לתרומה

גורמי סיכון
חכם בשמש

המלצות לשימוש נכון במסנני קרינה

עוד בנושא
גורמי סיכון
המאבק בעישון
חכם בשמש
חכם בשמש - כיצד?
המלצות לשימוש נכון במסנני קרינה
חשיפה לשמש מבעד לשמשות המכונית
כובעים ובגדים כהגנה מפני השמש
חכם בשמש - מידע לילדים ובני נוער
UVA ו- UVB
מיטות ומכוני שיזוף
תכשירי שיזוף שונים
שיזוף בהתזה
חשיפת תינוקות וילדים לשמש
חוברת צביעה - מאי, גיא ונמש חכמים בשמש
שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם
פעילות האגודה להעלאת המודעות למניעת סרטן העור ואבחונו המוקדם
על ויטמין D וחשיפה לשמש
נזקי שמש בסקי
חכם בשמש - תשדירים
חוזר מנכ"ל משרד החינוך: התנהגות נכונה בשמש
תזונה נכונה מסייעת גם בהפחתת נזקים לעור
חולי פסוריאזיס הנחשפים לשמש
קרינה אלקטרומגנטית
תזונה ומשקל תקין
פעילות גופנית
כללים לחיים בריאים
אלכוהול וסרטן
גנטיקה וסרטן
גורמי סיכון סביבתיים
מניעה ואבחון מוקדם של סרטן השד
מניעת סרטן המעי הגס
מניעת סרטן צוואר הרחם
אסבסט
המלצות המועצה הלאומית לאונקולוגיה למניעת סרטן
הרצאות בנושאי מניעת סרטן

חכם בשמש

שימוש נכון במסנני קרינה עשוי להפחית את הנזקים הנגרמים בעקבות חשיפה בלתי מבוקרת לקרינת השמש, ובמיוחד את הסכנות לפתח כוויות, סרטן עור והזדקנות מוקדמת של העור.

 

תכשירי ההגנה מפני השמש, המכילים מסנני קרינה על-סגולה, מיועדים לשימוש חיצוני על העור והם נמכרים במרקמים שונים כגון: קרם, ספריי, ג'ל ועוד. מומלץ להשתמש בתכשירים רחבי טווח, כלומר, תכשירים המציעים הגנה משולבת נגד קרינה על-סגולה מסוג UVB (י30 SPF ומעלה) ונגד קרינה על-סגולה מסוג UVA.

חשוב לזכור:

יש להימנע ככל האפשר מחשיפה לשמש גם אם נעשה שימוש בתכשיר הגנה.

גם אם נשתמש בתכשיר ההגנה האידיאלי, חלק מקרני השמש העל-סגולות עלולות לחדור דרך עורנו ולגרום נזק, לכן יש להתייחס לתכשיר רק כחלק מאמצעי ההגנה אותם יש לנקוט נגד השמש, ומומלץ להשתמש באמצעי ההגנה הנוספים: הימנעות משהייה בשמש בין השעות 16:00-10:00, חבישת כובע המגן על הפנים והעורף, הרכבת משקפי שמש, לבישת ביגוד ארוך ומגן והקפדה על שהייה בצל.

מהו מדד SPF?

SPFי (Sun Protection Factor) מהווה מדד לאורך הזמן שבו התכשיר מגן על העור מפני האדמומיות (כוויות השמש) הנגרמת מקרינה על-סגולה מסוג UVB, בהשוואה לאורך הזמן שבו העור מאדים ללא הגנה. לדוגמה: אם הזמן שלוקח לעור רגיל להאדים הוא 20 דקות, השימוש בתכשיר עם מקדם הגנה 15 יאריך באופן תיאורטי פי 15 את משך הזמן עד שהעור יאדים, כלומר, למשך כ-5 שעות.

 

מומלץ להשתמש במסנן קרינה עם מקדם הגנה 30 SPF  ומעלה. התכשירים עם מקדמי ההגנה הגבוהים מ- SPF 30, מומלצים לאנשים בעלי סיכון גבוה לחלות בסרטן העור.

המלצות לשימוש נכון במסנני קרינה

bul3 יש להימרח מריחה ראשונה כחצי שעה לפני היציאה לשמש. מומלץ להימרח פעמיים ברציפות, כדי ליצור שכבה נדיבה ואחידה של מקדם הגנה שתכסה את כל חלקי העור החשופים לשמש (ראו טבלה).

bul3 יש לוודא שכל העור, שאינו מוגן על ידי לבוש, יימרח בתכשיר (כגון אוזניים, עורף, גב היד, כפות רגליים והאזור מתחת לשולי הבגד).

bul3 כדי להבטיח הגנה רצופה, יש לחדש את מריחת התכשיר בכל שעתיים, וכן לאחר שחייה, הזעה וניגוב העור במגבת. מומלץ להשתמש במקדם הגנה עמיד במים, במקרה של שחייה או הזעה.

bul3 אין להשתמש בתכשיר אם ידועה רגישות לאחד המרכיבים שלו. לבעלי עור רגיש, מומלץ להשתמש בתכשיר מתאים - לאחר התייעצות עם רופא עור.

bul3 אין להשתמש בתכשיר ההגנה על עור  פצוע או פגוע.

bul3 יש להימנע מחשיפת תינוקות עד גיל 6 חודשים לשמש. לתינוקות מעל גיל 6 חודשים מומלץ להשתמש במוצרים המיועדים לתינוקות.

bul3 שיזוף מלאכותי ("מיטות שיזוף") מסוכן לא פחות מחשיפה לשמש ולכן מומלץ להמנע ממנו.

bul3 בזמן נסיעה ברכב, מומלץ לסגור את שמשת החלון המסננת את קרינת השמש הצורבת (UVB). חשוב עם זאת, להגן על העור גם עם ביגוד ומסנן קרינה רחב טווח.

bul3 ניתן להדביק על שמשות החלון הצדדיות במושבים האחוריים, מדבקה החוסמת את מרבית קרינת ה-UVA , שאינה נחסמת על ידי שמשות המכונית.

bul3 גם כשאנו נמצאים בצל, אנו חשופים, בנוסף לקרינת השמש הישירה, גם לקרינה המוחזרת אלינו מהחול, מהמים (מהבריכה או מהים), ובחורף - מהשלג. גם דרך שמים מעוננים עוברת קרינה על-סגולה במידה ניכרת ולכן יש להקפיד על כללי הזהירות בכל ימות השנה.

שימוש במסנן קרינה בשילוב עם מוצרי טיפוח

מוצרי טיפוח רבים מכילים מרכיבי הגנה מפני השמש, אולם לרוב אינם מעניקים הגנה מספקת. את מסנן הקרינה יש למרוח בנדיבות, מאידך, את קרם הלחות והאיפור מורחים רק במידה הרצויה. כתוצאה מכך, כמות החומר המסנן אינה מספקת את ההגנה הרצויה, בשימוש במוצרים קוסמטיים. לכן יש למרוח את קרם הלחות ולהמתין לספיגתו בעור. לאחר מכן יש למרוח את מסנן הקרינה בנדיבות.  את המייק-אפ  יש למרוח לאחר מריחת מסנן הקרינה (לאחר שנספג בעור).

תוקף  (תאריך תפוגה)

מרבית תכשירי ההגנה נמכרים ללא תאריך תפוגה, כיוון שאורך חיי המדף שלהם ארוך מ-30 חודשים. יש לשים לב לתאריך "טוב לאחר פתיחה", המציין עד מתי ניתן להשתמש בתכשיר מרגע הפתיחה של האריזה (Period After Opening). הסימון מופיע על גבי התכשיר בצורה של צנצנת פתוחה עם מספר חודשים (למשל 24M, ראו איור). המשמעות היא שמרגע הפתיחה התכשיר טוב לשימוש ל- 24 חודשים נוספים (מרבית התכשירים טובים לשימוש לתקופה של 18-24 חודשים מיום הפתיחה).

אחסון

על מנת להגן על המוצר ולשמור על יעילותו, יש להימנע מלאחסן את מסנן הקרינה במקום סגור עם טמפרטורה קיצונית, כגון ברכב חונה. מומלץ לקחת את מסנן הקרינה אתכם לכל מקום.

שימוש נכון בתכשירים אלה עשוי להקטין את הנזקים הנגרמים בעקבות חשיפה בלתי מבוקרת לקרינת השמש, ובמיוחד את סכנת הצריבה, אך בכל מקרה, יש להשתמש באמצעי ההגנה הנוספים ולא להסתפק רק במריחת התכשיר, המהווה את קו ההגנה האחרון מפני נזקי השמש.

זכרו את המלצות האגודה למלחמה בסרטן להתנהגות חכמה בשמש:

bul3 לצפיה בקובץ PDF

 מידע נוסף בנושא

חכם בשמש - כיצד?
מי גאון של אמא בשמש? מידע להורים
כובעים ובגדים כהגנה מפני השמש

תודתנו נתונה ל:

ד"ר מרינה לנדאו, רופאת עור בכירה במרכז הרפואי וולפסון ויועצת האגודה למלחמה בסרטן לנושא עור;

גב' רינת בכר, מנהלת מחלקת תמרוקים במשרד הבריאות; על הערותיהן והארותיהן.


התכנים המופיעים להלן נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.

האגודה למלחמה בסרטן

משרד הבריאות