לתרומה
חפש
גורמי סיכון
אסבסט

השימוש באסבסט ואיכות הסביבה

עוד בנושא

זה זמן רב ידוע שהאסבסט הינו חומר מסרטן. סקרים אפידמיולוגיים, בעיקר בקבוצות של אוכלוסיית העובדים, הוכיחו שחשיפה לאסבסט קשורה במחלת האסבסטוזיס, בסרטן ברונכיאלי ובסרטן קשה במיוחד המזוטליומה.

בשתי הכתבות בנושא האסבסט, אנו מביאים מידע חיוני בתחום הייצור, השיווק והשימוש במוצרים העשויים אסבסט ואסבסט צמנט.

האסבסט הוא שם מסחרי של קבוצת סיליקטים סיביים אשר מופיעים בצורה טבעית במחצבים ברחבי העולם. על בסיס שוני מינרלוגי מבחינים בשתי קבוצות: סרפנטינים (Chrysotile) ואמפיבולים (Arnosite, Crocidolite).

כ-95% מסה"כ האסבסט בעולם הינו מסוג Chrysotile או אסבסט לבן. סיבי האסבסט האמפיבולי שונים מהסיבים הקריסוטיליים בכך שהם מאד ישרים ודמויי מחטים עם נטייה להתפזר באוויר.

 

שימושים

עקב תכונותיו המצוינות של האסבסט, כמו עמידות בפני אש וחום, בפני חומרים קורוזיביים, בפני לחץ מכני רב, מוליכות חשמלית נמוכה ביותר ותכונות נוספות, נפוצו מאד שימושיו של האסבסט מאז 1900 ועד ימינו. תפוקת השיא הגיעה ב-1979 לכמעט 5 מליון טון לשנה. כיום ידועים כמעט 3000 שימושים שונים לאסבסט. כמות האסבסט בשימושים אלה יכולה להשתנות מ-1 עד 100% בהתאם למטרת השימוש. הירידה בצריכת האסבסט בארה"ב החלה לאחר 1984 כאשר כאשר ה-EPA

(Environmental Protection Agency) הודיע על חקיקה לאיסור השימוש באסבסט ובמוצריו.

 

הבעיות הכרוכות באסבסט

זה זמן רב ידוע שהאסבסט הינו חומר מסרטן בבני אדם. סקרים אפידמיולוגיים, בעיקר בקבוצות של אוכלוסיית העובדים, הוכיחו שחשיפה לכל סוגי האסבסט קשורה במחלת האסבסטוזיס, בסרטן ברונכיאלי ובסרטן קשה במיוחד, מזוטליומה. עובדה נוספת, מוכחת היטב, היא שעישון סיגריות מעלה מאד את הסיכון לחלות במחלות הנגרמות על ידי אסבסט. סיבי האסבסט יכולים לחדור לגוף האדם הן ע"י דרכי הנשימה והן ע"י דרכי העיכול. הנזק הבריאותי נגרם רק כשהאדם שואף אל ריאותיו את סיבי האסבסט המרחפים באוויר והם בעלי קוטר קטן מ-3 מיקרון וארוכים יותר מ-5 מיקרון. סיבים כאלה נמצאים באוויר של מקומות עבודה שבהם משתמשים באסבסט כחומר גלם או בידוד תרמי או במבני ציבור מסוימים שבהם נעשה שימוש בעבר בהתזת אסבסט גולמי על גבי תקרות (מבטון או מפלדה) או על קירות לצורכי בידוד אקוסטי או כהגנה מפני שריפות. האסבסט המותז או האסבסט שבחומר הבידוד של צנרת תעשייתית - הינו אסבסט "פריך". "פריך" פירושו שהחומר יכול להתפורר במגע יד קל ועל ידי כך לשחרר סיבים לאוויר. דוגמא ידועה של אסבסט מותז "פריך" היא התחנה המרכזית החדשה בתל אביב, אשר בנייתה החלה בתחילת שנות ה-60 כאשר לא ידעו על ההשפעות המזיקות של האסבסט והשימוש בו היה נרחב ומותר. האסבסט בתחנה המרכזית החדשה, שבנייתה הושלמה לאחרונה, הוסר מהמבנה על פי דרישת המשרד לאיכות הסביבה. שימוש זה נאסר בעולם וגם בישראל ב-1978. בישראל, כל נושא האסבסט מטופל במסגרת "תקנות הבטיחות בעבודה". התקן לחשיפה תעסוקתית לכל סוגי האסבסט הינו 0.4 סיבים לסמ"ק אוויר (ל-8 שעות) ו-2 סיבים לסמ"ק (ל-15 דקות).

בתוקף התקנות פועלת ועדה טכנית ארצית לאסבסט ואבק מזיק אשר קבעה ערך מנחה לחשיפה סביבתית של 1350 סיבים למטר מעוקב אוויר. התקנות קובעות את כל האיסורים וכל ההיתרים הקשורים לעבודה באסבסט ואבק מזיק. בין היתר קובעות התקנות את רשימת המוצרים המכילים אסבסט המותרים לשימוש.

 

רשימת מוצרי אסבסט המותרים לייצור, יבוא, שיווק ושימוש, המפורטים בתוספת השלישית (תקנה 29 א'), מובאת במאמר: האסבסט ומוצריו, התכונות, ההבדלים והסיכונים.

 

מוצרים העשויים אסבסט צמנט

אסבסט צמנט הוא תערובת המכילה עד 10% אסבסט טבעי. אסבסט צמנט משמש בעיקר ליצור חומרי בנייה כגון: לוחות שטוחים או גליים המשמשים לקירות חיצוניים או גגות במבני תעשיה, במבני חקלאות ובמבני מגורים. אסבסט צמנט משמש גם לייצור מכלי מים (מגדלי מים) מרזבים, צינורות שפכים, רעפים ארובות ועוד.

 

מוצרי אסבסט צמנט אלה, מותרים לשימוש, ולפי המידע הקיים כיום אינם מהווים סכנה לבריאות כל עוד הנם במצב תקין, ואין מבצעים בהם עבודות ניסור, קידוח, ליטוש, וכל עבודה הגורמת להתפוררות החומר ולפיזורו באוויר.

 

בעבר יוצרו מאסבסט צמנט גם עציצים ואדניות. כיום אסור הייצור, הייבוא והשיווק של אדניות, עציצים ומוצרי נוי העשויים אסבסט צמנט, וזאת מטעמים של פעילות מונעת וזהירות. אין חובה להרחיק מן הבית מוצרים אלה אם הם במצב תקין ואינם מתפוררים. מומלץ לצבוע אותם בצבע פלסטי או בצבעי שמן. יש להימנע מפעולות של שיוף, ליטוש, קידוח, ניסור, חיתוך והשחזה במוצרים אלה ובכל המוצרים המכילים אסבסט צמנט, כיוון שפעולות אלה גורמות לשחרור סיבי אסבסט לאוויר.

 

מקורות ספרות

1. A scientific Update on Asbestos and Health j. Dunnigan and N.K seymoar, 1990 Revised Sd.

2. Asbestos, Energy, Mines and Resources, Canada 1986.

3. Asbestos And Alternative Fibers-Chemietosern/ Textile Industrie.

Vol. 40/92, July/August 1990.

4 תקנות הבטיחות בעבודה (גהות תעסוקתית ובריאות הציבור והעובדים באסבסט, טלק וצורן דו חמצני גבישי), התשמ"ד, 1984

insert content
קרא עוד
כתיבה:
אינג' צילי ענבי, חברת הוועדה המייעצת למסרטנים סביבתיים של האגודה למלחמה בסרטן.
מאי 2003