תשישות ועייפות אצל חולי סרטן

הדפס
| שתף

 מידע נוסף בנושא

סיפור התמודדות עם הסרטן - חוברת קומיקס
תודתנו נתונה ל:

פרופ' אהרון סולקס, מנהל החטיבה האונקולוגית במרכז רפואי רבין, קמפוס בילינסון; פרופ' מאיר ברזיס, יו"ר הוועדה לנושא פעילות גופנית, המועצה הלאומית לקידום בריאות, המרכז הרפואי הדסה עין כרם

גב' עליזה יפה, MA.R.N אחות ראשית (לשעבר)  באגודה למלחמה בסרטן,

גב' נורית סמדר, MA.R.N - המכון ההמטו-אונקולוגי, בי"ח מאיר, כפר סבא; גב' שרה-בן עמי, MA.R.N - מרכז קופת חולים,

גב' שוש נתן - אחות אחראית אשפוז יום אונקולוגי, מכון שרת, בי"ח הדסה עין כרם, ירושלים.


ספטמבר 2006


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על תשישות ועייפות אצל חולי סרטן. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.


  

מבוא

ההתמודדות עם מחלת הסרטן עלולה להיות קשה, בעיקר אם פוקדת אותך תחושת עייפות שאינה חולפת. עליך לדעת כי ישנם דברים שבאפשרותך לעשות בכדי להרגיש טוב ולחיות חיים טובים יותר. חשוב לדעת כי, עם קצת עזרה, תוכל/י להתמודד טוב יותר.

עייפות הנה תחושה של חולשה וחוסר אנרגיה. חשוב מאוד שתדווח/י לרופאים ואחיות המטפלים בך כי הנך סובל/ת מעייפות. הם יסייעו לך לקבל את העזרה המתאימה לך. חשוב לדעת כי ניתן להתמודד עם עייפות בדרכים שונות ובכללן טיפול רפואי המיועד לכך.

 

פעילות גופנית - תרופה יעילה לעייפות

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות, הצביעו על כך שפעילות גופנית סדירה, כגון הליכה חצי שעה כל יום, משפרת באופן ניכר את תחושת העייפות. מחקרים מבוקרים מראים כי פעילות גופנית יעילה בהפגת עייפות ובהעלאת רמת התפקוד היומיומי תוך שיפור מהותי באיכות החיים.

 

פעילות גופנית סדירה משחררת מתחים ומפחיתה דיכאון, תורמת להערכה עצמית גבוהה, משפרת את מצב הרוח ומשכללת את היכולת התפקודית. פעילות גופנית מחזקת את השרירים שיתכן ונפגעו כתוצאה מהטיפולים במחלת הסרטן ומסייעת בשיקום החולשה והקשיים בשיווי המשקל הנגרמים כתוצאה משכיבה ממושכת.

 

המלצת ארגונים מקצועיים בין-לאומיים היא שכל אדם יעסוק בפעילות גופנית בעצימות בינונית עד גבוהה (כגון הליכה מהירה) לפחות חצי שעה כל יום או במרבית ימות השבוע.

ניתן לבחור את סוג הפעילות לפי העדפה אישית ובלבד שתהא עליה בדופק ובנשימה בשעת הפעילות, כמו בפעילויות אירוביות, כגון: הליכה, ריצה, שחייה, רכיבה על אופניים, ריקוד, התעמלות, מכון כושר וכדומה.

חשוב להתחיל כל פעילות גופנית בעצימות נמוכה (למשל הליכה רגילה) ולהעלות בהדרגה תוך מספר שבועות לעצימות בינונית עד גבוהה (למשל הליכה מהירה), בהתאם להסתגלות הגופנית לפעילות.

 

פעילות גופנית מקלה על תופעת העייפות המלווה את מחלת הסרטן, משפרת תפקוד נפשי ומיני, מאיטה את תהליך ההזדקנות ומפחיתה באופן ניכר את הסיכון להתקפי לב, סרטן, סוכרת, יתר לחץ דם, השמנה, בריחת סידן.

 

פרטים נוספים על פעילות גופנית לחולי סרטן ניתן לקבל בפנייה ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

זכור/י אינך לבד, חולים רבים חשים תשישות ועייפות. מידע זה מיועד לסייע לך להבין יותר טוב את הסיבות לתשישות ועייפות ולוודא כי המטפלים בך מבינים מה עובר עליך. הוא כולל עצות חשובות להתמודדות עם התופעה, אנו מקווים שמידע זה יסייע לך ללמוד על דרכי התמודדות חדשים בכדי שתוכל/י לשוב לעשות את הפעילויות החשובות לך.


סימני עייפות

עייפות עלולה להתבטא בדרכים שונות, כגון:

 • תחושה של חוסר אנרגיות וחולשה מתמדת.
 • כאבים ברגליים.
 • קושי בטיפוס במדרגות או בהליכה קצרה מאוד.
 • קושי בנשימה, גם אחרי פעילות קלה.
 • קושי לבצע פעולות יומיומיות כמו לבשל או להתקלח.
 • קושי בחשיבה, בדיבור, בקבלת החלטות, ואף ביכולת להתרכז בזמן קריאה
 • או צפייה בטלוויזיה.
 • תחושת דיכאון, שעמום, נמנום.
 • חוסר תיאבון.
 • חוסר התעניינות במין.

חזרה למעלה >>


כיצד לעזור לאחרים להבין את תופעת העייפות?

היות ואין סימנים ברורים לעייפות, משפחתך או אנשים אחרים הקרובים אליך עלולים שלא להבין כיצד הנך מרגיש/ה.

ייתכן והם מרגישים כי הנך מדוכא/ת ואינך מעוניין להתקשר עם אנשים, בעוד שהנך פשוט עייף/ה.

דבר/י עימם בנוגע לדרכי התמודדות עם עבודות היומיום שהנך חש/ה שיש להשלים אותה.

ייתכן ותזדקק/י לעזרתם לבצע חלק מן הדברים שהיית עושה בעצמך לפני המחלה או לפני הטיפול בה.

חזרה למעלה >>


מה גורם לעייפות?

אין אנו יודעים במדויק, עייפות יכולה לבוא כתוצאה מן המחלה עצמה, מטיפולי ההקרנות או הכימותרפיה, או מהשילוב של שניהם.

 

להלן כמה סיבות אפשריות:

צורך הולך וגובר באנרגיה

השינויים החלים בגופך בזמן המחלה והטיפולים, גורמים להזדקקות לכמויות רבות יותר של אנרגיה. כמו כן, במשך הטיפול ייתכנו שינויים בטמפרטורת הגוף, הצורכים כמויות מוגברות של אנרגיות. שינויים אלו אינם משאירים לגוף יכולת מספקת לביצוע פעילויות היומיום.

 

ניתוח

לאחר ניתוח, נפוצה הופעת סימני עייפות, או החרפת התסמינים שהופיעו לאחר טיפולים אחרים במחלת הסרטן, אצל אותם חולים שקיבלו טיפולים לפני הניתוח. עם הזמן תחול הקלה במצב הזה.

 

כימותרפיה

אחד הגורמים הבולטים לעייפות בחולים המקבלים כימותרפיה, הנה אנמיה, ירידה במספר כדוריות הדם האדומות. תאים אלה מובילים חמצן לכל חלקי הגוף, המספק את האנרגיה הנחוצה לפעולות היומיום. כאשר אין מספיק כדוריות דם אדומות, הגוף נמצא במחסור של חמצן הנחוץ ליצירת אנרגיה, ואז חשים עייפים.

ניתן לטפל באנמיה הנובעת מטיפול כימי, ובכך להקל על ההתמודדות עם העייפות.

 

טיפול בהקרנות

בזמן הטיפול בהקרנות, תאי סרטן רבים מתים ונוצרים במקומם תאים בריאים חדשים.

תהליך זה צורך כמות גדולה של אנרגיה ומשאיר את הגוף עייף מאד.

עייפות זו הולכת ומתגברת בזמן קבלת הטיפול בהקרנות ונמשכת כחודשיים עד שלושה לאחר סיומו. המתח הרגשי והנסיעות היומיומיות לטיפולים במשך מספר שבועות, מוסיפים מעמסה נוספת על גופך.

 

תוצרים רעילים של תאים סרטניים

תאים סרטניים משחררים חומרים רעילים בעת שהם מושמדים באמצעות כימותרפיה או הקרנות. גם אלה עלולים להוות גורם לעייפות.

 

השפעות אחרות של המחלה או הטיפול בה

אבדן תיאבון ותזונה לא נכונה, מחסור בשעות שינה, כאבים, בחילה או הקאות, ירידה בפעילות גופנית וירידה בספירת כדוריות הדם האדומות, עלולים להחריף את תופעות העייפות.

 

דיכוי מח העצם

הטיפול במחלת הסרטן יכול לפגוע במח העצמות (חלקן הרך של מרבית העצמות, שבהן נוצרות כדוריות הדם האדומות והלבנות), ולגרום למחסור בהן. הטיפול עלול גם לגרום לנזק זמני בתאים בריאים, יחד עם התאים הסרטניים. כמו כן גם מחלת הסרטן עצמה עלולה לפגוע בכדוריות הדם האדומות. לכן, חולי סרטן רבים סובלים גם מאנמיה, בין אם מקבלים טיפול כימותרפי ובין אם לאו.

 

בשונה מסיבות אחרות הגורמות לעייפות, ניתן לטפל בעייפות באמצעות עירויי דם, או תרופות אשר מסייעות לגוף ליצור כמות גדולה יותר של כדוריות דם אדומות, ובמהירות גדולה יותר מן הרגיל. רופאך יוכל להרחיב את ההסבר בנידון.

 

דיכאון ומתח גורמים לתופעת העייפות, או מחריפים אותה כאשר היא קיימת, לכן יש לבקש מהרופא טיפול מתאים גם בתחושות אלה.

חזרה למעלה >>


דרכי התמודדות עם תשישות ועייפות

bul1 להלן מספר עצות שתוכל לעשות בכדי להלחם ולשלוט בתחושת העייפות, במקום להיכנע לה:

 

קביעת יעדים חדשים

מומלץ לבדוק את היעדים שהצבת לעצמך, לטווח הקצר ולטווח הארוך. קבע/י לך יעדים חדשים שיהיו מציאותיים יותר וניתנים להשגה.

בררנות יתר במטלות שהנך רוצה לבצע

דבר זה יעזור לך להפחית את תחושת האשמה, מתח, חרדה, והעייפות הנלווית לתחושות אלו, באם לא תצליח/י לעמוד ביעדים אלה.

 

הכנת רשימת פעילויות

מומלץ להכין שתי רשימות. בראשונה, לרשום את כל הפעילויות שהנך חייב/ת לבצע באותו יום. בשנייה, לרשום את כל הפעילויות שכדאי לבצע היום, אך כאלה שבהחלט סובלות דיחוי של כמה ימים. רצוי לערוך רשימות אלה על בסיס יומי, ולטפל בפעולות שכדאי לבצע, רק כאשר מרגישים שמוכנים להן.

 

ניהול יומן פעילויות

מומלץ לרשום את כל מה שהנך עושה במשך היום, ולציין את רמת העייפות והאנרגיות שלך. לאחר כמה ימים, בדוק את רישומיך בכדי למצוא דפוסים קבועים. לדוגמא, מה התיש אותך יותר מכל דבר אחר? מה עשית לפני השעות בהן הרגשת במיטבך? עדיף להימנע מן הפעילויות המעייפות אותך יותר, ולהמשיך לעסוק באלו הנותנות לך להרגיש טוב. בכל מקרה, פעילויות הדורשות יותר מאמץ, רצוי לבצע אותן כשמרגישים טוב יותר.

פעילות גופנית

סדירה ומאוזנת עם מנוחה מספקת, מגבירה את רמת האנרגיות, משחררת מתחים, מעוררת את התיאבון וגורמת להרגיש טוב יותר עם עצמך.

קבע/י קצב יום סביר

מומלץ למצוא קצב נוח לביצוע הפעולות שהנך רוצה לעסוק בהן. קל יותר לבצע את הפעולות באם נמנעים מלעשות אותן יותר מדי ומהר מדי- הימנע/י מהפרזה. יחד עם זאת, חשוב לשמור על פעילות ככל האפשר. יש להתחיל בהדרגה בהליכה, או בעבודות בית קלות ולהגביר את קצב הפעילות בהדרגה, רק כאשר חשים בנוח. עדיף לשמור על קצב איטי וסדיר וכאשר חשים עייפות, או כאבי שרירים , לנוח.

מנוחה מספקת

המנע/י מהפרזה בשעות מנוחה ואי-פעילות. מחקרים הראו כי מנוחת יתר עלולה לגרום לירידה ביכולת הגוף ליצור אנרגיות. במילים אחרות, לעיתים ככל שנחים יותר, חשים עייפים יותר. כאשר מרגישים עייפות, רצוי לנסות ולבלות פחות זמן בשכיבה ויותר בישיבה, בעמידה, ואפילו בהליכה או בביצוע פעולות אחרות. אנשים רבים מצאו כי פעילות גופנית מתונה, כגון הליכה, מורידה את רמת העייפות שלהם. רצוי להתייעץ עם אנשי הצוות הרפואי המטפלים בך, בנוגע לסוג הפעילות הגופנית המתאימה לך ביותר.

עדיפות לנטילת מספר מנוחות קצרות

כאשר נזקקים למנוחה, עדיף לשבת או לשכב לעיתים קרובות יותר, אך רק לפרקי זמן קצרים. הדופק שלך נעשה איטי בתחילת תקופת מנוחה ואיטי יותר ככל שממשיכים לנוח. לכן, כמה פרקי מנוחה קצרים יתנו ללבך יותר הזדמנויות להאט בקצבו ויסייעו לך לשמור על רמת האנרגיה שבגופך. נמנום במשך היום רצוי, אך ורק לפרקי זמן קצרים. נמנומים קלים לפרקי זמן קצרים יסייעו לך לשמור על רמת האנרגיה בגופך. יש להימנע מתנומות ממושכות מדי, אשר יקשו עליך להירדם בלילה. שנת לילה טובה, או שינה רצופה שממנה קמים רעננים, חשובה ומסייעת לשמירת רמת האנרגיה.

 

חסכון באנרגיה - רצוי לאמץ דרכים קלות ויעילות יותר לעשות דברים. חשוב לבקש עזרה לבצוע מטלות הקשות לך. תכנון הפעילות היומית שלך, יאפשר מספיק אנרגיות לעשיית הדברים האהובים עליך ויגרום לך להרגיש טוב יותר. אך מה בנוגע לדברים האחרים? במידת האפשר רצוי לבקש עזרה בעבודות הבית, כביסה, קניות והסעות. בני משפחתך ישמחו לעזור לך וירגישו טוב בעשותם משהו בשבילך. לכן יש בהחלט מקום לחלק מטלות ולהעביר תחומי אחריות לאחרים, בכדי שניתן יהיה לשמור על האנרגיות שלך.

על פי הצורך והיכולת, יש המחליטים על התנתקות מן העבודה לפרק זמן מסוים.

עיסוק כהסחת דעת מתחושת העייפות

חשוב להימנע מהתקדמות מתמדת בתחושת העייפות, המחלה והטיפול בה. מומלץ לעבוד ככל הניתן, לטייל במכונית, לצפות בסרט, לפגוש חברים. כמו כן, אנשים רבים מוצאים כי קריאה והאזנה רגועה למוסיקה עוזרת להם להתמודד עם העייפות. לכן חשוב לשמור על עיסוקים כלשהם.

 

הקפדה על תזונה נכונה ושתייה מספקת של נוזלים

חשוב לשמור על תפריט מאוזן שיכלול כמות נוזלים רבה. אכול/אכלי דגנים, ירקות ירוקים, קטניות ומזונות עשירים בברזל (תרד/וכרוב) שיסייעו לך לשמור על רמת האנרגיה בגופך. הקפד/י על מספר ארוחות קטנות לאורך היום. רצוי לשאול את אנשי הצוות הרפואי המטפלים בך בנוגע לתפריט מאוזן שיתאים לך ולבקש מן הרופא או האחות המטפלים בך הפניה לדיאטן/ית.

ניתן להשיג באגודה למלחמה בסרטן חוברת מידע על תזונה תומכת לזמן הטיפולים.

כאשר מפריזים בשעות המנוחה תחושת העייפות עלולה להחמיר.

הקשב/י לגופך והתאם/י את השאר להרגשה הכללית שלך.

 

קשר עם הרופא שלך

חשוב ביותר ליידע את אנשי הצוות הרפואי המטפלים בך, בכדי שיוכלו להחליט באם נדרש שינוי בטיפול הרפואי או נדרש טיפול נוסף.

 

אם ברצונך לדעת יותר פנה לטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן:

טל. 1-800-599-995

לקבלת יעוץ לגבי תחושותיך פנה לטלתמיכה 1-800-200-444

חזרה למעלה >>


שאלות ותשובות

בשל העובדה שלחולים רבים ישנן שאלות בנוגע לעייפות, ערכנו רשימה של השאלות הנפוצות ביותר וניסינו לענות עליהן. אנו מקווים כי אלה יוכלו לסייע לך.

 

שאלה:

לפני המחלה הייתי קורא עיתון כל בוקר, אך כעת איני מצליח להתרכז. לפעמים עליי לחזור ולקרוא משפט מסוים פעמים רבות. קשה לי מאד להתרכז במה שאני קורא. האם ייתכן כי בעיה זו נובעת מעייפות?

תשובה:

כן. עייפות עלולה להשפיע על מנגנון המחשבה שלך. אנשים רבים הסובלים מעייפות מתקשים להתרכז בקריאה, צפייה בטלוויזיה, ואף בניהול שיחת חולין עם בני משפחתם.

 

שאלה:

אחרי כל טיפול כימותרפי אני מאבד את התיאבון. לפעמים אני בקושי אוכל במשך כל היום.

האם עובדה זו יכולה לגרום לי לעייפות?

תשובה:

כן. תפקידו של המזון הינו לספק לנו את האנרגיה הנחוצה לביצוע הפעולות היומיומיות.

אם אינך אוכל מספיק, או לחילופין אינך מקפיד על תזונה נכונה, ייתכן כי תרגיש עייף.

 

שאלה:

הרופא שלי אמר לי שאני סובל מאנמיה הנובעת מטיפול כימותרפי. האם קיים טיפול בבעיה שלא יהיה באמצעות מתן עירויי דם?

תשובה:

כן. ישנה תרופה לשיפור מצב זה. שאל את רופאך.

 

שאלה:

לפעמים אני חש כי אין לי את היכולות להכין לי ארוחה פשוטה. אני יודע שזה לא טוב, אך מה אני יכול לעשות?

תשובה:

נסה להכין ארוחות קלות בשעות היום בהם הינך חש חזק יותר, ולשמור אותן במקרר בכדי לאכול בשלב מאוחר יותר. כך יהיה לך מספיק אוכל כדי לאכול בשעות היום בהן אין לך כוח לבשל. אל תתבייש לבקש עזרה מחברים או ממשפחה. הם מעוניינים שתאכל טוב, בכדי שתוכל להרגיש טוב יותר.

 

שאלה:

ברצוני להצטרף לקבוצת תמיכה, אך אינני יודע כיצד.את מי כדאי לשאול?

תשובה:

ישנן קבוצות תמיכה הפועלות במקומות שונים ברחבי הארץ. העובדים הסוציאליים או האחיות המטפלים בך יכולים לקשר בינך לבין קבוצת תמיכה באזור המגורים שלך.

ניתן לפנות לאגודה למלחמה בסרטן:

טלמידע 1-800-599-995 או לטלתמיכה 1-800-200-444

שאלה:

הייתי רוצה לדבר עם הרופא שלי בנוגע לעייפות הפוקדת אותי, אך הוא עסוק מאד ואני לא רוצה להטריח אותו.

מה אני יכולה לעשות?

תשובה:

הרופא שלך דואג לך ולמה שחשוב עבורך. ספרי לו כיצד הינך מרגישה ובקשי ממנו עזרה או עצה.

חשוב לקבוע מפגש מסודר ולא לפנות לצוות המטפל במסדרון, ולרשום מראש את השאלות שלך על פי סדר חשיבותן עבורך.

חזרה למעלה >>


שאלות שאפשר לשאול את הצוות המטפל

לפעמים אנשים אינם יודעים כיצד לבקש עזרה, או איזה שאלות בדיוק לשאול. ערכנו רשימה של חלק מן הדברים שיתכן כי תרצו לשאול את הרופא, או האחיות המטפלים בכם בביקור הבא. ניתן לרשום שאלות משלך.

מומלץ לקחת רשימה זו לביקור הבא אצל הרופא, כדי להיזכר בשאלות שעלו וכדי לרשום את התשובות שתקבלו.

 

דוגמא לשאלות שעולות:

 • מה יכול להיות הגורם לעייפות שאני חש/ה?
 • האם ישנו טיפול שיכול לעזור לי?
 • האם ישנן דרכי התמודדות עם עייפות היכולות לעזור לי במיוחד?
 • האם ניתן להתייעץ עם עובד/ת סוציאלי/ת בנושא?
 • האם ישנה קבוצת תמיכה לחולים כמוני הפועלת במרכז הרפואי או באזור מגורי?
 • האם תוכל/י להמליץ על דיאטן/ית או לספק לי מידע בנוגע לתזונה ואכילה נכונה?

חזרה למעלה >>


מידע חיוני

ניתן למצוא מידע רלונטי (באנגלית) באתר CancerFatigue

 

עלוני מידע מומלצים:

 • טיפול תזונתי תומך
 • טיפול כימי
 • טיפול קרינתי
 • זכויות ושירותים לחולי סרטן

לקבלת מידע נוסף, חוברות הסברה בנושא מחלות הסרטן השונות ניתן לפנות לטלמידע של האגודה בטל. 1-800-599-995

חזרה למעלה >>


רשימת מונחים

אנמיה: מצב שבו החולה סובל ממחסור בכדוריות דם אדומות, או בהמוגלובין, הדרושים בכדי לקיים את כל הפעולות הנדרשות לתפקודו התקין של גוף האדם.

מח עצמות: חומר הממלא את החללים בתוך העצמות ויוצר את תאי הדם מכל הסוגים, כולל כדוריות אדומות. מרבית תאי הדם נוצרים במח העצמות, בעצם הירך ובעצמות הידיים, המותניים והחזה.

קלוריות: מדדים המציינים את הערך האנרגטי שיש למזון.

סרטן: קבוצת מחלות שגורמות לצמיחת תאים לא מבוקרת.

פחמימות: קבוצת חומרים במזון הכוללת סוכר, עמילנים ותאית.

הם מהווים מקורות זמינים לאנרגיה בגופנו.

תא: יחידה מבנית בסיסית של גוף חי.

כימותרפיה: שיטת טיפול בסרטן באמצעות מספר תרופות או שילוב בינהם שנועדו להשמיד, או להאט את צמיחתם של תאים סרטניים.

דיאטן/ית: איש מקצוע בעל תואר אקדמאי אשר מתמחה/ת בחקר התזונה ובמתן טיפול תזונתי תומך. אין לבלבל בינו לבין "מומחים" למיניהם העוסקים במכירת מזון מן הטבע.

אנרגיה: היכולת לבצע עבודה מכל סוג (כולל עבודה שכלית).

עייפות: חוסר כוח או תשישות הנובעת ממאמץ, מתח או מחסור באנרגיות.

תזונה: תהליך צריכת מזונות, שחרור של מרכיביהם השונים בתוך הגוף, ספיגה וניצול של מרכיביו.

חמצן: גז בעל תפקיד חיוני בפעילות הגוף.

חלבונים: חומרים מן הטבע הבנויים מפחם, מימן, חנקן, חמצן וכו', המהווים מרכיב חיוני בתאים החיים.

טיפול בהקרנות: טיפול המבוסס על יכולתם של גלים וחלקיקים מסוימים להשמיד תאים סרטניים.

סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל