סרטן הפה והלוע - Mouth and Pharynx

הדפס
| שתף

 מידע נוסף בנושא

פורום גידולי ראש וצוואר

טיפול בהפרעות בליעה

זכויות חולי סרטן

ינואר 2017 - התרופה Pembrolizumab-Keytruda לקו טיפול מתקדם בסרטן ראש-צוואר קשקשי (HNSCC) גרורתי או חוזר, הוכללה בסל הבריאות לשנת 2017.

תודתנו נתונה ל:

פרופ' דב אופיר, מנהל מחלקת אף אוזן וגרון, בי"ח מאיר,

פרופ' מרק ליטנר, מרכז המחלקה לפתולוגיה אוראלית ולרפואת הפה, ביה"ס לרפואת שיניים, אוניברסיטת תל אביב, יו"ר המועצה המדעית של ההסתדרות לרפואת שיניים,

פרופ' דן פליס, מנהל מחלקת אף אוזן וגרון - ניתוחי ראש צוואר, מרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי,

פרידה קורנברוט, קלינאית תקשורת, אחראית על שיקום חולים עם גידולי ראש צוואר, באגודה למלחמה בסרטן,

דר' גדעון מהרשק, מנהל השירות לאונקולוגיה של הראש והצוואר, מרכז דוידוף, מרכז רפואי רבין, פתח תקווה,

חברי וועדת העדכון בנושא אף אוזן גרון באגודה למלחמה בסרטן, על הארותיהם והערותיהם.


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן הפה וסרטן הלוע. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד. 


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.


  

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן?

Big-Bullet-SQR.gif מהם התסמינים?

Big-Bullet-SQR.gif כיצד מאבחנים את סרטן הפה והלוע?

Big-Bullet-SQR.gif בדיקות נוספות

Big-Bullet-SQR.gif סוגי טיפולים

Big-Bullet-SQR.gif ניתוח

Big-Bullet-SQR.gif האם הניתוח ישפיע על המראה שלי?

Big-Bullet-SQR.gif טיפול בקרינה בסרטן הפה והלוע

Big-Bullet-SQR.gif כימותרפיה בסרטן הפה והלוע

Big-Bullet-SQR.gif מעקב 

Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים

Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן 

Big-Bullet-SQR.gif מה גורם לסרטן הפה וסרטן הלוע?

 


 

מידע מעודכן על המחלה נמצא בשלבי הכנה ויועלה לאתר בקרוב.

נפתח פורום לגידולי ראש וצוואר בניהולם של מיטב המומחים בתחום האונקולוגי, הכירורגי ושיקום הבליעה והלעיסה.

לחצו כאן לכניסה לפורום גידולי ראש וצוואר

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

 bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


מה גורם לסרטן הפה וסרטן הלוע?

הגורמים לסרטן הפה והלוע אינם ידועים במלואם. עם זאת, נמצא כי בקרב אנשים הצורכים אלכוהול בכמויות גדולות ובקרב מעשנים, שכיחותו של סרטן זה גבוהה יותר. יש לציין כי שני ההרגלים יחד מעלים עוד יותר את הסיכון לחלות בסרטן הפה והלוע. סרטן הפה והלחיים נפוץ בעיקר בקרב אנשים הנוהגים לעשן סיגריות, סיגרים ומקטרות ושכיח במדינות בהם נהוג ללעוס טבק. סרטן הפה והלוע נפוץ בעיקר בקרב גברים מבוגרים, אך עלול להופיע בשני המינים ובכל גיל, לרבות ילדים.

 

סרטן אחר נמצא באזור הלוע העליון (Nasopharynx), הממוקם מאחורי האף. סרטן באזור זה נפוץ מאוד במזרח אסיה, בסין ובהונג-קונג, אך אבחונו בישראל הוא נדיר.

הפה והלוע

חזרה למעלה >>


מהם התסמינים?

האזור הנפוץ ביותר בו מאובחן סרטן הפה והלוע הוא הלשון או רצפת הפה. לסרטן זה צורות שונות ומגוונות. הוא עלול להופיע ככיב או כפצע לא כואב, שאינו מחלים או כשינוי במצב טרום-סרטני בפה כדוגמת אזורים לבנים מעובים (תופעה המכונה לויקופלקיה - Leukoplakia) או אזורים אדומים שטחיים (המכונים אריתרופלקיה - Erythroplakia).

החולים בסרטן הפה והלוע עלולים לחוות תסמינים כגון כאב או דימום באזור הסרטני וכאב מקרין באוזניים. מעבר לכך, משפיע הגידול בהתאם לאזור הנגוע: סרטן בלשון עלול לגרום לשיבוש מסוים בדיבור. סרטן באזורים אחרים בפה או בלוע, עשוי לגרום להתרופפות שיניים ולקושי בלעיסה או בבליעה. לעתים רופא השיניים מבחין בגידול במהלך בדיקת שיניים שגרתית, עוד בטרם הופיעו תסמינים כלשהם.

 

יתכן שהגורם לתסמינים אלו אינו סרטן בפה או בלוע, אולם אם תבחין באחת מהתופעות שפורטו חשוב שתפנה מיד לרופא כללי או לרופא השיניים לבדיקה.

 

בלוטות לימפה

תסמין מרכזי של סרטן הפה והלוע בשלב מתקדם הוא הגדלה של בלוטות הלימפה בצוואר, ממצא זה מופיע בעקבות הופעת גרורות באזור. בלוטות הלימפה הן חלק ממערכת הלימפה, המייצרת תאי דם לבנים. תפקידם של תאים אלה הוא להילחם בזיהומים ובמחלות ולספק לגוף הגנה טבעית. המערכת מורכבת מקבוצות של בלוטות קטנות, המרוכזות בצוואר, בבית השחי ובמפשעה. סרטן הפה והלוע מתפשט על פי רוב אל בלוטות הלימפה בצוואר וגורם להגדלה לא כואבת שלהן.

