לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

מיטומיצין-סי (מיטומיצין) - Mitomycin-C

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

מיטומיצין היא תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של סרטן. דף מידע זה מתאר את המיטומיצין, את האופן בו היא ניתנת, וכמה מתופעות הלוואי האפשריות. כדאי לקרוא דף מידע זה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת "הטיפול הכימי-כימותרפיה", הכוללת מידע ועצות נוספים. התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים חווים יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל מי שמקבל מיטומיצין, והן עשויות להיות שונות אם אתה נוטל יותר מסוג אחד של תרופה כימותרפית.


בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות שכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם הן תופענה. עם זאת, לא מתוארות תופעות לוואי נדירות מאוד, דהיינו – תופעות שישנה סבירות נמוכה מאוד שהן תשפענה עליך. אם אתה חווה תופעות כלשהן שלדעתך קשורות לתרופה אך אינן מתוארות בדף מידע זה, דון בהן עם הצוות המטפל בך.תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר.

כיצד היא נראית?

נוזל סגול המתקבל לאחר המסה של אבקה.

כיצד מקבלים אותה?

  • בזריקה לתוך הוריד דרך צינורית המוכנסת לתוך הוריד או דרך עירוי מרכזי שמוכנס מתחת לעור לתוך וריד ליד עצם הבריח.
  • בטפטוף לתוך שלפוחית השתן.
  • בהזרקה לתוך עורקים.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ומשְתַנים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר 'כל הבריאות' של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.


מיטומיצין רשומה בסל בישראל לטיפול בקרצינומה של האנוס, קרצינומה של שלפוחית השתן, קרצינומה של השד, סרטן ראש צוואר וקרצינומות של מערכת העיכול בהתוויות מסויימות.

 

תופעות לוואי אפשריות

ירידה זמנית בספירות הדם:

ירידה זו עלולה לגרום לאנמיה, סיכון לשטפי דם או דימום, וזיהום. השפעה זו עלולה להתחיל 7 ימים לאחר מתן הטיפול, ובדרך כלל מגיעה לשיאה 14-10 יום לאחר הכימותרפיה. אז, ספירת הדם שלך תעלה בהדרגה ובדרך כלל תחזור למצבה הרגיל תוך 21 יום. המידה שבה תרד ספירת הדם שלך תלויה במינון של הכימותרפיה שאתה מקבל ובאלו תרופות כימותרפיות אחרות אתה מקבל במשולב, אם בכלל. הרופא שלך יוכל לייעץ לך מה הסיכוי שספירת הדם שלך תרד בגלל הכימותרפיה. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי כדי לעקוב אחר תפקוד מוח העצם. אם החום שלך עולה מעל 38 מעלות, או אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם פתאום אתה לא מרגיש טוב אפילו אם אין לך חום גבוה, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים.

 

אובדן תיאבון:

תופעה זו היא מתונה בדרך כלל, ועשויה להימשך כיום אחד. לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הנקראת "הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן", הכוללת עצות ומידע נוסף. גם תזונאי בבית החולים עשוי לעזור.

 

פוריות:

יתכן שנטילת מיטומיצין תשפיע על היכולת של אשה להרות או של גבר לעבר אישה. חשוב לדון בנושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון:

מומלץ שלא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת מיטומיצין, שכן הדבר עלול לגרום נזק לעובר המתפתח. גם בכך יש לדון עם הרופא המטפל.

 

תופעות לוואי פחות שכיחות

 

בחילה והקאות:

כיום קיימות תרופות יעילות ביותר נגד בחילה שעשויות למנוע או להפחית אותה. אם יהיו לך בחילה או הקאות, הן עשויות להתחיל מספר שעות לאחר מתן הטיפול ולהימשך מספר ימים. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, ספר על כך לרופא שלך: הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות נגד בחילה, שעשויות להיות יעילות יותר.

 

שינויים בריאות:

מיטומיצין יכול לגרום לשינויים מסוימים ברקמת הריאות. אם אתה מבחין בשיעול או קוצר נשימה, תיידע את הרופא.

 

הכבד שלך עשוי להיות מושפע באופן זמני:

מיטומיצין עלולה לגרום לשינויים בתפקוד הכבד (שהביטוי להם הינו מעבדתי בלבד), אשר יחזור למצבו הרגיל עם תום הטיפול. קיימת סבירות נמוכה מאוד שהדבר יגרום לך נזק כלשהו, אך הרופא שלך יעקוב אחר המצב בצורה קפדנית: מדי פעם יילקחו ממך דגימות דם כדי לעקוב אחר תפקוד הכבד שלך.

 

תתכן השפעה על הכליות:

בזמן הטיפול, תצטרך לבצע בדיקות דם תקופתיות כדי לבדוק את מצב הכליות שלך.

 

נשירת שיער:

השיער בדרך כלל אינו נושר. חלק מהאנשים מבחינים בהידללות של השיער, אך התופעה בדרך כלל קלה מאוד ואנשים בסביבה אינם מבחינים בה.

 

שינויים בעור:

מיטומיצין יכול לגרום לפריחה היכולה לגרום לגירוד. הרופא יכול לרשום לך תרופה שתקל על תופעה זו.

 

שינויים בציפורניים:

הן עלולות להתכהות, או שיופיעו בהן חריצים. ציפורניים ללא סימנים אלה יצמחו תוך מספר חודשים עם תום הטיפול.

 

כאבים וכיבים בפה:

אם אתה מרגיש כאבים בפה, או שאתה מבחין בכיבים קטנים, ספר על כך לרופא שלך: הוא יוכל לרשום לך טיפול מתאים.

 

שלשול:

בדרך כלל קל להשתלט על הבעיה באמצעות תרופה, אולם עליך לדווח לרופא שלך אם השלשול חריף או מתמשך. חשוב להרבות בשתיית נוזלים.

 

אנמיה:

לעתים רחוקות, מיטומיצין עלול לגרום לירידה משמעותית בהמוגלובין, עקב הרס של כדוריות הדם האדומות, המלווה בהפרעה בתפקוד הכלייתי.

 

מידע נוסף

אם מיטומיצין דולפת לתוך הרקמה שמסביב לוריד, היא עלולה לגרום נזק לרקמה באזור. אם דוקר לך או שורף לך סביב הוריד בזמן שאתה מקבל את התרופה, או אם אתה מבחין בדליפה של נוזל ממקום הצינורית, חשוב מאוד שתגיד זאת לצוות המטפל.אם האיזור סביב מקום ההזרקה מאדים או מתנפח בכל זמן שהוא, עליך להודיע לצוות המטפל גם אם אתה בביתך.
ישנן תרופות אחרות שעלולות לגרום לנזק במשולב עם קבלת כימותרפיה. זכור תמיד ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה אחרת שאתה נוטל. כאשר נותנים מיטומיצין לתוך שלפוחית השתן, תופעות הלוואי יכולות להיות שונות מאלה המתוארות כאן. בדרך כלל תופעות הלוואי קלות יותר ולעיתים לא מופיעות כלל.

 

<< לרשימת התרופות