הדפס
| שתף

 מידע נוסף בנושא

זכויות חולי סרטן
מיניות ופוריות האשה
פורום גינקו-אונקולוגיה באתר האגודה

תודתנו נתונה ל:

דר' טלי לוי, מנהלת היחידה לגינקולוגיה אונקולוגית, מרכז רפואי וולפסון;

פרופ' אברהם קוטן, מנהל המערך האונקולוגי, המרכז הרפואי רמב"ם, חיפה,

על הארותיהם והערותיהם.


מידע זה מבוסס על החוברת: Understanding Cancer of the Cervix של  והותאם לקוראים ישראלים.

דצמבר 2011


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן צוואר הרחם. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד. 


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.


  

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן?

Big-Bullet-SQR.gif צוואר הרחם
Big-Bullet-SQR.gif כיצד מתפתח סרטן צוואר הרחם?

Big-Bullet-SQR.gif גורמי הסיכון לסרטן צוואר הרחם

Big-Bullet-SQR.gif מהם התסמינים?
Big-Bullet-SQR.gif כיצד מתבצעת האבחנה?
Big-Bullet-SQR.gif סוגים של סרטן צוואר הרחם
Big-Bullet-SQR.gif קביעת השלב ודרגת סרטן צוואר הרחם
Big-Bullet-SQR.gif סוגי הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif תכנון הטיפול

Big-Bullet-SQR.gif שיטות הטיפול

Big-Bullet-SQR.gif טיפול בקרינה
Big-Bullet-SQR.gif כימותרפיה
Big-Bullet-SQR.gif כימותרפיה משולבת עם טיפול בקרינה
Big-Bullet-SQR.gif מעקב

Big-Bullet-SQR.gif כיצד עלול סרטן צוואר הרחם להשפיע על חיי המין ועל הפוריות שלך?

Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים

Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן 

 

 


 

 

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


צוואר הרחם

צוואר הרחם הוא החלק התחתון של הרחם. הרחם הוא איבר שרירי, דמוי אגס, הנמצא בקצה העליון של הנרתיק. הרירית הפנימית של הרחם נקראת אנדומטריום (endometrium). רירית הרחם מופרשת כל חודש בצורת דימום המוכר בשם וסת. מחזורי הוסת נפסקים באופן זמני במהלך הריון וממשיכים באופן סדיר עד שהאישה מגיעה לגיל המעבר.

 

הרופא שלך מסוגל לראות את צוואר הרחם שלך ולחוש אותו בבדיקה פנימית (נרתיקית).

 

בקרבת צוואר הרחם ממוקמת קבוצת בלוטות לימפה. אלה הן בלוטות קטנות, בגודל זרעי שעועית, המהוות חלק ממערכת הלימפה (מערכת הלימפה היא רשת בלוטות הנמצאות בכל הגוף, המחוברות ביניהן בצינוריות דקות דרכן זורם נוזל הלימפה השקוף, המשמש כהגנה על הגוף מפני מחלות).

 

מידע זה עוסק בסרטן צוואר הרחם. סרטן רירית הרחם הוא סוג שונה של סרטן הנידון בחוברת 'להבין את סרטן (רירית) הרחם' של האגודה למלחמה בסרטן.

  חזרה למעלה >>


 

כיצד מתפתח סרטן צוואר הרחם?

סרטן צוואר הרחם עשוי להתפתח על פני שנים רבות. לפני התפתחות מחלת הסרטן, חלים שינויים מוקדמים בתאי צוואר הרחם. השם הניתן לשינוי ברקמת צוואר הרחם,  הוא ניאופלזיה תוך-אפיתלית של צוואר הרחם (Cervical Intra-epithelial Neoplasia - CIN). חלק מהרופאים  מכנים שינויים אלה "שינויים טרום-סרטניים", כלומר תאים העלולים להתפתח לסרטן אם לא יטופלו כראוי. חשוב לדעת שאצל הרוב המכריע של הנשים המאובחנות כסובלות מ- CIN לא מתפתח סרטן.

 

רוב הנשים עוברות בדיקות תקופתיות של משטח צוואר הרחם, המיועדות לגלות שינויים מוקדמים בתאי צוואר הרחם (CIN), בהם ניתן לטפל כדי למנוע התפתחות סרטן. מטרת הבדיקה היא למנוע הופעת סרטן, אך היא עשויה לפעמים לגלות סרטן שכבר התפשט.

 

בדיקת PAP / משטח צוואר הרחם / ציטולוגיה מבוססת נוזל - Liquid-based cytology

משטח צוואר הרחם, או בדיקת PAP, היא בדיקה שגרתית לגילוי שינויים מוקדמים בתאים (CIN). הבדיקה מיועדת לנשים שאינן מדווחות על תסמינים כלשהם. עם זאת, הבדיקה משמשת לעתים גם כבדיקה מסייעת לאבחון סרטן צוואר הרחם.

 

לפני הבדיקה יעזרו לך להתמקם על מיטת הטיפול. הרופא ישתמש במכשיר הנקרא מפסק (ספקולום) על מנת לשמור את דפנות הנרתיק פתוחות. הרופא ייקח בעדינות דגימת תאים מצוואר הרחם באמצעות מרית קטנה או מברשת קטנה (cytobrush). דגימה זו תועבר למשטח זכוכית ותיבדק במיקרוסקופ לגילוי ממצאים חריגים. בדיקת משטח צוואר הרחם עלולה להיות מעט לא נוחה, אך היא נמשכת מספר דקות בלבד.

 

CIN ו-HPV

שינויי CIN הם בדרך כלל תוצאה של זיהום בוירוס הפפילומה האנושי (HPV - humam papilloma virus). HPV הוא וירוס נפוץ מאוד, המועבר בדרך כלל בעת קיום יחסי מין, ועלול להשפיע על תאי צוואר הרחם. וירוס זה אמנם יימצא אצל רוב הנשים בשלב כלשהו בחייהן, אך לרוב יושמד על ידי המערכת החיסונית מבלי שתהיה עדות לקיומו. סוגים מסוימים של הוירוס עלולים לגרום להופעת יבלות באיברי המין, וסוגים אחרים עשויים לגרום ל-CIN בתאי צוואר הרחם. הוירוס עלול להישאר בגופן של חלק מהנשים למשך מספר שנים, ואצל אחדות מהן עלול ה-CIN, אם לא יטופל, להתפתח לסרטן.

קיימים יותר מ-100 סוגים של HPV, וחלקם כגון 16, 18, 31 , 33  ידועים כקשורים להתפתחות סרטן צוואר הרחם. לאחרונה החל השימוש בחיסונים למניעת ההדבקה בוירוס הפפילומה האנושי, וניסויים שנערכו בנושא הראו כי נערות תוכלנה להתחסן כנגד הזנים האלימים של HPV, ובתוך כך ייתכן ובעתיד ניתן יהיה למנוע את מרבית מקרי סרטן צוואר הרחם (פירוט בהמשך).

 

דרגות CIN

בבדיקה מיקרוסקופית של הרקמה החריגה אפשר לסווגה לשלוש קבוצות. קביעת הקבוצה תקל על הרופא/ה להחליט מהו סוג הטיפול הטוב ביותר עבורך:

 

CIN 1 - רק שליש מעובי שכבת הכיסוי של צוואר הרחם נגוע;

CIN 2 - שני שליש מעובי שכבת הכיסוי של צוואר הרחם נגוע;

CIN 3 - כל עובי שכבת הכיסוי של צוואר הרחם נגוע.

                                               

דרגת ה- CIN אינה מצביעה על היקף האזור שהושפע מהשינויים החריגים: בכל אחת משלוש דרגות אלה עשויים להיות שינויים בחלק קטן בלבד של צוואר הרחם. דרגת CIN 3 ידועה גם כ"קרצינומה-במקום". שם זה נשמע אמנם כמו סרטן, אך הוא אינו סרטן צוואר הרחם. עם זאת, חשוב לטפל בו מוקדם ככל האפשר. רק כאשר התאים מתפשטים וחודרים אל מתחת לשכבת פני השטח של צוואר הרחם ניתן לומר שהתפתח סרטן צוואר הרחם.

 

טיפול ב-CIN

לעתים CIN מתגלה במשטח צוואר הרחם בצורה קלה ביותר. במקרה זה, צוואר הרחם עשוי לחזור למצבו הנורמלי ללא טיפול, אך על האישה לחזור ולבצע את המשטח לאחר מספר חודשים.

 

נשים אשר בתוצאות משטח צוואר הרחם שלהן מתגלים ממצאים חריגים באופן עקבי, או שינויים מתקדמים יותר בתאים (קלים או חמורים), נבדקות ומטופלות במרפאות צוואר רחם. רק בחלק ממקרי CIN עלולים להתפתח למחלת סרטן, ובמקרה כזה קיימות מספר אפשרויות טיפול, כשמטרת כל טיפול היא להסיר או להשמיד את כל התאים הנגועים. ניתן לעשות זאת באמצעות ניתוח, בו מוסר האזור הנגוע של צוואר הרחם באמצעות חיתוך לולאה גדולה (LLETZ), או באמצעות ביופסית חרוט (קוניזציה). לחילופין, ניתן להרוס את האזורים הנגועים באמצעות טיפול בלייזר או בצריבה חשמלית (diathermy). טיפולים אלה מתבצעים בדרך כלל במרפאה.

 

מידע נוסף אודות CIN והטיפול בה, נמצא בחוברת מניעה וגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם של האגודה למלחמה בסרטן.

חזרה למעלה >>


גורמי הסיכון לסרטן צוואר הרחם

קיום יחסי מין ראשונים בגיל צעיר וריבוי בני זוג ליחסי מין עלולים להגדיל את הסיכוי להידבקות בוירוס, אולם גם נשים עם הרגלים מיניים אחרים עלולות לשאת את וירוס ה-HPV, ועלולות לפתח CIN או סרטן צוואר הרחם.

 

מערכת חיסונית חלשה, עקב עישון, תזונה לקויה או זיהומים אחרים, עלולה גם היא לגרום התפתחות ה- CIN למחלת סרטן. שימוש לטווח ארוך בגלולות למניעת הריון, עלול להגדיל מעט את הסיכון לפתח סרטן צוואר הרחם, אולם יתרונותיה של הגלולה עולים על הסיכונים שעשויים להתלוות בנטילתה.

חזרה למעלה >>


מהם התסמינים?

התופעה הנפוצה ביותר של סרטן צוואר הרחם היא דימום לא סדיר, כמו דימום בין מחזורי וסת או דימום לאחר קיום יחסי מין. לעתים קרובות מופיעות גם הפרשות בעלות ריח חזק מהנרתיק, ואי-נוחות במהלך קיום יחסי מין. תיתכן גם הופעת דימומים חדשים בנשים שמחזור הוסת שלהן נפסק.

 

מובן שקיימים מצבים רבים אחרים העשויים לגרום לתופעות אלה, אך חשוב שלא תתביישי או תרגישי מבוכה לדווח עליהן לרופא שלך. ככל שתיפגשי עם הרופא מוקדם יותר כך תתבצע האבחנה מוקדם יותר, והסיכוי להצלחת הטיפול יגדל בהתאם.

חזרה למעלה >>


כיצד מתבצעת האבחנה?

האבחון מתחיל בדרך כלל אצל הגינקולוג, שיבדוק אותך וישלח אותך לעבור בדיקות או צילומי רנטגן. הגינקולוג יפנה אותך לבדיקות נוספות ולגינקולוג מומחה לצוואר הרחם לקבלת ייעוץ וטיפול.

 

קולפוסקופיה

קולפוסקופ הוא מכשיר הדומה למיקרוסקופ קטן, המאפשר לרופא לבצע בדיקה יסודית יותר של התאים החריגים בצוואר הרחם. לרוב, התאים החריגים מתפתחים בצוואר הרחם במקום המכונה אזור השינוי (transformation  zone).

 

לפני הבדיקה האחות תעזור לך להתמקם על המיטה. הרופא ישתמש במפסק המסייע בהשארת דפנות הנרתיק פתוחות, כמו בבדיקת משטח צוואר הרחם. בשלב זה תימרח תמיסה על צוואר הרחם על מנת לגרום לתאים החריגים באזור המעבר להיראות בבירור. אור יוקרן לתוך צוואר הרחם, והרופא יבחן את האזורים ביתר פרוט דרך הקולפוסקופ. דגימה קטנה של תאים (ביופסיה) תילקח מפני השטח של צוואר הרחם ותישלח לבדיקה פתולוגית. בדיקה זו עלולה להיות לא נוחה, אך היא נמשכת רק מספר דקות. יתכן שתסבלי מדימום קל במשך מספר ימים לאחר הבדיקה. בדיקה זו מבוצעת בדרך כלל במרפאת צוואר הרחם.

 

חיתוך לולאה גדולה של אזור השינוי (LLETZ)

הליך זה משמש לעתים קרובות להסרת אזור בצוואר הרחם המכיל תאים חריגים, אשר יבדקו לאחר מכן תחת מיקרוסקופ, או, אם לא ניתן להעריך כראוי את אזור השינוי בשלמותו באמצעות הקולפוסקופ.

 

LLETZ מתבצע בדרך כלל בהרדמה מקומית באמצעות כבל דק המשמש לחיתוך האזור הנגוע. את עשויה לחוש אי-נוחות במהלך הבדיקה, אולם הדבר משתנה מאישה לאישה. דימום קל או הפרשה במשך מספר ימים לאחר הטיפול הם תופעה רגילה לאחר הליך זה, ויתכן שתתבקשי להימנע משימוש בטמפונים או קיום יחסי מין למשך חודש.

 

ביופסיית חרוט (קוניזציה)

במידה וצריך חיתוך נרחב או עמוק יותר של אזור השינוי ניתן לבצע זאת על ידי ביופסיית חרוט שהינה הוצאת רקמת צוואר רחם בצורת חרוט (קונוס).. הליך זה מבוצע בדרך כלל בהרדמה כללית. יתכן שיהיה צורך באשפוז יום בבית החולים. לאחר ביצוע ביופסיית החרוט יתכן שיוחדר לנרתיק שלך טמפון כדי למנוע דימום, והוא יוסר בדרך כלל תוך 24 שעות. יתכן שיעשה שימוש גם בקטטר. לאחר הביופסיה לרוב תחווי דימום קל במשך מספר ימים. כדי לאפשר לצוואר הרחם להחלים, יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת ומקיום יחסי מין למשך 4-6 שבועות.

 

רקמת תאי צוואר הרחם שנלקחת בביופסית החרוט או בחיתוך הלולאה נשלחת לבדיקה פתולוגית. אם יש רק שינויים טרום סרטניים או אם קיימת גדילה מועטה של תאים סרטניים (סרטן מיקרו-פולשני), החיתוך שבוצע עשוי להסיר את כל התאים החריגים, כך שלא תזדקקי לטיפול נוסף. גם אם לא הוסרו כל התאים החריגים, עדיין יהיה ההליך יעיל לצורכי אבחון, ויסייע לרופאים להחליט מהו סוג הטיפול המתאים ביותר.

 

עשוי לעבור זמן עד שיתקבלו התוצאות הפתולוגיות. מומלץ שתסכמי מראש עם הגינקולוג המטפל בך באיזה אופן ותוך כמה זמן תקבלי מידע חדש בנוגע לצורך בטיפול או בבדיקות נוספות. זוהי תקופה קשה עבור רוב הנשים, ויתכן שתזדקקי לתמיכת משפחתך או חברייך בזמן ההמתנה לתוצאות.

 

בדיקות נוספות

אם הבדיקות יאשרו כי מדובר בסרטן צוואר הרחם, קרוב לוודאי שהגינקולוג המטפל בך ירצה לערוך בדיקות נוספות בכדי לגלות האם המחלה התפשטה. הבדיקות האפשריות כוללות:

 

בדיקות דם

דגימת דם תילקח כדי לבדוק את תפקוד הכליות והכבד ואת רמת ההמוגלובין.

 

צילום רנטגן של החזה

צילום רנטגן יבוצע כדי לבדוק שריאותייך וליבך תקינים.

 

בדיקה בהרדמה (EUA)

זוהי בדיקה של הנרתיק וצוואר הרחם, ולעיתים גם של שלפוחית השתן, שולי המעי הגס ופי הטבעת, המתבצעת תחת הרדמה כללית ומאפשרת לרופא לבחון את מצבך הרפואי מבלי שתחושי חוסר נוחות.

 

בכדי לבחון את שלפוחית השתן, הרופא ישתמש בציסטוסקופ - סיב אופטי גמיש שקצהו מאיר, באמצעותו ניתן לאתר אזורים החשודים כחריגים ולדגום אותם. כדי לבחון את שולי המעי הגס, הרופא ישתמש בסיב אופטי אחר בשם פרוקטו-סיגמואידוסקופ לצורך אותן המטרות.

 

בזמן שתהיי שרויה תחת הרדמה כללית, ייתכן ותילקח ממך גם ביופסיה מרירית הרחם באמצעות מכשיר הנקרא היסטרוסקופ, ותיבחן במעבדה הפתולוגית תחת מיקרוסקופ. לאחר הבדיקה סביר שתחווי דימום קל למשך מספר ימים.

 

אולטרה סאונד של האגן

בדיקה זו משמשת להדגמת איברי האגן. לפני ביצוע הבדיקה תתבקשי לשתות כמות גדולה של נוזלים כדי למלא את שלפוחית השתן. כך תתקבל תמונה ברורה יותר. במהלך הבדיקה תשכבי בנוחות על הגב. לפני הבדיקה יימרח ג'ל על אזור הבטן התחתונה, ומכשיר קטן דמוי מיקרופון המפיק גלי קול, יועבר מעל האזור. גלי הקול יהפכו לתמונה באמצעות מחשב.

 

ייתכן גם שתבוצע בדיקת אולטרה סאונד וגינאלית. מכשיר קטן (בערך בגודל טמפון) יוחדר לתוך הנרתיק. בדומה למכשיר האולטרה סאונד שתואר לעיל, המכשיר מפיק גלי קול שהופכים לתמונה באמצעות מחשב. בדיקה זו אמנם נשמעת לא נוחה, אך לדעת נשים רבות עדיפה על הבדיקה המחייבת אותן למלא את שלפוחית השתן.

 

סריקת CT

בסריקה זו מבוצעים מספר צילומי רנטגן קטנים של האזור הנבדק. הצילומים מוזנים למחשב, המרכיב תמונה מפורטת של גודל האיבר ותקינותו. לפני הסריקה תתבקשי לשתות נוזל מיוחד המופיע בצילום הרנטגן. ממש לפני תחילת הסריקה יוכנס טמפון לנרתיק, וייתכן שהאחות תחדיר לתוך הרקטום נוזל בכדי שיופיע בצילום. שני הליכים אלה מבטיחים יצירת תמונה טובה ומדויקת ככל הניתן. הסריקה תבוצע לאחר שתתמקמי בתנוחת שכיבה נוחה. היא אינה כרוכה בכאב, אך מחייבת שכיבה ללא תזוזה במשך 10 עד 30 דקות.

 

סריקת PET (פליטת פוזיטרונים ממוחשבת)

סריקה זו הינה חדישה למדי ואינה מבוצעת בכל בתי החולים אלא במקרים מיוחדים בלבד. תוכלי להתייעץ עם הרופא המטפל אם ביצוע הבדיקה יכול לסייע לך. בבדיקה זו נעשה שימוש בכדי לבדוק האם מחלת הסרטן התפשטה מעבר לצוואר הרחם או בכדי לבחון האם גושים שנותרו לאחר הטיפול הינן צלקות או תאים סרטניים.

 

בסריקה זו נעשה שימוש במנה נמוכה של גלוקוז רדיואקטיבי (סוג של סוכר) המסייע לאתר פעילות תאים סרטניים באזורים שונים בגוף. כמות נמוכה של חומר רדיואקטיבי מוזרקת לווריד ומספר שעות לאחר מכן מתבצעת סריקה. אזורים סרטניים פעילים יותר מהרקמות הבריאות ולכן ייראו בבירור על גבי הסורק.

 

 

סריקת PET/CT

סריקה זו משלבת בין סריקת CT, המצלמת סדרת תמונות הבונה תמונה תלת מימדית של הגוף, לבין סריקת PET, בעושה שימוש במנה נמוכה של קרינה בכדי לעקוב אחר פעילות התאים באזורים שונים בגוף. בדיקה זו מעניקה מידע מפורט יותר על האזורים הנבדקים בגוף. סריקת PET/CT הינה סוג חדש של סריקה ואינה מבוצעת בכל בתי החולים. שש שעות טרם ביצוע הבדיקה, תתבקש להימנע מאכילה, אולם תוכל להמשיך לשתות כרגיל. תינתן לך זריקת חומר רדיואקטיבי בכמות נמוכה לוריד, בדרך כלל בזרוע. כשעה לאחר מכן תבוצע הסריקה, שאורכת כחצי שעה עד שעה וחצי. מיד בתום הסריקה תוכל לחזור לביתך.

 

הדמיית תהודה מגנטית (סריקת MRI או NMR)

בדיקה זו זהה לסריקת CT, אך עושה שימוש במגנטיות במקום בקרני רנטגן כדי לבנות תמונות חתכי רוחב של הגוף. במהלך הבדיקה תתבקשי לשכב על מיטה ללא תנועה למשך כ- 30 דקות בתוך גליל ארוך. הסריקה אינה מכאיבה אך עשויה להיות כרוכה באי-נוחות, וחלק מהנשים חשות קלאוסטרופוביה במהלכה. הסריקה גם מרעישה מאוד, ומשום כך יינתנו לך אטמי אוזניים. בדרך כלל יוכל להתלוות לחדר הבדיקה אדם נוסף שיארח לך חברה. לחלק מהנשים תינתן זריקת צבע לווריד בזרוע, אך דבר זה בדרך כלל אינו גורם לאי-נוחות. קרוב לוודאי שיעברו מספר ימים עד שתוצאות בדיקות אלה יהיו מוכנות.

חזרה למעלה >>


סוגים של סרטן צוואר הרחם

קיימים שני סוגים עיקריים של סרטן צוואר הרחם. הנפוץ ביותר נקרא קרצינומת תאים קשקשיים (squamous cell carcinoma). סוג זה מתפתח  בתאים השטוחים המכסים את פני השטח החיצוניים של צוואר הרחם. הסוג השני נקרא אדנוקרצינומה (adenocarcinoma), המתפתח מהתאים הבלוטיים המרפדים את תעלת צוואר הרחם (endocervix). קיימים סוגים נוספים ופחות שכיחים של סרטן צוואר הרחם: אדנו-קרצינומה של התאים הקשקשיים, קרצינומה בעלת תאים בהירים וקרצינומה בעלת תאים קטנים.

 

דוח המעבדה מספק מידע חשוב נוסף כמו דרגת מחלת הסרטן וקיומם או היעדרם של תאים סרטניים במערכת הלימפה או הדם בגידול. מידע זה, בשילוב עם הבדיקה הגופנית ובדיקות אחרות שייערכו על ידי הרופא, ישפיע על הייעוץ שיינתן לך בנוגע לצורת הטיפול הטובה ביותר עבורך.

חזרה למעלה >>


קביעת השלב של סרטן צוואר הרחם

קביעת השלב של סרטן צוואר הרחם (stage)

המונח "שלב המחלה" משמש לתיאור היקפו ומידת התפשטותו של הגידול הסרטני מעבר לאתר המקורי. קביעת שלב המחלה ודרגתה מסייעת לרופאים להחליט מהו הטיפול המתאים ביותר.

 

מקובל לחלק את שלבי מחלת סרטן צוואר הרחם לארבעה, החל מגידול קטן ומקומי ועד לגידול שהתפשט לחלקים אחרים בגוף, הנחשב סרטן שניוני (או גרורתי). השלבים הם:

 1. תאי הסרטן נמצאים רק בתוך צוואר הרחם;
 2. הגידול התפשט למבנים סמוכים, דוגמת החלק העליון של הנרתיק או הרקמה שבצידי צוואר הרחם;
 3. הגידול התפשט במידה רבה יותר למבנים סמוכים דוגמת החלק התחתון של הנרתיק, או למבנים סמוכים, עד דופן האגן. גידול שהתפשט לאגן עלול לעתים ללחוץ על השופכנים (הצינורות המובילים את השתן מן הכליה לשלפוחית השתן). במצב כזה תיתכן אגירת שתן בכליה;
 4. הגידול התפשט באגן לשלפוחית השתן או למעיים. שלב זה כולל גם גידולים שהתפשטו לריאות, לכבד או לעצם. מקרים אלה אינם נפוצים.

דרגת מחלת סרטן צוואר הרחם (grade)

דרגת המחלה של סרטן צוואר הרחם נקבעת בהתאם למראה התאים הסרטניים בבדיקה מיקרוסקופית. קיימות שלוש דרגות:

 • דרגה 1 - תאי הסרטן דומים מאוד לתאים רגילים בצוואר הרחם, מתחלקים לאט בדרך כלל וקיימת סבירות נמוכה שיתפשטו;
 • דרגה 2 - התאים נוטים להיראות חריגים, ומתחלקים מעט מהר יותר מהרגיל.
 • דרגה 3 - התאים נראים חריגים מאוד, מתחלקים מהר יותר והסבירות שיתפשטו וישלחו גרורות לאיברים אחרים גבוהה יותר.

חזרה למעלה >>


סוגי הטיפול

סוג הטיפול שתקבלי תלוי במספר גורמים, כגון גילך, מצב בריאותך הכללית, שלב הגידול ודרגת המחלה. ייתכן שתפגשי נשים אחרות בבית החולים, החולות בסרטן צוואר הרחם, אך מקבלות טיפול שונה משלך למחלתן. הסיבה לכך יכולה להיות שהמחלה בגופן נמצאת בשלב/דרגה שונים, ולפיכך מצריכה טיפול אחר.

אם יהיו לך שאלות בנוגע לטיפול, אל תהססי לפנות לרופא או לאחות המטפלים בך. רצוי שתערכי בכתב רשימה של שאלות, ותבקשי מבן משפחה או ידיד קרוב להתלוות אלייך.

 

מחלת סרטן בשלב ראשוני

ניתוח הוא בדרך כלל הטיפול הראשון הניתן לסרטן צוואר הרחם המתגלה בשלב מוקדם, בו מוגבל הגידול לצוואר הרחם עצמו.

 

טיפול בקרינה יעיל באותה מידה כמו ניתוח, אולם גורם ליותר תופעות לוואי.  הוא עשוי לשמש גם לאחר ניתוח (לעתים בשילוב עם כימותרפיה) אם קיים סיכון גבוה לחזרת הסרטן.

 

כימותרפיה עשויה להינתן לעתים לפני ניתוח, על מנת לכווץ את הגידול ולהקל על הניתוח.

 

מחלת סרטן מקומית מתקדמת

ככלל, הטיפול המועדף בסרטן שהתפשט מעבר לצוואר הרחם ואינו ניתן לריפוי ע"י יתוח בלבד הוא טיפול בקרינה המשולב עם כימותרפיה.

 

מחלת סרטן מתקדמת ומחלה ששבה והופיעה לאחר טיפול ראשוני

כימותרפיה עשויה להינתן גם לנשים אשר הגידול התפשט לחלקים אחרים בגופן, או נשים שמחלתן חזרה לאחר טיפול בקרינה. במצב זה משמשת הכימותרפיה להקטנת הגידול, לשליטה במחלה ולהקלה על התסמינים, במטרה לשמור על רמה גבוהה של איכות חיים ולהביא להארכתם.

חזרה למעלה >>


תכנון הטיפול

הטיפול בבית החולים יותאם עבורך ע"י צוות רב-תחומי, שכולל גינקולוג המתמחה באונקולוגיה, אונקולוג, מומחי קרינה וכימותרפיה,  אחות אונקולוגיה, דיאטנים, פיזיותרפיסטים ופסיכולוג.

אם סוגי טיפול שונים מתאימים לך באותה המידה, סביר שתוצע לך יותר מתוכנית טיפולים אחת. לעיתים חולים מוצאים את אפשרות הבחירה הזו כקשה לביצוע במצבם, ולכן חשוב שיהיה לך מספיק מידע לגבי הטיפולים השונים כדי שתוכלי לבסס את דעתך כראוי, ולבצע את הבחירה הנכונה ביותר עבורך. זכרי להעלות שאלות לגבי כל מה שאינו מובן לך,  או שגורם לך לחששות - הכנת רשימת שאלות ופניה לצוות הרפואי בלוויית אדם הקרוב אליך,  לרוב מסייעים בתהליך.

 

הסכמה מדעת

לפני שתעברי טיפול כלשהו הרופא שלך ייתן לך הסבר מקיף לגבי מטרותיו, ולאחר מכן תתבקשי לחתום על טופס הסכמה המאפשר לצוות הרפואי לטפל בך בבית החולים. לא ניתן לטפל בך ללא חתימה על טופס זה, ולכן חשוב כי לפני שתעשי זאת תקבלי את כל המידע הנחוץ לך לגבי:

 • סוג הטיפול והיקפו המומלץ.
 • יתרונותיו וחסרונותיו של הטיפול.
 • חלופות זמינות לטיפול.
 • תופעות לוואי וסיכונים משמעותיים כתוצאה מהטיפול.

רצוי שאדם קרוב אליך ילווה אותך במהלך מפגש ההסבר לגבי הטיפול כדי לסייע לך לזכור את היבטיו הכוללים, ומומלץ גם להכין מראש רשימה של שאלות.

 

חשוב לדעת כי  יש לך את החופש לבחור שלא לעבור את הטיפול, ואם החלטת לעשות כן עליך ליידע בכך את הצוות הרפואי כדי שיתעד זאת בתיקך הרפואי ויסביר לך את ההשלכות הכרוכות בהחלטתך זו.  אינך חייבת לספק סיבה להחלטתך, אך רצוי שתשתפי בה את הצוות הרפואי כדי שתקבלי תמיכה, מידע וסיוע.

 

יתרונות וחסרונות הטיפול

אנשים רבים חוששים מעצם הרעיון לעבור טיפולים נגד מחלת סרטן, במיוחד בשל תופעות הלוואי שעשויות להתרחש במהלכם.  למרות שרבים מהטיפולים אכן יכולים לגרום לתופעות לוואי, לרוב הן ניתנות לשליטה באמצעות תרופות.

 

טיפול מסוים עשוי להינתן מסיבות שונות, ותועלותיו האפשריות ישתנו ממקרה למקרה. חולות שאובחנו בסרטן צוואר הרחם בשלב ראשוני, לרוב יטופלו בניתוח שמטרתו היא להסיר את הגידול הסרטני. לעיתים יתווספו גם טיפולים נלווים, שמטרתם היא להפחית את סיכויי חזרתה של  המחלה. במקרים של סרטן בשלב מתקדם הטיפול עשוי  לסייע רק בשליטה על מצב הגידול, מה שיוביל לשיפור בתופעות הלוואי ובאיכות החיים. במקרים מסוימים לטיפול לא תהיינה השפעות מיטיבות על הגידול הסרטני, והחולות יחוו את תופעות הלוואי בלבד.

 

החלטה על קבלת טיפול

אם הוצע לך לעבור טיפול שיחסל את הסרטן בגופך, החלטה האם לקבלו לא אמורה להיות קשה עבורך. לעומת זאת, אם הטיפול המוצע יכול לסייע לך לשלוט על מצב הסרטן לתקופה מסוימת אך לא לרפאו, ההחלטה לגבי קבלתו הופכת לקשה הרבה יותר ויתכן שתצטרכי לדון בעניין בפירוט עם רופאיך. במידה ותחליטי לא לקבל טיפול נגד מחלת הסרטן, עדיין תקבלי טיפול תומך על ידי תרופות שיכולות לשלוט בתסמיני המחלה.

 

חוות דעת נוספת

לעיתים קרובות מספר מומחים לסרטן עובדים יחד, כקבוצה, על מנת לקבוע מהו הטיפול המתאים ביותר עבורך, ואף על פי כן יתכן ותרצי לקבל חוות דעת רפואית נוספת. הרופאים שלך יהיו נכונים להפנותך למומחה נוסף כדי לקבל חוות דעת שנייה אם תרגיש שהדבר יועיל לך, אך זכרי כי קבלת חוות דעת נוספת עלולה לעכב את תחילת הטיפול שלך, ולכן עליך להיות בטוחה כי חוות דעת זו תספק לך מידע מועיל.

במידה ואכן תפני לקבלת חוות דעת נוספת מומלץ להצטייד ברשימת שאלות ולהגיע בלוויית חבר קרוב או בן משפחה, בכדי שיסייע לך בשיחה.

חזרה למעלה >>


שיטות הטיפול

ניתוח

על הגינקולוג לדון אתך בשאלה מהו הניתוח הטוב ביותר עבורך לפני שתעברי ניתוח כלשהו, בהתאם לשלב סרטן צוואר הרחם, לגודל הגידול ולמידת התפשטותו.

ניתוח סרטן צוואר הרחם כרוך בדרך כלל בהסרת הרחם, ולעתים גם בהסרת חלק קטן מהנרתיק ואף בלוטות לימפה. אם התאים הסרטניים התפשטו רק מעט מעבר לפני השטח של צוואר הרחם, יתכן שניתן יהיה להסתפק בביופסיית חרוט, או בכריתת צוואר הרחם בלבד.

 

יתכן שהשחלות יוסרו גם הן, אך כאשר מדובר בנשים צעירות משתדלים הרופאים להימנע מכך במידת האפשר כיוון שהוצאת שחלות מובילה להקדמת גיל המעבר. משום כך, כאשר מדובר בנשים צעירות ניתוח עשוי להיות טיפול מתאים יותר מטיפול בקרינה, כיוון שטיפול בקרינה לאזור האגן עוצר את פעילות השחלות ומוביל להקדמת גיל המעבר. אם אין ברירה אלא להסיר את השחלות, ניתן לעתים קרובות למנוע את תסמיני גיל המעבר באמצעות מתן טיפול הורמונלי חליפי בטבליות, מדבקות או משחות. הרופא ידון אתך בכך ביתר פירוט.

 

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח יעודד אותך הצוות הרפואי להתחיל לנוע מוקדם ככל האפשר, שכן התנועה מהווה חלק חיוני בתהליך ההחלמה. גם אם תישארי במיטה, יעודדו אותך האחיות לתרגל תנועות רגלים ונשימות עמוקות. תקבלי טיפול  פיזיותרפי שיסייע לך לבצע את התרגילים.

כאשר תחזרי למחלקה, תקבלי עירוי תוך-ורידי של נוזלים ומלחים עד שתהיי מסוגלת לאכול ולשתות כרגיל. לעיתים מושארות צינוריות ניקוז המוצאות דרך דופן הבטן כדי למנוע הצטברות של נוזלים עודפים, והן  מוסרות תוך מספר ימים.

 

בדרך כלל מוחדרת צינורית קטנה (צנתר) לתוך שלפוחית השתן, והשתן מנוקז לתוך שקית איסוף. לאחר הניתוח, יתכן שתזדקקי למשככי כאבים רגילים, המאפשרים שליטה יעילה בכאבים. אם למרות זאת תסבלי מכאבים, חשוב שתיידעי את האחות מוקדם ככל האפשר. כך ניתן יהיה לשנות את התרופות עד שיימצאו הסוג והמינון היעילים ביותר עבורך.

 

רוב הנשים יכולות לחזור הביתה כ-4-8 ימים לאחר הניתוח. אם את חוששת שאת עלולה להיתקל בבעיות עם חזרתך הביתה, לדוגמה, אם את גרה לבד או אם עליך לטפס מדרגות, ספרי זאת לאחות או לעובדת הסוציאלית במחלקה בעת האשפוז, בכדי שניתן יהיה לדאוג לך לעזרה.

 

למרות שלא יהיו לך עוד מחזורי וסת ולא תוכלי להרות, תוכלי לחזור לפעילות מינית רגילה כאשר תהיי מוכנה לכך. קרוב לוודאי שהרופא שלך ייעץ לך שלא לקיים יחסים למשך שישה שבועות לפחות לאחר הניתוח, כדי לאפשר לפצע להחלים כראוי. נשים רבות זקוקות לזמן נוסף לפני שירגישו מוכנות לחזור ולקיים יחסי מין. זהו חלק חשוב ביותר בתהליך החלמתך, לכן אל תחששי לדון בו עם הרופא/אחיות או עם אחות ייעוץ מיני של האגודה למלחמה בסרטן.

בבית החולים יש אחיות שיכולות לספק תמיכה וייעוץ לך ולמשפחתך, בבית החולים או בביתך. אם תרצי לשוחח עם עובדת סוציאלית, תוכלי לבקש מהאחות המטפלת בך לארגן זאת עבורך. תוכלי, כמובן, להיעזר גם בצוות הרופאים המטפל בך.

 

לפני שתעזבי את בית החולים, תיקבע לך פגישה במרפאת חוץ לשם מעקב לאחר הניתוח. בפגישה זו רצוי להעלות כל בעיה בה נתקלת בתקופה שלאחר הניתוח. אם יהיו לך בעיות או דאגות דוחקות שתבקשי להעלות לפני פגישת המעקב, אל תתביישי ליצור קשר בכל עת עם אחיות המחלקה בה אושפזת או עם רופאי בית החולים.

 

יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת ומנשיאת משאות כבדים במשך שלושה חודשים לפחות. ישנן נשים שחשות אי נוחות בעת נהיגה במשך מספר שבועות לאחר הניתוח, לכן רצוי שתמתיני תקופה מסוימת בטרם תחזרי לנהוג.

 

סיבוכים אפשריים לטווח הארוך

אצל חלק מהנשים עלולות להופיע בעיות בשלפוחית השתן או בפעילות המעיים בעקבות נזק כלשהו שנגרם במהלך הניתוח לאיברים אלו. אם במהלך הניתוח הוסרו גם קשריות לימפה, קיים סיכוי שתופיע נפיחות המכונה 'בצקת לימפטית' (lymphadema) באחת או בשתי הרגליים עקב היעדר ניקוז נוזל הלימפה על ידי הקשריות. תופעה זו שכיחה יותר אצל נשים שקיבלו טיפול בקרינה וגם עברו ניתוח. בכל מקרה של בעיות מיוחדות לאחר הניתוח, הקפידי ליידע על כך את הצוות המטפל שלך.

 

כריתת צוואר הרחם (טרכלקטומיה)

חלק מהנשים הצעירות שבגופן אובחן סרטן צוואר הרחם בשלב מוקדם מאוד, עשויות להתאים להליך כירורגי חדש הקרוי טרכלקטומיה (trachelectomy). בניתוח מסוג זה מוסרים צוואר הרחם והחלק העליון של הנרתיק, כאשר הרחם נותר במקומו. בלוטות הלימפה מוסרות גם הן, בדרך כלל באמצעות ניתוח לפרוסקופי.

 

מכיוון שבתהליך זה הרחם נותר במקומו, יתכן כי על אף הניתוח תוכלי עדיין להרות וללדת. תפר שייתפר בתחתית הרחם יחליף בזמן ההריון את מקומו של צוואר הרחם. בקרב נשים שעברו הליך זה קיים סיכוי גבוה יותר להפלה, ואת התינוק יהיה צורך ליילד בניתוח קיסרי.

 

ניתוח מסוג זה הוא ניסיוני וניתן לעבור אותו רק במרכזים בודדים שהתמחו בכך. יתכן שתצטרכי לבקש מהגינקולוג הפניה למרכז רפואי המתמחה בכך, אם תרצי לבחון אפשרות זו או אם תבחרי לעבור טיפול זה. אם את אכן שוקלת לעבור הליך זה, חשוב שתבקשי מהרופא שלך הסבר מפורט על היתרונות והסיכונים האפשריים של ניתוח מסוג זה.

 

אקסנטרציה של האגן (Pelvic exenteration)

במקרה שהמחלה שבה והופיעה לאחר הטיפול, יתכן ותאלצי לעבור ניתוח בו מוסרים כל האיברים באזור האגן. מדובר בהליך כירורגי נרחב בו נכרתים הרחם, צוואר הרחם, הנרתיק, השחלות, שלפוחית השתן ושוליו התחתונים של המעי הגס (פי הטבעת). ניתוח שכזה מתאים רק למספר קטן של נשים, ולכן, לפני שמועמדותך תישקל תעברי סדרת שאלות ובדיקות שתקבענה האם ההליך אפשרי עבורך.

 

חלק מן הניתוח כולל הליך הנקרא פיום (סטומה): יצירת שני פתחים מלאכותיים בדופן הבטן, אליהם ניתן לחבר שתי שקיות שיאפשרו את התרוקנות השתן (אורוסטומיה) והצרכים (קולוסטומיה). לפני הניתוח תעברי הדרכה על ידי צוות אחיות הסטומה, שילווה אותך ויסייע לך לאחריו. בנוסף לכך, הניתוח כולל גם שחזור הנרתיק.

אקסנטרציה של האגן הוא ניתוח מקיף וההחלמה ממנו קשה פיזית ונפשית. חשוב כי תביני היטב את השלכותיו של  הניתוח ומומלץ שתשוחחי על כך עם צוות המנתחים והאחיות.

חזרה למעלה >>


טיפול בקרינה

טיפול בקרינה עושה שימוש בקרניים בעלות אנרגיה גבוהה, ההורסות את התאים הסרטניים, תוך גרימת נזק מועט ככל האפשר לתאים הבריאים.

 

בסרטן צוואר הרחם עושים שימוש בטיפול בקרינה ניתן בדרך כלל כאשר:

 • הגידול התפשט אל מחוץ לצוואר הרחם ולא ניתן לרפאו בניתוח בלבד.
 • כטיפול מונע לאחר ניתוח במקרים בהם קיים סיכון להישנות המחלה.
 • במקום ניתוח כאשר האישה אינה במצב בריאותי טוב מספיק כדי לעבור ניתוח או מעדיפה לקבל טיפול קרינתי.

הטיפול בקרינה כולל קרינה חיצונית או פנימית, ולעיתים קרובות שילוב של השתיים. טיפול בקרינה נמשך כ-5 עד 8 שבועות. האונקולוג שיתכנן עבורך את הטיפול בקרינה ידון איתך על הטיפול המתוכנן עבורך.

 

תכנון הטיפול

תכנון הטיפול הוא שלב חשוב ביותר המבטיח כי תקבלי את הטיפול היעיל ביותר האפשרי, וייתכן כי יארך מספר ביקורים. בביקורייך ביחידת הקרינה תתבקשי לבצע בדיקת CT או לשכב מתחת לסימולטור, מכשיר המבצע צילומי רנטגן של האזור המיועד לקרינה. הטיפול יתוכנן על ידי רופא אונקולוג וייתכן שיסומנו סימונים על העור שיסייעו בקביעת מיקום וכיוון הקרינה המדוייק.

 

קרינה חיצונית

קרינה חיצונית ניתנת בדרך כלל כחולה חוץ, בסדרת טיפולים יומית במכון הקרינה בבית החולים. קרני אנרגיה בעוצמה גבוהה מכוונים מהמכשיר ישירות לגידול הסרטני. הטיפולים נערכים מימי ראשון עד חמישי, עם מנוחה בסוף השבוע.

 

מספר הטיפולים נקבע בהתאם לגודלו ומיקומו של הגידול, אולם מחזור טיפול לסרטן בשלב מוקדם עשוי להימשך מספר שבועות. הרופא ו/או הרנטגנאי יוכלו להסביר לך על הטיפול ותופעות הלוואי שלו.

 

לפני כל טיפול בקרינה, רנטגנאי הטיפול ימקם אותך באופן מדויק על שולחן הטיפול ויוודא שאת חשה בנוח. במהלך הטיפול, האורך דקות ספורות בלבד, תישארי לבדך בחדר אך תוכלי לשוחח עם רנטגנאי הטיפול שישגיח עליך מהחדר הסמוך באמצעות טלוויזיה במעגל סגור.

 

הטיפול בקרינה אינו כרוך בכאב אולם מחייב להישאר ללא תזוזה במשך מספר דקות בו הוא נערך. טיפול בקרינה לא יהפוך אותך ל"רדיואקטיבית" ואנשים אחרים, לרבות ילדים, יוכלו לשהות במחיצתך ללא חשש במהלך סדרת הטיפולים.

 

קרינה פנימית

טיפול בקרינה פנימית (הנקרא גם ברכיתרפיה) ניתן ישירות לצוואר הרחם ולאזורים הסמוכים לו ולעיתים משולב עם קרינה חיצונית.

 

בטיפול זה נעשה שימוש במערכת מוליכים (על פי רוב, המערכת ע"ש פלצר וסוויט) המוחדרת לתעלת הרחם ולכפת הנרתיק, אותה מטעינים במקור רדיואקטיבי.

בחולות שנותחו מוחדרת המערכת לכפת הנרתיק בלבד. הטיפול מתבצע באמצעות מכשור מיוחד

 

המכיל מקור רדיואקטיבי של אירידיום המעניק מנת קרינה בקצב גבוה במשך מספר דקות.

 

לפני תחילת הטיפול, תינתן לך הרדמה מקומית שתסייע בהחדרת המוליכים דרך הנרתיק לתוך תעלת הרחם וכפת הנרתיק. ברגע שהצינוריות הוחדרו, הן מחוברות למכשיר המעביר את המקורות הרדיואקטיביים דרכן אל תוך הגוף בשליטה מרחוק. ברגע שמסתיים הטיפול - הצינוריות מוסרות.

 

חוזרים על הטיפול 3-5 פעמים, בהפרש של מספר ימים במסגרת אשפוז יום. בטיפול זה אין צורך להשתמש בצינורית (קטטר) לריקון שלפוחית השתן, אך ייתכן שיעשה שימוש בקטטר בזמן הצילום ותכנון הטיפול.

 

תופעות לוואי של טיפול בקרינה

שכיח למדי לחוות דימום קל או הפרשה קלה מהנרתיק עם סיום הטיפול. אם הדימום או ההפרשה נמשכים למעלה ממספר שבועות או מתגברים, יש ליידע את הרופא או האחות על כך.

 

טיפול בקרינה לאזור האגן עלול לגרום לתופעות לוואי, כגון: בחילה, עייפות, שלשולים או תחושת צריבה בעת מתן שתן. חומרתן של תופעות הלוואי יכולה להשתנות בהתאם לאופי הטיפול בקרינה, עוצמתו ואורכו. האונקולוג יוכל לייעץ לך בנוגע לצפוי לך.

 

רוב תופעות לוואי אלה ניתנות לטיפול באמצעות תרופות. הרופא המטפל יוכל לסייע לך בכך. תופעות הלוואי אמורות להיעלם בהדרגה תוך מספר שבועות מסיום הטיפול.

 

שלשול

שלשול היא תופעה אפשרית לאחר טיפול בקרינה לאזור האגן. חשוב להקפיד על שתיית כמויות גדולות של נוזלים אם את חווה שלשולים בכדי למנוע התייבשות. אם לא ניתן לשלוש על התופעה באמצעות טיפול תרופתי אנא דווחי לרופא או לאחות.

 

בחילה

את עשויה לחוש בחילה קלה, אך זו תופעה שאינה נפוצה. אם תאבדי את התיאבון, תוכלי להחליף ארוחות במשקאות מזינים ועתירי קלוריות אותם ניתן להשיג במרבית בתי המרקחת. מרשם עבורם תוכלי לקבל מרופא המשפחה.

החוברת הטיפול התזונתי התומך של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מידע נוסף ועצות מועילות לתזונה נכונה בתקופת המחלה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995

עור רגיש וכואב

עורך באזור הקרינה יהפוך רגיש וכואב. סבונים מבושמים, קרמים או דאודורנטים עלולים לגרות את העור ואין להשתמש בהם בזמן הטיפול. אחות הקרינה או הרנטגנאי ידריכו אותך כיצד לטפל בעור בזמן הטיפול בקרינה.

 

גיל מעבר

טיפולים בקרינה לצוואר הרחם משפיעים על השחלות ומובילים להפסקת המחזור החודשי. משמעות הדבר היא שתיאלצי להתמודד עם תופעות הלוואי של גיל המעבר (אם עדיין לא חווית אותן), בדרך כלל כשלושה חודשים לאחר תחילת הטיפול. תופעות אלו כוללות גלי חום, יובש בנרתיק, ויתכן שאף ירידה ביכולת הריכוז. חלק מהנשים חוות יובש בנרתיק ומגלות פחות עניין בקיום יחסי מין.

 

לעיתים גורמים הטיפולים בקרינה להצרת הנרתיק, וכתוצאה מכך לאי נוחות בקיום יחסי מין. בהמשך החוברת מוקדש פרק להתמודדות עם השפעות הטיפולים על חיי המין שלך ועל פוריותך.

 

קשה להתמודד עם המחשבה של הקדמת תופעות גיל המעבר, אולם תמיכה והדרכה ניתן לקבל. למשל, את חומרת תופעות גיל המעבר ניתן להפחית באמצעות טיפול הורמונלי חליפי (HRT) המגיע בגלולות או במדבקות להדבקה על העור.

במהלך הטיפול בקרינה או מיד עם סיומו, הגינקואונקולוג המטפל בך יוכל לעזור לך לבחור את המינון ואת סוג הטיפול, מדבקות לעור או טבליות, המתאים לך ביותר.

 

ניתן להיעזר בקבוצות תמיכה ובאנשי מקצוע שיכולים להעניק לך תמיכה וסיוע במהלך התמודדותך עם המחלה, עם הטיפולים ועם תופעות הלוואי שלהם. להתמודד עם ההשפעה של הניתוח והטיפולים על הפוריות יכולה להיות קשה במיוחד, בעיקר אם עדיין לא התחלת (או סיימת) לתכנן ולהקים את משפחתך.

 
החוברת 'מיניות האישה' של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מידע ועצות נוספים.
 
חלק מהנשים עוברות ניתוח לפני הטיפול בקרינה להזזת השחלות הרחק מאזור הקרינה. תהליך הנקרא "הטיית שחלות" (ovarian transposition) מבוצע בניתוח הראשוני (אם ידוע כי החולה תזדקק לטיפול בקרינה לאחר מכן). הליך זה מונע הקדמת גיל המעבר, משום שהשחלות לא מושפעות מהטיפול בקרינה. הליך זה ניתן לבצע גם באמצעות ניתוח חור מנעול (לפרוסקופיה, ניתוח זעיר).

 

עייפות

טיפול בקרינה גורם לעייפות רבה. חשוב מאד להקפיד על מנוחה מרובה ככל האפשר, בייחוד אם עליך לנסוע זמן ממושך בכדי להגיע לטיפולים בבית החולים.

מומלץ להיעזר בחוברת "תשישות ועייפות בקרב חולי סרטן" של האגודה למלחמה בסרטן המכילה עצות ודרכי התמודדות עם התופעה.

תופעות לוואי אפשריות לטווח ארוך

טיפול בקרינה לאזור האגן עלול להיות כרוך בתופעות לוואי ארוכות טווח נדירות (הנקראות גם השפעה מאוחרת).

 

השפעה על המעיים או שלפוחית השתן

בחלק קטן מהנשים תיתכן השפעה בלתי הפיכה של הטיפול בקרינה על שלפוחית השתן או על המעי. במקרים אלה, תיתכן עלייה בתדירות פעולות המעיים והשלשולים או בצורך לתת שתן לעתים תכופות. כלי הדם במעי ובשלפוחית השתן עלולים להיות פגיעים יותר לאחר טיפול בקרינה, ובעקבות כך עלול להופיע דם בשתן או בצואה.

תופעות אלה יכולות להופיע כעבור חודשים או שנים. אם תבחיני בדימום, חשוב שתדווחי על כך לרופא שלך בכדי שיוכל לבצע בדיקות ולתת לך את הטיפול המתאים.

השפעות על הנרתיק

טיפול בקרינה עלול לפגוע בגמישות רקמת הנרתיק, ולגרום לו להפוך צר ומכווץ. השפעה שעלולה לגרום לקשיים ולכאבים בעת קיום יחסי מין. שימוש במאמנים נרתיקיים כמו גם במשחות הורמונליות יכול לסייע לך לשמור על גמישותו ורוחבו של הנרתיק.

טיפול בקרינה עלול ליצור כלי דם קטנים ועדינים באזור הנרתיק, שיגרמו לדימום קל באזור, בייחוד לאחר קיום יחסי מין. דווחי לרופא או לאחות אם את מבחינה בדימום כלשהו. האחות תוכל להעניק לך מידע נוסף ותמיכה בנושאים אלו.

חוברת "רדיותרפיה לאזור הבטן והאגן" של האגודה למלחמה בסרטן עוסקת ביתר פירוט בטיפול בקרינה, תכנונו, ותופעות הלוואי האפשריות.

כמו כן, מומלץ להיעזר באחות הייעוץ המיני אותו מעניקה ללא תשלום האגודה למלחמה בסרטן. לקביעת תור, ללא צורך בהפניית רופא, ניתן לפנות ישירות בטל. 03-5721643.

נפיחות ברגליים (לימפאדמה)

חלק מהחולות מגלות כי הטיפול בקרינה השפיעה על בלוטות הלימפה באזור האגן. במקרה של פגיעה בבלוטות הלימפה מופיעה נפיחות ברגליים. תופעה זו ניתנת לטיפול באמצעות פיזיותרפיה מתאימה.

למידע נוסף מומלץ להיעזר בחוברת "לימפאדמה" של האגודה למלחמה בסרטן המכילה מידע ועצות נוספות בנושא זה. לקבלת החוברת ללא תשלוםניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

חזרה למעלה >>


כימותרפיה

לעיתים נעשה שימוש בכימותרפיה, תרופות אנטי-סרטניות (ציטוטוקסיות) המיועדות להרוס תאים סרטניים, כטיפול בסרטן צוואר הרחם. התרופה הכימית השכיחה לטיפול בסרטן צוואר הרחם היא ציספלטין, הניתנת לרוב במשולב עם טיפול בקרינה או עם תרופה כימית אחרת. התרופות הכימיות ניתנות בעירוי ישירות לוריד.

 

סרטן צוואר הרחם בשלב מוקדם או מתקדם-מקומי

בשלבים אלו נעשה שימוש בכימותרפיה בכדי לטפל בגידולים סרטניים הממוקמים בצוואר הרחם או בסביבתו הקרובה. בכדי להגדיל את יעילות הטיפול תשולב הכימותרפיה עם טיפול בקרינה. ההנחה היא שכימותרפיה גורמת לגידול הסרטני להפוך רגיש יותר לטיפול בקרינה. בדרך כלל הכימותרפיה תינתן פעם בשבוע במהלך מחזור הטיפול בקרינה.

 

לעיתים נעשה שימוש בכימותרפיה לפני ניתוח או טיפול בקרינה, בכדי לצמצם את היקף הגידול ולהעלות את רמת יעילות הטיפולים. כאשר כימותרפיה ניתנת באופן זה היא נקראת כימותרפיה מקדימה-מסייעת (כימותרפיה ניאו-אדג'וונטית, neo-adjuvant chemotherapy).

 

סרטן צוואר הרחם בשלב מתקדם

כימותרפיה ניתנת לחולות שמחלתן הפשטה לאזורים אחרים בגוף או שמחלתן חזרה לאחר טיפול בקרינה. במצב זה נעשה שימוש בכימותרפיה במטרה לנסות ולצמצם את היקף הגידול הסרטני, להקל על תסמיני המחלה, להאריך ולאפשר איכות חיים טובה ככל הניתן. בחלק מהחולות, אכן יושגו מטרות אלו אולם אצל חולות אחרות הטיפול לא יצליח לצמצם את היקף הגידול הסרטני. מומלץ לדון עם הרופא המטפל על היתרונות והחסרונות של טיפול זה במצבך.

 

תופעות לוואי

כימותרפיה עלולה לגרום לתופעות לוואי, שעלולות להחמיר מעט אם היא ניתנת במשולב עם טיפול בקרינה.

 

הפחתה בייצור תאי דם

בעוד התרופות הכימיות פועלות כנגד התאים הסרטניים בגופך, הם עלולים להפחית זמנית את מספר תאי הדם בדמך. כאשר ספירת הדם שלך נמוכה, את חשופה יותר לזיהומים ועלולה להתעייף בקלות. במהלך קבלת הכימותרפיה דמך ייבדק באופן שגרתי, ויינתנו לך במידת הצורך תרופות לטיפול בזיהומים.

תופעה פחות שכיחה, אך עלולה להופיע היא אנמיה (חסר בתאי דם אדומים) עקב הטיפול, ובמקרה כזה ייתכן שתקבלי עירויי דם.

מומלץ להיעזר בחוברת "תשישות ועייפות בקרב חולי סרטן" של האגודה למלחמה בסרטן המכילה עצות ודרכי התמודדות עם התופעה.

השפעה על הכליות

חלק מהתרופות הכימיות בהן נעשה שימוש לטיפול בסרטן צוואר הרחם עלול להשפיע על הכליות. בדרך כלל ההשפעה לא תמיד תלווה בתסמינים, אך עלולה להסב נזק חמור ואף ארוך טווח אם הטיפול לא יופסק בזמן.

מסיבה זו, תתבקשי לשתות נוזלים רבים ותערכי בדיקות דם נוספות לפני כל טיפול, כדי שהרופא יוכל להעריך את תפקודי הכליות שלך.

 

בחילות והקאות

במידה ויופיעו בחילות והקאות דווחי לרופא. ניתן יהיה לקבל טיפול תרופתי למניעה או להפחתת תופעות אלו.

מומלץ להיעזר בחוברת "בחילות והקאות הנלוות לטיפול כימי" המכילות מידע נוסף בנושא זה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

כאבים בפה או אובדן תיאבון

חלק מהתרופות הכימיות גורמות גם לכאבים וכיבים קטנים בפה. חשוב להקפיד לבצע שטיפות פה באופן יומיומי, והאחות תסביר לך כיצד לבצע אותן כראוי. אם אינך מרגישה צורך לאכול במהלך הטיפול, תוכלי להחליף חלק מהארוחות במשקאות מזינים או לשנות את התפריט היומי כך שיתאים לצרכייך.

מומלץ להתייעץ עם הדיאטנית של המחלקה בנושא זה וכן עם החוברת "הטיפול התזונתי התומך" של האגודה למלחמה בסרטן. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

נשירת שיער

חלק מהתרופות הכימיות גורמות לנשירת שיער. עם זאת, שיערך צפוי לצמוח שוב, בדרך כלל כשלושה עד שישה חודשים מסיום הטיפול. נשים החוות נשירת שיער מכסות את ראשן באמצעות פיאות, בנדנות, צעיפים או כובעים. חולות סרטן זכאיות לרכישת פיאה מטעם משרד הבריאות.

 

bul3 לחצו כאן למידע על קבלת פאות ללא תשלום ועל סלונים לרכישת פאות

חוברת "התמודדות עם נשירת שיער" של האגודה למלחמה בסרטן כוללת מידע נוסף ועצות מועילות בנושא זה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

חזרה למעלה >>


כימותרפיה משולבת עם טיפול בקרינה

לאחרונה נמצא כי אצל חלק מהחולות טיפול משולב של כימותרפיה (תרופה בשם ציספלטין) וטיפול בקרינה עשוי להקטין את הסיכון להישנות המחלה ולשפר את סיכויי ההחלמה:

 • אם עברת ניתוח לטיפול בסרטן צוואר הרחם ונמצאו גידולים סרטניים בבלוטות הלימפה;
 • אם המנתח לא הצליח להסיר יחד עם הרחם שוליים ודאיים של רקמה לא סרטנית;
 • אם הוצע לך טיפול בקרינה משום שניתוח אינו טיפול מתאים לסוג הגידול בגופך.

ברוב המקרים בהם הטיפול הראשוני הוא ניתוח, אין צורך בתוספת של טיפול בקרינה בשילוב עם כימותרפיה. במצבים אחרים, כמו התפשטות הגידול לכבד או לריאות, הצוות המטפל עשוי לבחור בצורת טיפול אחרת שלא תכלול קרינה.

 

תופעות לוואי אפשריות

לטיפול בקרינה משולב עם כימותרפיה עלולות להיות תופעות לוואי רבות יותר יחסית לטיפול בקרינה לבד. יתכן גם שזמן השהות בבית החולים יתארך בשל הצורך לקבל את שני סוגי הטיפול. תופעת לוואי נפוצה לכל אחד מטיפולים אלה בנפרד היא עייפות. סביר להניח ששילוב של שניהם יגדיל את הסיכוי שתחושי עייפות למשך זמן רב יותר. בכל טיפול חדש קיימת האפשרות של תופעות לוואי קבועות וארוכות טווח, שעדיין אינן מוכרות לרופאים.

חוברת "הטיפול הכימי-כימותרפיה" של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מידע נוסף ועצות נוספות להתמודדות עם תופעות הלוואי של הטיפול הכימי.

חזרה למעלה >>


מעקב

לאחר סיום הטיפול, יהיה עלייך לעבור בדיקות מעקב שגרתיות, כולל צילומי רנטגן וסריקות. בדיקות אלה עשויות להתפרס על פני מספר שנים. אם את שמה לב לתסמינים חדשים או אם את סובלת מבעיה כלשהי בין מועדי בדיקות, עלייך ליידע את הרופא שלך בהקדם האפשרי.

חזרה למעלה >>


כיצד עלול סרטן צוואר הרחם להשפיע על חיי המין ועל הפוריות שלך?

הטיפול בסרטן צוואר הרחם עלול להשפיע גם על חיי המין שלך, אך רבות מהשפעות אלה ניתנות לטיפול יעיל. אם עברת כריתת רחם במהלכה הוסרו גם השחלות, או אם קיבלת טיפול בקרינה לאגן, את עלולה לחוות תסמינים הקשורים לגיל המעבר (אם טרם הגעת לגיל זה). תסמינים אלה עשויים לכלול גלי חום, יובש בעור, יובש בנרתיק, ויתכן אף שתחושת דכדוך, חרדה או עניין מופחת ביחסי מין למשך תקופה מסוימת. הרופא שלך יכול לרשום משחות או מדבקות עור או טבליות הורמונים כדי להקל על רבים מתסמינים אלה. הורמונים אלה מהווים תחליף להורמונים שהשחלות היו מייצרות. חלק מהרופאים מעדיפים שלא להמליץ על נטילת הורמונים אלה, מכיוון שיתכן שהם יגרמו להישנות המחלה. עם זאת, אין עדות לכך שהורמונים מעלים את הסיכון להישנות המחלה.

 

אם יתפתח יובש בנרתיק, הרופא שלך יוכל לרשום לך משחות, ותוכלי אף לקנות ישירות בבית המרחקת ללא מרשם רופא ג'לים לסיכה, כגון ג'ל KY או Replens. את ובן זוגך תוכלו למרוח ג'לים אלה ישירות על איברי המין לפני קיום יחסי מין או במהלכם.

הטיפולים בקרינה לאגן עלולים לגרום להצרת הנרתיק, וכתוצאה מכך לאי נוחות בקיום יחסי מין. המפתח להתמודדות עם בעיה זו הוא לשמור על גמישות מירבית של שרירי הנרתיק. ישנן משחות הורמונים הניתנות לפי מרשם רופא למריחה בנרתיק, אולם קיום יחסי מין באופן סדיר או שימוש במרחיב נרתיק הם לעתים קרובות הפתרון הקל והיעיל ביותר.

 

נשים רבות חוששות לקיים יחסי מין לאחר טיפול במחלת הסרטן, אולם אין ממה לחשוש, הדבר בטוח לחלוטין. יחסי מין לא יחמירו את מצב המחלה, ובן זוגך אינו יכול להידבק ממך בסרטן. מרבית הנשים מגלות כי הן זקוקות לזמן רב יותר במהלך יחסי המין כדי לסייע לנרתיק להתרפות. קיום יחסי המין עשוי להיות קל יותר אם בן זוגך ינהג בעדינות כדי לאפשר לנרתיק להימתח באיטיות. יחסי מין עדינים וסדירים יסייעו לנרתיק לחזור לגמישותו, וישובו לשגרה רגילה תוך מספר שבועות מהטיפול בקרינה.

 

אחיות יחידת הקרינה או הרופא המטפל יכולים בדרך כלל לתת לך מרחיב נרתיק, להראות לך כיצד להשתמש בו ולענות על שאלות לגבי השימוש בו. אין צורך להיות במבוכה כאשר את שואלת על המרחיב או משתמשת בו. את המרחיב, העשוי בדרך כלל מפלסטיק, יש להחדיר לנרתיק בעדינות כדי למתוח אותו בהדרגה ולמנוע היצרות. עבור נשים רבות, מכשירים אלה יעילים מאוד בשיפור גמישות הנרתיק לאחר טיפול בקרינה, גם אם יש להן בן זוג קבוע. מרחיב נרתיק עשוי לעזור גם לנשים שאיבדו זמנית את העניין בקיום יחסי מין כחלק מתופעות גיל המעבר, לנשים החוששות מקיום יחסי מין מיד לאחר הטיפול ולנשים שאין להן בן זוג קבוע ליחסי מין.

           

לאחר ניתוח כריתת רחם או טיפול בקרינה לסרטן צוואר הרחם לא תוכלי עוד להרות. נשים צעירות או נשים שקיוו להרחיב את משפחתן עלולות לחוש תחושות אובדן ועצב לאחר כריתת רחם או לאחר טיפול בקרינה שהזיק לשחלות. גם נשים שעברו את גיל המעבר עלולות לחוש תחושת דומות לאחר כריתת רחם.

 

חלק מהנשים מרגישות שכריתת הרחם גזלה מהן חלק מנשיותן ולכן הן חשות פחות נשיות. מומלץ שתקדישי לעצמך מספיק זמן כדי לחוות במלואן את תחושות האבל אם אובדן הרחם נתפס על ידך, כמו על ידי נשים רבות אחרות, כשכול.

החוברת 'מיניות האישה' של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מידע ועצות נוספים.

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך>>

חזרה למעלה >>


התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל