לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

דקרבזין Dacarbazine DTIC

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דקרבזין היא תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של סרטן. דף מידע זה מתאר את הדקרבזין, את האופן בו היא ניתנת, וכמה מתופעות הלוואי האפשריות.

כדאי לקרוא את דף מידע זה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת " הטיפול הכימי - כימותרפיה", הכוללת מידע ועצות נוספים. התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים חווים יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל מי שמקבל דקרבזין, והן עשויות להיות שונות אם אתה נוטל יותר מסוג אחד של תרופה כימותרפית.

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות שכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם הן תופענה. עם זאת, לא מתוארות תופעות לוואי נדירות מאוד, דהיינו - תופעות שישנה סבירות נמוכה מאוד שהן תשפענה עליך. אם אתה חווה תופעות כלשהן שלדעתך קשורות לתרופה אך אינן מתוארות בדף מידע זה, דון בהן עם הצוות המטפל בך. תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר.

 

כיצד היא נראית?

נוזל צהוב חיוור, לאחר המסת אבקה.

 

כיצד מקבלים אותה?

בזריקה לתוך הוריד דרך צינורית דקה שמוכנסת לוריד או דרך עירוי מרכזי שמוכנס מתחת העור לתוך וריד ליד עצם הבריח.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

דקרבזין רשומה בישראל לטיפול במלנומה ממאירה גרורתית ולימפומה מסוג הדג'קין בהתוויות מסויימות.

 

תופעות לוואי אפשריות

בחילה והקאות

כיום קיימות תרופות יעילות ביותר נגד בחילה שעשויות למנוע או להפחית אותה. אם יהיו לך בחילה או הקאות, הן עשויות להתחיל כשעתיים לאחר מתן הטיפול ולהימשך מספר ימים. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, ספר על כך לרופא שלך: הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות נגד בחילה.

 

ירידה זמנית בספירות הדם

ירידה זו עלולה לגרום לאנמיה, סיכון לשטפי דם או דימום, וזיהום. השפעה זו עשויה להתחיל 7 ימים לאחר מתן הטיפול, ובדרך כלל מגיעה לשיאה 25-21 יום לאחר הכימותרפיה. אז, ספירת הדם שלך תעלה בהדרגה ובדרך כלל תחזור למצבה הרגיל תוך 40-32 יום.

המידה שבה תרד ספירת הדם שלך תלויה במינון של הכימותרפיה שאתה מקבל ובאלו תרופות כימותרפיות אחרות אתה מקבל במשולב, אם בכלל. הרופא שלך יוכל לייעץ לך מה הסיכוי שספירת הדם שלך תרד בגלל הכימותרפיה. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי כדי לעקוב אחר תפקוד מוח העצם.אם החום שלך עולה מעל 38 מעלות, או אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם פתאום אתה לא מרגיש טוב אפילו אם אין לך חום גבוה, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים.

 

אובדן תיאבון

תזונאי בבית החולים יוכל לייעץ לך בנושא. לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הנקראת 'הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן', ובה עצות ומידע נוסף.

 

פוריות

יתכן שנטילת דקרבזין תשפיע על היכולת של אשה להרות או של גבר לעבר אישה. חשוב לדון בנושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון

מומלץ שלא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת דקרבזין, שכן הדבר עלול לגרום נזק לעובר המתפתח. גם בכך יש לדון עם הרופא המטפל.

 

תופעות לוואי שכיחות פחות

שלשול

בדרך כלל ניתן לשלוט בו בקלות במתן תרופה, אולם ספר לרופא שלך אם השלשול חריף או מתמשך. חשוב להרבות בשתיית נוזלים.

 

נשירת שיער

נשירת שיער אינה שכיחה, אך השיער עשוי להידלל. אם היא מתרחשת, היא מתחילה בדרך כלל 4-3 שבועות לאחר מתן המינון הראשון של דקרבזין, אולם עשויה להתחיל גם קודם לכן. השיער עלול לנשור לגמרי. יתכן שתרגיש גם בהידללות ונשירה של ריסים, גבות ושיער גוף אחר. מצב זה הוא זמני: השיער יחזור למצבו הרגיל לאחר תום הטיפול.

 

שינויים בתפקוד הכבד

דקרבזין עלולה לגרום לשינויים בתפקוד הכבד (שהביטוי להם הינו מעבדתי בלבד), אשר יחזור למצבו הרגיל עם תום הטיפול. קיימת סבירות נמוכה מאוד שהדבר יגרום לך נזק כלשהו, אך הרופא שלך יעקוב אחר המצב בצורה קפדנית: מדי פעם יילקחו ממך דגימות דם כדי לעקוב אחר תפקוד הכבד שלך.

 

רגישות לשמש

בזמן שאתה מקבל דקרבזין, ומספר חודשים לאחר מכן, תהיה רגיש יותר לשמש, והעור שלך יישרף יותר בקלות. תוכל לצאת לשמש, אך עליך להימרח בקרם עם מקדם הגנה גבוה, וללבוש בגדים מגנים. באגודה למלחמה בסרטן מידע רב אודות התנהגות חכמה בשמש והגנה על העור.

 

תגובה אלרגית

יש אנשים שמפתחים תגובה אלרגית לדקרבזין עם קבלת המנה הראשונה, ולפעמים עם המנות הבאות. סימנים של תגובה אלרגית כוללים פריחות בעור וגירודים, חום גבוה, רעידות, אדמומיות בפנים, סחרחורת, כאבי ראש, קוצר נשימה, חרדה ורצון לתת שתן. יש לדווח מיד על כל אחד מהסימנים האלה לצוות המטפל בך, ולקבל תרופה שתפחית תופעות אלה.

 

תסמינים דמויי-שפעת

עשויים להופיע עד שבוע לאחר קבלת דקרבזין ולהימשך שבוע או יותר. יתכן שתרגיש כאבי ראש, כאבים בפרקים או בשרירים, חום, חולשה וקור. אם הדבר קורה, חשוב להרבות בשתיית נוזלים (כוס כל שעה) ולנוח הרבה.

 

כאבים וכיבים בפה

אם אתה מרגיש כאבים בפה, או שאתה מבחין בכיבים קטנים, ספר על כך לרופא שלך: הוא יכול לרשום לך טיפול מתאים.

 

שינויים זמניים בחוש הטעם

עשויים להופיע. תזונאי בבית החולים יוכל לייעץ לך בנושא זה. לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הנקראת הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן', בה מידע נוסף ועצות בנושא.

 

מידע נוסף

יש אנשים שמרגישים סומק וחום כשהם מקבלים את התרופה. ישנן תרופות אחרות שעלולות לגרום לנזק במשולב עם קבלת כימותרפיה. זכור תמיד ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה אחרת שאתה נוטל.כשמקבלים דקרבזין, התרופה עלולה לגרום לכאב במקום ההזרקה או לאורך הוריד. אם אתה מרגיש כאב, ספר על כך לצוות המטפל בך.

 

<< לרשימת התרופות