לתרומה
חפש
אבחון מוקדם
אבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם

שבוע המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם 2024

עוד בנושא
אבחון מוקדם
מניעה ואבחון מוקדם של סרטן השד
אבחון מוקדם של סרטן המעי הגס
אבחון מוקדם של סרטן העור
אבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם
מניעה ואבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם
מיתוסים על סרטן צוואר הרחם
חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי - עמדת האגודה
שאלות ותשובות על החיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי
שבוע המודעות לסרטן צוואר הרחם
שבוע המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם 2024
סיפורה של אופיר זליכה - מחלימה מסרטן צוואר הרחם
שבוע המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם 2023
שבוע המודעות לסרטן צוואר הרחם (16 - 21 בינואר 2022)
שבוע המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם 2022
שבוע המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם 2021
שבוע המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם 2020
קמפיין חדש של האגודה למלחמה בסרטן לעידוד התחסנות נגד נגיף הפפילומה האנושי
יום המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם 2019
סרטן צוואר הרחם בישראל – עדכון הנתונים ינואר 2019
שבוע המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם 2018
שבוע המודעות לסרטן צוואר הרחם 2016
שבוע המודעות למניעת סרטן צוואר הרחם 2015
שבוע המודעות למניעת סרטן צוואר הרחם 2014
אבחון מוקדם של סרטן הערמונית
בדיקה עצמית של האשכים
גנטיקה וסרטן
מניעה ואבחון מוקדם - המלצות האגודה
הרצאות לקהל הרחב בנושא איבחון מוקדם
מניעה ואבחון מוקדם בקרב נשים

ממשיכות להילחם גם בסרטן צוואר הרחם:

שבוע המודעות הבין-לאומי בצל המלחמה

כל מה שחשוב לדעת על סרטן צוואר הרחם בישראל

לרגל שבוע המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם, המצוין בכל שנה מה-16 עד ה-21 בינואר, האגודה למלחמה בסרטן מגישה עובדות מדעיות ומחקרים מעודכנים. באגודה למלחמה בסרטן מדגישים כי בעזרת מודעות, התחסנות וגילוי מוקדם ניתן למגר את סרטן צוואר הרחם בישראל.


סרטן צוואר הרחם אחראי לכ-10% ממקרי הסרטן החדשים בנשים בישראל.

בעשור האחרון עלה מספר הנשים שאובחנו עם נגע טרום-סרטני בצוואר הרחם בישראל, במקביל לעלייה בביצוע בדיקות לגילוי מוקדם. עיקר התחלואה נצפית בגיל 50-25 ושיא התחלואה בגיל 30 עד 34.

על פי הערכת האגודה למלחמה בסרטן, בשנת 2023 אובחנו בישראל כ-1,400 נשים עם מצב טרום-סרטני, וכ-300 נשים עם סרטן חודרני בצוואר הרחם.

על פי נתוני משרד הבריאות, בשנת 2019 אובחנו 1,381 נשים ישראליות עם נגעים טרום-סרטניים ו-262 נשים עם סרטן חודרני של צוואר הרחם.


משה בר-חיים, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן הסביר כי: "גם בצל המצב הביטחוני, חיוני להמשיך את המאבק בסרטן צוואר הרחם ולהגביר את המודעות למחלה. אנחנו יודעים באופן חד-משמעי שהתחסנות, גילוי מוקדם באמצעות בדיקות והימנעות מעישון, מפחיתים דרמטית את הסיכון לחלות. מדובר במחלת סרטן שניתן למגר אותה בישראל".

יודגש כי גורמי הסיכון לסרטן צוואר הרחם הם נגיף הפפילומה האנושי (HPV) ועישוןנגיף הפפילומה פוגע בתאי עור וריריות. הנגיף שכיח מאוד באוכלוסייה ועובר במגע ישיר, לרוב בקיום יחסי מין. חלק מהזנים של הנגיף גורמים ליבלות באיברי המין, ואילו זנים אחרים נחשבים בעלי סיכון גבוה להתפתחות שינויים טרום- סרטניים וסרטן בצוואר הרחם.

ביצוע משטח צוואר הרחם יכול למנוע סרטן. בדיקה שגרתית של צוואר הרחם אחת לשלוש שנים היא הדרך הטובה ביותר לאיתור נוכחות של וירוס הפפילומה ולאבחן שינויים ברקמת צוואר הרחם. גילוי מוקדם וטיפול בזמן ימנעו התפתחות גידול סרטני באזור זה. הבדיקה התקופתית הביאה להפחתה משמעותית במספר החולות בסרטן צוואר הרחם בעולם.


  • באגודה למלחמה בסרטן קוראים לנשים להיגמל מעישון כדרך יעילה להפחית את הסיכון לסרטן צוואר הרחם ומחלות סרטן נוספות.
  • עוד ממליצים באגודה למלחמה בסרטן לנשים בגיל 65-25 לבצע בדיקת משטח צוואר רחם. הבדיקה כלולה בסל התרופות לנשים מגיל 25 עד 54 אחת לשלוש שנים ולנשים מגיל 55 ועד 65 אחת לחמש שנים. על פי סל התרופות, נשים מעל גיל 65, אשר לא ביצעו בדיקה ב-10 השנים האחרונות, זכאיות לבצע בדיקה אחת.
  • עוד קוראים באגודה להורים להקפיד לחסן את ילדיהם נגד נגיף הפפילומה. החיסון ניתן בשגרה לתלמידי ולתלמידות כיתה ח' במסגרת בית הספר ובמימון משרד הבריאות. מי שלא התחסן במסגרת בית הספר יכול לקבל את החיסון עד גיל 18 בלשכות משרד הבריאות ללא תשלום. באגודה מדגישים כי חשוב לחסן את הבנות ואת הבנים, שכן נגיף הפפילומה הוא גורם סיכון לתחלואה לא רק בסרטן צוואר הרחם אלא בסוגי סרטן נוספים, כגון סרטן הפות, סרטן פי הטבעת, סרטן פה ולוע וסרטן הפין.


התסמינים האפשריים לסרטן צוואר הרחם

  • באגודה למלחמה בסרטן מסבירים כי שינויים טרום-סרטניים וגידולים מוקדמים של צוואר הרחם לא תמיד מלווים בתסמינים, ולרוב הם מתגלים בבדיקות השגרתיות המומלצות.
  • התלונה השכיחה ביותר של נשים עם סרטן צוואר הרחם היא דימומים לא סדירים, כגון דימום בין מחזורי וסת או דימום לאחר קיום יחסי מין.
  • לעיתים מופיעות גם הפרשות חריגות מהנרתיק או אי-נוחות במהלך קיום יחסי מין. ייתכנו גם דימומים בקרב נשים שמחזור הווסת שלהן נפסק.
  • באגודה למלחמה בסרטן מדגישים כי קיימים מצבים רבים אחרים העשויים לגרום לתסמינים אלה, אך חשוב שלא להתעלם מהם אם יופיעו. לכן קוראים לכל אישה לדווח עליהם לרופא שלה. ככל שמקדימים להיפגש עם הרופא, כך תתבצע האבחנה מוקדם יותר, והסיכוי להצלחת הטיפול יגבר. מידע נוסף על סרטן צוואר הרחם בקישור הבא.


שירות ייחודי של האגודה למלחמה בסרטן - ייעוץ מיני

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה שירות ייעוץ בנושאי דימוי גוף, מיניות, אינטימיות ופוריות לנשים המתמודדות עם סרטן צוואר הרחם, למחלימות ולחולים בסוגי סרטן נוספים. הייעוץ מיועד לכל חולה המעוניינת להתייעץ, לחלוק לשתף בתחושות ההתמודדות ולקבל מידע על השפעות המחלה על המיניות והפוריות, אפשרויות הטיפול ושיקום התפקוד המיני וכן הפניה למומחים מקצועיים נוספים. השירות ניתן על ידי מטפלת במיניות של האגודה, בעברית, רוסית ואנגלית, בפגישה אישית, בשיחת טלפון או בזום, ללא תשלום וללא צורך בהפניה. טלפון: 03-5721643 או דוא"ל: miniut@cancer.org.il


מחקר חדש מאיטליה: הקשר בין עישון כפוי ובין סרטן צוואר הרחם

ממחקרי עבר עלה כי נשים מעשנות נמצאות בסיכון גבוה ב-70% מנשים שאינן מעשנות לחלות בסרטן צוואר הרחם, אולם הקשר בין חשיפה לעישון כפוי (פסיבי, עישון 'מיד שנייה') ובין הסיכון לחלות במחלה טרם נבדק.

במחקר מטה אנליזה חדש ביקשו חוקרים מאיטליה לבדוק אם הסיכון של נשים שאינן מעשנות אך חשופות לעישון פסיבי בסביבתן לחלות בסרטן צוואר הרחם ולפתח נגעים טרום-סרטניים, גבוה משל נשים שאינן מעשנות ולא חשופות לעישון פסיבי. לצורך כך בחנו החוקרים נתונים מ-21 מחקרים בנושא, שכללו יחד יותר מ-5,000 מקרים של סרטן צוואר הרחם ושל נגעים טרום-סרטנים שעלולים לגרום להתפתחות סרטן צוואר הרחם.

מניתוח הנתונים עולה כי נשים שנחשפו לעישון פסיבי היו בסיכון גבוה ב-42% לחלות בסרטן צוואר הרחם וגבוה ב-50% לפתח נגעים טרום-סרטניים באזור צוואר הרחם, לעומת נשים שלא נחשפו.

הסיכון הגבוה ביותר לחלות בסרטן צוואר הרחם קיים בנשים שחשופות לעישון פסיבי בבית או לעישון של בן/בת זוג, לעומת חשיפה בעבודה ובעבר בבית ההורים. כמו כן, הסיכון לפתח נגעים טרום-סרטניים עלה בהתאם למידת החשיפה לעישון פסיבי - מספר שעות החשיפה ביום וכמות הסיגריות שאליהן נחשפו הנשים לאורך זמן.

לסיכום, החוקרים מציינים כי הפחתת שיעורי העישון, הן עישון אקטיבי והן פסיבי, היא אחת האסטרטגיות היעילות ביותר להפחתת היארעות סרטן צוואר הרחם.


המחקר פורסם בכתב העת המדעי Journal of Cancer Research and Clinical Oncology בנובמבר 2023.

לתקציר המחקר באנגלית לחצו כאן.


מחקר אמריקאי חדש: איכות התזונה משפיעה על הידבקות בנגיף הפפילומה האנושי

במחקר חדש שנערך בארצות הברית ביקשו לבדוק את הקשר בין איכות התזונה של נשים ובין הסיכון שלהן להידבק בנגיף הפפילומה האנושי (HPV), שידוע כמגביר את הסיכון לחלות בסרטן צוואר הרחם. המחקר כלל 10,543 נשים בגילים 59-18 שלא חלו בסרטן ושלא קיבלו חיסון לנגיף. הנשים השתתפו בסקר בריאות ותזונה לאומי בארה"ב בין השנים 2016-2003. הנשים נבדקו לנוכחות זנים שונים של נגיף הפפילומה בגופן – זנים שמוגדרים בסיכון גבוה להתפתחות סרטן צוואר הרחם וזנים בסיכון נמוך, וכן נשים ללא נוכחות של זני הנגיף.

איכות התזונה הוערכה באמצעות מדד תזונה בריאה, כשציון גבוה יותר מעיד על איכות תזונה טובה יותר. על פי הגדרות המדד, תזונה איכותית כללה מספר קטגוריות: ירקות, דגנים מלאים, מוצרי חלב, מזונות עתירי חלבון, מאכלי ים וחלבון צמחי, צריכה כוללת של פירות (טריים + מיץ פירות), פירות טריים (ללא מיץ פירות), ירקות עליים ירוקים וקטניות.

נמצא כי 25.2% מהנשים שתזונתן הייתה באיכות נמוכה נדבקו בזנים המסוכנים של נגיף הפפילומה, לעומת 10.2% מהנשים ששמרו על תזונה איכותית.

שלוש מהקטגוריות התזונתיות נמצאו בעלות השפעה משמעותית על ההידבקות בנגיף, הן בזנים בסיכון גבוה והן בזנים בסיכון נמוך – צריכה כוללת של פירות, צריכת פירות טריים בלבד וצריכת ירקות עליים ירוקים וקטניות.

נשים שצרכו ירקות ירוקים עליים וקטניות היו בסיכון נמוך ב-32% להידבק בזנים המסוכנים של הנגיף לעומת נשים שלא צרכו מזונות אלה כלל. בדומה לכך, צריכה מספקת של פירות ומיצי פירות  לעומת אי-צריכה הפחיתה את הסיכון שלהן להידבק בזנים המסוכנים ב-43%. גם לצריכה של פירות בלבד הייתה השפעה דומה. 

תוצאות דומות נראו גם בנוגע לסיכון להידבק בזנים הפחות מסוכנים של הנגיף, וצריכה מספקת של שלוש קטגוריות המזון הללו הפחיתה משמעותית את הסיכון.

החוקרים מסכמים כי על פי המחקר, אכילה במידה מספקת של פירות, ירקות עליים ירוקים וקטניות, יכולה להפחית את הסיכון להידבק בנגיף הפפילומה האנושי באיברי המין ולחלות בסרטן צוואר הרחם.


המחקר פורסם בכתב העת The Journal of Infections and Diseases במהדורת מאי 2023.

לתקציר המחקר באנגלית לחצו כאן.