום, והימנעו מאכילת בשר מעובד (גורמי סיכון לסרטן המעי הגס).
  • נמצא גם כי הגבלת צריכת בשר אדום ומעובד, עשויה להפחית את הסיכון לחזרת המחלה בקרב מחלימים מסרטן.
  • הגבילו צריכת מזון מלוח וכזה המעובד באמצעות מלח.
  • הגבילו שתיית אלכוהול - לגבר עד 2 מנות ליום, לאישה מקסימום מנה אחת ליום. על פי מחקרים, 3.6% ממקרי הסרטן בעולם קשורים לצריכת אלכוהול, ו 3.5% מכל מקרי המוות מסרטן נובעים משתיית אלכוהול.

פעילות גופנית

  • באופן כללי מומלץ למבוגרים - 30 דק' או יותר של פעילות גופנית מתונה או נמרצת ליום.
  • לילדים - 60 דק' או יותר של פעילות פיזית מתונה או נמרצת ליום.
  • במקביל רצוי להגביל פעילות פסיבית כגון צפייה בטלוויזיה או עיסוק ממושך במשחקי מחשב.
מסע ההסברה של ארגוני הסרטן בכל העולם, הוא חלק מתוכנית בת 5 שנים, שהחלה בשנה שעברה, במטרה להפחית את התחלואה בסרטן. מהנתונים עולה כי יותר מ-7 מליון בני אדם נפטרים ברחבי העולם ממחלת הסרטן ו-11 מליון מאובחנים מדי שנה. עם זאת כ-40% ממקרי התחלואה בסרטן - ניתנים למניעה.

האגודה למלחמה בסרטן בישראל היא אחת מהארגונים השייכים לארגון הסרטן הבינלאומי. פרופ' אליעזר רובינזון -יו"ר האגודה למלחמה בסרטן ושימש בעבר כנשיא הארגון הבינלאומי, ומנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן - מירי זיו, מכהנת כחברה בהנהלת הארגון הבינלאומי

bul10 מידע נוסף: לחץ כאן לדף מידע על מאזן האנרגיה - עובדות ומחקרים