לתרומה

אבחון מוקדם
אבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם

חיסון נגד וירוס הפפילומה האנושי למניעת סרטן צוואר הרחם - עמדת האגודה

עוד בנושא

פפילומה


חיסון פפילומה - HPV - נגד סרטן צוואר הרחם - עמדת האגודה

 

מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן:

"האגודה למלחמה בסרטן מברכת על כל אמצעי חדש המאפשר מניעה או טיפול יעיל במחלת הסרטן. מדי שנה מתגלות בישראל כ- 180 נשים החולות בסרטן צוואר הרחם, רובן כתוצאה מנגיף הפפילומה האנושי, שחיסונים אלו נועדו למגר אותו.

 

האגודה מאמינה כי לכל הנשים בישראל, מגיע הטיפול הטוב ביותר שהמדע הוכיח כיעיל ביחד עם הכרה בחשיבות הגילוי המוקדם, באמצעות ביצוען של בדיקות פאפ תקופתיות."

 

מידע כללי על החיסונים

קיימים כיום שני חיסונים פרי פיתוח מחקרי, הפועלים נגד וירוס הפפילומה האנושי:

1. 'גרדסיל׳ (Gardasil), הניתן לנשים בגילאי 9 עד 26 ומגן מפני ארבעה זני HPV:

  • זנים 16 ו-18, המוגדרים כבעלי כושר סיכון גבוה לסרטן צוואר הרחם. ״
  • זנים 6 ו-11, המוגדרים כבעלי כושר סיכון נמוך לסרטן צוואר הרחם, אך גורמים ליבלות באיברי המין.

2. ׳סרווריקס׳ (Cervarix), הניתן לנשים בגילאי 10 עד 54 ומגן מכני זן 16 ו-18.

 

שני החיסונים רשומים ומשווקים בישראל, וניתנים על פי מרשם רופא. חשוב לזכור כי קיימים זנים נוספים של וירוס הפפילומה האנושי מפניהם החיסונים אינם מגינים, אך גם הם עשויים לחולל סרטן בצוואר הרחם. לפיכך, שני החיסונים אינם מהווים ערובה מלאה למניעת סרטן צוואר הרחם, אולם ניתן לצפות כי הם ימנעו את מרבית המצבים החמורים של שינויים טרום-סרטניים (CIN3- ו- CIN2).

 

אופן מתן החיסונים

החיסונים ניתנים באמצעות זריקה לתוך שריר הזרוע העליונה בשלוש מנות, כאשר המנה השניה ניתנת לאחר 2-1 חודשים (לפי סוג החיסון) והשלישית ששה חודשים לאחר המנה הראשונה.

 

תופעות לוואי  אפשריות

נראה כי לשני החיסונים קיימות מעט תופעות לוואי, כשהעיקריות הן:

אדמומיות באזור ההזרקה.

כאב ונפיחות באזור ההזרקה.

עלייה בחום הגוף.

 

האם החיסונים פועלים גם כנגד הדבקה קיימת ב- HPV?

כיום לא קיימת עדות כי החיסונים יעילים נגד הדבקה קיימת או בנוכחות שינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם. אי לכך, מומלץ לכל אישה מעל גיל 21 לבצע בדיקת PAP לפני קבלת החיסון.

 

חשוב לציין כי עדיין לא ידוע כמה מקרים של סרטן צוואר הרחם יימנעו על ידי חיסונים שמגינים רק מפני חלק מזני וירוס הפפילומה האנושי, מהו משך יעילותו של החיסון, האם בעקבות השימוש בחיסונים הללו, זנים אחרים של וירוס הפפילומה האנושי יהפכו לדומיננטיים יותר בהיארעות מקרי CIN והאם יינתן בעתיד ויימצא יעיל גם בקרב גברים.

 

***

bul3 לאור פרסומים ודיווחים שהופיעו לאחרונה בהם הובעו חששות לתופעות לוואי קשות, פרסם משרד הבריאות באוקטובר 2013, מידע בנושא באתר המשרד.

 

***

bul3 שאלות ותשובות על חיסון נגד נגיף הפפילומה - HPV- באתר משרד הבריאות

 

***

בינואר 2013 הוכלל החיסון למניעת HPV - וירוס הפפילומה האנושי, במסגרת סל הבריאות לנערות הלומדות בכיתות ח'. רצ"ב חוזר מנכ"ל משרד הבריאות. החל משנת הלימודים תשע"ו ינתן החיסון גם לנערים בכיתה ח'.

 

לשאר הנשים, נכון להיום ניתנים החיסונים באמצעות הביטוח המשלים של קופות החולים ובהשתתפות עצמית כספית של המבוטחת. השיקול לכך צריך להילקח על ידי כל נערה או אישה בהתייעצות עם רופא המשפחה או הגינקולוג.

 

 

 

 

 

 מידע נוסף בנושא

מניעה ואבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם
פורום מניעת סרטן
מרס 2015

 

לקבלת חוברת מודפסת התקשרו לטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1800-599-995