לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

דורבלומאב - Durvalumab (אימפינזי®-Imfinzi®)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה דורבלומאב, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה.

               

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.

אם אתה חווה תופעה שאינה מובאת בדף זה - דווח על כך לרופא המטפל בך.**        

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.

**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.

 

מהי התרופה וכיצד היא פועלת ?

דורבלומאב היא תרופה אימונותרפית מוכוונת מטרה מסוג נוגדן חד-שבטי מהונדס.  התרופה פועלת למניעת החיבור בין קולטן PD-1 המצוי על מעטפת תאי T של מערכת החיסון ובין חלבון PD-L1 המדכא את פעילות מערכת החיסון והמצוי על גבי הגידול הסרטני. בזכות פעילות התרופה, מערכת החיסון יכולה לזהות את התאים הסרטניים ולהשמידם.

אופן נטילת התרופה

דורבלומאב ניתנת בעירוי לוריד, במשך 60 דקות, אחת לשבועיים. המינון משתנה מחולה לחולה.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

דורבלומאב רשומה בישראל לטיפול בסרטן מתקדם או מקומי או גרורתי של דרכי השתן המבטא PDL1, לסרטן ריאה מסוג NSCLC המבטא PDL1 ולסרטן כבד לא נתיח או מתקדם בהתוויות מסויימות.

 

תופעות לוואי אפשריות

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.

הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. לאחר סיום הטיפול יחול שיפור בתופעות הלוואי.

תשישות ועייפות

תשישות ועייפות הן תופעות לוואי נפוצות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן. חשוב להקדיש זמן למנוחה, כמו גם לנסות לאמץ פעילות גופנית מתונה, כגון הליכות קצרות. אם העייפות גורמת לך לתחושת נמנום, אל תנהג או תפעיל מכשור כבד. מרבית המטופלים מדווחים על חזרה למצב תקין לאחר כ-6 חודשים. אם אתה מרגיש חולשה ועייפות רבה שאינם חולפים - יידע את הרופא על כך.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לאיכות חיים®" החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618
לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה בטל. 1-800-599-995.

נפיחות ובצקת (אֶדֶמָה) בפנים ובגפיים

התרופה עלולה לגרום לנפיחות בפנים ובגפיים, תסמין זה יכול להיות סימן לבעיות אחרות, ולכן עליך לדווח לצוות הרפואי על כל נפיחות חריגה לשם הערכה נוספת.

כאבי שרירים ומפרקים

במהלך הטיפול ייתכן שתחווה כאבי שרירים, מפרקים או עצמות. הרופא המטפל יוכל לרשום עבורך תרופות לשיכוך כאבים. חשוב לדווח לרופא שלך אם הכאב אינו חולף. נסה לנוח ככל שתידרש לכך. אמבטיות חמות עשויות להקל על הכאבים.

חוסר תיאבון

התרופה עלולה לגרום לאובדן תיאבון. נסה לאכול ארוחות קטנות באופן סדיר. אל תדאג אם תאכל מעט יחסית במשך יום או יומיים. אם לאחר מכן לא חל שיפור בתאבון שלך, מומלץ לפנות לאחות או הדיאטנית במרכז הרפואי בו אתה מטופל לקבלת ייעוץ תזונתי ועצות מעשיות בכדי להתמודד עם תופעה זו.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא "הטיפול התזונתי התומך" המכילה מידע רב, ומעניקה עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא תזונה באתר האגודה באינטרנט.

עצירות

קיימת אפשרות שתסבול מעצירות. ניתן להקל על התופעה באמצעות שתייה מרובה של נוזלים, תוספת של סיבים תזונתיים למזון ופעילות גופנית מתונה עשויים לסייע לטפל בתופעה. ייתכן שתצטרך ליטול תרופות משלשלות לטיפול בבעיה. תוכל לרכוש את התרופות בבית המרקחת גם ללא מרשם רופא. עדכן את הרופא אם אתה סובל מעצירות הנמשכת יותר מיומיים-שלושה.

בחילות

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילות העשויות למנוע או להחליש את עוצמתן. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווח על כך לרופא שלך והוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

אלרגיה בזמן עירוי

בעת העירוי ייתכן ותסבול מחום, צמרמורת, ,לחץ דם נמוך, קוצר נשימה, כאבי גב או בטן, גלי חום. תרופות שיינתנו לך לפני מתן העירוי אמורות להפחית תסמינים אלו עד כמה שניתן. הצוות הרפואי יפחית את מינון התרופה או יפסיק את הטיפול בהתאם למידת הסבילות שלך לתופעות אלו.

דלקת בדרכי השתן

בזמן הטיפול ייתכן שתסבול מדלקת בדרכי השתן, וכתוצאה מכך תחוש בתסמיני כאב ועלייה בתכיפות מתן שתן. במקרים אלו יש לדווח לרופא המטפל בך על מנת שירשום לך תרופות לטיפול בדלקת.

 

אם קיימים תסמינים דמויי שפעת, חום מעל 38°C, הרגשתך הכללית אינה טובה, יש כאב ותכיפות גבוהה במתן השתן, או שמופיע דם בשתן – דווח מיד לרופא המטפל.

 

תופעות לוואי שכיחות פחות

תגובה של המערכת החיסונית

דורבלומאב עלולה לגרום לתגובה אוטואימונית עם השלכות בריאותיות קשות, בה מערכת החיסון תוקפת איברים ורקמות בריאים בגוף. התגובה עלולה להתרחש במהלך הטיפול בתרופה או שבועות ואף חודשים לאחר סיום הטיפול.

 

חשוב מאוד לעדכן את הצוות הרפואי באם מתפתחים אחד התסמינים הבאים:

 • בעיות בריאות
  דלקת ריאות למשל, שיעול חדש או מחמיר, קוצר נשימה, או כאבי חזה.

 • בעיות בכבד 
  צהבת, הצהבה של העור והעיניים, שתן כהה או חום, כאבי בטן, דימום או פציעה בקלות יתרה או בחילות והקאות קשות.

 • בעיות במערכת העיכול
  דלקת במעי, כאבי בטן, שלשולים, התכווצויות, צואה דמית או רירית, צואה כהה, חום. ההגדרה של שלשול משתנה מאדם לאדם, לכן יש לדווח לרופא המטפל על כל שינוי ביציאות. 
  הערה: ניתן להתמודד עם שלשולים באמצעות טיפול תרופתי מתאים. אם התופעה מתמשכת או מחמירה, פנה לרופא המטפל בך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד אתה סובל משלשולים.

 • בעיות בכליה 
  כשל כלייתי או דלקת בכליה. מתן שתן מוגבר, שתן דמי, נפיחות בקרסוליים, אובדן תאבון.

 • בעיות בלב
  תוארו הפרעות קצב ואי-ספיקת לב.

 • בעיות במח ו/או במערכת העצבים
  יש לדווח לצוות הרפואי במקרים של כאב ראש, צניחת עפעפיים, ראייה כפולה, בעיות בליעה, חולשה של הידיים, הרגליים או הפנים, או חוסר תחושה או עקצוצים בידיים או כפות הרגליים.

 • שינויים הורמונליים
  תגובה של מערכת החיסון לתרופה עשויה לגרום לדלקות בבלוטות התריס, יותרת המוח, הלבלב ויותרת הכליה, ועקב כך להשפיע על ייצור הורמונים מסויימים. בדיקות דם מסייעות במעקב אחר רמות הורמונים מסויימים. תסמינים של שינויים הורמונליים אלו כוללים – כאבי ראש, הפרעות בראייה, בחילות, הקאות, עצירות, קצב לב מהיר, הזעה מוגברת, תשישות קיצונית, חולשה, שינויים בקול, שינויים בזכרון, בעיות ריכוז, רעב או צמא מוגבר, מתן שתן מוגבר, עליה במשקל, אובדן שיער, סחרחורת, תחושת קור תמידית ושינויים התנהגותיים או שינויי מצב רוח, כולל ירידה בחשק המיני.

 • תגובה עורית
  יש לדווח על פריחה, בין אם מלווה בגרד ובין אם לאו, פצעים בפה, שלפוחיות או קילופים בעור. על פי רוב, תופעה זו מתונה. אם הפריחה מכסה למעלה שטח עור נרחב או שמתפתחות שלפוחיות על העור, יש לדווח על כך מיידית לצוות המטפל בך או לגשת לחדר המיון.

  המלצות להקלה על תגובות עוריות:

  ניתן להקל על התופעות העוריות המתונות אלו על-ידי שימוש במים פושרים, סבון עדין נטול ריח, והימנעות משימוש במוצרים המכילים אלכוהול. הקפד לשמור על ניקיון העור, כדי למנוע זיהומים. בנוסף, מומלץ למרוח קרם לחות מדי יום לאחר הרחצה ולהתייעץ עם האחות או הרופא בנוגע לשימוש בתכשירים מתאימים. דווח לרופא על כל פריחה שמופיעה בעורך, מאחר וזו עלולה להיות תגובה לתרופה. אין לטפל בה בתכשירים המיועדים לאקנה.

  חשיפה מבוקרת לשמש - חלק מתופעות הלוואי בעור עלולות להחמיר בעת חשיפה לשמש. חשוב להקפיד על יציאה לשמש תוך נקיטת כל כללי הזהירות בשמש: הימנעות מחשיפה לשמש בין השעות 10:00 עד 16:00, שהייה במקום מוצל, חבישת כובע ומשקפי שמש, לבישת ביגוד מגן ושימוש במסנן קרינה בעל מקדם הגנה גבוה (אם אתה מטופל ברדיותרפיה הימנע משימוש במסנן קרינה באזור המטופל והתייעץ עם הרופא בטרם תמרח קרם או תחליב כלשהו על אזור זה).

  לטיפול בתופעות לוואי הנגרמות בעור, פנה לצוות הרפואי במכון האונקולוגי בו אתה מטופל.

 

סיכון לזיהומים

הטיפול בתרופה עלול להפחית את ייצור תאי הדם הלבנים המיוצרים על ידי מח העצם (תופעה המכונה נויטרופניה), ובכך להגביר את הסיכון להופעת זיהומים ומחלות. במהלך הטיפול בתרופה רמת כדוריות הדם הלבנות תיבדק בקביעות על ידי הצוות הרפואי. אם יתברר שהיא נמוכה, ייתכן והטיפול בתרופה יידחה או שיופחת המינון שניתן לך.

 

חשוב לפנות באופן מיידי להתייעצות רפואית באחד המקרים הבאים:

 • עליה בחום הגוף מעל 38°C.
 • הרעה פתאומית בהרגשה הכללית, גם אם חום הגוף תקין.
 • אם אתה סובל מתסמינים העלולים להעיד על זיהום, כגון: כאבי גרון, כאבי שרירים, צמרמורת, שיעול, כאב בזמן מתן שתן, או תכיפות במתן השתן.
 • הפרעות בראייה.
 • יש לדעת שאיחור בפנייה לרופא עלול לסכן חיים.

המלצות למניעת זיהומים:

 • רחיצת ידיך וידי מבקריך זו הדרך הטובה למנוע התפשטות זיהום.
 • הימנע מפגישות עם קהלים רחבים ואנשים חולים.
 • המנע מטיפול בפסולת של חיית מחמד.
 • שמור על כל פצע או חתך- נקי.
 • הקפד על רחצה יומיומית ובריאות הפה (צחצוח שיניים באופן קבוע עם מברשת רכה).
 • מומלץ להתייעץ עם הרופא או האחות בטרם תקבע את ביקורים או טיפולים אצל רופא השיניים.
 • הימנע מלגזור את העור סביב הציפורן או ציפורן חודרנית. ניתן למרוח לק על הציפורניים אך לא להדביק ציפורניים מלאכותיות.
 • התייעץ עם הרופא או האחות בטרם אתה או מי שמתגורר אתך מקבל חיסון כלשהו.

מידע חשוב נוסף

 • תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.
 • תופעות שאינן מופיעות בדף המידע - אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות בתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.
 • הגעה לבית החולים - אם עליך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן – ידע את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל.
 • אמצעי מניעה, מניעת הריון והנקה – אין להניק ואין להכניס או להיכנס להריון בזמן נטילת התרופה ושלושה חודשים לפחות לאחר סיום הטיפול. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול. יש להקפיד על שימוש בשני אמצעי מניעה יעילים בזמן השימוש בתרופה ובמשך שלושה חודשים לפחות לאחר סיום הטיפול. מומלץ להיוועץ עם הרופא המטפל בנושא.
 • פוריות - התרופה עלולה להשפיע על פוריות גברים ונשים. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.
 • אנשי קשר בשעת חרום - שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

 מידע נוסף בנושא

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות
אפריל 2023

תודתנו נתונה ל:

פרופ' אבישי סלע, מנהל המכון האונקולוגי בבית החולים אסף הרופא. 


לתשומת לבכם

המידע אודות התרופות הניתן על ידי האגודה למלחמה בסרטן הוא לידיעה כללית בלבד ואינו משמש כהמלצות טיפוליות או כבסיס להמלצות טיפוליות. אין לראות בו תחליף להיוועצות אישית וטיפול על ידי הצוות הרפואי, או לעלון לצרכן. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.