תשישות ועייפות אצל חולי סרטן

הדפס
| שתף

 מידע נוסף בנושא

סיפור התמודדות עם הסרטן - חוברת קומיקס
תודתנו נתונה ל:

גב' שרה-בן עמי, מנהלת הסיעוד, מרכז מירב לבריאות השד המרכז הרפואי ע"ש שיבא תל השומר;

ליויה כסלו, אחות ראשית האגודה למלחמה בסרטן, על הערותיהן והארותיהן.


יוני 2014


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על תשישות ועייפות אצל חולי סרטן. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.


  

מבוא

ההתמודדות עם מחלת הסרטן עלולה להיות קשה, בעיקר אם פוקדת אותך  תחושת עייפות שאינה חולפת. עליך לדעת כי ישנם דברים שבאפשרותך לעשות בכדי להרגיש טוב ולחיות חיים טובים יותר. עם קצת עזרה, ניתן להתמודד טוב יותר.

 

עייפות היא תחושה של חולשה וחוסר אנרגיה. חשוב מאוד שתדווח לצוות הרפואי המטפל בך על תחושותייך בכדי שיוכלו לסייע לך. לידיעתך: ניתן להתמודד עם עייפות בדרכים שונות. 

 

פעילות גופנית - תרופה יעילה לעייפות

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות, הצביעו על כך שפעילות גופנית סדירה, כגון הליכה חצי שעה כל יום, משפרת באופן ניכר את תחושת העייפות. מחקרים מבוקרים מראים כי פעילות גופנית יעילה בהפגת עייפות ובהעלאת רמת התפקוד היומיומי תוך שיפור מהותי באיכות החיים. פעילות גופנית סדירה משחררת מתחים ומפחיתה דיכאון, תורמת להערכה עצמית גבוהה, משפרת את מצב הרוח ומשכללת את היכולת התפקודית. פעילות גופנית מחזקת את השרירים שיתכן ונפגעו כתוצאה מהטיפולים במחלת הסרטן ומסייעת בשיקום החולשה והקשיים בשיווי המשקל הנגרמים כתוצאה משכיבה ממושכת.

 

המלצת ארגונים מקצועיים בין-לאומיים היא שכל אדם יעסוק בפעילות גופנית בעצימות בינונית עד גבוהה (כגון הליכה מהירה) לפחות חצי שעה כל יום או במרבית ימות השבוע. ניתן לבחור את סוג הפעילות לפי העדפה אישית ובלבד שתהא עלייה בדופק ובנשימה בשעת הפעילות, כמו בפעילויות אירוביות, כגון: הליכה, ריצה, שחייה, רכיבה על אופניים, ריקוד, התעמלות, מכון כושר וכדומה.

 

חשוב להתחיל כל פעילות גופנית בעצימות נמוכה (למשל הליכה רגילה) ולהעלות בהדרגה תוך מספר שבועות לעצימות בינונית עד גבוהה (למשל הליכה מהירה), בהתאם להסתגלות הגופנית לפעילות.

 

פעילות גופנית מקלה על תופעת העייפות המלווה את מחלת הסרטן, משפרת תפקוד נפשי ומיני, מאיטה את תהליך ההזדקנות ומפחיתה באופן ניכר את הסיכון להתקפי לב, סרטן, סוכרת, יתר לחץ דם, השמנה, בריחת סידן.

 

יחד עם זאת, גם אם אינך מסוגל לבצע פעילות גופנית בהתאם להמלצות, עדיף לבצע מעט מאשר להימנע לחלוטין. כך לדוגמא, הליכה קצרה מספר פעמים ביום עדיפה על הימנעות מוחלטת. מומלץ להיעזר בחוברת "צעדים לאיכות חיים" של האגודה למלחמה בסרטן המכילה מידע נוסף בנושא זה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995

 

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה במרכזים הרפואיים ברחבי הארץ את פרויקט ׳צעדים לאיכות חיים׳® שמטרתו לחשוף אנשים שחלו בסרטן ליתרונותיה של הפעילות הגופנית, לעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת חייהם, ולתת ייעוץ וליווי מקצועי לאלה שיבחרו לאמץ ולהשתלב בתוכנית. למידע נוסף ולהצטרפות: 03-5721618

 

יש לזכור כי אינך לבד. רבים מהמתמודדים עם מחלת הסרטן חשים תשישות ועייפות. מידע זה מיועד לסייע לך להבין יותר טוב את הסיבות לתשישות ועייפות. הוא כולל עצות חשובות להתמודדות עם התופעה. אנו מקווים שמידע זה יסייע לך ללמוד על דרכי התמודדות חדשים בכדי שתוכל לשוב לעשות את הפעילויות החשובות לך.


סימני עייפות

עייפות עלולה להתבטא בדרכים שונות, כגון:

 • תחושה של חוסר אנרגיות וחולשה מתמדת.
 • כאבים ברגליים.
 • קושי בטיפוס במדרגות או בהליכה קצרה מאוד.
 • קושי בנשימה, גם אחרי פעילות קלה.
 • קושי לבצע פעולות יומיומיות כמו לבשל או להתקלח.
 • קושי בחשיבה, בדיבור, בקבלת החלטות, ואף ביכולת להתרכז בזמן קריאה או צפייה בטלוויזיה.
 • תחושת נמנום ומצב רוח ירוד.
 • חוסר תיאבון.
 • חוסר עניין במין.

חזרה למעלה >>


כיצד לעזור לאחרים בהבנה של תופעת העייפות?

היות ואין סימנים ברורים לעייפות, משפחתך או אנשים אחרים הקרובים אליך עלולים שלא להבין את תחושותיך. ייתכן שהם סבורים כי הנך מדוכא ואינך מעוניין לתקשר עם אנשים, בעוד שהנך פשוט עייף.

 

מומלץ לשתף את סביבתך הקרובה בנוגע לדרכי התמודדות עם עבודות היומיום אותן יש להשלים. ייתכן ותזדקק לעזרתם בביצוע חלק מהמשימות שהיית עושה בעצמך לפני המחלה או לפני הטיפול בה.

חזרה למעלה >>


מה גורם לעייפות?

אין אנו יודעים במדויק. עייפות יכולה להופיע כתוצאה מהמחלה עצמה, מטיפולי הקרינה, הכימותרפיה, או משילוב שלהם. להלן כמה השערות אפשריות:

 

צורך הולך וגובר באנרגיה

השינויים החלים בגופך בזמן המחלה והטיפולים, דורשים כמויות רבות יותר של אנרגיה. כמו כן, במשך הטיפול ייתכנו שינויים בטמפרטורת הגוף, הצורכים כמויות גדולות של אנרגיה. שינויים אלו אינם משאירים לגוף יכולת מספקת לביצוע פעילויות היומיום.

 

ניתוח

לאחר ניתוח, נפוצה הופעת סימני העייפות, או החרפת תסמינים קיימים אצל חולים שקיבלו טיפולים לפני הניתוח. עם הזמן תחול הקלה במצב הזה. תחושה זו יכולה להימשך גם מספר חודשים לאחר הניתוח.

 

כימותרפיה

אחד הגורמים הבולטים לעייפות במטופלים המקבלים כימותרפיה, הנה אנמיה, ירידה במספר כדוריות הדם האדומות. תאים אלה מובילים חמצן לכל חלקי הגוף, המספק את האנרגיה הנחוצה לפעולות היומיום. כאשר אין מספיק כדוריות דם אדומות, הגוף נמצא במחסור של חמצן הנחוץ ליצירת אנרגיה, ואז חשים עייפים. ניתן לטפל באנמיה הנובעת מטיפול כימי, ובכך להקל על ההתמודדות עם העייפות.

 

טיפול בקרינה

בזמן הטיפול בקרינה, מתים תאים סרטניים רבים, ובמקומם נוצרים תאים בריאים חדשים. תהליך זה צורך כמות גדולה של אנרגיה ומשאיר את הגוף עייף מאד. עייפות זו הולכת ומתגברת במהלך תקופת הטיפול בקרינה, ועלולה לעיתים להימשך מספר שבועות עד חודשים לאחר סיומו. המתח הרגשי והנסיעות היומיומיות לטיפולים במשך מספר שבועות, מוסיפים מעמסה נוספת על גופך.

 

תוצרים רעילים של תאים סרטניים

תאים סרטניים משחררים חומרים רעילים בזמן הטיפולים, העלולים להוות גורם לתופעת העייפות.

 

השפעות אחרות של המחלה או הטיפול בה

אבדן תיאבון ותזונה לא מאוזנת, מחסור בשעות שינה, כאבים, בחילה או הקאות, חוסר ביצוע פעילות גופנית וירידה בספירת כדוריות הדם האדומות, עלולים להחריף את העייפות ותסמיניה.

 

דיכוי מח העצם

הטיפול במחלת הסרטן עלול לפגוע במח העצם (חלקה הרך של העצם בה מתפתחים כדוריות הדם), כמו גם לגרום לנזק זמני בתאים בריאים, יחד עם התאים הסרטניים. גם מחלת הסרטן עצמה עלולה לפגוע בכדוריות הדם האדומות. לכן, מטופלים רבים סובלים גם מאנמיה (בין אם מקבלים טיפול כימי ובין אם לאו).

 

במקרה זה, בשונה מסיבות אחרות הגורמות לעייפות, ניתן לטפל בעייפות באמצעות עירויי דם, או תרופות המסייעות לגוף לייצר כמות גדולה יותר של כדוריות דם אדומות, במהירות רבה יותר מהרגיל. רופאך יוכל להרחיב את ההסבר בנידון.

 

מצב רוח ירוד ומתח

תסמינים אלו גורמים לתופעת העייפות, או מחריפים אותה כאשר היא קיימת, לכן יש לבקש מהרופא טיפול מתאים גם בתחושות אלה.

חזרה למעלה >>


דרכי התמודדות עם תשישות ועייפות

bul1 עצות שיסייעו למטופל להתמודד עם עייפות

קביעת יעדים חדשים

מומלץ לבדוק את היעדים שהצבת לעצמך, לטווח הקצר ולטווח הארוך. קבע לך יעדים חדשים שיהיו מציאותיים יותר וניתנים להשגה.

 

בררנות יתר במטלות שהנך רוצה לבצע

דבר זה יעזור לך להפחית את תחושת האשמה, המתח, החרדה, והעייפות הנלווית לתחושות אלו, באם לא תצליח לעמוד ביעדים אלה.

 

הכנת רשימת פעילויות

מומלץ להכין שתי רשימות. בראשונה, לרשום את כל הפעילויות שהנך חייב לבצע באותו יום. בשנייה, לרשום את כל הפעילויות שכדאי לבצע היום, אך כאלה שבהחלט סובלות דיחוי של כמה ימים. רצוי לערוך רשימות אלה על בסיס יומי, ולטפל במטלות שברשימה השנייה רק כאשר מרגישים מוכנים לכך.

 

ניהול יומן פעילויות

מומלץ לרשום את כל מה שהנך עושה במשך היום, ולציין את רמת העייפות והאנרגיות שלך. לאחר כמה ימים, בדוק את רישומיך בכדי למצוא דפוסים קבועים. לדוגמא, מה התיש אותך יותר מכל דבר אחר? מה עשית לפני השעות בהן הרגשת במיטבך? עדיף להימנע מן הפעילויות המעייפות אותך יותר, ולהמשיך לעסוק באלו המעניקות לך תחושה טובה. בכל מקרה, פעילויות הדורשות מאמץ, רצוי לבצע כשמרגישים טוב יותר.

 

פעילות גופנית

סדירה ומאוזנת עם מנוחה מספקת, מגבירה את רמת האנרגיות, משחררת מתחים, מעוררת את התיאבון וגורמת לתחושה אישית טובה יותר.

