לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

בליאומיצין - Bleomycin

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

בליאומיצין היא תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של סרטן. דף מידע זה מתאר את הבליאומיצין, את האופן בו היא ניתנת, וכמה מתופעות הלוואי האפשריות.

כדאי לקרוא דף מידע זה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת "הטיפול הכימי - כימותרפיה", הכוללת מידע ועצות נוספים. התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים חווים יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל מי שמקבל בליאומיצין, והן עשויות להיות שונות אם אתה נוטל יותר מסוג אחד של תרופה כימותרפית.

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות שכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם הן תופענה. עם זאת, לא מתוארות תופעות לוואי נדירות מאוד, דהיינו - תופעות שישנה סבירות נמוכה מאוד שהן תשפענה עליך. אם אתה חווה תופעות כלשהן שלדעתך קשורות לתרופה אך אינן מתוארות בדף מידע זה, דון בהן עם הצוות המטפל בך. תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר. לפני מתן הבליאומיצין תתבקש לבצע בדיקת תפקודי ריאות. זאת, על מנת למנוע פגיעה ריאתית, אשר עלולה להיגרם בעקבות קבלת תרופה זו; הסיכון לנזק ריאתי קשור למנה הכוללת, המצטברת, של בליאומיצין. בהתאם לכך, מספר המנות שתקבל יהיה מוגבל. אם התפקוד הכלייתי לקוי, מינון הבליאומיצין יופחת.

 

כיצד היא נראית?

נוזל צלול לאחר המסה מאבקה.

 

כיצד מקבלים אותה?

  • בעירוי עם טפטפת (אינפוזיה) לתוך הוריד דרך צינורית המוכנסת לתוך הוריד או דרך עירוי מרכזי שמוכנס מתחת לעור לתוך וריד ליד עצם הבריח.
  • בזריקה לתוך השריר (תוך-שרירית). 

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

בלאומיצין רשומה בישראל לטיפול בקרצינומות לש תאי קשק בפה, אף, לוע, הסינוסים הפרנאזליים, הגרון, הוושט, צוואר הרחם, הנרתיק, הפין והעור. כמו כן, היא משמשת לטיפול בלימפומה מסוג הודג'קין ולימפומות ממאירות אחרות, קרצינומה של האשכים, של הריאות, של בלוטת התריס ושלפוחית השתן ולטיפול בממאירות בחלל התוך צפקי והחלל הפלאורלי, בהתוויות מסויימות.

 

תופעות לוואי אפשריות

חום

לעתים גבוה, עלול להופיע כמה שעות לאחר קבלת הטיפול, אך בדרך כלל אינו נמשך זמן רב. יחד עם זאת, יש לדווח לרופא אם תופעה זאת מתרחשת. הרופא שלך יוכל לרשום לך תרופות שיקלו את תופעת לוואי זו.

 

שינויים בעור

בליאומיצין יכולה לגרום לפריחה שעלולה לגרד. הרופא שלך יוכל לרשום לך תרופה שתסייע לך בכך. העור שלך עלול להתכהות בגלל ייצור יתר של פיגמנט (צובען). התופעה תעלם מספר חודשים אחרי תום הטיפול.

 

אובדן תיאבון

תזונאי בבית החולים שלך יוכל לייעץ לך בעניין זה. לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הנקראת "הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן", הכוללת מידע נוסף ועצות בנושא.

 

כאבים או כיבים בפה

אם אתה מרגיש כאבים בפה, או אם אתה מבחין בכיבים קטנים, ספר על כך לרופא שלך: הוא יוכל לרשום לך טיפול מתאים.

 

שינויים בציפורניים

הן עלולות להתכהות, או שיופיעו בהן חריצים. ציפורניים ללא סימנים אלה יצמחו תוך מספר חודשים עם תום הטיפול.

 

פוריות

יתכן שנטילת בליאומיצין תשפיע על היכולת של אשה להרות או של גבר לעבר אישה. חשוב לדון בנושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון

מומלץ שלא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת בליאומיצין, שכן הדבר עלול לגרום נזק לעובר המתפתח. גם בכך יש לדון עם הרופא המטפל.

 

תופעות לוואי שכיחות פחות

 

בחילה והקאות

כיום קיימות תרופות יעילות ביותר נגד בחילה שעשויות למנוע או להפחית אותה. אם יהיו לך בחילה או הקאות, הן עשויות להתחיל לאחר מתן הטיפול ולהימשך עד 12 שעות. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או היא ממשיכה, ספר על כך לרופא שלך. הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יותר יעילות.

 

נשירת שיער

תופעה זו אינה שכיחה, אך השיער עלול להידלל ולעתים לנשור לגמרי. אם הנשירה מתרחשת, היא מתחילה בדרך כלל שלושה או ארבעה שבועות לאחר תחילת הטיפול, אם כי הדבר יכול להתחיל עוד קודם. מצב זה הוא זמני: השיער יצמח כשהטיפול ייגמר.

 

רגישות העור לשמש

בזמן הטיפול בבליאומיצין, וגם מספר חודשים לאחר מכן, תהיה יותר רגיש לשמש, והעור שלך יישרף יותר בקלות. תוכל לצאת לשמש, אך עליך להימרח בקרם עם מקדם הגנה גבוה, וללבוש בגדים מגנים. באגודה למלחמה בסרטן מידע רב אודות התנהגות חכמה בשמש והגנה על העור.

 

שינויים בריאות

בליאומיצין עלולה לגרום למספר שינויים ברקמת הריאה. ספר לרופא שלך אם אתה מבחין בשיעולים או בקוצר נשימה.

 

מידע נוסף

ישנן תרופות אחרות שעלולות לגרום לנזק במשולב עם קבלת כימותרפיה. זכור תמיד ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה אחרת שאתה נוטל.

 

<< לרשימת התרופות