לתרומה
חפש
סרטן השד
הטיפול הקרינתי

קרינה לאזור השד

עוד בנושא

מבוא
Big-Bullet-SQR.gif מהו הטיפול בקרינה (רדיותרפיה)?
Big-Bullet-SQR.gif מתי ניתן הטיפול?
Big-Bullet-SQR.gif הרגשתך במהלך הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif תכנון הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif מכשיר הקרינה
Big-Bullet-SQR.gif מהלך הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif תופעות לוואי
Big-Bullet-SQR.gif הטיפול בעור 
Big-Bullet-SQR.gif בתום טיפולי הקרינה
Big-Bullet-SQR.gif מערך התמיכה והסיוע של האגודה למלחמה בסרטן
bul3 לחצו כאן לפתיחת קובץ PDF של החוברת בנושא: 

קרינה לאזור השד


מבוא

חוברת זו נכתבה על ידי רופאים ואחיות המטפלים בנשים המקבלות טיפול בקרינה (רדיותרפיה) לשד. החוברת נועדה לענות על כמה מהשאלות שנשים במצבך שואלות, ולספק לך ולבני משפחתך מידע העשוי לסייע בהתמודדות עם הטיפולים. אם בתום קריאת החוברת תהיינה לך שאלות נוספות, תוכלי לפנות אל הצוות המטפל או למרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 03-5721608 או בדוא״ל: info@cancer.org.il.

חזרה למעלה >>


מהו הטיפול בקרינה (רדיותרפיה)?

טיפול בקרינה, או רדיותרפיה, הוא שימוש בקרינה מייננת, בעלת אנרגיה גבוהה שנועדה להרוס גידולים ממאירים (סרטניים). הקרינה חודרת לאזור הגידול ופוגעת בתאים הסרטניים.

 

הקרינה פוגעת בתאים בזמן התחלקותם. מכיוון שהתאים הסרטניים מתחלקים במהירות, הקרינה פוגעת בהם ומונעת את התפשטותם. גם התאים הבריאים נפגעים מהקרינה, אך מאחר שהם תאים שלמים ונורמליים, הם מתאוששים לאחר הקרינה ומתחדשים.

 

כדי להפחית ככל האפשר את הנזק לתאים הבריאים, הטיפול בקרינה מתבצע רק לאחר תכנון מדוקדק, המצמצם חשיפת תאים בריאים לקרינה ומכוון את מלוא מנת הקרינה הניתנת לאזור שבו נמצאים התאים הסרטניים. הטיפול בקרינה אינו מכאיב, ודומה לצילום רנטגן שגרתי.

חזרה למעלה >>


מתי ניתן הטיפול?

הטיפול ניתן ביחידות הקרינה במכונים האונקולוגיים שבהם יש מכשירי קרינה. הטיפול ניתן מדי יום בימים א'-ה', בהתאם למינון שקובע הרופא. משך מתן הקרינה קצר מאוד, אך לרנטגנאי הריפוי נדרש זמן כדי למקם במדויק את מכשיר הקרינה באזור המתאים. השהייה בחדר הטיפול נמשכת לרוב 20-5 דקות. ההקרנה עצמה אורכת 5-1 דקות, בהתאם לטיפול ולמכשיר.

 

סדרת טיפולים מונה על פי רוב 35-15 פגישות, המתפרשות על פני כשלושה- שבעה שבועות, בהתאם להחלטת הרופא. טיפולים בקרינה אינם ניתנים בסופי שבוע ובחגים.

במידת האפשר, ניתן לתאם את שעת הטיפול בהתאם לנוחותך ובהתחשב בסדר היום שלך ובצרכייך. תיאום שעת הטיפול נעשה מול רנטגנאי הריפוי. מומלץ שתגיעי לטיפולים הראשונים בלוויית אדם קרוב, עד שתכירי את הטיפול ואת השפעתו עלייך. ייתכן שגם בהמשך תזדקקי לליווי.

 

חשוב לשמור על רצף הטיפול. אם מסיבה כלשהי אין ביכולתך להגיע לטיפול שנקבע, אנא טלפני למכון הקרינה ודווחי על היעדרותך הצפויה. רצוי מאוד לא לדחות ולא להחסיר ימי קרינה.

חזרה למעלה >>


הרגשתך במהלך הטיפול

כתוצאה מהטיפול בקרינה ״תכנו תופעות לוואי שונות, כמו עייפות או שינויים על פני העור באזור המטופל. לרוב, התופעות חולפות במהלך הטיפול או שבועות מעטים לאחר סיומו. מטופלות רבות בקרינה אינן חוות תופעות לוואי. מסיבה זו, תחושותייך האישיות הן המדד הטוב ביותר למידת החומרה של תופעות הלוואי.

 

נשים רבות מסוגלות להמשיך ולנהל אורח חיים רגיל במשך תקופת הטיפול בקרינה, ואילו אחרות זקוקות למנוחה רבה יותר, בשל העייפות הנגרמת מהטיפול בקרינה. מנוחה קלה בצהריים יכולה בהחלט לעזור ולהחזיר לך כוחות לקראת המשך היום.

 

אין כל מניעה לקיים פעילות מינית סדירה ורגילה במהלך הטיפול בקרינה, אף שייתכן שהחשק המיני ירד בשל העייפות. אם את עדיין בגיל הפריון, השתמשי באמצעי מניעה.

 

זכרי, חשוב שלא תהרי במהלך הטיפול האונקולוגי, בשל החשש לנזק לעובר. בתחילת הטיפול עלייך לפנות לרופא להתייעצות ולבחירת אמצעי המניעה המתאימים לך.

חזרה למעלה >>


תכנון הטיפול

טרם תחילת הטיפול תיפגשי לשיחה עם הרופא, ותתבקשי לחתום על טופס הסכמה מדעת לגבי הטיפול שאת עומדת לקבל.

 

לפני תחילת הטיפול יש צורך לתכנן את הטיפול ולסמן את האזור שאליו תכוון הקרינה. תהליך התכנון נקרא סימולציה, שפירושה: הדמיה. הכוונה היא להדמיית הטיפול העתידי, לפני הטיפול בקרינה. הסימולציה נעשית באמצעות מכשיר מיוחד שנקרא סימולטור או CT סימולטור, המבצע צילום CT ומאפשר תכנון ודיוק בכיוון ובמינון הקרינה.

 

תוכנית הטיפול מותאמת לכל מטופלת באופן אישי. לעתים תכנון הטיפול מצריך בדיקות עזר נוספות, כמו CT עם הנחיית נשימה או צילומים נוספים.

 

ההדמיה נעשית בחדר הסימון וכוללת גם עריכת מדידות באזור המיועד לטיפול בקרינה. בתום עריכת המדידות הנחוצות, האזור שבו ״נתן הטיפול יסומן על גופך באמצעות עט סימון או דיו מיוחד. אין להסיר את הסימון עד לסיום הטיפול בקרינה, כדי להבטיח שהקרינה תינתן תמיד באותו המיקום. ברבים מהמכונים מסמנים את האזור באמצעות קעקוע נקודות קטנטנות, כמעט בלתי נראות. נקודות אלו ישמשו למיקום שדות הקרינה בטיפול.

 

בחלק ממכוני הקרינה קיימים מכשירים המסנכרנים את נשימתך עם מכשירי הקרינה להגנה על הלב. במקרה כזה תקבלי הנחיה מיוחדת על עומק וקצב הנשימה מרנטגנאי הריפוי המיומנים.

 

במהלך הסימון תתבקשי לשכב כשידייך מורמות מעבר לראשך ללא תנועה במשך כ-30 דקות. אם קיים קושי לשכב בצורה זו, יש לדווח מראש לרופא.

 

הטיפול יתחיל רק לאחר שאנשי הצוות ישלימו את החישובים ואת תוכנית הטיפול. לעתים יש צורך לשנות במעט את תכנון הטיפול לאחר שהתחיל. ולכן, ייתכן שתתבקשי לבקר שוב בחדר הסימולציה. שינויים אלה הם מקובלים ואינם מעידים על שיבוש בטיפול.

 

המלצות:

Big-Bullet-SQR.gif ביום הסימון כדאי להגיע בבגדים נוחים. הם עלולים להתלכלך מעט. רצוי להגיע עם חולצה וחצאית או חולצה ומכנסיים (ולא עם שמלה).


Big-Bullet-SQR.gif תוכלי להביא מכשיר לשמיעת מוזיקה בזמן ביצוע פעולת הסימון.

חזרה למעלה >>


מכשיר הקרינה

הטיפול הקרינתי ניתן במכשיר הנקרא מאיץ קווי המפיק קרינה באנרגיה גבוהה. מכשיר זה יוצר אלומת קרינה בעלת גבולות חדים, כושר חדירות רב לעומק הרקמות וקצב קרינה מהיר המאפשר משך טיפול קצר. בצורה זו כמות הקרינה הנספגת בעור קטנה, ולכן כרוכה בסיכון מינימלי לנזק ולתגובה בעור. מכשירי הקרינה ממוקמים בחדרים מיוחדים, בעלי קירות עבים מאוד ובלתי חדירים לקרינה, כדי להגן על הסביבה.

מכשיר הקרינה

חזרה למעלה >>


מהלך הטיפול

בחדר הטיפולים יש מיטת טיפול ומכשיר קרינה. לשם קבלת הטיפול תתבקשי לשכב על מיטת הטיפול בתנוחה זהה לזו שבה שכבת במהלך הסימון. מכשיר הקרינה יכוון לאזור המוקרן. כיוון המכשיר אורך לעתים זמן רב יותר מאשר הטיפול עצמו, אולם זהו שלב חשוב ביותר. רנטגנאי הריפוי יסיים למקם את שדה הקרינה, יצא מהחדר ויפעיל את מכשיר הקרינה.

 

במשך הזמן הקצר של הטיפול (כמה דקות) הרנטגנאי ישגיח עלייך באמצעות טלוויזיה במעגל סגור. בזמן הקרינה לא תחושי דבר. חשוב שלא תזוזי במהלך הטיפול הקצר, אך אפשר לבלוע רוק ולנשום באופן רגיל.

 

טיפול בקרינה אינו גורם לך לפלוט קרינה רדיואקטיבית. בטוח לחלוטין לשהות בחברת אנשים, כולל ילדים ונשים בהיריון, במהלך הטיפולים ולאחר סיומם.

 

בתקופת הטיפולים בקרינה עלייך להיבדק על ידי רופא או אחות כל שבועיים- שלושה. הצוות הרפואי יעדכן אותך לגבי תדירות הבדיקות והביקורים המתוכננים.

 

בסוף החוברת תמצאי מידע על אפשרויות הלינה של חולים מחוץ לביתם בתקופת הטיפולים.

חזרה למעלה >>


תופעות לוואי

טיפול בקרינה עלול להיות מלווה בתופעות לוואי כלליות ומקומיות, שרובן חולפות בתום הטיפול או באופן הדרגתי זמן מה לאחריו. הרופא והצוות המטפל יסבירו לך על תופעות הלוואי הצפויות, בהתאם לטיפול שתקבלי, ועל דרכי ההתמודדות עמן.

 

עייפות

תופעות הלוואי השכיחות ביותר הן עייפות ותשישות בתקופת טיפולי הקרינה. על כל שינוי במידת העייפות והתפקוד יש לדווח לצוות המטפל.

למידע נוסף ולקבלת החוברת 'תשישות ועייפות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן' ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

שינויים בעור

תופעה שכיחה נוספת בעקבות הטיפולים בקרינה קשורה בשינויים של העור באזור הטיפול. חומרת התגובה משתנה מאישה לאישה. התגובה על העור אינה מיידית, אלא מופיעה לאחר כמה שבועות של טיפול. בדרך כלל ניתן לראות אודם קל ולעתים שינויים בצבע העור או הפטמה. כמו כן, ״תכנו גרד, יובש ופצעונים - ולעתים אפילו קילופי עור קלים. כדאי לדווח לצוות המטפל על השינויים. הנחיות לטיפול בעור במהלך הטיפול בקרינה מובאות בהמשך.

 

נשירת שיער

לא תתרחש נשירת שיער מהראש כתוצאה מטיפול בקרינה לשד. שיער בית השחי נושר כשהקרינה מכוונת לאזור בית השחי.

חשוב שתזונתך במהלך תקופת הטיפול בקרינה תהיה מאוזנת, וכדאי לשמור על משקל קבוע. אם את זקוקה לסיוע בתכנון ארוחותייך, תוכלי לפנות לתזונאית. את החוברת 'הטיפול התזונתי התומך בחולה סרטן' ניתן לקבל ללא תשלום באגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

חזרה למעלה >>


הטיפול בעור

מומלץ לעקוב אחר ההוראות הכלולות בפרק זה. המלצות אלו יסייעו לך במניעה או בהפחתת התגובות על פני העור כתוצאה מהטיפול בקרינה.

 

Big-Bullet-SQR.gif אין צורך בהכנת האזור המטופל, אלא אם כן קיבלת הנחיות לכך מהרופא או האחות.

 

Big-Bullet-SQR.gif אין להסיר את הסימנים שעל העור במהלך תקופת הטיפולים. הסימנים נחוצים להבטחת מיקומו המדויק של אזור הטיפול. אם הבחנת שחלק מהסימנים נמחקו, יש ליידע את הרנטגנאי, כדי שיוכל לחדש אותם. קעקועים אינם יורדים.

 

Big-Bullet-SQR.gif יש להתרחץ מדי יום, לסבן את האזור המוקרן, לרחוץ אותו במים פושרים ולספוג את המים באמצעות מגבת רכה. חשוב לשמור על אזור הטיפול יבש, ולהימנע משפשוף העור.

 

Big-Bullet-SQR.gif אין להשתמש בקרמים ובסבונים מבושמים באזור הטיפול. שימוש בהם עלול לגרום לתגובה על פני העור בזמן הטיפול ולכאב באזור.

 

Big-Bullet-SQR.gif אם בית השחי אינו נמצא באזור הקרינה, ובתיאום עם הצוות המטפל, ניתן להשתמש בדיאודורנט שאינו מכיל אלומיניום ואלכוהול.

 

Big-Bullet-SQR.gif אין לגלח את בית השחי בזמן הטיפול, וממילא השיער באזור ינשור בשל הקרינה.

 

Big-Bullet-SQR.gif אין לחמם את האזור המוקרן או לקררו באופן ישיר (למשל, על ידי קוביות קרח או בקבוק חם) במהלך תקופת הטיפול. יש להימנע גם מאמבטיות חמות. ניתן לקרר את השד על ידי מטלית שהורטבה במים קרים.

 

Big-Bullet-SQR.gif לבשי בגדים רפויים ונוחים. אם את בוחרת ללבוש חזייה, עדיף שהיא תהיה עשויה מבדים רכים כגון כותנה, ורצוי להימנע משימוש בחזייה בעלת ברזלים או תפרים בולטים. אפשרות נוספת היא ללבוש גופיית כותנה, למניעת חיכוך של העור בקפל השד, ומעליה חזייה רפויה (אפשר גם חזיית ברזלים) - נשים רבות מוצאות שזו האפשרות הנוחה ביותר.

 

Big-Bullet-SQR.gif אין לחשוף את האזור המוקרן לשמש (שד/צוואר תחתון). גם לאחר סיום הטיפול עלייך להמשיך ולהימנע מקרינת שמש ישירה. יש להקפיד על כך לפחות למשך שנה מסיום הטיפול, שכן העור באזור נעשה רגיש יותר. אם את נחשפת לשמש, דאגי לכיסוי האיברים הרגישים או לשימוש בתכשיר מסנן קרינה בעל דרגת הגנה של 15SPF לפחות.

 

Big-Bullet-SQR.gif אם את מתכננת חופשה בתאריכים הסמוכים לתום הטיפול, היוועצי ברופא המטפל.

 

Big-Bullet-SQR.gif אין להדביק פלסטרים או כל חבישה אחרת באזור הטיפול, אלא אם כן קיבלת לכך הוראה מהרופא המטפל ו/או האחות.

 

Big-Bullet-SQR.gif אם שחייה היא חלק מפעילותך היומיומית, עלייך להיוועץ ברופא המטפל באשר להמשך פעילות זו בתקופת הטיפול, שכן בריכה עלולה להיות מקור לזיהום בעור השד. עדיף להימנע מסאונה וג'קוזי במהלך תקופת הקרינה ובשבועות שלאחריה, עד להחלמה מלאה של העור.

 

Big-Bullet-SQR.gif כדי להרגיע את הגירוד אפשר להשתמש באבקת קורנפלור כשלוש-ארבע פעמים ביום.

 

Big-Bullet-SQR.gif ייתכן שתצטרכי להשתמש בתכשיר למריחה על העור. יש כמה סוגי קרמים אפשריים, והצוות המטפל ינחה אותך לגבי הקרם המתאים לך. הקרם יסייע במניעת התייבשות העור או קילופו. יש להקפיד לא להשתמש בקרם במשך שעתיים עד ארבע שעות לפני הטיפול. יש להתחיל את השימוש מיד עם קבלת ההנחיה לכך, ולא להמתין להופעת תגובה עורית.

 

Big-Bullet-SQR.gif דווחי לרופא המטפל או לאחות, מיד עם הופעת הסימנים הבאים: חום, כאב, פריחה, סדקים בעור, הפרשת נוזל מהעור וכל תחושה שונה או יוצאת דופן.

 

Big-Bullet-SQR.gif בעת שהותך בבית החולים לצורך הניתוח, קיבלת הנחיות לתרגול הזרועות (פיזיותרפיה). חשוב להמשיך בתרגילים אלה גם בתקופת הטיפול בקרינה.

 

Big-Bullet-SQR.gif אין סיבה שתשני את אורח חייך באופן קיצוני בשל הטיפול, אך עלייך להיות קשובה לתחושותייך. שמרי על תזונה בריאה ומאוזנת, הקפידי על שתייה מרובה, נוחי לפי צרכייך והיעזרי בבני משפחה ובחברים.

 

Big-Bullet-SQR.gif אם יש לך שד תותב (פרוטזה), ייתכן שתרגישי נוח יותר לוותר עליו בזמן הטיפול, ולהשתמש במקומו בתותב זמני. בעניין זה מומלץ להתייעץ עם הרופא, הרנטגנאי או האחות.

חזרה למעלה >>


בתום טיפולי הקרינה

חלק מתופעות הלוואי של הטיפול עשויות להימשך, כאמור, גם כמה שבועות לאחר הטיפול. עם זאת, בהדרגה תתחילי לחוש שבכוחך לחזור לתפקוד יומיומי רגיל. חשוב שתמשיכי לנוח ולשמור על תזונה מאוזנת.

 

בתום הטיפול עלייך לוודא שנקבע לך תור למעקב אצל הרופא המטפל. אם תתעורר בעיה, כדאי להקדים את מועד הביקורת.

 

אם נותרו לך שאלות או התעוררו בעיות בלתי צפויות, אנא התקשרי אל היחידה לטיפול בקרינה ; רופא/ה ; אחות.   

 

מטופלים זכאים להחזר הוצאות נסיעה לצורך טיפול בקרינה. ההחזר ניתן בקופות החולים. להסדר העניין ומילוי טפסים פני למזכירות יחידת הקרינה.

למידע נוסף בנוגע לזכויותייך ולקבלת החוברת 'זכויות ושירותים לחולים ולמחלימים' ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. בנוסף, ניתן להתייעץ בפורום זכויות חולי סרטן באתר האגודה למלחמה בסרטן.

מטופלות המקבלות טיפול בקרינה במרכזים הרפואיים בגוש דן וזקוקות לשירותי לינה, יכולות להיעזר בשירותי המעון ע"ש צ'ארלס קלור, הסמוך לבית האגודה למלחמה בסרטן, ברחוב רביבים 7 בגבעתיים. למידע נוסף ניתן לפנות לצוות מעון קלור, בטל. 03-5721623/4/7 או בפקס: 03-7313812 או בדוא"ל: maon-clore@cancer.org.il.

מטופלות באזור הצפון, הדרום וירושלים יכולות לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן או לעובדות הסוציאליות במרכזים שבהם הן מטופלות, לקבלת מידע באשר לאפשרויות הלינה בסמוך ליחידות הטיפול בקרינה.

חזרה למעלה >>


מערך התמיכה והסיוע של האגודה למלחמה בסרטן - לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם

למידע על מערך התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן

חזרה למעלה >>


יד להחלמה
כתיבה:
שרה גרדין, R.N.M.A, אחות אחראית יחידת הקרינה, מרכז דוידוף, המרכז הרפואי רבין.
תודתנו נתונה ל:
ד"ר מירב בן דוד, מנהלת שירות הקרינה לשד במכון לרדיותרפיה אונקולוגית, המרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר - על הערותיה והארותיה.
יוני 2016
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על רדיותרפיה לאזור השד. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה.


מטעמי נוחות החוברת מנוסחת בלשון נקבה, אך פונה לגברים ולנשים כאחד.