 

לקבוע קצב יום סביר

מומלץ למצוא קצב נוח לביצוע הפעולות שהנך רוצה לעסוק בהן. קל יותר לבצע את הפעולות באם נמנעים מלעשות אותן יותר מדי ומהר מדי - הימנע מהפרזה. יחד עם זאת, חשוב לשמור על פעילות ככל האפשר. יש להתחיל בהדרגה בהליכה או בעבודות בית קלות, ולהגביר את קצב הפעילות כאשר חשים בנוח. עדיף לשמור על קצב איטי וסדיר, ולנוח כאשר חשים עייפות או כאבי שרירים.

 

מנוחה מספקת

המנע מהפרזה בזמני מנוחה ואי-פעילות. מחקרים הראו כי מנוחת יתר עלולה לפגוע ביכולת הגוף לייצר אנרגיה. במילים אחרות, ככל שנחים יותר, חשים עייפים יותר. כאשר מרגישים עייפות, רצוי לנסות ולבלות פחות זמן בשכיבה, ויותר בישיבה, בעמידה, ואפילו בהליכה, או בביצוע פעולות אחרות. רבים מגלים כי פעילות גופנית מתונה, כגון הליכה, מפחיתה את רמת העייפות שלהם. רצוי להתייעץ עם אנשי הצוות הרפואי המטפלים בך, בנוגע לסוג הפעילות הגופנית המתאימה לך ביותר.

 

עדיפות לנטילת מספר מנוחות קצרות

כאשר נזקקים למנוחה, עדיף לשבת או לשכב לעיתים קרובות יותר, ולפרקי זמן קצרים. הדופק שלך נעשה איטי בתחילת תקופת מנוחה ואיטי יותר ככל שממשיכים לנוח. לכן, כמה פרקי מנוחה קצרים יתנו ללבך יותר הזדמנויות להאט בקצבו ויסייעו לך לשמור על רמת האנרגיה שבגופך. נמנום במשך היום רצוי, אך ורק לפרקי זמן קצרים. נמנומים קלים לפרקי זמן קצרים יסייעו לך לשמור על רמת האנרגיה בגופך. יש להימנע מתנומות ממושכות מדי, אשר יקשו עליך להירדם בלילה. שנת לילה טובה, או שינה רצופה שממנה קמים רעננים, חשובה ומסייעת לשמירת רמת האנרגיה.

 

חסכון באנרגיה

רצוי לאמץ דרכים קלות ויעילות יותר לעשות דברים. חשוב לבקש עזרה בביצוע מטלות הקשות לך. תכנון פעילות יומית יאפשר מספיק אנרגיות לעשיית דברים אהובים, ויגרום לך להרגיש טוב יותר. רצוי לבקש עזרה בעבודות הבית, בכביסות, קניות והסעות. בני משפחתך ישמחו לסייע לך וירגישו טוב בעשותם משהו עבורך. לכן, יש בהחלט מקום לחלק מטלות, ולהעביר תחומי אחריות לאחרים, בכדי שתוכל לשמור על כוחותיך.

על פי הצורך והיכולת, יש המחליטים על התנתקות מעבודתם לפרק זמן מסוים. 

 

עיסוק כהסחת דעת מתחושת העייפות

חשוב להימנע מהתמקדות מתמדת בתחושת העייפות, במחלה ובטיפול בה. מומלץ לעבוד ככל הניתן, לטייל במכונית, לצפות בסרטים, לפגוש חברים. חלק מהמטופלים מוצאים כי קריאה והאזנה רגועה למוסיקה מסייעת להם להתמודד עם העייפות. לכן, חשוב לשמור על שגרת החיים שלך, כפי שאתה רגיל אליה.

 

הקפדה על תזונה נכונה ושתייה מספקת של נוזלים

חשוב לשמור על תפריט מאוזן שיכלול כמות נוזלים מספקת (עד ליטר וחצי ביום), דגנים, ירקות ירוקים, קטניות ומזונות עשירים בברזל (כגון תרד או כרוב), המסייעים בשמירה על רמת האנרגיה בגופך, ולהקפיד על מספר ארוחות קטנות במהלך היום. רצוי לשאול את אנשי הצוות הרפואי המטפלים בך בנוגע לתפריט מאוזן שיתאים לך, כמו גם לפנות לייעוץ תזונתי בבית החולים או קופת החולים שלך.

 

ניתן לקבל ללא תשלום את חוברת "טיפול תזונתי תומך בחולה הסרטן" המכילה מידע נוסף בנושא זה בפנייה בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל.1-800-599-999

 

הקשר עם הרופא

חשוב ליידע את אנשי הצוות הרפואי המטפלים בך, אודות מצבך ותחושותיך, בכדי שיוכלו להחליט באם נדרש שינוי כלשהו בטיפול בך.

 

למידע נוסף ללא תשלום אודות מחלת הסרטן, הטיפול בה ודרכי השיקום וההתמודדות ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל.1-800-599-995.

לתמיכה נפשית ראשונית ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלתמיכה' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-200-444. ניתן להתייעץ גם בפורומים של האגודה למלחמה בסרטן.

חזרה למעלה >>


שאלות ותשובות

בשל העובדה שלחולים רבים ישנן שאלות בנוגע לעייפות, בהמשך מובאות השאלות והתשובות הנפוצות ביותר בנושא זה, אנו תקווה כי יהיו לך לעזר.

 

שאלה:

לפני המחלה הייתי קורא עיתון כל בוקר, אך כעת איני מצליח להתרכז. לפעמים עליי לחזור ולקרוא משפט מסוים פעמים רבות. קשה לי מאד להתרכז במה שאני קורא. האם ייתכן כי בעיה זו נובעת מעייפות?

תשובה

כן. עייפות עלולה להשפיע על מנגנון המחשבה שלך. אנשים רבים הסובלים מעייפות מתקשים להתרכז בקריאה, צפייה בטלוויזיה, ואף בניהול שיחת חולין עם בני משפחתם.

 

שאלה:

לאחר כל טיפול כימי אין לי תיאבון. לפעמים אני בקושי אוכל במשך כל היום. האם עובדה זו יכולה לגרום לי לעייפות?

תשובה:

כן. תפקידו של המזון לספק לנו את האנרגיה הנחוצה לביצוע הפעולות היומיומיות.

אם אינך אוכל מספיק, או לחילופין, אינך מקפיד על תזונה נכונה, ייתכן כי תרגיש עייף.

 

שאלה:

הרופא שלי אמר לי שאני סובל מאנמיה הנובעת מטיפול כימי. האם קיים טיפול בבעיה שלא באמצעות מתן עירויי דם?

תשובה:

כן. קיים טיפול תרופתי לאנמיה, המתאים לחלק מהמטופלים. התייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לכך.

 

שאלה:

לפעמים אני חש כי אין לי את היכולות להכין לי ארוחה פשוטה. אני יודע שזה לא טוב, אך מה אני יכול לעשות?

תשובה:

נסה להכין ארוחות קלות בשעות היום בהן הינך חש חזק יותר, ולשמור אותן במקרר בכדי לאכול בשלב מאוחר יותר. כך יהיה לך מספיק אוכל כדי לאכול בשעות בהן אין לך כוח לבשל. אל תתבייש לבקש עזרה מחברים או ממשפחה. הם מעוניינים שתאכל טוב, בכדי שתוכל להרגיש טוב יותר.

 

שאלה:

ברצוני להצטרף לקבוצת תמיכה, אך אינני יודע כיצד. את מי כדאי לשאול?

תשובה:

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה מערך תמיכה נרחב לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם. קיימות קבוצות תמיכה במרכזי התמיכה "חזקים ביחד" כמו גם בסניפי האגודה ברחבי הארץ. מידע נוסף ניתן למצוא גם ב'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בשיחת חינם לטל. 1-800-599-995

 

שאלה:

הייתי רוצה לדבר עם הרופא שלי בנוגע לעייפות הפוקדת אותי, אך הוא עסוק מאד ואיני רוצה להטריח אותו. מה עליי לעשות?

תשובה:

הצוות הרפואי המטפל בך דואג לך ולמה שחשוב עבורך. מומלץ לשתף אותם בהרגשתך האישית ולבקש סיוע, תמיכה או עצה. כדאי להכין מראש רשימת שאלות על פי סדר חשיבותן עבורך, לקבוע מפגש מסודר עם הרופא המטפל בך, ולא לפנות בשאלות אל הצוות המטפל במסדרון.

חזרה למעלה >>


שאלות שונות

לפעמים אנשים אינם יודעים כיצד לבקש עזרה, או איזה שאלות בדיוק לשאול. ערכנו רשימה של חלק מן הדברים שיתכן כי תרצו לשאול את הרופא, או האחיות המטפלים בכם בביקור הבא. ניתן לרשום שאלות משלך. מומלץ לקחת רשימה זו לביקור הבא אצל הרופא, כדי להיזכר בשאלות שעלו וכדי לרשום את התשובות שתקבלו.

 

דוגמא לשאלות שעולות:

 • מה יכול להיות הגורם לעייפות שאני חש?
 • האם ישנו טיפול שיכול לעזור לי?
 • האם ישנן דרכי התמודדות עם עייפות היכולות לעזור לי במיוחד?
 • האם ניתן להתייעץ עם עובדים סוציאלים בנושא?
 • האם ישנה קבוצת תמיכה לחולים כמוני הפועלת במרכז הרפואי או באזור מגורי?
 • האם תוכל להמליץ על דיאטן/ית או לספק לי מידע בנוגע לתזונה ואכילה נכונה?

לקבלת מידע נוסף ללא תשלום, חוברות הסברה בנושא מחלות הסרטן, דרכי התמודדות והשיקום, ניתן לפנות ל׳טלמידע׳® של האגודה למלחמה בסרטן בטל.1-800-599-999

חזרה למעלה >>


רשימת מונחים

אנמיה: מצב שבו יש חסר בכדוריות דם אדומות, או בהמוגלובין, הדרושים בכדי לקיים את כל הפעולות הנדרשות לתפקודו התקין של גוף האדם.

 

מח העצם: חומר הממלא את החללים בתוך העצמות ויוצר את תאי הדם מכל הסוגים, כולל כדוריות אדומות. מרבית תאי הדם נוצרים במח העצמות, בעצם הירך ובעצמות הידיים, המותניים והחזה.

 

קלוריות: מדדים המציינים את הערך האנרגטי שיש למזון.

 

סרטן: כינוי לקבוצת מחלות בהן מתרחשת צמיחת תאים בלתי מבוקרת.

פחמימות: קבוצת רכיבי מזון הכוללת סוכר, עמילנים ותאית, המהווים מקור אנרגיה זמין בגוף.

 

תא: יחידה מבנית בסיסית של גוף חי.

 

כימותרפיה: שיטת טיפול בסרטן באמצעות תרופות במטרה להשמיד או להאט צמיחת תאים סרטניים.

 

דיאטן/ית: איש מקצוע בעל תואר אקדמאי המתמחה בחקר התזונה ובמתן טיפול תזונתי תומך.

 

אנרגיה: היכולת לבצע עבודה מכל סוג (כולל פעילות שכלית, המצריכה ריכוז, ראייה או כתיבה).

 

עייפות: מחסור בכוחות. תחושת תשישות הנובעת ממאמץ, מתח או מחסור באנרגיות.

 

תזונה: משטר אכילה קבוע ותחום העוסק בקשר בין מאפייניו של משטר זה לבין בריאות וחולי.

 

עיכול: תהליך צריכת המזון, שחרור מרכיביו השונים בגוף, ספיגתו וניצולו.

חמצן: גז בעל תפקיד חיוני בפעילות הגוף.

 

חלבונים: קבוצת מזון טבעית (הבנויה מפחם, מימן ועוד) החיונית לתפקוד הגוף והתאים.

טיפול בקרינה: טיפול בו נעשה שימוש בקרני אנרגיה בעלות עוצמה גבוהה במטרה להשמיד תאים סרטניים.

סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל