לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

טראוסולפן - Treosulfan

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
קנאביס רפואי לחולי סרטן
תרופות וטיפולים שונים נוספים
התמודדות עם כאב ממקור סרטני
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
טיפול פליאטיבי ביתי ושירותי הוספיס בית
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
ארגון בעלי סטומה
טיפול ביתי תומך
שירותי הוספיס
ביטוח לאומי ורשות המיסים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן
מידע מותאם לכל חולה

המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.

טראוסולפן היא תרופה כימותרפית, הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן, בעיקר בסרטן השחלות. מידע זה מתאר את הטראוסולפן, אופן קבלתה ותופעות הלוואי הנפוצות כתוצאה מהשימוש בה. על מנת לקבל תמונה מלאה יותר של הטיפול והתרופה, כדאי לשלב את קריאת המידע הזה עם החוברת 'הטיפול הכימי – כימותרפיה' של האגודה למלחמה בסרטן. כמו כן, בטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן תוכל למצוא מידע בנוגע לסוג הסרטן בו חלית.

תגובתו של כל אדם לטיפול היא ייחודית. ישנן אנשים החווים מעט תופעות לוואי, בעוד אחרים מדווחים על תופעות לוואי רבות. במידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר וחלק מהתופעות השכיחות פחות, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות הנובעות מקבלת התרופה. יש לציין כי התרופה משפיעה בצורה שונה על מטופלים שונים ויוצרת תופעות לוואי אחרת. כמו כן, שילוב של תרופות כימותרפיות עשוי גם הוא ליצור תופעות לוואי שונות. תופעות נדירות אינן נכללות במידע זה. אם אתה מבחין בתופעות אחרות, שאתה חושב שקשורות לתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הצוות המטפל בך.


במהלך קבלת הטיפול תיפגש עם הרופא שלך באופן שגרתי על מנת שיוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. אל תחשוש לפנות אל הצוות המטפל בך בכל בעיה או שאלה. מידע זה יוכל לסייע לך להתארגן לקראת פגישתך עם הרופא.

 

כיצד נראית התרופה?

טראוסולפן הינה נוזל שקוף, בו מומסת אבקה. ניתן לקבל את התרופה גם ככמוסות לבנות, המכילות 250 מ"ג כל אחת.

 

אופן קבלת התרופה

התרופה ניתנת באמצעות עירוי (טפטוף) לתוך וריד, דרך קנולה, שהיא מחט דקה, המוחדרת לתוך הוריד. את העירוי ניתן גם לקבל באמצעות עירוי מרכזי, המוחדר לוריד מתחת לעור, קרוב לעצם הבריח, או באמצעות זריקה לתוך הצפק (קרום הבטן). אפשרות אחרת היא ליטול את התרופה בצורת כמוסות, אותן יש לבלוע עם כמות גדולה של מים.

 

תופעות לוואי אפשריות

ירידה זמנית בספירות הדם:

ירידה בספירת הדם עלולה לגרום לאנמיה (חוסר דם), סיכון לשטפי דם או דימום וסיכון מוגבר לזיהום. ירידה בספירות הדם עלולה להתחיל כשבוע לאחר מתן הטיפול ולהגיע לרמתה הנמוכה ביותר לאחר 10-14 ימים. לאחר מכן, ספירות הדם שלך יעלו בהדרגה וישובו למצבן התקין בתוך 21-28 ימים. שיעור הירידה בספירות הדם שלך תלוי במינון הכימותרפיה שאתה מקבל ובשילוב התרופות הניתן לך. הרופא המטפל בך ישוחח עמך על הסבירות לירידה בספירות הדם שלך כתוצאה מהכימותרפיה. במהלך הטיפול תיבדק ספירת הדם שלך באופן שגרתי על מנת לעקוב אחר תפקודי מוח העצם שלך.
אם חום גופך עולה מעל ל-38 מעלות, אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם אתה חש שלא בטוב (אפילו ללא עלייה בחום), פנה אל הרופא שלך או אל בית החולים באופן מיידי.

 

שינויים בעור:

טראוסולפן עשויה לגרום לפריחה מגרדת על העור. הרופא שלך יוכל לרשום לך תרופה שתקל עליך. עודף בייצור הפיגמנטים עלול לגרום לעורך להפוך כהה יותר. ברוב המקרים העור חוזר לצבעו הטבעי מספר חודשים לאחר סיום הטיפול.

 

עייפות ותחושה כללית של חולשה:

התרופה עלולה לגרום לך לחוש עייף וחלש, לכן חשוב שתפנה זמן רב למנוחה. בחוברת 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' תוכל למצוא מידע נוסף בנושא.

 

תופעות לוואי נפוצות פחות

בחילה והקאות:

הבחילה, או ההקאה, עשויה להתחיל מספר שעות לאחר הטיפול ולהימשך יממה אחת. כיום ישנן תרופות יעילות נגד בחילות שיכולות למנוע או להחליש תופעות אלו. במידה והתרופה אינה מקלה את תחושתך, או שהבחילה נמשכת, פנה אל הרופא שלך על מנת שיוכל לרשום לך תרופות יעילות יותר.

 

נשירת שיער:

נשירת שיער אינה תופעה נפוצה כתוצאה מהשימוש בטראוסולפן. ישנם מטופלים המבחינים כי שערם הופך דליל יותר, אולם רוב המטופלים לא מבחינים בשינוי.

 

מידע נוסף

אם הטראוסולפן דולפת לרקמה שבאזור הוריד, היא עלולה לגרום נזק לתאים, שבאותו אזור. אם בזמן קבלת התרופה, אתה מבחין בעקצוץ, או בצריבה, באזור הוריד, או אם אתה מאתר דליפת נוזל מאזור הקנולה, חשוב שתדווח על כך מיד לצוות הרפואי. גם אם האזור, שסביב לאזור הזריקה, מאדים או מתנפח דווח על כך לצוות הרפואי. במקרה בו הינך בבית, התקשר למרפאה או למחלקה ובקש לשוחח עם אחד מאנשי הצוות המטפל בך.

נטילת תרופות נוספות, בשילוב עם הטיפול הכימותרפי, עלולה להזיק לך. לכן חשוב שתדווח לרופא שלך על כל תרופה שאתה נוטל.

 

פוריות:

התרופה עשויה להשפיע על יכולתה של האישה להיכנס להריון או על יכולתו של הגבר לעבר אישה. חשוב לדון על נושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון:

בעת נטילת הטראוסולפן, מומלץ לנשים לא להרות ולגברים להימנע מלעבר אישה, היות ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. בשל כך חשוב להשתמש באמצעי מניעה יעילים במהלך השימוש בתרופה וחודשים לאחר מכן. גם בנושא זה רצוי לדון עם הרופא לפני קבלת הטיפול.

 

דברים שחשוב לזכור לגבי כמוסות טראוסולפן

  • שמור את הכמוסות בטמפרטורת החדר הרחק מאורה הישיר של השמש.
  • חשוב ליטול את הכמוסות בזמן, על פי הוראותיו המדויקות של הרופא.
  • שמור את הכמוסות במקום בטוח, הרחק מהישג ידם של ילדים. טראוסולפן עלולה להזיק להם.
  • אם הרופא מחליט להפסיק את הטיפול בתרופה זו, החזר את הכמוסות שנשארו לך לרוקח. אל תשליך אותן לאסלה או לפח האשפה.
  • אם הקאת מיד לאחר נטילת הכמוסה, דווח על כך לרופא שלך. יתכן שתצטרך לקחת כמוסה נוספת, אולם אל תיקח אותה מבלי להיוועץ ברופא שלך.
  • אם שכחת ליטול כמוסה, אל תיקח מנה כפולה. הודע על כך לרופא שלך ושמור על לוח הזמנים של המינון הקבוע שלך.

 

<< לרשימת התרופות


 

  

 מידע נוסף בנושא

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות