לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

דציטבין – Decitabine (דקוגן®-®Dacogen)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה דציטבין, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבודקים את יעילות הטיפול במחלתך.


*או תרופות המכילות חומר פעיל זהה בעלות שמות מסחריים אחרים.

**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.


מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

דציטבין היא תרופה ממשפחת חומרי היפומתילציה, הפועלת לעיכוב תהליך מתילציית הדנ"א, החיוני להתחלקות והתפשטות התאים הסרטניים, וגורמת בכך למוות של התאים הסרטניים.


אופן נטילת התרופה

דציטבין ניתנת כעירוי לווריד. ישנם שני משטרי טיפול אפשריים בהתאם לטיפול שייקבע על ידי הרופא: עירוי שניתן במשך שעה ביום לאורך 5 ימים – מדי  ארבעה שבועות, או עירוי שניתן במשך 3 שעות ביום, מדי 8 שעות ולאורך 3 ימים – מדי  שישה שבועות. . מינון התרופה נקבע על פי משקל וגובה, ותדירות ואופן נטילתה נקבעת על ידי הרופא המטפל. הטיפול יימשך כל עוד הוא יהיה אפקטיבי.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

דציטבין רשומה בישראל לטיפול בתסמונות מיאלודיספלסטיות ובלוקמי מיאלואידית (AML) בהתוויות מסויימות.


תופעות לוואי אפשריות

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי העיקריות והשכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.


דווח לצוות הרפואי על כל תופעת לוואי המדאיגה אותך, או שאינה מובאת בדף זה.


תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.


הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. לאחר סיום הטיפול יחול שיפור בתופעות הלוואי.


תופעות לוואי שכיחות

סיכון לזיהומים

הטיפול בדציטבין עלול להפחית את ייצור תאי הדם הלבנים המיוצרים על ידי מח העצם (תופעה המכונה נויטרופניה), ובכך להגביר את הסיכון להופעת זיהומים ומחלות. במהלך הטיפול בתרופה רמת כדוריות הדם הלבנות תיבדק בקביעות על ידי הצוות הרפואי. אם יימצא שהיא נמוכה, ייתכן והטיפול בתרופה יידחה או שיופחת המינון שניתן לך, או שתקבל זריקה שתעלה את מספר הכדוריות הלבנות ותרחיק את סכנת הזיהום..


חשוב לפנות באופן מיידי להתייעצות רפואית באחד המקרים הבאים:

 • עליה בחום הגוף מעל 38ºC.
 • הרעה פתאומית בהרגשה הכללית, גם אם חום הגוף תקין.
 • הופעת תסמינים העלולים להעיד על זיהום, כגון: כאבי גרון, כאבי שרירים, צמרמורת, שיעול, כאב בזמן מתן שתן, או תכיפות במתן השתן.


המלצות למניעת זיהומים:

 • רחיצת ידיים שלך ושל מבקריך זו הדרך הטובה למנוע התפשטות זיהום.
 • הימנע מפגישות עם קהלים רחבים ואנשים חולים.
 • באם אתה עובד בחצר/גן, לבש ביגוד מגן, כולל מכנסיים ארוכים וכפפות.
 • המנע מטיפול בפסולת של חיית מחמד.
 • שמור על כל פצע או חתך- נקי.
 • הקפד על רחצה יומיומית ובריאות הפה (צחצוח שיניים באופן קבוע).
 • מומלץ להתייעץ עם הרופא או האחות בטרם תקבע את ביקורים או טיפולים אצל רופא השיניים.
 • הימנע מלגזור את העור סביב הציפורן או ציפורן חודרנית. ניתן למרוח לק על הציפורניים אך לא להדביק ציפורניים מלאכותיות.
 • התייעץ עם הרופא או האחות בטרם אתה או מי שמתגורר אתך מקבל חיסון כלשהו.


חיוורון ואנמיה (חוסר דם)

התרופה עלולה להפחית את רמת כדוריות הדם האדומות ולגרום לאנמיה (מצב של חוסר דם). כדוריות הדם האדומות מכילות המוגלובין, המוביל חמצן בגוף. כאשר רמת הכדוריות האדומות בדם נמוכה, פחות חמצן מועבר לתאים ומופיעים תסמיני עייפות, חיוורון, חולשה וקוצר נשימה. לעתים, האנמיה עלולה להחמיר מחלת לב, אם קיימת כזו. רמת כדוריות הדם או ההמוגלובין ייבדקו  בקביעות. עם זאת, יש לדווח לרופא המטפל מיידית במקרה של הופעת תסמינים אלו. במקרים מסוימים  של אנמיה יתכן ויהיה צורך במתן עירוי דם, ו/או זריקות להעלאת ההמוגלובין (זריקות ממשפחת האריתרופוייטין). יש לזכור כי אנמיה שנגרמת כתוצאה מהטיפול היא במרבית המקרים זמנית וחולפת.


חבלות או דימומים

השימוש בתרופה עלול להפחית את ייצור טסיות הדם (טרומבוציטים, Platelets), המסייעות במניעת דימומים או פציעה. מספר הטסיות בדמך יבדקו באופן קבוע לפני ובמהלך הטיפול. במקרים נדירים  ייתכן ותצטרך לקבל עירוי  טסיות.  במקרה של דימום או חבלה ללא סיבה, כגון דימום מהאף או מהחניכיים, או שטפי דם בידיים או ברגליים  – דווח לרופא המטפל. 

שלשול

כ-30% מהמטופלים בדציטבין עלולים לסבול משלשול. ניתן להתמודד עם תופעה זו ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. אם התופעה נמשכת או מחמירה, פנה לרופא המטפל בך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד אתה סובל משלשולים.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא: פורום תזונה למתמודדים ומחלימים מסרטן. 


בחילה והקאה

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילה והקאה העשויות למנוע או להחליש את עוצמתן. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווח על כך לרופא שלך והוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

המלצות להפחתה או מניעה של בחילות ו/או הקאות:

 • המנע מהכנת מזון או צריכתו בזמן בחילה.
 • המנע ממאכלים שעלולים להחמיר את התסמינים, כמו מאכלים שומניים, חריפים או חומציים (לימונים, עגבניות, תפוזים).
 • נסה לאכול ארוחות קטנות כל כמה שעות וללעוס היטב, ולצרוך מזונות קרים או בטמפרטורת החדר.
 • נסה להשתמש בכדורים נוגדי צרבת, לאכול קרקרים או טוסט, לשתות משקה עם נענע או ג'ינג'ר אייל, ולהשתמש בשורש ג'ינג'ר טרי טחון במזון, או בג'ינג'ר מסוכר.
 • היעזר בגישות טיפוליות שאינן תרופתיות המגבירות את מידת השקט הנפשי, כגון דיקור או דמיון מודרך.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "בחילות והקאות הנלוות לטיפול הכימי והקרינתי" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות אלה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה. 


כאבי ראש

ניתן לטפל ביעילות בתופעה זו באמצעות טיפול תרופתי. אם אתה חווה כאבי ראש - פנה לרופא המטפל בך.


שינויים ברמות המינרלים בדם

במהלך הטיפול בתרופה ייערכו לך בדיקות דם בקביעות כדי לעקוב אחר שינויים אפשריים ברמות המינרלים והמלחים בדם,  בעיקר ירידה ברמות המגנזיום והאשלגן. יש לדווח לרופא המטפל אם אתה נמצא בתזונה דלת מגנזיום או תזונה מוגבלת באשלגן.

יידע את הרופא על התכווצויות בשרירי הזרוע או הרגל, תחושת עקצוץ או חוסר תחושה, קצב לב לא סדיר או תחושת חולשה עד כדי עילפון.


כאבי שרירים או מפרקים

ייתכן ותחוש כאבים בשרירים או במפרקים. שוחח על כך עם הצוות הרפואי, ניתן לטפל בתופעה באמצעות משככי כאבים.


כאבים באזור החזה וקשיי נשימה

פנה מיד להתייעצות רפואית במידה ואתה מפתח תסמינים חדשים או החמרה של התסמינים הבאים, העלולים להיות קשורים להתפתחות דלקת ריאות: כאבים בחזה, קשיים או קוצר נשימה, שיעול או חום גוף גבוה (מעל 38ºC).

קשיים בהירדמות

אם אתה חווה קשיים בהירדמות תוכל להסתייע בטכניקות הרגעה, דמיון מודרך והאזנה למוסיקה מרגיעה. כמו כן, השתדל להקפיד על שעות שינה וקימה קבועות, דאג לטמפרטורת חדר נוחה, הימנע מצריכת משקאות המכילים קפאין (כגון תה וקפה) אחר הצהרים, נסה לבצע פעילות גופנית קלה עד מתונה במשך היום שתסייע לעייף אותך, ואם אתה חש רעב לפני השינה, צרוך מנת מזון קטנה על מנת לא להתעורר מרעב במהלך הלילה.  אם התופעה נמשכת – דווח לרופא שייתן לך טיפול תרופתי מתאים.


דימום מהאף

כדי לעצור את הדימום, בעודך יושב, צבוט את חלקו הרך של אפך מעל הנחיריים, הישען קדימה ונשום דרך הפה. עשה זאת למשך 15-10 דקות לפחות.

דווח לרופא אם אתה חווה דימום קשה.


תסמינים דמויי שפעת

לעיתים יופיעו לאחר קבלת התרופה תסמינים דמויי שפעת, כגון צמרמורות, חום גוף גבוה וכד'. תופעות אלה יחלפו לרוב כעבור שעות ספורות. חשוב להרבות בשתייה ובמנוחה. דווח לרופא אם התסמינים נמשכים.


תופעות לוואי שכיחות פחות

אף נוזל או פצעים בריריות האף והפה

בעת השימוש בדציטבין אתה עלול  לסבול מאף מנוזל ומפצעים בריריות האף והפה. על מנת לשמור על בריאות והגיינת הפה, מומלץ להשתמש בשטיפות פה. ניתן ליטול משככי כאבים להפחתת תחושת הצריבה. במקרה ואתה סובל מתופעות אלו, יש לדווח לצוות הרפואי.


אלרגיה בזמן עירוי

בעת העירוי ייתכן ותסבול מפריחה בעור, עלייה בחום הגוף, צמרמורת, כאבי ראש ובחילות. דווח מייד לצוות הרפואי אם אתה מבחין בתסמינים אלה.


צואה שחורה

לעיתים בעת השימוש בתרופה, אתה עלול לשים לב לשינויים בגוון הצואה, שתראה כהה או אפילו שחורה. ייתכן והדבר נובע מדימומים בבטן או במעי. אם אתה שם לב לשינויים בצבע הצואה יש לדווח על כך לרופא.


כאבי סינוסים

דווח לרופא אם אתה סובל מתופעה זו.


סיכון לשבץ

דציטיבין עלולה במקרים נדירים לגרום לשינויים באספקת הדם אל המוח, מה שעלול לגרום לשבץ. אם אתה סובל מחולשה או נימול ביד אחת או בשתי הידיים, בלבול בדיבור, 'צניחה' של הפנים, העפעף או זווית הפה בכיוון אחד, יש לפנות בדחיפות למרכז הרפואי הקרוב לביתך.


מידע חשוב נוסף

 • תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.

 • תופעות שאינן מופיעות בדף המידע: אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות בתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.

 • הגעה לבית החולים: אם עליך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן – יידע את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל.

 • פוריות: השימוש בתרופה עלול להשפיע על הפוריות בזמן השימוש בה. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.  ייתכן וניתן יהיה לשמר זרע או ביציות לפני תחילת הטיפול.

 • מניעת הריון ואמצעי מניעה: השימוש בתרופה עלול להזיק לעובר אם מתרחש הריון, ועל כן יש להקפיד במהלך כל הטיפול בתרופה על השימוש באמצעי מניעה יעילים למניעת הריון. על נשים להמשיך ולהשתמש באמצעי מניעה יעילים גם למשך חודש לפחות לאחר מנת התרופה האחרונה. על גברים להמשיך ולהשתמש באמצעי מניעה חוצץ יעיל (קונדום) למשך חודשים לפחות לאחר מנת התרופה האחרונה.

 • הנקה: יש להימנע מהנקה בזמן הטיפול בתרופה, היות וקיימת אפשרות שהיא עוברת לחלב האם.

 • טיפולים אחרים: במידה והנך זקוק לטיפולים אחרים, הקפד לעדכן את הרופאים המטפלים בך, לרבות רופא שיניים, שאתה מטופל בדציטבין.

 • התרופה מכילה אשלגן ונתרן. דווח לרופא באם תזונתך היא דלת אשלגן או נתרן.

 • חיסון חי-מוחלש: יש להמנע מקבלת חיסון חי-מוחלש כלשהו במהלך הטיפול בתרופה ולפחות במהלך חצי השנה שלאחר סיום הטיפול, היות ובזמן הטיפול המערכת החיסונית שלך חלשה וחיסון מסוג זה עלול להזיק לך. תוכל להיות בסביבת אנשים שקיבלו חיסון חי-מוחלש בזריקה, אך יש להמנע ממגע עם אנשים שחוסנו בחיסון חי-מוחלש באופן אוראלי (דרך הפה).

 • אנשי קשר בשעת חרום: שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
מידע נוסף בנושא

פורום רפואה משלימהתרופות וטיפולים במחלת הסרטן 

תודתנו נתונה ל:
פרופ' משה מיטלמן, מנהל לשעבר, האגף לרפואה פנימית. מרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב); יו"ר האיגוד הישראלי להמטולוגיה ורפואת עירויים, על הערותיו והארותיו.

עודכן: ינואר 2020
המידע אודות התרופות הניתן על ידי האגודה למלחמה בסרטן הוא לידיעה כללית בלבד ואינו משמש כהמלצות טיפוליות או כבסיס להמלצות טיפוליות. אין לראות בו תחליף להיוועצות אישית וטיפול על ידי הצוות הרפואי, או לעלון לצרכן. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.