לתרומה
חפש
מניעה וגורמי סיכון
המאבק בעישון

היום הבינלאומי ללא עישון 31/5/16

עוד בנושא

מפתיע?

הישראלים "זזים הצידה, או עוזבים את המקום" כשמעשנים לידם

מתוך שאלת סקר של האגודה

 

חדש!

גמילה מעישון למשרתים בצה"ל בעזרת הטלפון הנייד

 

לראשונה השנה!

התאגדו הארגונים העוסקים במניעת עישון לפעילות משותפת תחת הכותרת: 'ישראל נקיה מעישון'!

 

 

בתאריך ה-1.6 תתקיים התחרות השנתית המסורתית של בתי הספר מרחבי הארץ ע"ש ד"ר מרקוס ז"ל.

 

 

 

ב- 31 במאי 2016, מציינים בישראל וברחבי העולם את  "היום הבינלאומי ללא עישון", המתקיים מדי שנה מאז 1987.

 

המטרה של ציון יום זה היא, להעלות על סדר היום העולמי את תופעת העישון, נזקי העישון, ואת הצורך להגביר את המודעות למניעת תמותה ותחלואה ממחלות הנגרמות בעקבות עישון טבק.

 

 

 

למידע בהרחבה

bul3 לקראת היום הבינלאומי ללא עישון שאלה האגודה למלחמה בסרטן את הציבור בפייסבוק  "איך אתה מגיב כשמעשנים לידך?"

 

לשאלה השיבו 786 אנשים.

 

מחצית מהמשיבים (49.4%) ענו כי הם "זזים מעט או עוזבים את המקום" כשמעשנים לידם.

 

23% טענו כי העישון לידם לא מפריע להם, ו-כ-13% בלבד מהמשיבים טענו כי הם מעירים למעשן. 8% כלל לא מגיבים.

 

אף אחד מהמשיבים לא ציין כי הוא מצלם את המעשנים ו/או מגיש תלונה לפיקוח.

סקר

bul3 תכנית חדשה לגמילה מעישון בעזרת טלפון נייד למשרתים בצה"ל -

בימים אלה יוצאת לדרך תכנית חדשה לגמילה מעישון בעזרת הודעות טקסט לטלפון נייד, המותאמת במיוחד עבור חיילים וחיילות המשרתים בצה"ל וללא עלות למשתתף במסגרת מחקר.

חיילים משרתים בפיזור גיאוגרפי נרחב ויש צורך בפיתוח שיטות חדישות לגמילה מעישון שיכולות להיות זמינות בכל שעה ובכל מקום.

לכן, חיל הרפואה, האגודה למלחמה בסרטן, בי"ס לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית -הדסה, ומשרד הבריאות משתפים פעולה בפיתוח והערכה של תכנית חדשה וייעודית המותאמת למשרתים בצה"ל.

 

במסגרת ההרשמה לתכנית כל משתתף יבחר עבור עצמו תאריך הפסקת עישון, שיקבע בטווח השבועיים הסמוכים ליום ההרשמה. לאחר מכן, המשתתף יקבל הודעות טקסט לטלפון הנייד המכילות תכנים המעודדים גמילה מעישון. מערכת ההודעות הינה דינאמית ומתייחסת לצרכים שייתכן ויעלו אצל כל משתתף לאורך תהליך הגמילה (חשק, מעידה, מצב רוח ירוד ועוד) ע"י שליחת וקבלת הודעות.

 

bullet_3 ההרשמה לתכנית מתבצעת מאתר האגודה למלחמה בסרטן

 

התכנית והערכתה בהובלת החוקר הראשי ד"ר חגי לוין מבית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית - הדסה ויועץ האגודה למלחמה בסרטן.

 

במחקר חלוץ בקרב אזרחים נמצא כי התכנית ישימה ומקובלת עבור המעשנים בישראל, וכי 30% מבין משתתפי התכנית, נגמלו מעישון בתקופת מעקב של שלושה חודשים.  ממצא זה תואם לתכניות דומות בעולם שהראו כי תכנית כזאת, שהיא זולה ונגישה, מכפילה את סיכויי הגמילה מעישון.

 

 

 

bul3 לראשונה בישראל! ביוזמת רשת ערים בריאות של מרכז השלטון המקומי והאגודה למלחמה בסרטן, התאגדו לקראת היום הבינלאומי ללא עישון מרבית הגורמים העוסקים במאבק בעישון, ויחד יפעלו להעלאת המודעות לנזקי העישון והצורך בצמצום ממדי העישון הפעיל והכפוי בישראל, תחת הכותרת 'ישראל נקיה מעישון'.

 

בין הגורמים השותפים לפעילות יש לציין את משרד הבריאות, משרד  החינוך, קופות החולים, ההסתדרות הרפואית, המועצה הלאומית  למניעת עישון, החברה הרפואית למניעה וגמילה מעישון, מועצות  מקומיות ועוד.

 

הפעילות תכלול קיום 'יום ללא עישון' בכנסת ב-14.6, השתתפות במליאה ובוועדות שונות, קיום התחרות השנתית של בתי הספר ע"ש דר' מרקוס (מפורט בהמשך), תחרות בתי ספר בעיצוב אזהרות על חפיסות סיגריות ופעילויות ב- 20 רשויות מקומיות תחת הכותרת 'עיר נקייה מעישון'.

 

בכל הרשויות המשתתפות בפעילות תתקיים פעילות הסברתית וחינוכית ענפה בנושאי נזקי העישון ואפשרויות הגמילה, יופצו סרטונים, חומרי הסברה של האגודה למלחמה בסרטן ושל משרד הבריאות ויתקיימו הרצאות של האגודה למלחמה בסרטן בבתי הספר.

כמו כן, אכיפה מוגברת של החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים תתקיים בערים, אך במקום דוחות וקנסות יחולקו לציבור בלונים בצירוף עלון מידע למעשנים על תכניות הגמילה השונות הקיימות.

 

bul3 בתאריך ה-1.6 תתקיים התחרות השנתית המסורתית של בתי הספר מרחבי הארץ ע"ש ד"ר מרקוס ז"ל  בבית האגודה למלחמה בסרטן, בית מטי, בגבעתיים, בשיתוף האגודה למלחמה בסרטן, שפ"י-שירות פסיכולוגי של משרד החינוך והליגה למניעת מחלות ריאה.

 

בתחרות יוצגו פרויקטים של תלמידי בתי ספר שונים, שעלו לשלב הגמר, בנושא המאבק בעישון.

 

התחרות הינה חלק מפעילות ענפה של האגודה למלחמה בסרטן בבתי הספר בנושא  מניעת עישון ואורח חיים בריא, לאורך כל ימות השנה.

 

הרצאות בתחום ניתנות על-ידי מדריכים מקצועיים, שעובדים עם התלמידים ומנחים אותם להיות מובילי דעה, שישפיעו על הסביבה המקיפה אותם - חברים ומשפחה - להימנע מעישון.

 

bul3 ביום הבינלאומי ללא עישון ב- 31 במאי, יתארח 'באקדמיה ברשת', תכנית של משרד החינוך הכוללת הרצאות וידאו סינכרוניות בשידור חי, פאתן ג'טאס, מנהל פעילות האגודה למלחמה בסרטן בחברה הערבית וירצה על דרכי מניעת העישון והתמודדות הורים עם בני נוער.

ההרצאה מיועדת להורים ותתקיים בשפה הערבית.

 

על פי נתוני משרד הבריאות, כ-40% מהגברים בחברה הערבית-ישראלית מעשנים, זאת לעומת חות מ-10% מהנשים.

בין הנושאים שידונו בתכנית: מצב העישון בארץ, מאפיינים מיוחדים בבעיית העישון בחברה הערבית, מהו עישון כפוי ודרכי התמודדות עם עישון כפוי? מה יכולים לעשות הורים שמעשנים בכדי שילדיהם לא יעשנו נרגילה? שכידוע מזיקה לא פחות מעישון סיגריה, ועוד.

ההרצאה תתקיים ביום שלישי, בשעה 19:45-19:00

 

bullet_3 לקישור להרצאה לחצו כאן