לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

ארדפיטיניב Erdafitinib – (בלוורסה ® Balversa)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה ארדפיטיניב, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך** במסגרת מחקרים קליניים הבדוקים את יעילות הטיפול במחלתך.

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.

**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.


מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

ארדפיטיניב היא תרופה מכווננת (ממוקדת מטרה) מסוג 'מעכבי טירוזין קינאז' הפועלת כנגד חלבונים מסוג FGFR (קולטן של גורם גדילה פיברובלסטי) הנמצאים על גבי תאי הסרטן. התרופה חוסמת את פעילות החלבונים שמאיצים את הגדילה והחלוקה של התאים הסרטניים וגורמת למותם. איתור נוכחותם בגידול של שינויים גנטיים מסויימים בגן FGFR מהווה תנאי לטיפול בתרופה, שכן התרופה יעילה רק במצבים אלו.


אופן נטילת התרופה

ארדפיטיניב ניתן בטבליות, שיש לבלוע בשלמות עם או בלי מזון, בשעה קבועה, במינון שנקבע על פי הרופא המטפל, בהתאם להוראותיו. אין ללעוס, לשבור, לרסק או להמיס את הטבליה. במידה ושכחת ליטול מנת תרופה, יש ליטול אותה מוקדם ככל האפשר, וליטול את המנה הבאה במועד הקבוע הבא כרגיל. אין ליטול מנה נוספת במידה והקאת מנת תרופה. אין ליטול מנה כפולה במקום מנה שהוחמצה. אין להפסיק את הטיפול בתרופה מבלי להיוועץ עם הרופא.


הערות חשובות לפני ובעת נטילת התרופה

 • לפני השימוש בארדפיטיניב, חשוב להיוועץ ברופא המטפל על כל תרופה (עם או בלי מרשם), ויטמין או תוסף מזון שאתה נוטל, שכן השילוב של תכשירים שונים עם ארדפיטיניב עלול במקרים מסויימים לייצר תגובה בין-תרופתית ו/או התגברות תופעות לוואי מסויימות.

 • אין לצרוך אשכוליות, רימונים או קרמבולה (ידוע גם כפרי כוכב) או המיץ שלהם בזמן השימוש בתרופה, שכן הם יכולים להעלות את רמות התרופה בדם לרמות מסוכנות.

 • בעיות עיניים/ראייה:
  - ידע את הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול בארדפיטיניב אם אתה סובל מבעיות עיניים או ראייה.
  - יהיה עליך לבצע בדיקות עיניים תקופתיות במהלך הטיפול בארדפיטיניב בהתאם להנחיית הרופא המטפל, ובכל מקרה שמופיעים תסמינים הקשורים לראייה, הכוללים עיניים יבשות, ייצור דמעות מוגבר, הפרעות ברשתית ודלקות עיניים שונות (כגון דלקת הלחמית או הקרנית).
  - במידה ומופיע יובש בעיניים, מומלץ להשתמש בטיפות או משחות לטיפול בעיניים יבשות לעיתים תדירות, כדי למנוע יובש בעיניים.
  - דווח מיד לצוות המטפל אם אתה חווה ראייה מטושטשת, צמצום שדה ראייה, אובדן ראייה או כל שינוי אחר בראייה.

 • הערות ואזהרות נוספות – ראו ב"תופעות לוואי המחייבות פנייה לטיפול רפואי מיידי" וב-"מידע חשוב נוסף" בסוף.


אחסון התרופה:
בטמפרטורת החדר


תופעות לוואי אפשריות

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר והשכיחות פחות, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.

דווח לצוות הרפואי על כל תופעת לוואי המדאיגה אותך, או שאינה מובאת בדף זה.

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.


הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. לאחר סיום הטיפול יחול שיפור בתופעות הלוואי.


תופעות לוואי שכיחות

שינויים בחלל הפה (דלקת של רירית חלל הפה (סטומטיטיס), יובש, כאבים או הופעת כיבים בחלל הפה)

פגיעה ברירית חלל הפה (דלקת של רירית חלל הפה – סטומטיטיס) היא תופעת לוואי שכיחה מהטיפול, ויכולה להיות מלווה באודם, נפיחות, כאב, יובש וטעם מר עד חוסר טעם בחלל הפה, ולהתאפיין בהופעה של כיב (אפטה) בודד או כיבים רבים, ולעיתים בנגעים לבנים ודימום בחניכיים או בכאבים בחלל הפה. מומלץ לשמור היטב על היגיינת הפה, לדאוג לשתייה מרובה, ולהימנע ממאכלים חמוצים, מלוחים או מתובלים. מציצת קרח עשויה לסייע בהפחתת הכאבים. פנה לצוות המטפל שיוכל לרשום לך טיפול בדלקת או לכיבים, במיוחד אם התופעות נמשכות ומפריעות לך.


תשישות ועייפות

תשישות ועייפות הן תופעות לוואי נפוצות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן. חשוב להקדיש זמן למנוחה, כמו גם לנסות לאמץ פעילות גופנית מתונה, כגון הליכות קצרות. אם העייפות גורמת לך לתחושת נמנום, אל תנהג או תפעיל מכשור כבד. אם אתה מרגיש חולשה ועייפות רבה שאינם חולפים - יידע את הרופא על כך.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל.1-800-599-995 


שינוי בערכים הנמדדים בדם

במהלך הטיפול בתרופה ייערכו לך בדיקות דם בקביעות כדי לעקוב אחר מצבך הכללי ורמות רכיבים החיוניים בדם, לרבות רמות אנזימים הקשורים לתפקודי הכליות (קריאטינין) והכבד (אלנין אמינוטרנספראז, אלקליין פוספטאז, אלבומין), וכן רמות ההמוגלובין, הנתרן, הסידן, ומינרלים כגון זרחן ומגנזיום. במרבית המקרים ניתן לאתר תופעה זו בבדיקות דם עוד בטרם תחוש בתסמינים כלשהם.


דווח לרופא המטפל במקרים הבאים:

 • אם אתה מבחין בהצהבה של העור או לובן העיניים, שתן שצבעו כהה או חום וכאבי בטן חזקים - תסמינים היכולים להעיד על רעילות של הכבד.
 • אם אתה מבחין בירידה במתן שתן, דם בשתן, נפיחות הקרסוליים או אובדן תיאבון - תסמינים היכולים להעיד על בעיות בתפקודי הכליות.
 • אם אתה סובל מבחילות, כאבי ראש ובלבול, היכולים להעיד על מדדים נמוכים של נתרן (מלחים).
 • אם אתה מבחין בעייפות, חולשה וקוצר נשימה, היכולים להעיד על אנמיה (חוסר דם).


שלשולים

ניתן להתמודד עם תופעה זו ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. אם התופעה מתמשכת או מחמירה, פנה לרופא המטפל בך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד אתה סובל משלשולים.


שינויים בציפורניים

בזמן הטיפול בתרופה, הציפורניים עלולות להפוך לחלשות ולהישבר בקלות או להפוך רפויות ולהתנתק מבית הציפורן (אונקוליסיס). ייתכן שהציפורניים יהפכו כהות יותר או ישנו את צבען, או שיופיעו פסים או חריצים על הציפורניים. בנוסף, ייתכן ותופיע דלקת. כמו כן, יתכן ותופיע דלקת חיידקית או פטרייתית בציפורניים וסביבן. תופעות אלה הן לרוב מתונות, מופיעות בחודשי הטיפול הראשונים ויחלפו עם סיום הטיפול. עם זאת, חלקן יכולות להימשך חודשים לאחר סיום הטיפול.


דווח מיד לצוות המטפל על שינויים בציפורניים, לרבות היפרדות הציפורן מבית הציפורן, כאב או דימום באזור הציפורניים, שבירה או שינויים בצבע ומרקם הציפורניים, ודלקת עור סביב הציפורניים.


שינויים בעור: יובש או גרד, פריחה או אדמומיות בעור

הטיפול בתרופה יכול לגרום ליובש וגרד בעור, פריחה דמוית אקנה ואדמומיות. בהתאם לצורך, הרופא המטפל בך ימליץ על טיפול תרופתי או משחות שיוכלו לסייע בהקלה על תסמינים אלו¬. דווח בהקדם האפשרי לצוות המטפל על כל פריחה, גרד או יובש שמופיעים בעורך, או על החמרה. אין לטפל בפריחה בתכשירים המיועדים לאקנה. ניתן להקל על התופעה על-ידי שימוש במים פושרים, סבון עדין נטול ריח, והימנעות משימוש במוצרים המכילים אלכוהול או בישום. הקפד לשמור על ניקיון העור, כדי למנוע זיהומים. בנוסף, מומלץ למרוח שכבה עבה של קרם לחות מדי יום לאחר הרחצה. כמו כן, דאג לחשיפה מבוקרת לשמש ולנקוט בכל כללי הזהירות בשמש: הימנעות מחשיפה לשמש בין השעות 10:00 עד 16:00, שהייה במקום מוצל, חבישת כובע ומשקפי שמש, לבישת ביגוד מגן ושימוש במסנן קרינה בעל מקדם הגנה גבוה.

 

בנוסף, התרופה עלולה להשפיע על העור בכפות הידיים והרגליים (תסמונת כף יד ורגל). אתה עלול לחוש ברגישות, אדמומיות ונפיחות בכפות הידיים והרגליים, והעור בהן עלול להתקלף. ייתכן שתרגיש גם בעקצוץ, נימול, כאב ויובש. מצב זה ישתפר לאחר סיום הטיפול ובינתיים הצוות המטפל בך יוכל לרשום ולהמליץ לך על משחות להקלה על התסמינים.

בעיות בעיניים ובראייה

בעיות בעיניים הן שכיחות בטיפול בארדפיטיניב. חלקן עלולות להיות חמורות. יש לדווח מיד לרופא המטפל אם אתה מבחין בערפול או אבדן ראייה או כל שינוי אחר בראייה.

 • ראה גם בעיות עיניים/ראייה ב"הערות חשובות לפני ובעת נטילת התרופה"


נשירת שיער

ייתכן והשיער יהפוך דק ודליל יותר, או שתתרחש נשירת שיער מלאה. ברוב המקרים, מדובר בתופעה זמנית, והשיער ישוב ויצמח עם סיום הטיפול.

לעצות ומידע נוסף ניתן לעיין בחוברת "התמודדות עם נשירת שיער" של האגודה למלחמה בסרטן. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה. 


אובדן תיאבון וירידה במשקל

התרופה עלולה להשפיע על התיאבון ולגרום לירידה במשקל. אל תדאג אם תאכל מעט יחסית במשך יום או יומיים. אם לאחר מכן לא חל שיפור בתיאבון שלך. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הדיאטנ/ית במחלקה או האחות במרכז הרפואי בו הנך מטופל, שיעניקו לך עצות מעשיות וטיפים בכדי להתמודד עם תופעות אלו.

שינויים בטעם המזון

במהלך הטיפול בתרופה ייתכן שיופיעו שינויים בטעם המזון. ניתן להעשיר את המזון בתבלינים ועשבי תיבול. חלק מהמטופלים מגלים כי מזון המוגש קר - טעים יותר עבורם מאשר מזונות חמים. אם אתה מרגיש טעם מתכתי בפה - השתמש בסכו"ם מפלסטיק. התופעה צפויה לחלוף עם סיום הטיפול.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא תזונה באתר האגודה באינטרנט. 


עצירות

קיימת אפשרות שתסבול מעצירות. ניתן להקל על התופעה באמצעות שתייה מרובה של נוזלים, תוספת של סיבים תזונתיים למזון ופעילות גופנית מתונה עשויים לסייע לטפל בתופעה. ייתכן שתצטרך ליטול תרופות משלשלות לטיפול בבעיה. תוכל לרכוש את התרופות בבית המרקחת גם ללא מרשם רופא. עדכן את הרופא אם אתה סובל מעצירות הנמשכת יותר מיומיים-שלושה.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא: פורום תזונה למתמודדים ומחלימים מסרטן 


כאבי בטן

חלק מהמטופלים חווים אי-נוחות בבטן בזמן הטיפול. אם הכאבים אינם חולפים או מחמירים, הרופא יכול לרשום לך תרופות להקלה על התופעה.


בחילות והקאות

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילות והקאות העשויות למנוע או להחליש את עוצמתן. תסמינים אלו עלולים להתחיל מיד לאחר הטיפול ומספר ימים לאחריו. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווח על כך לרופא שלך והוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

להלן מספר המלצות להפחתה או מניעה של בחילות ו/או הקאות:

 • המנע ממאכלים שעלולים להחמיר את התסמינים, כמו מאכלים שומניים, חריפים או חומציים (לימונים, עגבניות, תפוזים).
 • נסה לאכול ארוחות קטנות כל כמה שעות וללעוס היטב, ולצרוך מזונות קרים או בטמפרטורת החדר.
 • נסה להשתמש בכדורים נוגדי צרבת, לאכול קרקרים או טוסט, לשתות משקה עם נענע או ג'ינג'ר אייל, ולהשתמש בשורש ג'ינג'ר טרי טחון במזון, או בג'ינג'ר מסוכר.
 • היעזר בגישות טיפוליות שאינן תרופתיות המגבירות את מידת השקט הנפשי, כגון דיקור או דמיון מודרך.


אנמיה

התרופה עלולה להפחית את רמת כדוריות הדם האדומות ולגרום לאנמיה (מצב של חסר דם). תסמיני אנמיה הן עייפות, חולשה וקוצר נשימה. יש לדווח לרופא המטפל מיידית על הופעת תסמינים אלו. במקרים קשים של אנמיה יתכן צורך במתן עירוי דם. יש לזכור כי אנמיה שנגרמת כתוצאה מהטיפול היא במרבית המקרים זמנית וחולפת.


עלייה ברמת הזרחן בדם

התרופה ארדפיטיניב יכולה לגרום לעלייה ברמת הזרחן בדם, ולכן יש לעקוב אחר רמות הזרחן בדם באופן קבוע. עלייה ברמת הזרחן אינה מורגשת אך מתגלית בבדיקות הדם. בשלב ראשון, הרופא ימליץ לך על דיאטה דלת-זרחן, אך במידה ודיאטה לא תספיק להורדת רמות הזרחן, יהיה עליך ליטול טיפול תרופתי נוסף אשר מקטין את רמות הזרחן בדם.


תופעות לוואי פחות שכיחות

חום גבוה

דווח לצוות הרפואי אם חלה עליה בחום הגוף מעל 38°C.


כאבי שרירים, מפרקים ושלד

במהלך הטיפול ייתכן שתחווה כאבי שרירים, מפרקים או עצמות. הרופא המטפל יוכל לרשום עבורך תרופות לשיכוך כאבים. חשוב לדווח לרופא שלך אם הכאב אינו חולף. נסה לנוח ככל שתידרש לכך. אמבטיות חמות עשויות להקל על הכאבים.


דלקת בדרכי השתן

בזמן הטיפול ייתכן שתסבול מדלקת בדרכי השתן, וכתוצאה מכך תחוש בתסמיני כאב ועלייה בתכיפות מתן שתן. במקרים אלו יש לדווח לרופא המטפל בך על מנת שירשום לך תרופות לטיפול בדלקת.

אם קיימים תסמינים דמויי שפעת, חום מעל 380C, הרגשתך הכללית אינה טובה, יש כאב ותכיפות גבוהה במתן השתן, או שמופיע דם בשתן – דווח מיד לרופא המטפל.


ירידה בספירות הכדוריות הלבנות בדם (לויקופניה או ניוטרופניה)

תאי דם לבנים חשובים מאוד כנגד זיהומים. בזמן קבלת הטיפול, ספירת תאי הדם הלבנים יכולה לרדת, ובכך יגבר הסיכון לזיהומים.


חשוב ליידע את הצוות הרפואי אם מופיעים אחד מהתסמינים הבאים:

 • עליה בחום הגוף מעל 380C מעלות.
 • הרעה פתאומית בהרגשה הכללית, גם אם חום הגוף תקין.
 • אם אתה סובל מתסמינים העלולים להעיד על זיהום, כגון: כאבי גרון, כאבי שרירים, צמרמורת, שיעול, כאב בזמן מתן שתן, או תכיפות במתן השתן.


דם בשתן

יש לדווח לרופא או לאחות אם הנך חווה תופעה זו.


מידע חשוב נוסף

 • תופעות שאינן מופיעות בדף המידע: אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות בתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.

 • תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולים להזיק לך בזמן הטיפול. יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.

 • להלן דוגמאות לתכשירים ותרופות שיש להימנע מהשימוש בהם בזמן השימוש בתרופה***:
  - תרופות שמשמשות לרוב טיפול במחלות לבביות ובהפרעות הקשורות לחומציות במערכת העיכול העליונה, כגון אומפרזול – Omeprazole (פרילוסק – ®Prilosec, לוסק – ®Losec) ולנזופרזול - Lansoprazole (לנטון - ®Lanton)**
  - תרופות נוגדות אפילפסיה לטיפול בפרכוסים או להרגעה והשראת שינה, דוגמת – קרבמזפין – Carbamazepine (טגרטול – ®Tegretol, טימוניל רטרד – ®Timonil Retard, טריל – ®Teril, ועוד)**, פניטואין – Phenytoin (דילנטין – ®Dilantin, אפנוטין – ®Epanutin)**.
  - תרופות המשמשות לטיפול בזיהומים שונים, כולל טיפול ומניעה של שחפת ומניעת דחיית השתלה, כגון, ריפמפין/ריפמפיצין – Rifampin/Rifampicin (ריפדין - ®Rifadin, רימקטן - ®Rimactane, סירולימוס - ®Sirolimus)**.
  - תכשירים אנטי פטרייתיים ממשפחת Azole לזיהומים פטרייתיים סיסטמיים, דוגמת איטְרָקונָזול – Itraconazole (ספורנוקס - ®Sporanox, איטרנול – ®Itranol)**, ווריקונזול – Voriconazole (וי-פנד – ®Vfend)** והמכילים פוסאקונזול – Posaconazole וקטוקונאזול – Ketoconazole.
  - אנטיביוטיקה נוגדת זיהומים לשימוש סיסטמי, דוגמת קלריתרומיצין – Clarithromycin (קארין - ®Karin, קלסיד - ®Clacid, קלרידקס ®Klaridex, קלריתרומיצין הקסל - ®Clarithromycin Hexal)**.
  - תרופות נוגדות דיכאון, דוגמת ציטאלופרם – Citalopram (ציפרמיל – ®Cipramil, רסיטל - ®Recital)** ואמיטריפטילין – Amitriptyline (אלטרול – ®Elatrol, אלטרולט - ®Elatrolet)**.
  - תוסף המכיל פרע מחורר או היפריקום (Hypericum perforatum / St. John’s Wort)

 

**או תרופות המכילות חומר פעיל זהה בעלות שמות מסחריים אחרים.

***רשימה זו אינה ממצה. ייתכנו תרופות ותכשירים שאינם מופיעים ברשימה לעיל. מומלץ כאמור לשוחח עם הרופא המטפל על כל תרופה ותכשיר שהנך נוטל.

 • מניעת הריון: מומלץ לא להכניס או להיכנס להריון בזמן הטיפול בארדפיטיניב, שכן התרופה עלולה להזיק לעובר. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

 • אמצעי מניעה: יש להקפיד על שימוש באמצעי מניעה חוסם (קונדום) החוסם את מעבר נוזלי הזרע והנרתיק בזמן השימוש בתרופה ולפחות חודש לאחר סיום הטיפול.

 • פוריות: התרופה עלולה להשפיע על פוריות בנשים. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

 • הנקה: יש להימנע מהנקה בזמן הטיפול בתרופה וחודש לאחר סיומו, היות וקיימת אפשרות שהיא עוברת לחלב האם.

 • הגעה לבית החולים: אם עליך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן – ידע את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל.

 • טיפולי שיניים: הקפד לעדכן את רופא השיניים שלך שאתה מטופל בארדפיטיניב.

 • אנשי קשר בשעת חרום: שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות
קרא עוד
תודתנו נתונה ל:

לד"ר רעיה ליבוביץ', מנהלת המכון האונקולוגי, המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא)
על הערותיה והארותיה.


נובמבר 2020המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.


התרופה
ארדפיטיניב – Erdafitinib (בלוורסה® – ®Balversa)הוכללה בסל התרופות 2020 לטיפול מתקדם מקומי או גרורתי של דרכי השתן עם שינויים גנטיים מסוג FGFR2 או FGFR3, בחולים, בהתאם לאחד מהתנאים הבאים:

1. התקבל טיפול כימותרפי קודם במשטר שכלל תרכובת כימותרפיה מבוססת-פלטינום למחלה גרורתית.

2. המחלה התקדמה בתוך 12 חודשים מטיפול כימותרפי במשטר שכלל תרכובת פלטינום במסגרת משלימה (adjuvant) או noeoadjuvant (מקדים לניתוח).

קישור לפרטי ההכללה המלאים בסל הבריאותלתשומת לבכם

המידע אודות התרופות הניתן על ידי האגודה למלחמה בסרטן הוא לידיעה כללית בלבד ואינו משמש כהמלצות טיפוליות או כבסיס להמלצות טיפוליות. אין לראות בו תחליף להיוועצות אישית וטיפול על ידי הצוות הרפואי, או לעלון לצרכן. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.