 

יתכן שהגורם לתסמינים אלו אינו סרטן בבלוטות הלימפה או גרורות מגידול בפה, אולם במידה והגוש בצוואר אינו קטן במשך 3-4 שבועות, למרות טיפול אנטיביוטי, חשוב לפנות לרופא לשם בדיקה.

חזרה למעלה >>


כיצד מאבחנים את סרטן הפה והלוע?

האבחנה מתחילה בדרך כלל בביקור אצל רופא המשפחה שלך, שיבדוק אותך ויפנה אותך למומחה אף-אוזן-גרון (אא"ג), או לרפואת הפה, לייעוץ מקצועי ולטיפול. אפשרות אחרת היא שרופא השיניים שלך יבחין בשינויים מסוימים בפיך, העשויים להעיד על קיומם של תאים סרטניים באזור. במקרה כזה יפנה אותך רופא השיניים לרופא מומחה בבית החולים לשם ייעוץ וטיפול.

 

בבית החולים יחקור הרופא המומחה את הרקע הרפואי שלך ויערוך בדיקה רפואית. במסגרת הבדיקה הרפואית תעבור בדיקות דם וצילומי רנטגן, על מנת לבדוק את מצב בריאותך הכללי. כמו כן יבחן הרופא את פיך, גרונך וצווארך בידו או בעזרת מערכת של מראות קטנות ותאורה מתאימה. היות ובדיקה זו עלולה לגרום לך לחוסר נוחות, האזור יאולחש או יורדם למשך מספר דקות. במידה וגרונך יורדם תתבקש להימנע מאכילה ומשתייה למשך כשעה, מפני שאכילה או שתייה בזמן שהגרון רדום עלולה לגרום לקושי בבליעה.

 

בדיקה אפשרית נוספת כרוכה בהחדרת צינורית גמישה ודקה עם מקור אור (Nasoendoscope) דרך האף, במטרה לבחון באופן יסודי את אחורי הפה והגרון. בדיקה זו עלולה לגרום לך לאי נוחות, אולם היא נמשכת מספר דקות בלבד. במידה ואבחונו של סרטן מתברר כסביר, יבחן הרופא את כל אזור הפה והגרון בבדיקה מקיפה, הנערכת תחת הרדמה כללית. הבדיקה מתבצעת בדרך כלל במסגרת אשפוז יום ואינה כרוכה בשהות ארוכה בבית החולים.

 

למרות כל הבדיקות שפורטו, אבחנה חד משמעית אפשרית רק בעזרת בדיקה מיקרוסקופית של תאים מהאזור החשוד כנגוע. בדיקה זו מכונה ביופסיה, במהלכה מרדימים את האזור הנגוע ודוגמים פיסה ממנו. את הדגימה מעבירים לבדיקה מיקרוסקופית.

חזרה למעלה >>


בדיקות נוספות

במידה והבדיקות שפורטו מצביעות על הימצאותם של תאים סרטניים באזור, יבצע הרופא בדיקות נוספות במטרה למדוד את היקף הסרטן. בדיקות אלו יסייעו לרופא לקבוע מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך. הבדיקות האפשריות הן:

 

צילום רנטגן

צילום רנטגן של הפה והגרון מתבצע על מנת לאתר התנפחויות, גושים נוספים או התפתחות סרטן בעצמות הפנים או בצוואר. במקרה של סרטן בקרקעית הפה יתבצע צילום רנטגן מיוחד בשם (OPG  (Orthopantomograph

הבוחן את הלסת ואת השיניים. כמו כן, יתכן כי יתבצע צילום חזה על מנת לבדוק האם הסרטן התפשט אל הריאות.

 

סריקת CT

סריקת סי טי

זהו סוג מתוחכם יותר של צילום רנטגן, הבונה תמונה תלת-מימדית של פנים הגוף. הסריקה אינה מכאיבה, אך נמשכת זמן רב יותר מצילום רנטגן רגיל (בין 10 ל- 30 דקות) וכרוכה בשכיבה ארוכה ללא תזוזה. תתבקש להימנע מאכילה ומשתייה במשך ארבע שעות לפחות לפני הבדיקה.

 

בסריקות CT נעשה שימוש בכמות קטנה מאוד של קרינה, כך שהסבירות שייגרם נזק לך או לאנשים בסביבתך היא נמוכה ביותר. יתכן שתקבל משקה או זריקה של חומר בעל צבע, שיאפשר להדגים אזורים מסוימים בגופך באופן ברור יותר בצילום.

 

חומר זה עשוי לגרום לך לחוש גל חום בכל הגוף למשך מספר דקות. אם אתה אלרגי ליוד, או סובל מאסטמה, אתה עלול לסבול מתגובה חמורה יותר לזריקה, על כן חשוב שתדווח על כך לטכנאי הבדיקה מראש. קרוב לוודאי שתוכל לשוב לביתך מיד עם תום הסריקה.

 

הדמיית תהודה מגנטית (סריקת MRI)

סריקת MRI

בדיקה זו דומה לסריקת CT , אך עושה שימוש בשדה מגנטי, במקום בקרני רנטגן, על מנת לבנות תמונות חתך בכל המישורים של הגוף. בדיקה זו טובה יותר מה- CT לאיבחון מחלה בלשון.יתכן כי תקבל זריקת חומר ניגודי לוריד בזרוע על מנת לשפר את תוצאות ההדמייה. במהלך הבדיקה תתבקש לשכב ללא תזוזה על מיטה בתוך גליל גדול למשך כ- 30 דקות.

 

אם אתה חושש מחללים סגורים, עלולה להתעורר אצלך תחושה לא נעימה, על כן כדאי לומר זאת לטכנאי לפני ביצוע הבדיקה. תהליך סריקת ה- MRI מרעיש מאוד, אולם תקבל אטמי אוזניים או אוזניות, שיסייעו לך להתגבר על הרעש.

 

על פי רוב אדם נוסף יוכל לארח לך לחברה בחדר הבדיקה. הגליל בו נערכת הבדיקה הוא מגנט חזק ביותר ועל כן, לפני הכניסה לחדר, עליך להסיר את כל חפצי המתכת שעל גופך. אנשים שבגופם מושתל קוצב לב, מוניטור לב או סוגים מסוימים של תותבים כירורגיים לא יכולים לעבור סריקת MRI בשל השדות המגנטיים.

 

סריקת רדיואיזוטופים בעצם

סריקת רדיואיזוטופים בודקת האם הסרטן התפשט מהפה או הלוע אל עצמות סמוכות, כגון עצם הלסת. הבדיקה מתבצעת באמצעות מכונה, המודדת קרינה רדיואקטיבית. במהלך הבדיקה תוזרק כמות קטנה של חומר צבע רדיואקטיבי לוריד בזרועך. היות ועצם לא בריאה סופחת כמות גדולה יותר של קרינה רדיואקטיבית מעצם בריאה, תדגיש המכונה את האזורים החריגים בעצמות, אם קיימים כאלה. לאחר הזרקת הצבע תתבקש להמתין כשעה עד לביצוע הסריקה. רצוי כי תבקש מאדם קרוב לארח לך לחברה בזמן ההמתנה או שתצטייד בחומר קריאה על מנת להעביר את הזמן. הבדיקה לא הופכת אותך לרדיואקטיבי, בכל מקרה הקרינה הרדיואקטיבית תיעלם מגופך תוך מספר שעות.

 

תוצאות הבדיקות יהיו מוכנות תוך מספר ימים. פגישת מעקב תקבע לך לפני חזרתך הביתה. תקופת ההמתנה עלולה להיות קשה עבורך. שיחה עם חבר קרוב או ם בן משפחה עשויה להקל עליך להתמודד עם חששותיך ולסייע לך להעביר את הזמן עד לקבלת התוצאות. על פי רוב לא נדרשות בדיקות נוספות, היות וסרטן הפה והלוע אינו נוטה להתפשט אל אזורים אחרים, מעבר לראש ולצוואר. במידה ויהיה צורך בכך ישוחח איתך הרופא על הבדיקות הנדרשות.

חזרה למעלה >>


סוגי טיפולים

על פי רוב הטיפול בסרטן הפה והלוע, המאובחן בשלב מוקדם, יעיל ביותר, לכן חשוב לפנות לרופא במידה ומופיעים התסמינים שפורטו. ניתוח הוא הטיפול הנפוץ ביותר בסרטן הפה והלוע. במקרה של גידולים גדולים מתבצע טיפול משולב של ניתוח וטיפול בקרינה, בדרך כלל קרינה חיצונית. בגידולים קטנים ישנם מקרים בהם נעשה שימוש בשתלים רדיואקטיביים (כפי שיפורט בהמשך), המאפשרים להעביר מנה גדולה של קרינה אל תוך הגידול, בעוד שאזורים אחרים בגוף סופגים כמות מזערית של קרינה. יעילותו של טיפול זה דומה לזו של ניתוח.

 

טיפול בכימותרפיה יינתן כטיפול משולב עם טיפול בקרינה, כטיפול משלים לניתוח..בשנים האחרונות בודקים שילוב של שימוש בנוגדן במהלך הטיפול בקרינה. הנוגדן, הנקרא ארביטוקס מפריע לפעילות הקולטנים על פני התא וחוסם פעולות החיוניות לתפקוד התא הסרטני. תוספת הארביטוקס לטיפול בקרינה הראתה יעילות יתירה בהשוואה לטיפול בקרינה בלבד. הרופא שלך יתכנן את הטיפול בך תוך שקלול של מספר גורמים, כגון גילך, מצב בריאותך הכללי, סוג הגידול,ממדיו והנגישות אליו, תוצאות הבדיקה המיקרוסקופית וקיומן או אי קיומן של גרורות בבלוטות הלימפה. ההחלטה על הטיפול תעשה בשיתוף של מנתח ראש וצוואר ואונקולוג (רופא מומחה לסרטן).

 

יתכן שתפגוש בבית החולים מטופלים המקבלים טיפול שונה משלך. הדבר יכול לנבוע מכך שמחלתם מתבטאת בצורה שונה ולכן יוצרת צרכים שונים. סיבה נוספת לכך היא שלרופאים שונים ישנן דרכי חשיבה וטיפול שונות בנוגע לטיפול במחלתך. אם יש לך שאלות כלשהן הנוגעות לטיפול בך, אל תחשוש לשאול את הרופא או האחות המטפלים בך. רצוי כי תיעזר ברשימת שאלות מוכנה מראש ושתבקש מחבר קרוב להתלוות אליך לפגישה על מנת לוודא שתזכור לדון בכל השאלות המטרידות אותך.

 

חוות דעת שנייה

לעתים קרובות מספר מומחים לסרטן עובדים יחד כקבוצה, על מנת לקבוע מהו הטיפול המתאים ביותר לחולה מסוים. אף על פי כן, יתכן שתרצה לקבל חוות דעת רפואית נוספת. אם תחוש כי הדבר יועיל לך תוכל לפנות למומחה נוסף לשם קבלת חוות דעת שנייה, הרופא שלך יוכל לסייע לך בכך. קבלת חוות דעת נוספת עלולה לעכב את תחילת הטיפול בך, לכן אתה והרופא שלך צריכים להיות בטוחים שחוות דעת כזו יכולה לספק לכם מידע מועיל. במידה ואכן תפנה לקבלת חוות דעת נוספת, מומלץ שיתלווה אליך חבר קרוב או בן משפחה ושתכין רשימת שאלות מראש על מנת להבטיח שתזכור לדון בכל הנושאים שמדאיגים אותך.

חזרה למעלה >>


ניתוח

כפי שצוין, ניתוח הוא הטיפול העיקרי והיעיל ביותר בסרטן הפה והלוע. הניתוח נעשה על פי רוב בשילוב עם טיפול בקרינה. הסרתם של גידולים קטנים נעשית לעתים קרובות בניתוח פשוט (בהרדמה מקומית או כללית), שאינו מצריך שהות לילה בבית החולים. סוג הניתוח נקבע בהתאם לגודל הסרטן, למיקומו ולמידת התפשטותו מעבר למיקומו המקורי. ההחלטה לבצע ניתוח תעשה רק בהסכמתך. הרופא שלך יסביר לך את הליך הניתוח ואת כל הכרוך בו. מיקומו של הסרטן משפיע מאוד על מהלכו של הניתוח. לעתים הניתוח כולל את הסרתו של הגידול בלבד.

 

במקרים אחרים, למשל כאשר בלוטות הלימפה מוגדלות, יש להסיר את בלוטות הלימפה מצידו האחד של הצוואר. במידה ובניתוח נכרת חלק ניכר של הלשון ניתן יהיה לשחזרו ע"י שימוש בשריר ושכבת עור מהאזור התורם (בהתאם לגודל שהוא אמור לכסות באזור המושתל), לרוב מהזרוע או מהירך. אם עצם הלסת נגועה בסרטן, יתכן שחלק ממנה יוסר במסגרת הניתוח. לעתים הסרה זו מצריכה השתלת עצם מחלק אחר בגוף, ההשתלה מאפשרת את שחזורה של עצם הלסת. כיום, ישנן שיטות חדישות המאפשרות להניע את הלסת כראוי לאחר ניתוח. במקרים נדירים הסרת הגידול כרוכה בהסרת חלק מעצמות הפנים. כיום, ישנן אפשרויות להשתמש בתותבים במקום העצמות שהוסרו, במקרה הצורך ידון עימך הרופא שלך בנושא. בכל מקרה, לאחר ניתוח בקנה מידה גדול תטופל באופן אינטנסיבי ותתנהל אחריך השגחה קפדנית.

 

לאחר הניתוח

משך השהות בבית החולים תלוי בהיקף הניתוח ובצורך בהשתלת רקמות. מטופלים רבים עוברים את הניתוח במסגרת אשפוז יום, אחרים נדרשים להישאר בבית החולים מספר ימים. אם תעבור ניתוח מורכב, הכולל שחזור רקמות, תטופל במחלקת טיפול נמרץ במשך כמה ימים. רוב האנשים יכולים לשוב לביתם מספר שבועות לאחר הניתוח, גם לאחר ניתוחים גדולים למדי.

 

ניתוח בפה או בגרון, עלול לגרום לקושי זמני באכילה ובשתייה. על כן, יחובר לוריד בזרועך עירוי דרכו יינתנו נוזלים וחומרי מזון חיוניים במשך מספר ימים. כאשר תשוב לאכול ולשתות ינותק העירוי. יתכן ותוחדר לך במהלך הניתוח צינורית דקה מהאף אל הקיבה, דרכה יועבר לך מזון נוזלי. המזון, העשיר בחלבונים ובקלוריות, יסייע להחלמתך. כאשר תשוב לאכול, תוסר הצינורית. אפשרות אחרת היא להחדיר צינורית דרך דופן הבטן אל הקיבה ולהעביר דרכה מזון נוזלי. התקן זה מכונה גסטרוטומיה אנדוסקופית מילעורית (Percutaneous Endoscopic Gastrostomy , או PEG).

 

ניתוח נרחב בפה או בגרון עלול לגרום לנפיחות או לשטף דם ברקמות סמוכות, תופעות היוצרות קושי בנשימה. על מנת להקל על נשימתך יצור הרופא פתח בשם חיתוך קנה (Tracheostomy) בחלק התחתון של הצוואר. לאחר שתרד הנפיחות ייסגר הפתח. כמו כן, אתה עלול לסבול מכאבים. כיום ישנם משככי כאבים יעילים, המקלים על הכאב ואף מונעים אותו. יתכן שתקבל את משככי הכאבים בזריקה לשריר בירך או בישבן, או ישירות לוריד דרך העירוי. לעתים נעשה שימוש במתקן דמוי מזרק, המאפשר להתאים את כמות משכך הכאבים לדרגת הכאב. מחלקות רבות נותנות לחולים את השליטה על כמות משככי הכאבים שיקבלו. בכל פעם שהמטופל חש כאב הוא לוחץ על כפתור, המחובר לבוכנת המזרק וכך הוא מקבל מנה מתאימה של משככי כאבים. שיטה זו נקראת אנלגטיקה בשליטת החולה (Patient-Controlled Analgesia).

 

לאחר שתשוב לאכול ולשתות, תוכל לקבל את משככי הכאבים בצורת טבליות או כנוזל. אם אתה חש בכאב, או שהתרופות אינן מקלות עליך, פנה לצוות הרפואי על מנת שיוכלו להתאים לך את סוג ומינון התרופות. ניתוחים מסוימים בפה ובגרון ישפיעו על אופן הדיבור שלך. ישנן מספר שיטות שיסייעו לך להתרגל לכך. מטפל בדיבור ישוחח אתך על הקשיים האפשריים ועל הדרכים השונות בעזרתן תוכל לתקשר לאחר הניתוח. רצוי כי תקום ממיטתך ותתחיל להסתובב במחלקה מהר ככל האפשר.

 

לפני שתעזוב את בית החולים תקבע לך בדיקת מעקב במרפאת החוץ. בדיקות המעקב הן הזדמנות טובה לשוחח עם הרופא שלך על כל בעיה ושאלה.

חזרה למעלה >>


האם הניתוח ישפיע על המראה שלי?

רוב הניתוחים מסתיימים ללא עיוות במראה פניו של המטופל. צלקות הניתוח נמצאות בדרך כלל בצוואר או בקפלי עור בפנים, כך שניתן להבחין בהן רק בקושי. כפי שצוין, ניתן במקרה הצורך להשתיל עצמות על מנת ליצור צורה טבעית של הפנים. עם זאת, השתלת עור מאזורים אחרים בגוף יוצרת צלקות היות וצבע העור בחלקיו השונים של הגוף אינו אחיד. כמו כן, הניתוח יכול לשנות את צורתם של מבנים ייחודים בפנים, כדוגמת האף והשפתיים.

 

לעתים הניתוח כולל הסרת חלקים מהגוף. כבני אדם אנו עוברים שינויים גופניים, אך אלה בדרך כלל מתרחשים בהדרגה ולאורך זמן. כאשר נוצר שינוי מהיר ופתאומי במראה החיצוני שלנו, עלולות לעלות בנו תחושות קשות, כגון דיכאון. הקושי גדול המיוחד כאשר השינוי הפתאומי משפיע על מראה פנינו. הפנים חשובים מאוד לתקשורת, כאשר אנו מדברים אנו מתבוננים זה בפניו של זה בתשומת לב. הבעות פנים, קשר עין, הנהונים וכו' הן דרך נוספת לאסוף מידע. השינוי במראה החיצוני גורם למטופלים לחוש שאחרים נועצים בהם עיניים ושופטים אותם. זאת למרות שדווקא הסתרת הפנים היא שמושכת תשומת לב, המבט אל פניך הוא טבעי ומשולב בכל שיחה.

 

החברה המערבית מדגישה מאוד את חשיבותו של המראה החיצוני. תחושתו של אדם לגבי הופעתו החיצונית היא מרכיב חשוב בהערכתו העצמית. החשש מדחייה חברתית ומתגובתם של בני המין השני הוא נפוץ. חשוב שתזכור כי יחסיך עם הקרובים אליך אינם מבוססים על מראה חיצוני. לפני שתעבור ניתוח כלשהו חשוב שתהיה מודע לכל השלכותיו. בקש מהרופא שלך לפרט בפניך את התוצאות הצפויות מהניתוח ונסה לשוחח על כך עם הקרובים לך. אם יש לך בת זוג, רצוי שהיא תתלווה אליך לפגישתך עם הרופא, כך ששניכם תדעו מהן התוצאות האפשריות של הניתוח. הרופא שלך יוכל לסייע לך ליצור קשר עם אדם שעבר הליך דומה לזה הצפוי לך על מנת שתוכל לקבל מידע על דרכי ההתמודדות האפשריות ממקור ראשון.

 

לאחר הניתוח אתה עלול לחשוש לראות את פניך. המתן עד להחלמת גופך ואז נסה לאזור כוחות להתבונן בפניך. תוכל לבקש מהצוות הרפואי להיות נוכח בחדר באותה עת על מנת שיוכלו לסייע לך. ההתבוננות הראשונית בפניך עלולה לגרום לך להלם ולדיכאון. חוסר תחושה או נפיחות בפניך עלולים להוסיף לתחושה הלא מוכרת. התחושות הקשות העולות בך הן טבעיות, חלק בך ירצה להתאבל על המראה הישן ועל השינוי שנוצר בו. הצוות המטפל בך מודע לכך ויוכל לסייע לך. נסה לזכור כי כיום ישנן דרכים מגוונות לצמצם ולטשטש עיוותים בפנים, כדוגמת תותב או איפור מסווה. התותבים עשויים מפלסטיק רך ומעוצבים כך שיתאימו לצרכיו של כל מטופל. איפור מסווה מתאים הן לנשים והן לגברים. הוא מורכב מקרמים, המסתירים צלקות ועיוותים בפנים ומותאמים לכל סוג וצבע עור. יש מטופלים שמשתמשים באיפור מסווה מעל לתותב, על מנת לשפר את התאמת הצבע לעור, בעיקר בקיץ, כאשר גוון העור משתנה. למרות הקושי, מומלץ שתרגיל את עצמך למראה פניך מהר ככל האפשר. אם תתרגל אתה לשינוי, תמצא כי קל לך יותר להתמודד עם תגובותיהם של אחרים.

 

יתכן כי הקרובים לך יתקשו לדבר איתך על הנושא מחשש פן יאמרו דבר מה שיפגע בך. הצוות הרפואי יוכל לסייע לבני המשפחה של המטופל ללמוד כיצד לתמוך בו. לאחר שאתה והקרובים לך תתרגלו לשינוי בהופעתך, תרצה בוודאי לפגוש אנשים רחוקים יותר ולשוב לעבודה. ככל שתמנע יותר מצבים חברתיים, תמצא כי ההתמודדות עימם קשה יותר. ביציאותיך הראשונות מומלץ כי אדם קרוב יתלווה אליך. יתכן כי תופתע לגלות שאנשים רבים אינם מבחינים בשינוי. יחד עם זאת, ישנם אנשים חטטנים או ילדים תמימים, המפגינים סקרנות גלויה. תכנן מראש את תשובותיך לאותן שאלות סקרניות, תוכל להסתפק בכך שתאמר כי עברת ניתוח, פירוט נוסף אינו הכרחי. אם תיקח אתה את היוזמה, תוכל להקל על האדם עימו אתה נפגש. במהרה תגלה כי אנשים לא מגיבים למראה פניך כי אם אל הדרך בה אתה מציג את עצמך. אישיותך, תחומי העניין שלך ותכונותיך לא מושפעים מהניתוח. אלו הם הדברים החשובים באמת ועל פיהם אנשים מעריכים אותך. נסה להיות פתוח וישיר עם הקרובים לך ולשוחח עימם על חששותיך. הם, החוששים בעיקר לאופן בו השינוי החיצוני משפיע עליך ישמחו על האפשרות לאשר את אהבתם. סיוע מקצועי יכול לסייע לך ולקרובים אליך להתמודד עם השינוי שיצר הניתוח.

 

תוכל לפנות אל הטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. על מנת לקבל פירוט שנוגע ליועצים בנושא, כמו כן, תוכל לבקש מהרופא שלך להפנות אותך למומחה כזה.

 

ביטחון עצמי הוא המפתח להתמודדות מוצלחת עם מצבים בלתי מוכרים. החזרה לפעילות, הכוללת מצבים חברתיים, בונה את ביטחונך העצמי. נסה להתמיד בכל דבר שגורם לך לרגיש טוב עם עצמך, או שמסייע לך לקבל את השינוי במראך. תוכל להצטרף לקבוצה המיועדת לאנשים עם עיוותים בפנים. כך תימנע את התחושה שאתה מתמודד לבדך, תפגוש אנשים שבאמת מבינים מה עובר ותחלוק עימם את הקשיים ואת דרכי ההתמודדות. אל תחשוש לפנות לעזרה, אנשים רבים בבית החולים ומחוץ לו יכולים להקשיב לך ולעזור לך בדרכים מעשיות לשוב לחיים מלאים ומאושרים.

חזרה למעלה >>


טיפול בקרינה בסרטן הפה והלוע

הטיפול בקרינה מתבצע באמצעות קרניים בעלות אנרגיה גבוהה, שמשמידות את התאים הסרטניים, תוך שהן גורמות נזק לתאים בריאים. התאים הבריאים מסוגלים לתקן את נזקי הקרינה, אך בתאי הגידול הסרטני מנגנון התיקון פגום ולכן הקרינה תגרום למותם של תאי הגידול ולפגיעה מועטה לתאים הבריאים. טיפול בקרינה משמש בעיקר במקרים של גידולים גדולים בפה ובלוע. כאמור, הטיפול בקרינה יכול להינתן לבדו, בשילוב עם ניתוח או עם טיפול כימי ו\או תרופה ביולוגית כגון הארביטוקס. טיפול בקרינה יכול להינתן בקרינה חיצונית (באמצעות מקור קרינת רנטגן בעוצמה גבוהה הנמצא בראש מכונת הקרינה) או בקרינה פנימית (כשתל רדיואקטיבי). לפני תחילת הטיפול ייקבע לך תור לרופא שיניים על מנת שידריך אותך כיצד לטפל בשיניים ובחניכיים. כמו כן, יש לעקור שיניים פגועות לפני תחילת הטיפול בקרינה. כל זאת על מנת להפחית את פגיעת ההקרנות בבריאות השיניים.

 

קרינה חיצונית

הטיפול בקרינה ניתן במנת קרינה יומית הניתנת חמישה ימים בשבוע, לעיתים על פי החלטת האונקולוג ייתכן וטיפולי הקרינה יינתנו פעמיים ביום בהפרש של 6 שעות לפחות, בשילוב עם מנוחה בסוף השבוע. מחזור הטיפולים נמשך בין 3-7 שבועות. אורכו נקבע בהתאם לסוג הגידול ומנת הקרינה המצטברת. טיפולים מתוכננים נוספים כגון כימותרפיה או נוגדן (ארביטוקס) ניתנים קודם לטיפול בקרינה ואחר כך במקביל לה.

 

תכנון הטיפול

על מנת להפיק את התועלת המרבית מהטיפול בקרינה יש לתכננו בקפידה. על מנת לוודא כי המטופל ממוקם באותה תנוחה בכל הטיפולים, תיוצר מסכת פלסטיק שקופה של מתאר ראשך וכתפיך. לשם הכנת המסכה, תילקח טביעת הפנים והצוואר שלך. תחת סימולטור שהינו מכשיר CT מבצעים סריקות של האזור המטופל. בהתאם לסריקות אלו, יסומן האזור המוקרן בדייקנות על גבי המסכה המחוברת אל מיטת הטיפולים על מנת להבטיח כי ראשך ימוקם בטיפול בתנוחה קבועה. במידה ולא ייעשה שימוש במסכה, יצוירו סימונים בשדה הקרינה (האזור המטופל), שיסייעו לרנטגנאי הטיפול למקם אותך ואת קרני הטיפול באופן המדויק ביותר. חשוב שסימונים אלה יישארו ברורים במהלך כל תקופת הטיפול, הצוות הרפואי יראה לך מהי הדרך הנכונה לעשות זאת. עם תום מחזור טיפול תוכל למחות את הסימונים. לפני כל טיפול בקרינה, ימקם אותך הטכנאי על המיטה על פי התכנון ויוודא שאתה חש בנוח. במהלך הטיפול, הנמשך מספר דקות בלבד, תושאר לבדך בחדר, אולם תוכל לשוחח עם הטכנאי, שישגיח עליך מחדר סמוך. הטיפול בקרינה אינו כרוך בכאב, אך מצריך שכיבה ארוכה ללא תזוזה.

 

תופעות לוואי

כאבים : תוך שבועיים עד שלושה שבועות של טיפול עלולים להופיע בפיך ובלועך כאבים, המקשים על בליעת מזון מוצק. ישנן מספר עצות מעשיות, היכולות להקל על תחושת הכאב, כגון: אכילת מזון רך, הקפדה על אכילת מזון פושר או קר, הימנעות מעישון ומשתיית משקאות אלכוהוליים והימנעות מאכילת מאכלים חריפים ומתובלים. שתיית כמות גדולה של נוזלים כמו תה, חלב ומים תסייע לשמור על הלחות בפה. פיך ולועך צפויים להחלים כארבעה שבועות לאחר סיום מחזור הטיפול בקרינה. במקרים בהם מפתח המטופל תגובות לקרינה, ניתן להקל על חוסר הנוחות שלו בעזרת תרופות ושטיפות פה מיוחדות. במהלך הטיפול אתה עשוי לסבול מריח רע מפיך. טיפול שגרתי בפה, הכולל שטיפות פה, הוא דרך נוחה לפתור בעיה זו. בנוסף לכך, יכול הרופא לרשום לך תרופות אנטיביוטיות. ישנם חולים שחוש הטעם שלהם משתנה (ומקבל גוון מתכתי) או שהוא אובד לחלוטין. יתכן שיחלפו מספר חודשים בטרם ישוב חוש הטעם שלך למצבו הרגיל.

 

פצעים בפה

 עלולים להופיע כתופעת לוואי לטיפול הכימי.

בחילות, הקאות ושילשולים: הינן תופעות שכיחות לטיפול כימי. קיימות תרופות יעילות למניעת תופעות לוואי אלו, ולכן יש לדווח לצוות המטפל במידה והן מופיעות. כמו כן, במקרה ומספר היציאות השלשוליות עולה יש לפנות לחדר המיון.

 

חולשה

חולשה עשויה להופיע על רקע של אנמיה (חסר דם) או של פגיעה במאזן האלקטרוליטים בדם. תופעה זו משותפת הן לכימותרפיה והן לטיפולים ביולוגיים. יש להודיע על כך בהקדם לצוות המטפל ובמידה והיא מופיעה בסופי שבוע עליך להגיע לחדר המיון.

 

פריחה דמויית פצעי בגרות (acne)

זוהי תופעת לוואי לתרופות הביולוגיות (לדוגמא הארביטוקס), הטיפול הוא טיפול תומך באמצעות אנטיביוטיקה ומשחות. חומרת הפצעים מצביעה על יעילות טובה של התרופה.

 

יובש בפה

הטיפול בקרינה עלול לגרום לכך שלא תייצר את אותה כמות רוק כבעבר, מה שיוביל ליובש בפיך. יובש בפה משפיע על השיניים, לכן חשוב להקפיד על היגיינת הפה בעזרת צחצוח שיניים במברשת שיניים רכה ועל ביקורים תכופים אצל רופא השיניים (אחת לשלושה חודשים). בנוסף לכך, תוכל למרוח על השיניים ג'ל, המכיל פלואוריד ולהיעזר בתרסיס או בטבליות של רוק מלאכותי, המפחיתים את תחושת היובש.

 

במקרים קשים במיוחד תוכל לפנות למומחה לרפואת הפה אשר ינסה להושיט לך עזרה מקצועית.

 

תזונה

למרות תופעות הלוואי השונות ישנה חשיבות רבה לשמירה על תזונה מאוזנת במהלך הטיפול. אנשים המקפידים על תזונה נכונה נוטים להחלים מהר יותר. אם הכאבים בפיך אינם מאפשרים לך לאכול ארוחה מסוימת, דאג להשלימה במשקאות עתירי קלוריות (הניתנים לרכישה בבתי המרקחת), או במזון תינוקות רך ועשיר בחלבונים ובקלוריות.

 

מידע נוסף ועצות מועילות בנושא תזונה לחולי סרטן ניתן למצוא בחוברת 'הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן' של האגודה למלחמה

 

עור

החל מהשבוע השלישי של הטיפול עלולות להופיע בעור תופעות של אדמומיות, יובש, קשקשים ואפילו כאב. לעתים נדירות העור באזור המטופל נסדק "ודולף". צוות הטיפול יוכל לספק לך ייעוץ בנוגע לתופעה זו ולדרכים להתמודד עימה.

 

נשירת שיער

ברוב המקרים, טיפול בקרינה, כימותרפיה או טיפול בתרופה ביולוגית לסרטן הפה והלוע לא יגרמו לנשירת שיער, אצל גברים הוא יכול לגרום לנשירה באזור המוקרן של הזקן. נשירת שיער לצמיתות תלויה במנת הקרינה ומתרחשת רק באזור אליו מכוונת הקרינה. באזורים אחרים, שאליהם הגיעה מנת קרינה נמוכה, צמיחת השיער מתחדשת מספר שבועות לאחר תום הטיפול.

 

עייפות

זוהי תופעת לוואי שכיחה למדי בטיפול בקרינה. נסה לנוח כמה שיותר במהלך הטיפול בך, בעיקר אם אתה נדרש לנסיעות ארוכות כל יום לשם קבלת הטיפול.

 

קושי בפתיחת הפה

טיפול בקרינה, עם או בלי כימותרפיה, הניתן לחלק האחורי של הלוע עלול לפתח נוקשות בשרירים הפותחים וסוגרים את הפה. על מנת להימנע או להקל על תופעה זו, חשוב לאמן את שרירי הלסת בתרגילי פתיחה מספר פעמים ביום. רופא השיניים שלך יוכל להעניק לך יעוץ נוסף בנושא.

 

צמצום תופעות הלוואי

את תופעות הלוואי ניתן לצמצם על ידי טיפול סדיר בשיניך, הימנעות מעישון, ותזונה נכונה. חשוב שתזכור כי תופעות הלוואי הן זמניות וצפויות להיעלם בהדרגה עם סיום הטיפול בך. הטיפול בקרינה חיצונית לא גורם לך להיות רדיואקטיבי, כך שהשהייה עם אנשים אחרים, לרבות ילדים, הינה בטוחה.

 

קרינה פנימית

קרינה פנימית ניתנת במקרה של גידולים קטנים. במהלך הטיפול מחדירים אל תוך הגידול מחטים או חוטי מתכת רדיואקטיביים, תחת הרדמה כללית. המחטים או החוטים, נותרים ברקמה למשך מספר ימים ודרכם מועברת מנה גדולה של קרינה ישירות אל תוך הגידול. הליך זה מקצר את הטיפול בקרינה ואינו מחייב טיפול יומיומי כפי שדורש הטיפול בקרינה חיצונית. הטיפול בקרינה פנימית כרוך בבידוד חלקי של מספר דקות או ימים (תלוי בעוצמת מקור הקרינה) כל עוד המחטים או החוטים הרדיואקטיביים מצויים בגופך. במהלך הבידוד יוכלו בני משפחתך לבקר אותך לפרקי זמן קצרים. עם זאת, ביקורם של ילדים ושל נשים הרות אינו מומלץ, עקב הקרינה, הנפלטת אל מחוץ לגוף. הצוות הרפואי יצמצם אף הוא את זמן השהייה בחדרך. זאת מפני שהם מטפלים בחולים רבים, המטופלים באותו טיפול ולכן עליהם להקפיד על חשיפה נמוכה ככל שניתן לקרינה. אמצעי זהירות אלה והגבלת זמן הביקורים עלולים לגרום לך לתחושת בדידות. נסה לזכור כי הבידוד יימשך רק מספר ימים, עד להוצאת המחטים או החוטים.

 

תופעות לוואי

5-10 ימים לאחר הוצאת המחטים או החוטים, עלול להופיע באזור כאב, הנמשך מספר שבועות. בתקופה זו מומלץ לאכול מזונות רכים, להימנע מעישון ומשתיית משקאות אלכוהוליים ולהימנע מאכילת מזונות חריפים או מתובלים. שתיית משקאות כגון תה, חלב ומים יסייעו לשמור על הלחות בפיך. הרופא שלך יוכל לרשום תרופות מיוחדות ושטיפות פה, שיקלו על חוסר הנוחות.

חזרה למעלה >>


כימותרפיה בסרטן הפה והלוע

כימותרפיה היא השימוש בתרופות כימיות (ציטוטוקסיות) להשמדת תאים סרטניים. תרופות אלה מועברות במחזור הדם וכך הן מגיעות לתאים סרטניים בכל מקום בגוף. הכימותרפיה ניתנת לפני או לאחר ניתוח או טיפול בקרינה, על מנת להגדיל את יעילותם של טיפולים אלה. כימותרפיה ניתנת לעתים במשולב עם טיפול בקרינה. במקרה של הישנות מחלת הסרטן, לאחר ניתוח או טיפול בקרינה, או במקרים בהם מחלת הסרטן התפשטה לאזורים אחרים בגוף, ניתן לעשות שימוש בכימותרפיה בלבד. כימותרפיה ניתנת לעתים גם במסגרת ניסויים קליניים (פירוט בנושא זה תוכל למצוא בהמשך).

 

החוברת 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מידע נוסף ועצות מועילות בנושא.

 

תופעות לוואי

התרופות פועלות אמנם נגד תאי הסרטן שבגופך, אולם הן גם מפחיתות באופן זמני את מספר התאים הלבנים הבריאים בדמך. ככל שמספרם של התאים הלבנים קטן יותר, כך גדל הסיכוי לזיהום ולעייפות. במהלך הטיפול הכימי יתנהל מעקב שגרתי אחר ספירות הדם שלך. במידת הצורך תקבל עירוי דם, זריקות להעלאת ספירות התאים הלבנים או אנטיביוטיקה לטיפול בזיהום. לתרופות כימיות שונות ישנן תופעות לוואי שונות, למשל, בחילות, הקאות, שלשול ונשירת שיער. ישנן תרופות כימיות, הגורמות לכאבים ולפצעים קטנים בפה. על מנת להקל ולהימנע מתופעה זו חשוב לבצע שטיפות פה שגרתיות, הצוות הרפואי יוכל להנחות אותך כיצד לבצע זאת. אם אין לך תיאבון, תוכל להשלים או להחליף חלק מארוחותיך במשקאות מזינים ועתירי קלוריות, אותם ניתן להשיג על פי מרשם רופא. הרופא יוכל לרשום לך גם תרופות נגד בחילה.

חזרה למעלה >>


מעקב

לאחר השלמת הטיפול יתנהל אחריך מעקב שגרתי, הכולל בדיקות מעקב וצילומי רנטגן. מעקב זה מתבצע בתדירות של חודש עד חודשיים בשנתיים הראשונות ואחר כך לאורך שנים, אולם תדירות המפגשים תרד. אם תסבול מבעיות כלשהן, או תשים לב לתסמינים חדשים בין בדיקה לבדיקה, צור קשר מיד עם הרופא שלך.

 

תזונה ועישון

במהלך הטיפול בך חשוב שתשמור על תזונה מאוזנת, הכוללת פירות וירקות טריים. אפשרות אחרת היא ליטול תוספי ויטמינים. בבית החולים ישנו צוות תזונאים, שיוכל לייעץ לך בנושא. הפסק לעשן, או לפחות הפחת בכמויות. מחקרים מצאו קשר ישיר בין המשך העישון לאחר טיפול בקרינה לבין הישנות המחלה. כמו כן, חשיפה לעישון מעלה את הסיכון לחזרת המחלה או להופעת גידול סרטני נוסף. שמירה על תזונה נכונה והימנעות מעישון יפחיתו את הסיכון להישנות המחלה.

למידע נוסף על גמילה מעישון

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך>>

חזרה למעלה >>


התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל