הדפס
| שתף

 מידע נוסף בנושא

זכויות חולי סרטן
מיניות ופוריות האשה
פורום גינקו-אונקולוגיה באתר האגודה

תודתנו נתונה ל:
פרופ' גלעד בן ברוך, מנהל המחלקה לגינקולוגיה אונקולוגית, המרכז הרפואי ע"ש שיבא;

דר' טלי לוי, מנהלת היחידה לגינקולוגיה אונקולוגית, מרכז רפואי וולפסון,

חברי ועדת העדכון בנושא גינקו-אונקולוגיה של האגודה למלחמה בסרטן, על הארותיהם והערותיהם.


מידע זה מבוסס על החוברת: Understanding Cancer of the Cervix של  והותאם לקוראים ישראלים.

ינואר 2004


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן צוואר הרחם. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד. 


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.


  

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן?

Big-Bullet-SQR.gif צוואר הרחם
Big-Bullet-SQR.gif כיצד מתפתח סרטן צוואר הרחם?
Big-Bullet-SQR.gif מהם התסמינים?
Big-Bullet-SQR.gif כיצד מתבצעת האבחנה?
Big-Bullet-SQR.gif סוגים של סרטן צוואר הרחם
Big-Bullet-SQR.gif בדיקות נוספות
Big-Bullet-SQR.gif קביעת השלב של סרטן צוואר הרחם
Big-Bullet-SQR.gif סוגי הטיפולים
Big-Bullet-SQR.gif כיצד עלול סרטן צוואר הרחם להשפיע על חיי המין ועל הפוריות שלך?
Big-Bullet-SQR.gif מעקב
Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים

Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן 

 

 


 

 

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


צוואר הרחם

צוואר הרחם הוא החלק התחתון של הרחם. הרחם הוא איבר שרירי, דמוי אגס, הנמצא בקצה העליון של הנרתיק. הרירית הפנימית של הרחם נקראת אנדומטריום (endometrium). רירית הרחם מופרשת כל חודש בצורת דימום המוכר בשם וסת. מחזורי הוסת נפסקים באופן זמני במהלך הריון וממשיכים באופן סדיר עד שהאישה מגיעה לגיל המעבר.

 

הרופא שלך מסוגל לראות את צוואר הרחם שלך ולחוש אותו בבדיקה פנימית (נרתיקית).

 

קרבת צוואר הרחם ממוקמת קבוצת בלוטות לימפה. אלה הן בלוטות קטנות, בגודל זרעי שעועית, המהוות חלק ממערכת הלימפה. מערכת הלימפה היא רשת בלוטות הנמצאות בכל הגוף, המחוברות ביניהן בצינוריות דקות דרכן זורם נוזל הלימפה השקוף, המשמש כהגנה על הגוף מפני מחלות.

 

מידע זה עוסק בסרטן צוואר הרחם. סרטן רירית הרחם הוא סוג שונה של סרטן הנידון בחוברת 'להבין את סרטן (רירית) הרחם' של האגודה למלחמה בסרטן.

  חזרה למעלה >>


 

כיצד מתפתח סרטן צוואר הרחם?

סרטן צוואר הרחם עשוי להתפתח על פני שנים רבות. לפני התפתחות מחלת הסרטן, חלים שינויים מוקדמים בתאי צוואר הרחם. השם הניתן לשינוי בריקמת צוואר הרחם, הוא ניאופלזיה תוך-אפיתלית של צוואר הרחם (cervical intra-epithelial neoplasia - CIN).

 

חלק מהרופאים מכנים שינויים אלה "שינויים טרום-סרטניים", כלומר תאים העלולים להתפתח לסרטן אם לא יטופלו כראוי. חשוב לדעת שאצל הרוב המכריע של הנשים המאובחנות כסובלות מ- CIN לא מתפתח סרטן. תאי CIN מכונים לעתים גם Dyskaryosis.

 

רוב הנשים עוברות בדיקות תקופתיות של משטח צוואר הרחם, המיועדות לגלות שינויים מוקדמים בתאי צוואר הרחם (CIN), בהם ניתן לטפל כדי למנוע התפתחות סרטן. מטרת הבדיקה היא למנוע הופעת סרטן, אך היא עשויה לפעמים לגלות סרטן שכבר התפשט.

 

CIN ו-HPV

CIN היא בדרך כלל תוצאה של זיהום בוירוס הפפילומה האנושי HPV - humam papilloma virus. זהו וירוס נפוץ מאוד, המועבר בדרך כלל בעת קיום יחסי מין, ועלול להשפיע על תאי צוואר הרחם. וירוס זה אמנם יימצא אצל רוב הנשים בשלב כלשהו בחייהן, אך לרוב יושמד על ידי המערכת החיסונית מבלי שתהיה עדות לקיומו.

 

סוגים מסוימים של הוירוס עלולים לגרום להופעת יבלות באיברי המין, וסוגים אחרים עשויים לגרום ל-CIN בתאי צוואר הרחם. הוירוס עלול להישאר בגופן של חלק מהנשים למשך מספר שנים, ואצל אחדות מהן עלול ה-CIN, אם לא יטופל, להתפתח לסרטן.

 

קיימים 80 עד 90 סוגים של HPV, אך נראה שרק סוגים 16, 18, 31 , 33 קשורים להתפתחות סרטן צוואר הרחם.

 

גורמי הסיכון לסרטן צוואר הרחם

קיום יחסי מין ראשונים בגיל צעיר וריבוי בני זוג ליחסי מין עלולים להגדיל את הסיכוי להידבקות בוירוס, אולם גם נשים עם הרגלים מיניים אחרים עלולות לשאת את וירוס ה-HPV, ועלולות לפתח CIN או סרטן צוואר הרחם.

 

מערכת חיסונית חלשה, עקב עישון, תזונה לקויה או זיהומים אחרים, עלולה גם היא לגרום התפתחות ה- CIN לכדי סרטן.

 

טיפול ב-CIN

רק במספר קטן מהנשים עם CIN יתפתח סרטן צוואר הרחם. לעתים CIN מתגלה במשטח צוואר הרחם בצורה קלה ביותר. במקרה זה, צוואר הרחם עשוי לחזור למצבו הנורמלי ללא טיפול, אך על האישה לחזור ולבצע את המשטח לאחר מספר חודשים.

 

נשים אשר בתוצאות משטח צוואר הרחם שלהן מתגלים ממצאים חריגים באופן עקבי, או שינויים מתקדמים יותר בתאים (CIN בצורה קלה או חמורה), נבדקות ומטופלות במרפאות צוואר רחם. קיימות דרכים מגוונות לטיפול ב-CIN העלולה להתפתח לסרטן. מטרת כל טיפול היא להסיר או להשמיד את כל התאים הנגועים. ניתן לעשות זאת באמצעות ניתוח, בו מוסר האזור הנגוע של צוואר הרחם באמצעות חיתוך לולאה גדולה (LLETZ), או באמצעות ביופסיית חרוט. לחילופין, ניתן להרוס את האזורים הנגועים באמצעות טיפול בלייזר או שימוש בחום (diathermy). טיפולים אלה מתבצעים בדרך כלל במרפאה.

 

מידע נוסף אודות CIN והטיפול בה, נמצא בחוברת מניעה וגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם של האגודה למלחמה בסרטן.

חזרה למעלה >>


מהם התסמינים?

בדיקת משטח צוואר הרחם מסוגלת לגלות שינויים בצוואר הרחם לפני התפתחות סרטן עוד טרם הופעת תסמינים כלשהם.

 

התופעה הנפוצה ביותר של סרטן צוואר הרחם היא דימום לא סדיר, כמו דימום בין מחזורי וסת או דימום לאחר קיום יחסי מין. לעתים קרובות מופיעות גם הפרשות בעלות ריח חזק מהנרתיק, ואי-נוחות במהלך קיום יחסי מין.

 

תיתכן גם הופעת דימומים חדשים בנשים שמחזור הוסת שלהן נפסק. מובן שקיימים מצבים רבים אחרים העשויים לגרום לתופעות אלה, אך חשוב שלא תתביישי או תרגישי מבוכה לדווח עליהן לרופא שלך. ככל שתיפגשי עם הרופא מוקדם יותר כך תתבצע האבחנה מוקדם יותר, והסיכוי להצלחת הטיפול יגדל בהתאם.

חזרה למעלה >>


כיצד מתבצעת האבחנה?

האבחון מתחיל בדרך כלל אצל הגינקולוג, שיבדוק אותך וישלח אותך לעבור בדיקות או צילומי רנטגן חיוניים. הגינקולוג יפנה אותך גם לבדיקות נוספות ולגינקולוג מומחה לצוואר הרחם לקבלת ייעוץ וטיפול.

 

בדיקת PAP או משטח צוואר הרחם

משטח צוואר הרחם, או בדיקת PAP, היא בדיקה שגרתית לגילוי שינויים מוקדמים בתאים (CIN).

 

הבדיקה מיועדת לנשים שאינן מדווחות על תסמינים כלשהם. עם זאת, הבדיקה משמשת לעתים גם כבדיקה מסייעת לאבחון סרטן צוואר הרחם.

 

לפני הבדיקה יעזרו לך להתמקם על מיטת הטיפול. הרופא ישתמש במכשיר הנקרא מפסק על מנת לשמור את דפנות הנרתיק פתוחות. הרופא ייקח בעדינות דגימת תאים מצוואר הרחם באמצעות מרית קטנה או מברשת קטנה (cytobrush). דגימה זו תועבר למשטח זכוכית ותיבדק במיקרוסקופ לגילוי ממצאים חריגים. בדיקת משטח צוואר הרחם עלולה להיות מעט לא נוחה, אך היא נמשכת מספר דקות בלבד.

 

קולפוסקופיה

קולפוסקופ הוא מכשיר הדומה למיקרוסקופ קטן, המאפשר לרופא לבצע בדיקה יסודית יותר של התאים החריגים בצוואר הרחם.

 

לפני הבדיקה האחות תעזור לך להתמקם על המיטה. הרופא ישתמש במפסק כדי לשמור את דפנות הנרתיק פתוחות, כמו בבדיקת משטח צוואר הרחם. בשלב זה תימרח תמיסה על צוואר הרחם על מנת לגרום לאזורים החריגים להיראות בבירור. אור יוקרן לתוך צוואר הרחם, והרופא יבחן את האזורים ביתר פרוט דרך הקולפוסקופ. דגימה קטנה של תאים (ביופסיה) תילקח מפני השטח של צוואר הרחם ותישלח לבדיקה פתולוגית. בדיקה זו עלולה להיות לא נוחה, אך היא נמשכת רק מספר דקות. יתכן שתסבלי מדימום קל במשך מספר ימים לאחר הבדיקה. בדיקה זו מבוצעת בדרך כלל במרפאת צוואר הרחם.

 

חיתוך לולאה גדולה של אזור השינוי (LLETZ)

הליך זה משמש לעתים קרובות להסרת אזור בצוואר הרחם המכיל תאים חריגים. האזור החריג נמצא באזור השינוי (transformation area).

 

LLETZ מתבצעת בדרך כלל בהרדמה מקומית. כבל דק ישמש לחיתוך האזור הנגוע. את עשויה לחוש אי-נוחות, אולם הדבר משתנה מאישה לאישה. לחילופין, עשוי הרופא להשמיד את האזור החריג באמצעות לייזר, טיפול בחום או קרישה קרה (הקפאת התאים). דימום קל או הפרשה במשך מספר ימים לאחר הטיפול הם תופעה רגילה לאחר הליך זה.

 

ביופסיית חרוט

אם לא ניתן להתבונן כראוי באזור החריג באמצעות הקולפוסקופ, אפשר לבצע ביופסיית חרוט. הליך זה מבוצע בדרך כלל בהרדמה מקומית. עם זאת, יתכן שיהיה צורך בהרדמה כללית ובאשפוז יום בבית החולים.

 

מצוואר הרחם תילקח חתיכה קטנה שצורתה חרוט, המכילה את אזור ההשתנות, ותישלח לבדיקה פתולוגית. את הבדיקה ניתן לבצע בשיטות שונות.

 

כאשר קיימת גדילה מועטה של תאים סרטניים (סרטן מיקרו-פולשני), עשוי ביצוע ביופסיית החרוט להסיר אותם, כך שלא תזדקקי לטיפול נוסף. גם אם בביופסיית החרוט לא הוסרו כל תאי הסרטן, עדיין יהיה ההליך יעיל לצורכי אבחון, ויסייע לרופאים להחליט מהו סוג הטיפול המתאים ביותר.

 

לאחר ביצוע ביופסיית החרוט יתכן שיוחדר לנרתיק שלך טמפון כדי למנוע דימום, והוא יוסר בדרך כלל תוך 24 שעות. דימום קל במשך מספר ימים לאחר הביופסיה הוא תופעה רגילה. כדי לאפשר לצוואר הרחם להחלים, יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת ומקיום יחסי מין למשך 4-6 שבועות.

 

עשוי לעבור זמן עד שיתקבלו תוצאות ביופסיית החרוט. מומלץ שתסכמי מראש עם הגינקולוג שלך באיזה אופן ותוך כמה זמן צפוי שתקבלי מידע חדש בנוגע לצורך בטיפול או בבדיקות נוספות. זוהי תקופה קשה עבור רוב הנשים. יתכן שתזדקקי לתמיכת משפחתך או חברייך בזמן שאת ממתינה לתוצאות.

חזרה למעלה >>


סוגים של סרטן צוואר הרחם

דוח הפתולוג חשוב, משום שהוא נותן לרופא שלך מידע מדויק באשר לסוג הסרטן.

 

קיימים שני סוגים עיקריים של סרטן צוואר הרחם:

 

הנפוץ ביותר נקרא קרצינומה של תאים קשקשיים (squamous cell carcinoma).

סוג סרטן זה מתפתח בתאים השטוחים המכסים את פני השטח החיצוניים של צוואר הרחם.

 

הסוג השני נקרא אדנוקרצינומה (adenocarcinoma). סוג סרטן זה מתפתח מהתאים הבלוטיים המרפדים את תעלת צוואר הרחם (endocervix).

 

דוח הפתולוג מספק מידע חשוב נוסף כמו דרגת הסרטן וקיומם/העדרם של תאי סרטן בכלי לימפה או דם בגידול עצמו. מידע זה, בשילוב עם הבדיקה הגופנית ובדיקות אחרות שייערכו על ידי הרופא, ישפיע על הייעוץ שיינתן לך בנוגע לצורת הטיפול הטובה ביותר עבורך.

חזרה למעלה >>


בדיקות נוספות

אם יראו הבדיקות שמדובר בסרטן צוואר הרחם, קרוב לוודאי שהגינקולוג שלך ירצה לערוך בדיקות נוספות כדי לגלות האם המחלה התפשטה. הבדיקות האפשריות כוללות:

 

בדיקות דם

דגימת דם תילקח כדי לבדוק את תפקוד הכליות והכבד ואת רמת ההמוגלובין.

 

צילום רנטגן של החזה

צילום רנטגן יבוצע כדי לבדוק שריאותייך ולבך בריאים.

 

אורוגרמה תוך-ורידית

הבדיקה, הידועה גם כ- IVU או IVP, מיועדת לגלות ממצאים חריגים כלשהם בכליות או במערכת השתן. חומר צבע יוזרק לוריד, בדרך כלל בזרוע, ויעבור באמצעות מערכת הדם לתוך הכליות. הצבע עשוי לגרום לגל חום קל שיימשך מספר דקות. בשלב זה יבוצע צילום רנטגן, אשר יראה שינויים או ממצאים חריגים כלשהם אותם הבליט חומר הצבע. בדיקת IVP מבוצעת בדרך כלל ביחידת הרנטגן ואורכת כשעה.

 

אולטרסאונד של האגן

בדיקה זו משמשת להדגמת איברי האגן.

לפני ביצוע הבדיקה תתבקשי לשתות כמות גדולה של נוזלים כדי למלא את שלפוחית השתן. כך תתקבל תמונה ברורה יותר. במהלך הבדיקה תשכבי בנוחות על הגב. לפניה יימרח ג'ל על אזור הבטן התחתונה שלך, ומכשיר קטן דמוי מיקרופון המפיק גלי קול יחובר מעל אזור זה. גלי הקול יומרו במהלך הבדיקה לתמונה באמצעות מחשב.

יתכן גם שתבוצע בדיקת אולטרסאונד וגינאלית. מכשיר קטן (בערך בגודל טמפון) יוחדר לתוך הנרתיק. בדומה למכשיר האולטרסאונד שתואר לעיל, המכשיר מפיק גלי קול אשר מומרים לתמונה באמצעות מחשב. בדיקה זו אמנם נשמעת לא נוחה, אך לדעת נשים רבות היא עדיפה על הבדיקה המחייבת אותן למלא את שלפוחית השתן.

 

סריקת CT

בסריקה זו מבוצעים מספר צילומי רנטגן קטנים של האזור הנבדק. הצילומים מוזנים למחשב, אשר מרכיב תמונה מפורטת של גודל האיבר ותקינותו. לפני הסריקה תתבקשי לשתות נוזל מיוחד המופיע בצילום הרנטגן. ממש לפני תחילת הסריקה יוכנס טמפון לנרתיק וייתכן שהאחות תחדיר לתוך הרקטום נוזל שיופיע בצילום. שני הליכים אלה מבטיחים יצירת תמונה טובה ככל האפשר בסריקה. הסריקה תבוצע לאחר שתתמקמי בתנוחת שכיבה נוחה. הסריקה עצמה אינה מכאיבה, אך היא מחייבת שכיבה ללא תזוזה במשך 10 עד 30 דקות.

 

הדמיית תהודה מגנטית (סריקת MRI או NMR)

בדיקה זו זהה לסריקת CT, אך עושה שימוש במגנטיות במקום בקרני רנטגן כדי לבנות תמונות חתכי רוחב של הגוף.

במהלך הבדיקה תתבקשי לשכב על מיטה ללא תנועה למשך כ- 30 דקות בתוך גליל ארוך. הסריקה אינה מכאיבה אך עשויה להיות כרוכה באי-נוחות, וחלק מהנשים חשות קלאוסטרופוביה במהלכה. הסריקה גם מרעישה מאוד, ומשום כך יינתנו לך אטמי אוזניים. בדרך כלל יוכל להתלוות לחדר הבדיקה אדם נוסף שיארח לך חברה. לחלק מהנשים תינתן זריקת צבע לוריד בזרוע, אך דבר זה בדרך כלל אינו גורם לאי-נוחות.

 

בדיקה בהרדמה (EUA)

זוהי בדיקה של הנרתיק, צוואר הרחם ואיברי האגן תחת הרדמה כללית, המאפשרת לרופא לערוך בדיקה יסודית מבלי לגרום לך אי נוחות.

 

קרוב לוודאי שיעברו מספר ימים עד שתוצאות בדיקות אלה יהיו מוכנות

חזרה למעלה >>


קביעת השלב של סרטן צוואר הרחם

שלב הסרטן משמש לתיאור גודלו ומידת התפשטותו מעבר לאתר המקורי. קביעת שלב הסרטן ודרגת ההתמיינות שלו עוזרת לרופאים להחליט מהו הטיפול המתאים ביותר.

 

באופן כללי, מקובל לחלק את שלבי סרטן צוואר הרחם לארבעה, החל בגידול קטן ומקומי ועד גידול שהתפשט לחלקים אחרים בגוף, שאז הוא נחשב סרטן שניוני (או גרורתי).

 

השלבים הם:

שלב 1: תאי הסרטן נמצאים רק בתוך צוואר הרחם.

שלב 2: הגידול התפשט למבנים סמוכים, דוגמת החלק העליון של הנרתיק או הרקמה שבצידי צוואר הרחם.

שלב 3: הגידול התפשט במידה רבה יותר למבנים סמוכים דוגמת החלק התחתון של הנרתיק, או למבנים סמוכים, עד דופן האגן. גידול שהתפשט לאגן עלול לעתים ללחוץ על השופכנים (הצינורות המובילים את השתן מן הכליה לשלפוחית השתן). במצב כזה תיתכן אגירת שתן בכליה.

שלב 4: הגידול התפשט באגן לשלפוחית השתן או למעיים. שלב זה כולל גם גידולים שהתפשטו לריאות, לכבד או לעצם. מקרים אלה אינם נפוצים.

 

דרגות ההתמיינות של סרטן צוואר הרחם

דרגת ההתמיינות של סרטן צוואר הרחם נקבעת בהתאם למראה התאים הסרטניים בבדיקה מיקרוסקופית. קיימות שלוש דרגות:

 

דרגה 1: תאי הסרטן דומים מאוד לתאים רגילים בצוואר הרחם, מתחלקים לאט בדרך כלל וקיימת סבירות נמוכה שיתפשטו;

דרגה 2: התאים נוטים להיראות חריגים, ומתחלקים מעט מהר יותר מהרגיל.

דרגה 3 - התאים נראים חריגים מאוד, מתחלקים מהר יותר והסבירות שיתפשטו וישלחו גרורות לאיברים אחרים גבוהה יותר.

חזרה למעלה >>


סוגי הטיפולים

הטיפול שתקבלי תלוי במספר גורמים, לרבות גילך, מצב בריאותך הכללי, סוג הסרטן, שלב הגידול ודרגת התמיינות הסרטן.

 

יתכן שתפגשי נשים אחרות בבית החולים המקבלות טיפול שונה משלך לסרטן צוואר הרחם. הסיבה לכך יכולה להיות שהמחלה בגופן נמצאת בשלב/דרגה שונים, ולפיכך מצריכה טיפול אחר. אם יהיו לך שאלות בנוגע לטיפול, אל תהססי לפנות לרופא או לאחות המטפלים בך. רצוי שתערכי בכתב רשימה של שאלות, ותבקשי מבן משפחה או ידיד קרוב להתלוות אלייך.

 

חלק מהנשים מעונינות לשמוע חוות דעת רפואית נוספת לפני שיקבלו החלטה על אופי הטיפול. הרופא המטפל יפנה אותך למומחה נוסף לשם קבלת חוות דעת שנייה.

 

ניתוח הוא בדרך כלל הטיפול הראשון הניתן לסרטן צוואר הרחם המתגלה בשלב מוקדם, בו מוגבל הגידול לצוואר הרחם עצמו. במצב זה, טיפול בקרינה יעיל באותה מידה כמו ניתוח, אולם תופעות הלוואי שלו שונות.

 

ככלל, הטיפול המועדף בסרטן שהתפשט מעבר לצוואר הרחם ואינו ניתן לריפוי בניתוח בלבד הוא טיפול בקרינה המשולב עם כימותרפיה.

 

טיפול בקרינה עשוי לשמש גם לאחר ניתוח (לעתים בשילוב עם כימותרפיה), אם קיים סיכון גבוה לחזרת הסרטן, כמו במקרה של בלוטות לימפה נגועות.

כימותרפיה עשויה להינתן לעתים לפני ניתוח, על מנת לכווץ את הגידול ולהקל על הניתוח.

 

כימותרפיה עשויה להינתן גם לנשים אשר הגידול התפשט לחלקים אחרים בגופן, או נשים שמחלתן חזרה לאחר טיפול בקרינה. במצב זה משמשת הכימותרפיה להקטנת הגידול, לשליטה במחלה ולהקלה על התסמינים, במטרה לשמור על רמה גבוהה של איכות חיים ולהביא להארכתם

 

ניתוח

על הגינקולוג לדון אתך בשאלה מהו הניתוח הטוב ביותר עבורך לפני שתעברי ניתוח כלשהו, בהתאם לשלב סרטן צוואר הרחם, לגודל הגידול ולמידת התפשטותו.

ניתוח סרטן צוואר הרחם כרוך בדרך כלל בהוצאת הרחם, כלומר כריתתו, ולעתים גם בהוצאת חלק קטן מהנרתיק ואף בלוטות לימפה. אם התאים הסרטניים התפשטו רק מעט מעבר לפני השטח של צוואר הרחם, יתכן שניתן יהיה להסתפק בביופסיית חרוט, או בכריתת צוואר הרחם בלבד. יתכן שהשחלות יוסרו גם הן, אך כאשר מדובר בנשים צעירות משתדלים הרופאים להימנע מכך במידת האפשר כיוון שהוצאת שחלות מובילה להקדמת גיל המעבר. משום כך כאשר מדובר בנשים צעירות ניתוח עשוי להיות טיפול מתאים יותר מטיפול בקרינה, כיוון שטיפול בקרינה לאזור האגן עוצר את פעילות השחלות וכך מוביל להקדמת גיל המעבר. אם אין ברירה אלא להסיר את השחלות, ניתן לעתים קרובות למנוע את תסמיני גיל המעבר באמצעות מתן טיפול הורמונלי חליפי בטבליות, מדבקות או משחות. הרופא ידון אתך בכך ביתר פירוט.

 

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח יעודד אותך הצוות הרפואי להתחיל לנוע מוקדם ככל האפשר, שכן התנועה מהווה חלק חיוני בתהליך ההחלמה. גם אם תישארי במיטה, יעודדו אותך האחיות לתרגל תנועות רגלים ונשימות עמוקות. תקבלי טיפול פיזיותרפי שיסייע לך לבצע את התרגילים.

 

כאשר תחזרי למחלקה, יחברו אותך לעירוי תוך-ורידי של נוזלים ומלחים עד שתהיי מסוגלת לאכול ולשתות כרגיל. לעיתים מושארות צינוריות ניקוז המוצאות דרך דופן הבטן כדי למנוע הצטברות של נוזלים עודפים, והן מוסרות תוך מספר ימים.

בדרך כלל מוחדרת צינורית קטנה (צנתר) לתוך שלפוחית השתן, והשתן מנוקז לתוך שקית איסוף.

 

לאחר הניתוח, יתכן שתזדקקי למשככי כאבים רגילים, המאפשרים שליטה יעילה בכאבים. אם למרות זאת תסבלי מכאבים, חשוב שתיידעי את האחות מוקדם ככל האפשר. כך ניתן יהיה לשנות את התרופות עד שיימצאו הסוג והמינון היעילים ביותר עבורך.

 

רוב הנשים יכולות לחזור הביתה כ-4-8 ימים לאחר הניתוח. את חוששת שאת עלולה להיתקל בבעיות עם חזרתך הביתה, לדוגמה, אם את גרה לבד, אם עליך לטפס מדרגות, ספרי זאת לאחות או לעובדת הסוציאלית במחלקה בעת שתתאשפזי כדי שניתן יהיה לדאוג לך לעזרה.

 

למרות שלא יהיו לך עוד מחזורי וסת ולא תוכלי להרות, תוכלי לחזור לפעילות מינית רגילה כאשר תהיי מוכנה לכך. קרוב לוודאי שהרופא שלך ייעץ לך שלא לקיים יחסים למשך שישה שבועות לפחות לאחר הניתוח, כדי לאפשר לפצע להחלים כראוי. נשים רבות זקוקות לזמן נוסף לפני שירגישו מוכנות לחזור ולקיים יחסי מין. זהו חלק חשוב ביותר בתהליך החלמתך, לכן אל תחששי לדון בו עם הרופא/אחיות או עם אחות ייעוץ מיני של האגודה למלחמה בסרטן.

 

בבית החולים יש אחיות שיכולות לספק תמיכה וייעוץ לך ולמשפחתך, בבית החולים או

בביתך. לעתים קרובות יוכלו עובדים סוציאליים להציע עצות שימושיות, שכן רבים מהם הוכשרו גם כיועצים. אם תרצי לשוחח עם עובדת סוציאלית, תוכלי לבקש מהאחות המטפלת בך לארגן זאת עבורך. תוכלי, כמובן, להיעזר גם בצוות הרופאים המטפל בך.

לפני שתעזבי את בית החולים, תיקבע לך פגישה במרפאת חוץ לשם מעקב לאחר הניתוח. בפגישה זו רצוי להעלות כל בעיה בה נתקלת בתקופה שלאחר הניתוח. אם יהיו לך בעיות או דאגות דוחקות שתבקשי להעלות לפני פגישת המעקב, אל תתביישי ליצור קשר בכל עת עם אחיות המחלקה בה אושפזת או עם רופאי בית החולים.

יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת ומנשיאת משאות כבדים במשך שלושה חודשים לפחות. ישנן נשים שחשות אי נוחות בעת נהיגה במשך מספר שבועות לאחר הניתוח, לכן רצוי שתמתיני תקופה מסוימת בטרם תחזרי לנהוג.

 

כריתת צוואר הרחם - טרכלקטומיה

חלק מהנשים הצעירות שבגופן אובחן סרטן צוואר הרחם בשלב מוקדם מאוד, עשויות להתאים להליך כירורגי חדש הקרוי טרכלקטומיה (trachelectomy). בניתוח מסוג זה מוסרים צוואר הרחם והחלק העליון של הנרתיק, כאשר הרחם נותר במקומו. בלוטות הלימפה מוסרות גם הן, בדרך כלל באמצעות ניתוח לפרוסקופי.

מכיוון שהרחם בהליך זה נשאר במקומו, יתכן כי על אף הניתוח תוכלי עדיין להרות וללדת. תפר שייתפר בתחתית הרחם יחליף בזמן ההריון את מקומו של צוואר הרחם. בקרב נשים שעברו הליך זה קיים סיכוי גבוה יותר להפלה, ואת התינוק יש ליילד בניתוח קיסרי.

ניתוח מסוג זה הוא נסיוני, ניתן לעבור אותו רק במרכזים בודדים שהתמחו בכך. יתכן שתצטרכי לבקש מהגינקולוג הפניה למרכז רפואי המתמחה בכך, אם תרצי לבחון אפשרות זו או אם תבחרי לעבור טיפול זה. אם את אכן שוקלת לעבור הליך זה, חשוב שתבקשי מהרופא שלך להסביר לך את היתרונות והסיכונים האפשריים של ניתוח מסוג זה.

 

טיפול בקרינה

טיפול בקרינה עושה שימוש בקרניים בעלות אנרגיה גבוהה, ההורסות את התאים הסרטניים, תוך גרימת נזק מועט ככל האפשר לתאים הבריאים.

טיפול בקרינה ניתן בדרך כלל כאשר הגידול התפשט אל מחוץ לרחם ולא ניתן לרפאו בניתוח בלבד. טיפול בקרינה להינתן כטיפול מונע לאחר ניתוח במקרים בהם קיים סיכון להישנות המחלה, או במקום ניתוח כאשר האישה אינה במצב בריאותי טוב מספיק כדי לעבור ניתוח. הטיפול בקרינה בסרטן הרחם כולל טיפולים בקרינה חיצונית או פנימית, ולעיתים קרובות שילוב של השניים.

האונקולוג שיתכנן עבורך את הטיפול בקרינה יוכל לעזור להבהיר בעיות או להפיג חששות העשויים להתעורר.

 

תכנון הטיפול

יש לתכנן בקפידה את הטיפול בקרינה כדי לוודא שתופק ממנו התועלת המרבית. בביקורייך הראשונים ביחידת הקרינה תתבקשי לשכב מתחת לסימולטור, מכשיר המבצע צילומי רנטגן של האזור המיועד לקרינה. לפני עריכת צילומי הרנטגן יוחדר טמפון לנרתיק, ונוזל ניגוד הנראה בצילום רנטגן יוזרם לפי הטבעת. הכנות אלה נעשות כדי להשיג תמונות ברורות ככל האפשר.

 

קרינה חיצונית

טיפולים אלה ניתנים באמצעות מיקוד קרניים באנרגיה גבוהה לאזור הגידול. הטיפול ניתן בדרך כלל בימות השבוע במרפאת חוץ. סוג הטיפול נקבע בהתאם לגודלו ומיקומו של הגידול, והוא עשוי להימשך מספר שבועות.

 

תכנון הטיפול הוא חלק חשוב ביותר בטיפול בקרינה, ויתכן שיידרשו מספר ביקורים לפני שהאונקולוג, המתכנן ומפקח על הטיפול, יהיה מרוצה מן התוצאה. יתכן שישורטטו סימנים על עורך, במטרה להקל על עבודת רנטגנאי הטיפול ולסייע לו לכוון את הקרניים למקום הנכון. לעתים נעשים סימונים קבועים על העור במקום סימונים בעט. הסימונים הללו קטנים ביותר ויעשו רק באישורך.

 

העור שלך יהיה רגיש מאוד באזור ההקרנה. סבונים מבושמים, קרמים או דאודורנטים עלולים לגרות את העור ואין להשתמש בהם במהלך הטיפול. הצוות המטפל יוכל לייעץ לך בנוגע לטיפול בעור במשך תקופה זו.

 

לפני כל טיפול בקרינה, רנטגנאי הטיפול ימקם אותך באופן מדויק על המיטה ויוודא שאת חשה בנוח. במהלך הטיפול, האורך דקות ספורות בלבד, תישארי לבדך בחדר אך תוכלי לשוחח עם רנטגנאי הטיפול שישגיח עליך מהחדר הסמוך.

 

הטיפול בקרינה אינו מכאיב, אולם עליך להישאר ללא תזוזה במשך מספר דקות במהלך הטיפול. טיפול בקרינה לא יהפוך אותך ל"רדיואקטיבית" או "מידבקת", ואנשים אחרים, לרבות ילדים, יוכלו לשהות במחיצתך ללא חשש במהלך סדרת הטיפולים.

 

טיפולים בקרינה פנימית

הטיפול בקרינה פנימית (הנקרא גם ברכיתרפיה) ניתן לנשים שאינן מסוגלות לעבור ניתוח, או במקרים בהם יש סכנה להישנות המחלה לאחר ניתוח. ניתן לתת טיפול בקרינה פנימית או טיפול משולב של קרינה פנימית וחיצונית. הטיפול ניתן בהרדמה באמצעות החדרת מוליך מתכתי רדיואקטיבי דמוי טמפון לתוך הרחם או אל החלק העליון של הנרתיק.

מתקן נרתיקי זה מכיל מינון גבוה של רדיואקטיביות ומשאירים אותו למשך מספר שעות כשמדובר במכשיר עם קצה קרינה נמוך, או מספר דקות, כשמדובר במכשיר עם קצה קרינה גבוה, בהתאם לתכנון הטיפול. טיפולים קצרים אלה נעשים באמצעות מכשיר הנקרא מיקרו-סלקטרון וניתנים במסגרת אשפוז יום בבית החולים. אין צורך בצנתר לניקוז שלפוחית השתן בטיפול זה.

בצורת טיפול זו, צוואר הרחם והאזור הקרוב למכשיר מקבלים מינון גבוה של קרינה, אך הרקמות והאיברים המרוחקים מספר ס"מ מהמקום נחשפים למינון נמוך מאוד.

כיוון שמשתמשים במקור רדיואקטיבי, תהיי לבד וסביר להניח שתחושי מבודדת, ולכן כדאי שתקחי איתך חומר קריאה או דבר מה שתוכלי לעסוק בו בזמן הבידוד. לאחר הסרת המכשיר, הרדיואקטיביות נעלמת ואנשים אחרים יוכלו לשהות במחיצתך ללא חשש.

את המכשיר יסירו אחד הרופאים או האחיות במחלקה וזו יכולה להיות חוויה לא נעימה. לפני הוצאת הצינורות, תקבלי תרופות נגד כאבים ולפעמים אף תרופות הרגעה כדי להקל עלייך את התהליך.יעילותם של הטיפולים הקצרים ושל הטיפולים הארוכים דומה.

 

תופעות לוואי

דימום קל או הפרשה קלה מהנרתיק לאחר סיום הטיפול בקרינה אינם תופעות נדירות. אם הדימום או ההפרשה נמשכים או מתגברים, חשוב ליידע את הרופא או האחות.

טיפול בקרינה לאזור האגן עלול לגרום לתופעות לוואי כגון בחילה, עייפות, שלשולים או תחושת צריבה בעת מתן שתן. חומרתן של תופעות הלוואי יכולה להשתנות בהתאם לאופי הטיפול בקרינה, עוצמתו ואורכו. האונקולוג יוכל לייעץ לך בנוגע לצפוי לך.

 

ניתן לטפל ברוב תופעות לוואי אלה בקלות יחסית בעזרת תרופות. הרופא המטפל יוכל לסייע לך בכך. תופעות הלוואי אמורות להיעלם בהדרגה תוך מספר שבועות לאחר סיום הטיפול. חשוב להקפיד על שתיית כמויות גדולות של נוזלים ועל תזונה בריאה במהלך הטיפול. את עשויה לחוש בחילה קלה, אך זו תופעה שכיחה. אם תאבדי את התיאבון, תוכלי להחליף ארוחות במשקאות מזינים ועתירי קלוריות אותם ניתן להשיג במרבית בתי המרקחת. מרשם עבורם תוכלי לקבל מרופא המשפחה.

 

החוברת תזונה לחולי סרטן ('הטיפול התזונתי התומך') של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מידע נוסף ועצות מועילות לתזונה נכונה בתקופת המחלה.

 

לרוע המזל, טיפולים בקרינה לצוואר הרחם משפיעים על השחלות ומובילים להפסקת המחזור החודשי. משמעות הדבר היא שתיאלצי להתמודד עם תופעות הלוואי של גיל המעבר, כגון גלי חום, יובש בנרתיק, ויתכן שאף עם ירידה ביכולת הריכוז ובמצב הרוח הכללי. חלק מהנשים מגלות פחות עניין בקיום יחסי מין. לעיתים גורמים הטיפולים בקרינה להצרת הנרתיק, וכתוצאה מכך לאי נוחות בקיום יחסי מין. ראי בהמשך מידע בנושא התמודדות עם ההשפעות על חיי המין שלך ועל פוריותך.

טיפול הורמונלי חליפי (HRT) יכול לעזור להתמודד עם תופעות אלה. במהלך הטיפול בקרינה או מיד עם סיומו, האונקולוג או הגינקולוג יוכלו לעזור לך לבחור את המינון ואת סוג הטיפול, מדבקות לעור או טבליות, המתאים לך ביותר.

 

תופעות לוואי אפשריות לטווח ארוך

טיפול בקרינה לאזור האגן עלול להיות כרוך בתופעות לוואי ארוכות טווח. עם זאת, שיפור הטיפול ותכנונו מקטינים את סבירות היארעות תופעות לוואי ארוכות טווח אלה באופן משמעותי.

 

בקרב קבוצה מצומצמת של נשים, תיתכן השפעה בלתי הפיכה של הטיפול בקרינה על שלפוחית השתן או על המעי. במקרים אלה, תיתכן עליה בתדירות פעולות המעיים והשלשולים או אף בצורך לתת שתן לעתים תכופות יותר מבעבר. כלי הדם במעי ובשלפוחית השתן עלולים להיות פגיעים יותר לאחר טיפול בקרינה, ובעקבות כך עלול להופיע דם בשתן או בצואה. תופעות אלה יכולות להופיע כעבור חודשים או שנים. אם תבחיני בדימום, חשוב שתדווחי על כך לרופא שלך כדי שיוכל לבצע בדיקות ולתת לך את הטיפול המתאים.

 

אצל חלק מהנשים הטיפולים בקרינה משפיעים גם על בלוטות הלימפה באזור האגן, ועלולים לגרום עקב כך לנפיחות ברגליים. תופעה זו ידועה כלימפאדמה או בצקת לימפאטית (lymphoedema).

 

החוברת  קרינה לאזור הבטן והאגן של האגודה למלחמה בסרטן עוסקת ביתר פרוט בטיפול בקרינה, תכנונו, ותופעות הלוואי האפשריות.

 

 

כימותרפיה

לעתים נעשה שימוש בכימותרפיה, דהיינו תרופות אנטי-סרטניות (ציטוטוקסיות) המיועדות להרוס תאים סרטניים, כטיפול בסרטן צוואר הרחם. כימותרפיה משמשת לעתים להקטנת גידול לפני ניתוח או טיפול בקרינה, ולהקלה על ביצוע הליכים אלה. אם הטיפול ניתן באופן זה, הוא נקרא טיפול כימותרפי מקדים-מסייע (neo-adjuvant chemotherapy).

 

כימותרפיה משמשת לעיתים לאחר ניתוח, אם הרופא סבור שקיים סיכון לכך שנותרו תאים סרטניים ו/או סיכון להישנות המחלה בעתיד. טיפול זה נקרא כימותרפיה מסייעת (adjuvant chemotherpy).

 

כימותרפיה ניתנת גם במקרים בהם הגידול התפשט לחלקים אחרים בגוף או חזר לאחר טיפול בקרינה. הכימותרפיה משמשת במצב זה להקטנת הגידול ולשליטה בו, להקלה על התסמינים ולהארכת החיים ושמירה על איכות חיים טובה.

תרופות כימותרפיות ניתנות בדרך כלל בעירוי לוריד, והן עלולות להוריד באופן זמני את מספר התאים הרגילים בדמך. כאשר ספירת הדם שלך נמוכה, את חשופה יותר לזיהום ועלולה להתעייף בקלות. במהלך קבלת הכימותרפיה דמך ייבדק באופן שגרתי, ויינתנו לך במידת הצורך תרופות אנטיביוטיות לטיפול בזיהומים. אם תסבלי מאנמיה עקב הטיפול, יתכן שתקבלי עירויי דם.

 

תופעות לוואי אחרות עלולות להיות עייפות, הרגשת בחילה, הקאות ונשירת שיער. בחילה וההקאות אינן בעיה קשה כפי שהיו בעבר כיוון שכיום ישנן תרופות יעילות נגד בחילה.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת על התמודדות עם תשישות ועייפות ('תשישות ועייפות אצל חולי סרטן') ובה עצות מועילות להתמודדות עם עייפות הקשורה לכימותרפיה.

 

חלק מהתרופות הכימותרפיות גורמות גם לכאבים וכיבים קטנים בפה. חשוב לבצע שטיפות פה שגרתיות. האחות תראה לך מהי הדרך הנכונה לעשות זאת. קשה להתמודד לפעמים עם תופעות לוואי אלה, אך הן ייעלמו לאחר סיום הטיפול, ושיער חדש יצמח. חלק מהנשים כלל אינן סובלות מתופעות לוואי רבות. הרופא המטפל יאמר לך לאילו בעיות תוכלי לצפות, אם בכלל.

 

חוברת 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' של האגודה למלחמה בסרטן עוסקת ביתר פירוט בטיפולים ובתופעות הלוואי שלהם. בנוסף, באגודה למלחמה בסרטן דפי מידע מיוחדים ומפורטים אודות כל אחת מהתרופות, ותופעות הלוואי שלהן. מאגר מידע בנושא תרופות נמצא באתר האגודה למלחמה בסרטן באינטרנט.

כימותרפיה משולבת עם טיפול בקרינה

לאחרונה נמצא כי במצבים מסוימים טיפול משולב של כימותרפיה (תרופה בשם ציספלטין) וטיפול בקרינה עשוי להקטין את הסיכון להישנות סרטן צוואר הרחם.

ישנם מצבים בהם כימותרפיה הניתנת בנוסף לטיפול בקרינה עשויה לשפר את סיכויי ההחלמה:

אם עברת ניתוח לטיפול בסרטן צוואר הרחם ונמצאו גידולים סרטניים בבלוטות הלימפה;

אם המנתח לא הצליח להסיר יחד עם הרחם שוליים ודאיים של רקמה לא סרטנית;

אם הוצע לך טיפול בקרינה משום שניתוח אינו טיפול מתאים לסוג הגידול בגופך.

ברוב המקרים בהם הטיפול הראשוני הוא ניתוח, אין צורך בתוספת של טיפול בקרינה בשילוב עם כימותרפיה. במצבים אחרים, כמו התפשטות הגידול לכבד או לריאות, הצוות המטפל עשוי לבחור בצורת טיפול אחרת שלא תכלול קרינה.

 

תופעות לוואי אפשריות

לטיפול בקרינה משולב עם כימותרפיה עלולות להיות תופעות לוואי רבות יותר יחסית לטיפול בקרינה לבדו. יתכן גם שזמן השהות בבית החולים יתארך בשל הצורך לקבל את שני סוגי הטיפול. תופעת לוואי נפוצה לכל אחד מטיפולים אלה בנפרד היא עייפות. סביר להניח ששילוב של שניהם יגדיל את הסיכוי שתחושי עייפות למשך זמן רב יותר.

בכל טיפול חדש קיימת האפשרות של תופעות לוואי קבועות וארוכות טווח, שעדיין אינן מוכרות לרופאים.

חזרה למעלה >>


כיצד עלול סרטן צוואר הרחם להשפיע על חיי המין ועל הפוריות שלך?

הטיפול בסרטן צוואר הרחם עלול להשפיע גם על חיי המין שלך, אך רבות מהשפעות אלה ניתנות לטיפול ואף למניעה. אם עברת כריתת רחם במהלכה הוסרו גם השחלות, או אם קיבלת טיפול בקרינה לאגן, את עלולה לחוות תסמינים הקשורים לגיל המעבר (אם טרם הגעת לגיל זה). תסמינים אלה עשויים לכלול גלי חום, יובש בעור, יובש בנרתיק, ויתכן אף שתחושת דכדוך, חרדה או עניין מופחת במין למשך תקופה מסוימת. הרופא שלך יכול לרשום משחות או מדבקות עור או טבליות הורמונים כדי להקל על רבים מתסמינים אלה. הורמונים אלה מהווים תחליף להורמונים שהשחלות היו מייצרות. חלק מהרופאים מעדיפים שלא להמליץ על נטילת הורמונים האלה, מכיוון שיתכן שהם יגרמו להישנות המחלה. עם זאת, אין עדות לכך שהורמונים מעלים את הסיכון להישנות המחלה.

 

אם יתפתח יובש מציק בנרתיק, הרופא שלך יוכל לרשום לך משחות, ותוכלי אף לקנות ישירות מהרוקח ג'לים לסיכה, כגון ג'ל KY או Replens. את ובן זוגך תוכלו למרוח ג'לים אלה ישירות על איברי המין לפני קיום יחסי מין או במהלכם.

 

הטיפולים בקרינה לאגן עלולים לגרום להצרת הנרתיק, וכתוצאה מכך לאי נוחות בקיום יחסי מין. המפתח להתמודדות עם בעיה זו הוא לשמור על גמישות מירבית של שרירי הנרתיק. ישנן משחות הורמונים במרשם רופא למריחה בנרתיק, אולם קיום יחסי מין באופן סדיר או שימוש במרחיב נרתיק הם לעתים קרובות הפתרון הקל והיעיל ביותר.

 

נשים רבות חוששות לקיים יחסי מין לאחר טיפול בסרטן, אולם אין ממה לחשוש: הדבר בטוח לחלוטין. יחסי מין לא יחמירו את מצב המחלה, ובן זוגך אינו יכול להידבק ממך בסרטן. מרבית הנשים מגלות כי הן זקוקות לזמן רב יותר במהלך יחסי המין כדי לסייע לנרתיק להתרפות. קיום יחסי המין עשוי להיות קל יותר אם בן זוגך ינהג בעדינות כדי לאפשר לנרתיק להימתח באיטיות. יחסי מין עדינים וסדירים יסייעו לנרתיק לחזור לגמישותו, וישובו לשגרה רגילה תוך מספר שבועות מהטיפול בקרינה.

 

אחיות יחידת הקרינה או הרופא המטפל יכולים בדרך כלל לתת לך מרחיב נרתיק, להראות לך כיצד להשתמש בו ולענות על שאלות לגבי השימוש בו. אין צורך להיות במבוכה כאשר את שואלת על המרחיב או משתמשת בו. את המרחיב, העשוי בדרך כלל מפלסטיק, יש להחדיר לנרתיק בעדינות כדי למתוח אותו בהדרגה ולמנוע היצרות. עבור נשים רבות, מכשירים אלה מוכיחים עצמם כיעילים מאוד בשיפור גמישות הנרתיק לאחר טיפול בקרינה, גם אם יש להן בן זוג קבוע. מרחיב נרתיק עשוי לעזור גם לנשים שאיבדו זמנית את העניין בקיום יחסי מין כחלק מתופעות גיל המעבר, לנשים החוששות מקיום יחסי מין מיד לאחר הטיפול ולנשים שאין להן בן זוג קבוע ליחסי מין.

 

לאחר ניתוח כריתת רחם או טיפול בקרינה בסרטן צוואר הרחם לא תוכלי עוד להרות.

 

נשים צעירות או נשים שקיוו להרחיב את משפחתן עלולות לחוש מדוכאות במיוחד לאחר כריתת רחם, או לאחר טיפול בקרינה שהזיק לשחלות. גם נשים שעברו את גיל המעבר עלולות לחוש תחושה קשה של אובדן לאחר כריתת הרחם. חלק מהנשים מרגישות שכריתת הרחם גזלה מהן חלק מנשיותן ולכן הן חשות פחות נשיות. מומלץ שתקדישי לעצמך מספיק זמן כדי לחוות במלואן את תחושות האבל על הילדים שיכולת להביא לעולם, אם אובדן הרחם נתפס על ידך, כמו ע"י נשים רבות אחרות, כשכול.

 
החוברת 'מיניות האישה' של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מידע ועצות נוספים.
 
באגודה למלחמה בסרטן ניתן שירות ייעוץ בנושאים דימוי הגוף, פוריות, זוגיות ומיניות לחולי וחולות סרטן ולבני/בנות זוגם. הייעוץ ניתן ע"י אחות האגודה, ללא תשלום, בתיאום מראש וללא צורך בהפניה רפואית. ניתן לפנות בטל: 03-5721643 (אם עונה משיבון ניתן להשאיר הודעה)  או בטל. 03-5721618.
 

חזרה למעלה >>


מעקב

לאחר סיום הטיפול, יהיה עלייך לעבור בדיקות מעקב שגרתיות, כולל צילומי רנטגן וסריקות. בדיקות אלה עשויות להתפרס על פני מספר שנים. אם את שמה לב לתסמינים חדשים או אם את סובלת מבעיה כלשהי בין מועדי בדיקות, עלייך ליידע את הרופא שלך בהקדם האפשרי.

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך>>

חזרה למעלה >>


התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל