לתרומה
חפש
סרטן השד
הטיפול הקרינתי

קרינה לאזור השד

עוד בנושא

מבוא

מהו טיפול בקרינה (רדיותרפיה)?

תכנון הטיפול

מכשיר הקרינה

מתי ניתן הטיפול?

מהלך הטיפול

הרגשתך במהלך הטיפול

תופעות לוואי

הטיפול בעור

בתום טיפולי הקרינה

זכויות ושירותים

מערך התמיכה והסיוע של האגודה למלחמה בסרטן

מבוא

המידע המובא בהמשך נכתב על ידי צוות רפואי וסיעודי המטפל בנשים המקבלות טיפול בקרינה (רדיותרפיה) לשד. דף מידע זה נועד לענות על כמה מהשאלות שנשים במצבך שואלות, ולספק לך ולבני משפחתך מידע העשוי לסייע בהתמודדות עם הטיפולים.

אם בתום קריאת המידע תהיינה לך שאלות נוספות, תוכלי לפנות אל הצוות המטפל או למרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 03-5721608 או בדוא"ל: info@cancer.org.il

מהו טיפול בקרינה (רדיותרפיה)?

טיפול בקרינה ניתן על ידי קרינה מייננת, בעלת אנרגיה גבוהה שנועדה להרוס גידולים ממאירים (סרטניים). הקרינה חודרת לאזור הגידול ופוגעת בתאים הסרטניים.

הקרינה פוגעת בתאים בזמן התחלקותם. מכיוון שהתאים הסרטניים מתחלקים במהירות, הקרינה פוגעת בהם ומונעת את התפשטותם. גם התאים הבריאים נפגעים מהקרינה, אך מאחר שהם תאים שלמים ונורמליים, הם מתאוששים לאחר הקרינה ומתחדשים.


כדי להפחית ככל האפשר את הנזק לתאים הבריאים, הטיפול בקרינה מתבצע רק לאחר תכנון מדוקדק, המצמצם חשיפת תאים בריאים לקרינה ומכוון את מלוא מנת הקרינה הניתנת לאזור שבו עלולים להמצא או נמצאים התאים הסרטניים. הטיפול בקרינה אינו מכאיב, ודומה לצילום רנטגן שגרתי.

תכנון הטיפול

טרם תחילת הטיפול בקרינה תיפגשי לשיחה עם הרופאה, תקבלי הסבר ותתבקשי לחתום על טופס הסכמה מדעת לגבי הטיפול שאת עומדת לקבל.

לפני התחלת הקרינה יש צורך לתכנן את הטיפול ולסמן את האזור שאליו תכוון הקרינה. תהליך התכנון נקרא סימולציה, שפירושה: הדמיה. הכוונה היא להדמיית הטיפול העתידי. הסימולציה נעשית באמצעות מכשיר מיוחד שנקרא סימולטור או CT סימולטור, המבצע צילום CT ומאפשר תכנון ודיוק בכיוון ובמינון הקרינה. תוכנית הטיפול מותאמת לכל מטופלת באופן אישי ומתחשבת במבנה גופה. לעתים התכנון מצריך בדיקות נוספות, כמו CT עם הנחיית נשימה או צילומים נוספים.


ההדמיה נעשית ביחידת הקרינה. בתום ההדמיה, האזור שאליו יינתן הטיפול יסומן על גופך באמצעות עט סימון או דיו מיוחד. אין להסיר את הסימון עד לסיום הטיפול בקרינה, כדי להבטיח שהקרינה תינתן תמיד באותו המיקום. ברבים מהמכונים מסמנים את האזור באמצעות קעקוע נקודות קטנטנות, כמעט בלתי נראות. נקודות אלו ישמשו למיקום שדות הקרינה בטיפול. בחלק מן המכונים משתמשים בדיו נסתר שאינו נראה לעין.


בחלק ממכוני הקרינה קיימים מכשירים המסנכרנים את נשימתך עם מכשירי הקרינה לצורך הגנה על הלב. במקרה כזה תקבלי הנחיה מיוחדת על עומק וקצב הנשימה מרנטגנאי הריפוי ו/או הצוות הסיעודי.


במהלך הסימון תתבקשי לשכב כשידייך מורמות מעבר לראשך ללא תנועה במשך כ-10 עד 20 דקות. אם קיים קושי לשכב בצורה זו, יש לדווח מראש לצוות.


הטיפול יתחיל רק לאחר שאנשי הצוות ישלימו את החישובים ואת תוכנית הטיפול. לעתים יש צורך לשנות במעט את תכנון הטיפול לאחר שהתחיל. ולכן, ייתכן שתתבקשי לבקר שוב בחדר הסימולציה. שינויים אלה הם מקובלים ואינם מעידים על שיבוש בטיפול.

הזמן המקובל להתחלת הטיפול לאחר הסימולציה הוא בין שבוע לשלושה שבועות.


המלצות:

 • ביום הסימון כדאי להגיע בבגדים נוחים. הם עלולים להתלכלך מעט. רצוי להגיע עם חולצה וחצאית או חולצה ומכנסיים (ולא עם שמלה).
 • תוכלי להביא מכשיר לשמיעת מוזיקה בזמן ביצוע פעולת הסימון.


מכשיר הקרינה

הטיפול הקרינתי ניתן במכשיר הנקרא מאיץ קווי המפיק קרינה באנרגיה גבוהה. מכשיר זה יוצר אלומת קרינה בעלת גבולות חדים, כושר חדירות רב לעומק הרקמות וקצב קרינה מהיר המאפשר משך טיפול קצר. בצורה זו כמות הקרינה הנספגת בעור קטנה, ולכן כרוכה בסיכון מינימלי לנזק ולתגובה בעור.

מכשירי הקרינה ממוקמים בחדרים מיוחדים, בעלי קירות עבים מאוד ובדרך כלל ממוקמים בקומת הקרקע של בית החולים.


מתי ניתן הטיפול?

הטיפול ניתן ביחידות הקרינה במכונים האונקולוגיים שבהם יש מכשירי קרינה. הטיפול ניתן מדי יום, בימים א׳-ה׳, בהתאם למינון שנקבע. משך מתן הקרינה קצר מאוד, אך לרנטגנאי הריפוי נדרש זמן כדי למקם במדויק את מכשיר הקרינה באזור המתאים. השהייה בחדר הטיפול נמשכת כ-15-5 דקות. ההקרנה עצמה אורכת 5-2 דקות, בהתאם לטיפול ולמכשיר.


סדרת טיפולים מונה על פי רוב 15-20 פגישות, בימים רצופים. קיימים פרוטוקולים נוספים, המתעדכנים מעת לעת. טיפולים בקרינה אינם ניתנים בסופי שבוע ובחגים.


במידת האפשר, ניתן לתאם את שעת הטיפול בהתאם לנוחותך ובהתחשב בסדר היום שלך ובצרכייך. תיאום שעת הטיפול נעשה מול רנטגנאי הריפוי. מומלץ שתגיעי לטיפולים הראשונים בלוויית אדם קרוב, עד שתכירי את הטיפול ואת השפעתו עלייך. ייתכן שגם בהמשך תזדקקי לליווי. 

חשוב לשמור על רצף הטיפול. אם מסיבה כלשהי אין ביכולתך להגיע לטיפול שנקבע, אנא טלפני למכון הקרינה ודווחי על היעדרותך הצפויה. רצוי מאוד לא לדחות ולא להחסיר ימי קרינה. 

מהלך הטיפול

בחדר הקרינה יש מיטת טיפול ומכשיר קרינה. לשם קבלת הטיפול תתבקשי לשכב על מיטת הטיפול בתנוחה זהה לזו שבה שכבת במהלך הסימולציה. מכשיר הקרינה יכוון לאזור המוקרן. כיוון המכשיר אורך לעתים זמן רב יותר מאשר הטיפול עצמו, אולם זהו שלב חשוב ביותר. צוות רנטגנאי הריפוי יסיים למקם את שדה הקרינה, יצא מהחדר ויפעיל את מכשיר הקרינה. במשך הזמן הקצר של הטיפול (כמה דקות) הם יסתכלו עלייך באמצעות טלוויזיה במעגל סגור. בזמן הקרינה לא תחושי דבר. חשוב שלא תזוזי במהלך הטיפול הקצר.

טיפול בקרינה אינו גורם לך לפלוט קרינה רדיואקטיבית. בטוח לחלוטין לשהות בחברת אנשים, כולל ילדים ונשים בהיריון, במהלך הטיפולים ולאחר סיומם. 


בתקופת הטיפולים בקרינה תיבדקי על ידי צוות רפואי או סיעודי כל שבועיים-שלושה. הצוות יעדכן אותך לגבי תדירות הבדיקות והביקורים המתוכננים.

במקרים מסוימים ניתן טיפול קרינתי חד-פעמי כבר במהלך הניתוח. ההחלטה אם את מתאימה לטיפול זה נעשית עוד טרם הניתוח על ידי הצוות המטפל. 

בהמשך דף המידע תמצאי מידע על אפשרויות הלינה של מטופלים מחוץ לביתם בתקופת הטיפולים. 

הרגשתך במהלך הטיפול

כתוצאה מהטיפול בקרינה ״תכנו תופעות לוואי שונות, כמו עייפות או שינויים על פני העור באזור המטופל. התופעות חולפות בתום הטיפול או שבועות מעטים לאחר סיומו. מטופלות רבות בקרינה אינן חוות תופעות לוואי. מסיבה זו, תחושותייך האישיות הן המדד הטוב ביותר למידת החומרה של תופעות הלוואי.


נשים רבות מסוגלות להמשיך ולנהל אורח חיים רגיל במשך תקופת הטיפול בקרינה, ואילו אחרות זקוקות למנוחה רבה יותר בשל העייפות הנגרמת מהטיפול בקרינה. מנוחה קלה בצהריים יכולה בהחלט לעזור ולהחזיר לך כוחות לקראת המשך היום.

אין כל מניעה לקיים פעילות מינית סדירה ורגילה במהלך הטיפול בקרינה, אף שייתכן שהחשק המיני ירד בשל העייפות. אם את עדיין בגיל הפריון, השתמשי באמצעי מניעה.

זכרי, חשוב שלא תהרי במהלך הטיפול בקרינה בשל החשש לנזק לעובר. בתחילת הטיפול עלייך לפנות לרופאה להתייעצות ולבחירת אמצעי המניעה המתאימים לך. 

תופעות לוואי

טיפול בקרינה עלול להיות מלווה בתופעות לוואי כלליות ומקומיות, שרובן חולפות בתום הטיפול או באופן הדרגתי זמן מה לאחריו. הצוות המטפל יסביר לך על תופעות הלוואי הצפויות, בהתאם לטיפול שתקבלי, ועל דרכי ההתמודדות עמן.

עייפות

תופעות הלוואי השכיחות ביותר הן עייפות ותשישות בתקופת טיפולי הקרינה. העייפות עלולה להופיע כבר בתחילת הטיפול, אך בדרך כלל היא נעלמת בהדרגה לאחר סיומו.

למידע נוסף ולקבלת החוברת 'תשישות ועייפות' ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995 או לאתר האינטרנט של האגודה.


שינויים בעור

תופעה שכיחה קשורה בשינויים בעור באזור הקרינה. חומרת התגובה משתנה מאישה לאישה. התגובה על העור אינה מיידית, אלא מופיעה לאחר כמה שבועות של טיפול. בדרך כלל ניתן לראות אודם קל ולעתים שינויים בצבע העור או הפטמה. כמו כן, ייתכנו גרד, יובש ופצעונים - ולעתים אפילו קילופי עור קלים.
כאשר ניתנת קרינה לאזור בלוטות הצוואר ו/או לבית השחי, עלולה להופיע תגובה עורית גם באזורים אלו. כדאי לדווח לצוות המטפל על השינויים (הנחיות לטיפול בעור במהלך הטיפול מפורטות בהמשך).

נשירת שיער

לא תתרחש נשירת שיער מהראש כתוצאה מטיפול בקרינה לשד. שיער בית השחי נושר כשהקרינה מכוונת לאזור בית השחי.

חשוב שתזונתך בתקופת הטיפולים תהיה מאוזנת, וכדאי לשמור על משקל קבוע. אם את זקוקה לסיוע בתכנון ארוחותייך, תוכלי לפנות לתזונאית. את החוברת 'המלצות תזונתיות למתמודים עם סרטן' ניתן לקבל ללא תשלום באגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995 


כאב גרון/כאב בזמן בליעה

זוהי תופעה נדירה שמופיעה לעיתים כאשר הטיפול ניתן לבלוטות העל-בריחיות. במקרים אלה יש להימנע מאוכל חם מדי או קר מדי וליטול משככי כאבים לפני הארוחה. כאב בגרון הוא תופעה זמנית החולפת בתום הטיפול.
הטיפול בעור

מומלץ לעקוב אחר ההוראות הכלולות בפרק זה. המלצות אלו יסייעו לך במניעה או בהפחתת התגובות על פני העור כתוצאה מהטיפול בקרינה.

 • אין צורך בהכנת האזור המטופל.

 • אין להסיר את הסימנים שעל העור במהלך תקופת הטיפולים. הסימנים נחוצים להבטחת מיקומו המדויק של אזור הטיפול. אם הבחנת שחלק מהסימנים נמחקו, יש ליידע את הרנטגנאי, כדי שיוכל לחדש אותם. קעקועים אינם יורדים.

 • יש להתרחץ מדי יום, לסבן את האזור המוקרן, לרחוץ אותו במים פושרים ולספוג את המים באמצעות מגבת רכה. חשוב לשמור על אזור הטיפול יבש, ולהימנע משפשוף העור.

 • אין להשתמש בקרמים ובסבונים מבושמים באזור הטיפול. שימוש בהם עלול לגרום לתגובה על פני העור בזמן הטיפול ולכאב באזור.

 • אם בית השחי אינו נמצא באזור הקרינה, ובתיאום עם הצוות המטפל, ניתן להשתמש בדיאודורנט.

 • אין להסיר שיער מבית השחי השחי במהלך הקרינה בצד המוקרן.

 • אין לחמם את האזור המוקרן או לקררו באופן ישיר (למשל, על ידי קוביות קרח, שקית עם קרח, שקית סנפרוסט מהמקפיא או בקבוק חם). יש להימנע גם מאמבטיות חמות. ניתן לקרר את השד על ידי מטלית שהורטבה במים קרים.

 • לבשי בגדים רפויים ונוחים. אם את בוחרת ללבוש חזייה, עדיף שהיא תהיה עשויה מבדים רכים כגון כותנה, ורצוי להימנע משימוש בחזייה בעלת ברזלים או תפרים בולטים כדי למנוע אי נוחות. אפשרות נוספת היא ללבוש גופיית כותנה, למניעת חיכוך של העור בקפל השד, ומעליה חזייה רפויה - נשים רבות מוצאות שזו האפשרות הנוחה ביותר.

 • אין לחשוף את האזור המוקרן לשמש (שד/צוואר תחתון). גם לאחר סיום הטיפול כדאי להמשיך ולהימנע מקרינת שמש ישירה. יש להקפיד על כך לפחות למשך שנה מסיום הטיפול, שכן העור באזור נעשה רגיש יותר. אם את נחשפת לשמש, דאגי לכיסוי האיברים הרגישים או לשימוש בתכשיר מסנן קרינה.

 • אם את מתכננת חופשה בסמוך לתום הטיפול, היוועצי בצוות המטפל.

 • אסור להדביק פלסטרים או כל חבישה אחרת באזור הטיפול, אלא אם כן קיבלת לכך הוראה מהצוות הרפואי או הסיעודי.

 • אם שחייה היא חלק מפעילותך היומיומית, עלייך להיוועץ בצוות הרפואי באשר להמשך פעילות זו בתקופת הטיפול, שכן מי הים או הבריכה עלולים להיות מקור לזיהום בעור השד. עדיף להימנע משהייה בסאונה, בג'קוזי ובמקווה במהלך תקופת הקרינה ובשבועות שלאחריה, עד להחלמה מלאה של העור.

 • כדי להרגיע את הגירוד מומלץ בחלק מהיחידות להשתמש באבקת קורנפלור כשלוש-ארבע פעמים ביום.

 • ייתכן שתצטרכי להשתמש בתכשיר למריחה על העור. יש כמה סוגי קרמים אפשריים, והצוות המטפל ינחה אותך לגבי הקרם המתאים לך. הקרם יסייע במניעת התייבשות העור או קילופו. יש להקפיד לא להשתמש בקרם במשך שעתיים עד ארבע שעות לפני הטיפול. יש להתחיל את השימוש מיד עם קבלת ההנחיה לכך, ולא להמתין להופעת תגובה עורית. אם את מקבלת קרינה לאזור בלוטות הצוואר/בית השחי יש למרוח קרם גם באזורים אלו. אין למרוח כל משחה/תכשיר ללא אישור מצוות מכון הקרינה.

 • דווחי לצוות הרפואי או הסיעודי, מיד עם הופעת הסימנים הבאים: חום, כאב, פריחה, סדקים בעור, הפרשת נוזל מהעור וכל תחושה שונה או יוצאת דופן.


עצות נוספות לתקופת הטיפולים:

 • בעת שהותך בבית החולים לצורך הניתוח, קיבלת הנחיות לתרגול הזרועות (פיזיותרפיה). חשוב להמשיך בתרגילים אלה גם בתקופת הטיפול בקרינה.

 • אין סיבה שתשני את אורח חייך באופן קיצוני בשל הטיפול, אך עלייך להיות קשובה לתחושותייך. שמרי על תזונה בריאה ומאוזנת, הקפידי על שתייה מרובה, נוחי לפי צרכייך והיעזרי בבני משפחה ובחברים.

 • אם יש לך שד תותב (פרוטזה), ייתכן שתרגישי נוח יותר לוותר עליו בזמן הטיפול, ולהשתמש במקומו בתותב זמני. הצוות המטפל ישמח לעמוד לרשותך בעניין זה.
 • מומלץ לא ליטול תוספי מזון, ובייחוד אנטי-אוקסידנטים, במהלך תקופת הקרינה.


בתום טיפולי הקרינה

חלק מתופעות הלוואי של הטיפול עשויות להימשך, כאמור, גם כמה שבועות לאחר הטיפול. עם זאת, בהדרגה תתחילי לחוש שבכוחך לחזור לתפקוד יומיומי רגיל. חשוב שתמשיכי לנוח ולשמור על תזונה מאוזנת.

בתום הטיפול עלייך לוודא שנקבע לך תור למעקב אצל הצוות המטפל. אם תתעורר בעיה, כדאי להקדים את מועד הביקורת.

שאלות שמומלץ לשאול את הצוות הרפואי בתום הטיפול:

 • מתי עליי להגיע לרופאה האונקולוגית להמשך מעקב?
 • מהי תדירות המעקב?
 • מה עליי להביא עמי לפגישה הבאה?


ודאי שיש בידייך את פרטי ההתקשרות של יחידת הקרינה, ואת מספרי הטלפון של הצוות הרפואי והסיעודי.

מטופלים זכאים להחזר הוצאות נסיעה לצורך טיפול בקרינה. ההחזר ניתן בקופות החולים. להסדר העניין ומילוי טפסים פני למזכירות יחידת הקרינה.

למידע נוסף בנוגע לזכויותייך ולקבלת החוברת 'זכויות ושירותים לחולים ולמחלימים' ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. בנוסף, ניתן להתייעץ בפורום בנושא זכויות חולים באתר האגודה למלחמה בסרטן. 
מטופלות המקבלות טיפול בקרינה במרכזים הרפואיים בגוש דן וזקוקות לשירותי לינה, יכולות להיעזר בשירותי המעון ע"ש צ׳ארלס קלור, הסמוך לבית האגודה למלחמה בסרטן, ברחוב רביבים 7 בגבעתיים. למידע נוסף ניתן לפנות לצוות מעון קלור, בטל. 03-5721623/4 או בפקס: 03-7313812 או בדוא"ל: maon-clore@cancer.org.il
מטופלות באזור הצפון, הדרום וירושלים יכולות לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן או לעובדות הסוציאליות במרכזים שבהם הן מטופלות, לקבלת מידע באשר לאפשרויות הלינה בסמוך ליחידות הטיפול בקרינה.זכויות ושירותים

מטופל המקבל טיפולים בקרינה זכאי להחזר עבור הוצאות נסיעה לטיפולים. ההחזר ניתן בקופות החולים. להסדרת העניין ולמילוי טפסים יש לפנות למזכירות יחידת הקרינה. 
מטופלים המקבלים טיפול בקרינה במרכזים הרפואיים בגוש דן וזקוקים לשירותי לינה, יכולים להיעזר בשירותי המעון ע"ש סר צ'ארלס קלור, הסמוך לבית מטי - מטה האגודה למלחמה בסרטן, רחוב רביבים 7, גבעתיים. 
למידע נוסף ניתן לפנות לצוות מעון קלור, בטל. 03-5721623/4 או בפקס: 03-7313812 או בדוא"ל: maon-clore@cancer.org.il
מטופלים המתגוררים באזור הצפון, הדרום וירושלים יכולים לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995, או לעובדות הסוציאליות במרכזים שבהם הם מטופלים, לקבלת מידע באשר לאפשרויות הלינה בסמוך ליחידות הטיפול בקרינה. 
למידע נוסף בנוגע לזכויותיך ולקבלת החוברת "זכויות ושירותים לחולים ולמחלימים מסרטן" הניתנת ללא תשלום, פנה בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995
ניתן להתייעץ בפורום זכויות חולים באתר האגודה למלחמה בסרטן.

מערך הסיוע, המידע והתמיכה של האגודה למלחמה בסרטן - לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם

למידע על מערך התמיכה של האגודה למלחמה בסרטןיד להחלמה
נשים שהחלימו מסרטן השד תומכות בנשים שזה עתה חלו
קראי עוד
כתיבה:
שרה גרדין, R.N.M.A, אחות אחראית יחידת הקרינה, מרכז דוידוף, המרכז הרפואי רבין
תודתנו נתונה ל:
ד"ר מירב בן דוד, מומחית באונקולוגיה קלינית וברדיותרפיה, מנהלת מכון הקרינה, אסותא רמת החייל - על עריכתה, הערותיה והארותיה
יוני 2021
התכנים המופיעים כאן נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.
*מטעמי נוחות המידע מנוסח בלשון נקבה, אך פונה לגברים ולנשים כאחד.